Comunicate de presa

    1. Buletin informativ - Interventii in perioada 28.08-02.10.2021

    2. Buletin informativ - Interventii in perioada 02.08-28.08.2021

    3. Buletin informativ - Interventii in perioada 29.06-31.07.2021

    4. Buletin informativ - Interventii in perioada 30.06-06.07.2021

    5. Buletin informativ - Interventii in perioada 04.06-29.06.2021

    6. Buletin informativ - Interventii in perioada 27.04-05.05.2021

    7. Buletin informativ - Interventii in perioada 09.04-26.04.2021

    8. Buletin informativ - Interventii in perioada 05.04-08.04.2021

    9. Buletin informativ - Interventii in perioada 01.04-05.04.2021

    10. Buletin informativ - Interventii in perioada 26.02-31.03.2021

    11. Buletin informativ - Interventii in perioada 13.02-24.02.2021

    12. Buletin informativ - Interventii in perioada 26.01-27.01.2021

    13. Buletin informativ - Interventii in perioada 21.01-19.01.2021

    14. Buletin informativ - Interventii in perioada 13.01-18.01.2021

    15. Buletin informativ - Interventii in perioada 01.01-13.01.2021

    16. Buletin informativ - Interventii in perioada 01.12-31.12.2020

    17. Buletin informativ - Interventii in perioada 19.11-26.11.2020

    18. Buletin informativ - Interventii in perioada 16.11-18.11.2020

    19. Buletin informativ - Incendiu la Spitalul Judetean de Urgenta din Piatra Neamt

    20. Buletin informativ - Interventii in perioada 01.11-11.11.2020

    21. Buletin informativ - Interventii in perioada 24.10-30.10.2020

    22. Buletin informativ - Interventii in perioada 08.10-15.10.2020

    23. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 02.10-07.10.2020

    24. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 21.09-23.09.2020

    25. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 18.09-21.09.2020

    26. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 18.09-01.09.2020

    27. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 27.08-30.08.2020

    28. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 25-26.08.2020

    29. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 20-24 august 2020

    30. Buletin informativ - Interventii desfasurate in data de 20-08-2020

    31. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 01-14 august 2020

    32. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 25-30 iulie 2020

    33. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 19-24 iulie 2020

    34. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 18 iulie 2020

    35. Buletin informativ - Interventii desfasurate in perioada 03 iulie - 15 iulie 2020

    36. Buletin informativ - Interventii desfasurate in perioada 18 iunie - 01 iulie 2020

    37. Buletin informativ - Interventii desfasurate in perioada 17 iunie - 18 iunie 2020

    38. Buletin informativ - Interventii desfasurate in perioada 12 iunie - 16 iunie 2020

    39. Buletin informativ - Interventii desfasurate in perioada 06 iunie- 11 iunie 2020

    40. Buletin informativ - Interventii desfasurate in perioada 05 iunie- 08 iunie 2020

    41. Buletin informativ - Interventii desfasurate in perioada 29 mai - 02 iunie 2020

    42. Buletin informativ - Interventii desfasurate in perioada 15 mai - 28 mai 2020

    43. Buletin informativ - Interventii desfasurate in perioada 01 mai - 14 mai 2020

    44. Buletin informativ - Buletin informativ pentru luna aprilie 2020

    45. Buletin informativ - Buletin informativ pentru luna martie 2020

    46. Buletin informativ - Buletin informativ pentru luna februarie 2020

    47. Buletin informativ - Buletin informativ pentru luna ianuarie 2020




    •Comunicat de presa- Pompierii romani, intr-o noua misiune de sprijinire a Greciei, in lupta cu incendiile
    •Comunicat de presa- O altfel de invitatie
    •Comunicat de presa- Salvatori si in timpul liber
    •Comunicat de presa- Exercitiu- producerea unui incendiu produs la Piata Centrala din Municipiul Piatra Neamt
    •Comunicat de presa- Avansari la termen la sediul ISU Neamt
    •Comunicat de presa- MARTI 13-Ziua Informarii Preventive
    •Comunicat de presa- CAMPANIA DE RECRUTARE "SALVATOR DIN PASIUNE!"
    •Comunicat de presa- Recrutare psihologi pentru voluntariat
    •Comunicat de presa- Situatia statistica a situatiilor de urgenta produse in luna aprilie 2021
    •Comunicat de presa- Activitati desfasurate in luna aprilie de catre Inspectia de Prevenire
    •Comunicat de presa- Masuri de prevenire si stingere a incendiilor pentru perioada Sarbatorilor Pascale
    •Comunicat de presa- Tehnica noua pentru interventie la ISU Neamt
    •Comunicat de presa- Exercitiu cu forte si mijloace in teren(EXFT)la Hotel Bradu Durau
    •Comunicat de presa- 28 februarie - Ziua Protectiei Civile din Romania
    •Comunicat de presa- Controale tematice la unitatile de invatamant din judetul Neamt
    •Comunicat de presa- ISU NEAMT recruteaza candidati pentru concursul de admitere la Scoala de Subofiteri de Pompieri si Protectie Civila Pavel Zaganescu Boldesti
    •Comunicat de presa- Controale tematice la unitatile sanitare cu paturi din judetul Neamt
    •Comunicat de presa- RAPORT DE EVALUARE a activitatii desfasurate de ISU NEAMT anul 2020







    Interventii in perioada 28.08-02.10.2021


    02.10.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in orasul Targu Neamt

    In jurul orei 23:45, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe strada Castanilor din orasul Targu Neamt. La locul evenimentului s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Targu Neamt si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Un autoturism, in care se aflau patru persoane, a parasit partea carosabila si a intrat intr-un cap de pod. Ajunsi la locul evenimentului, pompierii au constatat ca toate cele patru persoane aflate in autoturism s-au autoevacuat. In urma accidentului rutier au rezultat doua victime, doi barbati de 21 si 22 de ani. Ambele victime au primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la echipajele SMURD si SAJ, ulterior fiind transportate la CPU Targu Neamt. Pompierii au actionat si pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor si pentru curatarea carosabilului de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    02.10.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    In jurul orei 17:55, un echipaj de la SAJ a facut solicitare pompierilor pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. Solicitarea a fost efectuata deoarece un barbat confirmat pozitiv cu virusul SARS COV 2 nu mai raspundea nici la usa si nici la telefon. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si un autoturism de serviciu. Cu ajutorul scarii culisabile, pompierii au patruns pe balconul apartamentului situat la primul etaj intr-un bloc de locuinte din strada 1 Decembrie 1918. In interiorul apartamentului se afla un barbat de aproximativ 93 de ani, constient, cazut intr-o camera . Acesta a fost predat echipajului de la SAJ pentru a fi transportat la spital.


    02.10.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, in jurul orei 11:05, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD TIM. Cu ajutorul scarii culisabile, pompierii au patruns pe o fereastra a apartamentului situat la al doilea etaj intr-un bloc de locuinte din strada Progresului. In interiorul apartamentului a fost gasit un barbat, de aproximativ 50 de ani, ce nu prezenta semne vitale.


    01.10.2021 - Misiune de interventie pentru salvarea unei persoane care a cazut cu parapanta pe un deal din localitatea Stefan cel Mare

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre faptul ca o persoana a cazut cu parapanta pe un deal din localitatea Stefan cel Mare. La locul evenimentului s-au deplasat un echipaj de pompieri cu o autospeciala complexa pentru interventie si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Ajunsi la locul solicitarii, pompierii au constatat ca un barbat in varsta de 51 de ani a cazut cu parapanta si prezenta o fractura deschisa la nivelul membrului superior drept. Victima a fost preluata si transportata cu targa lopata la ambulanta de la SAJ. Aceasta a primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la membrii echipajului SAJ, dupa care a fost transportata la UPU Piatra Neamt.


    01.10.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza comunei Stefan cel Mare

    Prin apel la 112, in jurul orei 13:19, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe raza comunei Stefan cel Mare. Accidentul rutier s-a produs intre o autoutilitara si o autospeciala de la SAJ. Ambulanta de la SAJ a parasit partea carosabila si a intrat intr-un copac. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii cu o autospeciala pentru descarcerare, o autospeciala de stingere, o autospeciala complexa pentru interventie si o ambulanta SMURD TIM din cadrul Detasamentului Piatra Neamt si patru echipaje cu ambulante de la SAJ. In urma accidentului rutier produs au rezultat patru victime, dintre care una incarcerata. Pana la sosirea pompierilor, din ambulanta au fost evacuate trei persoane (medicul si asistenta de pe ambulanta si un pacient) Conducatorul autospecialei a ramas incarcerat. Pompierii, cu ajutorul mijloacelor si procedeelor specifice, au scos victima (barbat 34 de ani) si au predat-o echipajului SMURD - TIM. Victima a primit primul ajutor calificat la locul evenimentului de la echipajele medicale, ulterior fiind transportata la UPU Piatra Neamt. Celelalte persoane aflate in ambulanta au fost preluate de echipajele SAJ sosite la locul evenimentului si au fost transportate la spital. Ulterior, pompierii au actionat pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor si pentru curatarea carosabilului de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    30.09.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la un apartament din municipiul Roman

    In aceasta dupa amiaza, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la un apartament din municipiul Roman. La locul evenimentului s-au deplasat pompierii romascani cu o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD. Ajunsi la locul solicitarii, pompierii au constatat faptul ca proprietarul unui apartament a lasat mancarea nesupravegheata pe aragaz. Pompierii au indepartat oala de pe aragaz si au evacuat fumul din interiorul apartamentului situat la primul etaj intr-un bloc de locuinte din strada Vasile Alecsandri. Proprietarul locuintei, care se afla in interiorul apartamentului, nu a avut nevoie de ingrijiri medicale. Nu a fost necesara evacuarea locatarilor din bloc.


    29.09.2021 - ISU Neamt a transmis mesaj de avertizare prin RO-Alert pentru ca a fost semnalata prezenta unui urs in lcomuna Bicaz Chei

    In jurul orei 23:12, a fost semnalata prezenta unui urs pe strada Principala din localitatea Bicaz Chei. ISU Neamt a transmis mesaj de avertizare prin RO-Alert pentru locuitorii din comuna Bicaz Chei.


    29.09.2021 - ISU Neamt a transmis mesaj de avertizare prin RO-Alert pentru ca a fost semnalata prezenta unui urs in lcomuna Bicaz Chei

    In jurul orei 19:38, a fost semnalata prezenta unui urs in zona carierei de piatra din localitatea Bicaz Chei. ISU Neamt a transmis mesaj de avertizare prin RO-Alert pentru locuitorii din comuna Bicaz Chei.


    29.09.2021 - ISU Neamt a transmis mesaj de avertizare prin RO-Alert pentru ca a fost semnalata prezenta unui urs in comuna Damuc

    In jurul orei 18:20, a fost semnalata prezenta unui urs in localitatea Huisurez. ISU Neamt a transmis mesaj de avertizare prin RO-Alert pentru locuitorii din comuna Damuc.


    29.09.2021 - Misiune de interventie accident rutier pe raza comunei Ceahlau

    Prin apel la 112, in jurul orei 13:03, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe raza localitatii Bistricioara, comuna Ceahlau. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD din cadrul Garzii 2 de Interventie Poiana Teiului si un echipaj cu ambulanta de la SAJ Ceahlau. In accidentul rutier au fost implicate un autoturism si un TIR. In urma impactului a rezultat o victima conducatoarea autoturismului (20 ani). Aceasta a primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la membrii echipajului SAJ, refuzand transportul la spital. Pompierii au actionat pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor si pentru curatarea carosabilului de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    28.09.2021 - Misiune pirotehnica in comuna Vanatori Neamt

    In data de 28.09.202, ca urmare a unui apel la 112, echipa pirotehnica a intervenit in comuna Vanatori Neamt pentru asanarea a sase bombe de aruncator de calibru 120 mm. Aceste elemente de munitie au fost gasite in padurea Carbuna, de un barbat in varsta de 45 de ani, cu ajutorul unui detector de metale detinut legal. Pirotehnicienii nemteni, cu ajutorul echipamentelor din dotare, au verificat zona, in care au fost gasite elementele de munitie, pe o suprafata de aproximativ 500 mp si au mai descoperit o grenada de mana defensiva si 15 cartuse de calibru 7,92 mm. Munitia descoperita, ce provine din timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta intr-un depozit special amenajat pentru a fi ulterior distrusa.


    28.09.2021 - ISU Neamt a transmis mesaj de avertizare prin RO-Alert pentru ca a fost semnalata prezenta unui urs in comuna Bicaz Chei

    In aceasta seara, in jurul orei 18:50, a fost semnalata prezenta unui urs, pe strada Cioncani din localitatea Bicaz Chei. ISU Neamt a transmis mesaj de avertizare prin RO-Alert pentru locuitorii din comuna Bicaz Chei.


    28.09.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    In jurul orei 08:40, in aceasta dimineata, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala pentru descarcerare. Cu ajutorul echipamentelor pentru descarcerare, pompierii au patruns in apartamentul situat la etajul al treilea intr-un bloc de locuinte din strada Orhei. In interiorul apartamentului se aflau doua persoane (sot si sotie in varsta de 83 de ani) constiente si cooperante.Acestea nu au avut nevoie de ingrijiri medicale.


    28.09.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o autoutilitara in localitatea Basta din comuna Secuieni

    In aceasta dimineata, in jurul orei 07:35, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o autoutilitara in localitatea Basta din comuna Secuieni. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii romascani cu o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD. La ajungerea fortelor de interventie, incendiul se manifesta in interiorul unei autoutilitare ce transporta colete. Incendiul a fost localizat si lichidat in limitele gasite. Au ars o parte din coletele aflate in interiorul autoutilitarei. Scurtcircuitul electric produs de un acumulator electric defect, aflat intr-un colet, a fost cauza probabila de producere a incendiului. Nu au fost victime.


    27.09.2021 - Misiune pirotehnica in comuna Tazlau

    In data de 27.09.2021, ca urmare a unui apel la 112, echipa pirotehnica din cadrul ISU Neamt a intervenit in comuna Tazlau pentru asanarea a 12 cartuse de calibru cal 7,62 mm. Acestea au fost descoperite de catre un barbat in varsta de 37 ani, angajat al Complexului Muzeal National Neamt, pe timpul efectuarii unor lucrari de restaurare. Pirotehnicienii, cu ajutorul echipamentelor din dotare, au verificat zona pe o suprafata de aproximativ 20 mp si au mai descoperit: 10 cartuse de calibru 7,62 mm si 9 cartuse de calibru 9 mm. Munitia descoperita, ce provine din timpul Primului Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta intr-un depozit special amenajat pentru a fi ulterior distrusa..


    26.09.2021 - Misiune pirotehnica in comuna Boghicea

    In data de 26.09.2021, echipa pirotehnica din cadru ISU Neamt a intervenit in comuna Boghicea pentru asanarea unui proiectil exploziv de calibru 100 mm. Proiectul a fost descoperit in padurea Saga, de un adolescent in varsta de 16 ani, pe timpul unei drumetii. Pirotehnicienii nemteni, cu ajutorul echipamentelor specifice, dupa ce au verificat zona in care a fost gasita munitia pe o suprafata de aproximativ 100 mp, au mai descoperit cinci cartuse de calibru 7,92 mm. Munitia descoperita, ce provine din timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta intr-un depozit special amenajat pentru a fi ulterior distrusa Misiune pirotehnica in comuna Tazlau *


    26.09.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Vanatori Neamt

    In jurul orei 01:11, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Vanatori Neamt. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. Incendiul se manifesta generalizat la o casa (nelocuita), cu posibilitatea propagarii la alte 4 gospodarii invecinate. Pompierii au actionat pentru stingerea incendiului si pentru limitarea propagarii la alte constructii. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind fumatul in locuri nepermise. Nu au fost victime.


    25.09.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la stoguri de fan din comuna Valea Ursului

    Prin apel la 112, in jurul orei 18:40, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la stoguri de fan in localitatea Muncelu de Jos, comuna Valea Ursului. La locul solicitarii s-au deplasat un echipaj de pompieri cu o autospeciala de stingere de la Punctul de lucru Poienari, un echipaj de pompieri cu o autospeciala de stingere de la Detasamentul Roman si pompierii voluntari din cadrul SVSU Valea Ursului cu o autospeciala de stingere. Incendiul se manifesta generalizat la doua stoguri de fan, cu posibilitatea propagarii la locuinta si anexele gospodaresti. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in urma caruia au ars aproximativ 6 tone de fan. Jocul copiilor cu focul a fost cauza probabila de producere a incendiului.


    25.09.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodaresca din comuna Bozieni

    In data de 25.09.2021, in jurul orei 12:15, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodaresca din localitatea Iucsa, comuna Bozieni. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit un echipaj de pompieri de la Punctul de lucru Poienari cu o autospeciala de stingere, pompierii voluntari din cadrul SVSU Oniceni cu o autospeciala de stingere si voluntari din cadrul SVSU Bozieni. Incendiul se manifesta la acoperisul unui adapost pentru animale si la plantele furajere depozitate in pod, cu posibilitatea propagarii la locuinta. Fortele de interventie au stins incendiul in urma caruia au ars acoperisul anexei pe o suprafata de aproximativ 35 mp (construit din astereala din lemn si acoperit cu tabla) si o tona de plante furajere. Jocul copiilor cu focul a fost cauza probabila de producere a incendiului.


    25.09.2021 - Misiune de interventie pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor la aterizarea/decolarea unui elicopter SMURD pe stadionul Ceahlaul din municipiul Piatra Neamt

    Un echipaj de pompieri cu o autospeciala de stingere din cadrul Detasamentului Piatra Neamt actioneaza pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor la aterizarea/decolarea unui elicopter SMURD. Elicopterul SMURD va transporta o femeie de 67 de ani la un spital din municipiul Iasi.


    25.09.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza comunei Dumbrava Rosie

    In aceasta dimineata, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe raza comunei Dumbrava Rosie. La locul evenimentului s-au deplasat un echipaj de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. In accidentul rutier au fost implicate doua autoturisme. Un barbat, in varsta de 40 de ani, pasager intr-un autoturism, a necesitat ingrijiri medicale. Aceasta a primit primul ajutor calificat la locul evenimentului de echipajul de la SAJ, ulterior fiind transportat la UPU Piatra Neamt. Pompierii au actionat pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor si pentru curatarea carosabilului de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    24.09.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o cladire din lemn (cu rol de depozitare) in zona Pietei Centrale a municipiului Piatra-Neamt

    In aceasta seara, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o cladire din lemn (cu rol de depozitare) in zona Pietei Centrale a municipiului Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala de stingere si o autospeciala complexa pentru interventie. Incendiul se manifesta in interiorul unei incaperi, la un perete din lemn. Pompierii au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars 4 mp din perete si 2 mp din tavanul cladirii. Nu au fost victime. Burlanul neprotejat termic fata de materiale combustibile a fost cauza probabila de producere a incendiului.


    24.09.2021 - Misiune de interventie la un accident in urma caruia o persoana a ramas blocata dupa ce un ifron pe raza comunei Cracaoani

    In jurul orei 15:51, prin apel la 122, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident in urma caruia o persoana a ramas blocata dupa ce un ifron s-a rasturnat in localitatea Mitocu Balan din comuna Cracaoani. La locul evenimentului s-au deplasat trei echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare, o autospeciala pentru descarcerare din cadrul Detasamentului Targu Neamt si o ambulanta SMURD TIM din cadrul Detasamentului Piatra Neamt. Pana la ajungerea fortelor de interventie, barbatul a fost scos de sub utilaj de catre cetateni. Victima, un barbat de aproximativ 56 de ani, a primit primul ajutor calificat la locul evenimentului de la un echipaj SAJ Targu Neamt (ce se intorcea din misiune). Ulterior, victima a fost preluata de echipajul SMURD TIM si transportata la UPU Piatra Neamt.


    24.09.2021 - Misiune pirotehnica in comuna Vanatori Neamt

    In data de 24.09.2021 echipa pirotehnica din cadrul ISU Neamt s-a deplasat in comuna Vanatori-Neamt, in padurea Nemtisor, pentru asanarea unei bombe de aruncator de calibru 60 mm, a unei grenade de mana defensive si a unei grenade antitanc Panzerfaust. Munitiile au fost descoperite de catre un barbat in varsta de 45 ani din municipiul Bucuresti cu ajutorul unui detector de metale detinut legal. Sosita la locul solicitarii, echipa pirotehnica a cercetat zona pe o suprafata de aproximativ 500 mp si a mai descoperit:
    - o bomba de aruncator de calibru 120 mm,
    - sase focoase pentru bombe de aruncator si
    - un focos pentru proiectil.
    Munitiile descoperite, ce provine din timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial, au fost ridicate, transportate si depozitate in conditii de siguranta intr-un depozit special amenajat pentru a fi ulterior distruse.


    24.09.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Piatra Soimului

    Prin apel la 112, in jurul orei 11:49 , pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Piatra Soimului. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompierii pietreni cu 4 autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD, pompierii voluntari din cadrul SVSU Roznov cu o autospeciala de stingere si pompierii voluntari din cadrul SVSU Piatra Soimului. La sosirea pompierilor, incendiul se manifesta generalizat la o locuinta si la mai multe anexe gospodaresti, cu posibilitatea propagarii la o alta locuinta P+1 aflata in imediata apropiere. In interiorul locuintei se afla o butelie care explodat. Incendiul s-a propagat cu repeziciune din cauza multitudinii materialelor combustibile si a conditiilor meteo (vant). Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars: o locuinta (cu o suprafata de aproximativ 130 mp), 3 anexe gospodaresti cu o suprafata de aproximativ 170 mp (2 magazii si un adapost pentru animale), lemne pentru foc, cereale, unelte, documente de identitate si bunurile materiale aflate in interiorul locuintei. A fost salvata locuinta aflata in imediata apropiere de locul producerii incendiului. Proprietara in varsta de 81 de ani a suferit un atac de panica. Aceasta a primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la echipajul SMURD, dar a refuzat transportul la spital. Scurtcircuitul electric (sigurante fuzibile improvizate) a fost stabilit ca fiind cauza probabila de producere a acestui incendiu. Nu au fost victime.


    23.09.2021 - ISU Neamt a transmis mesaj de avertizare prin RO-Alert pentru ca a fost semnalata prezenta unui urs in localitatea Bicaz Chei

    In aceasta seara, in jurul orei 22:00, a fost semnalata prezenta unui urs, langa cariera de piatra, in localitatea Bicaz Chei. ISU Neamt a transmis mesaj de avertizare prin RO-Alert pentru locuitorii din comuna Bicaz Chei.


    23.09.2021 - ISU Neamt a transmis mesaj de avertizare prin RO-Alert pentru ca a fost semnalata prezenta unui urs in comuna Borca

    In aceasta seara, in jurul orei 19:50, a fost semnalata prezenta unui urs in localitatea Midei din comuna Borca. ISU Neamt a transmis mesaj de avertizare prin RO-Alert pentru locuitorii din comuna Borca.


    22.09.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Trifesti

    In data de 22.09.2021, in jurul orei 18:35, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Trifesti. La locul solicitarii s-au deplasat trei echipaje de pompieri cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Roman si voluntari din cadrul SVSU Trifesti. La sosirea fortelor de interventie incendiul se manifesta generalizat la o casa, cu posibilitatea propagarii la o casa aflata in imediata apropiere (in aceeasi curte), la anexele gospodaresti, dar si la o casa dintr-o gospodarie invecinata. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars: acoperisul casei (construit din astereala din lemn si acoperit cu tabla) pe o suprafata de aproximativ 80 mp, bunurile materiale aflate in interiorul acesteia si 4 mp din acoperisul celeilalte case (din aceeasi gospodarie). Nu au fost victime. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind fumatul in locuri nepermise.


    22.09.2021 - Misiune de interventie pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor la aterizarea/decolarea unui elicopter SMURD pe stadionul Ceahlaul din municipiul Piatra Neamt

    Un echipaj de pompieri cu o autospeciala de stingere din cadrul Detasamentului Piatra Neamt actioneaza pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor la aterizarea/decolarea unui elicopter SMURD. Elicopterul SMURD transporta un barbat de 54 de ani la un spital din municipiul Targu Mures.


    21.09.2021 - Misiune pirotehnica in comuna Vanatori Neamt

    Ca urmare a evenimentului produs in data de 20.09.2021, echipa pirotehnica din cadrul ISU Neamt s-a deplasat padurea Braniste din comuna Vanatori Neamt, pentru cercetarea zonei in care a fost descoperit proiectilul exploziv de calibru 47 cm. Cu ajutorul echipamentelor specifice, pirotehnicienii au cercetat zona pe o suprafata de aproximativ 500 mp si au mai fost descoperite 9 cartuse de calibru 7,92 mm. Munitia, ce provine din timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta intr-un un depozit special amenajat pentru a fi ulterior distrusa.


    21.09.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Ceahlau

    In jurul orei 14:13, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Ceahlau. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii voluntari cu o autospeciala de stingere din cadrul SVSU Ceahlau si cinci echipaje de pompieri cu patru autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD de la Garda nr 2 de Interventie Poiana Teiului si Detasamentul Targu Neamt. La ajungerea fortelor de interventie, incendiul se manifesta cu flacara deschisa, generalizat la doua locuinte si la mai multe anexe gospodaresti (adapost pentru animale, bucatarie de vara, magazie si alte constructii) cu posibilitatea propagarii la alte doua gospodarii. Incendiul a fost localizat si lichidat in limitele gasite. Au ars: bucataria de vara, o magazie de leme, un adapost pentru animale, o magazie, un depozit pentru furaje si doua case cu bunurile materiale aflate in interior. Suprafata afectata de incendiu a fost de aproximativ de 320 mp. Au fost evacuate 15 pasari si o bovina. Proprietara locuintei in varsta de 75 de ani a suferit un atac de panica. Aceasta a primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la echipajul SMURD, refuzand transportul la spital. Interventia a fost una dificila din cauza faptului ca nu s-a putut ajunge cu autospeciale de interventie pana la locul producerii evenimentului si a amploarei incendiului. Incendiul s-a produs, cel mai probabil, din cauza jarului sau scanteilor cazute dintr-un sistem de incalzire. La aceasta interventie au participat jandarmii de la Postul de Jandarmi Montan Durau, lucratori de la Salvamont si cadre de la IPJ.


    20.09.2021 - Misiune pirotehnica in orasul Targu Neamt

    Prin apel la 112, echipa pirotehnica din cadrul ISU Neamt a fost solicitata, in jurul orei 17:55, pentru asanarea unui element de munitie in orasul Targu Neamt. Solicitarea a fost facuta de IPJ deoarece un barbat de 42 de ani s-a prezentat la sediul Politiei din Targu Neamt cu un proiectil exploziv de calibru 47 cm. Elementul de munitie a fost descoperit de barbat, in padurea Braniste din comuna Vanatori Neamt, in timp ce se afla la cules de ciuperci. Pirotehnicienii nemteni s-au deplasat cu autospeciala din dotare la locul solicitarii. Munitia, ce provine din Al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta intr-un depozit special amenajat. Echipa pirotehnica va verifica, miine dimineata, zona in care a fost descoperit elementul de munitie.


    19.09.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, in jurul orei 19:11, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament situat pe Aleea Plaiului din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD. Cu ajutorul scarii culisabile, pompierii au patruns in interiorul apartamentului situat la al doilea etaj, unde au gasit o femeie de 70 de ani cazuta, constienta. Aceasta a fost preluata de echipajul SMURD pentru acordarea primului ajutor calificat, ulterior fiind transportata la UPU Piatra Neamt.


    18.09.2021 - Misiune de interventie pentru cautarea unei persoane in canalul de fuga al raului Bistrita pe raza comunei Costisa

    A fost gasit trupul barbatului inecat in data de 14.09.2021. Acesta a fost gasit in apa canalului de fuga al raului Bistrita, pe raza localitatii Frunzeni, comuna Costisa. Misiunea a fost executata de doi scafandri din cadrul ISU Neamt si doi scafandri de la ISU Bacau.


    18.09.2021 - ISU Neamt a transmis mesaj de avertizare prin RO-Alert pentru ca a fost semnalata prezenta unui urs in localitatea Bicaz Chei

    In aceasta seara, in jurul orei 21:20, a fost semnalata prezenta unui urs, langa cariera de piatra, in localitatea Bicaz Chei. ISU Neamt a transmis mesaj de avertizare prin RO-Alert pentru locuitorii din comuna Bicaz Chei.


    16.09.2021 - ISU Neamt a transmis mesaj de avertizare prin RO-Alert pentru ca a fost semnalata prezenta unui urs in localitatea Bicaz Chei

    In aceasta seara, in jurul orei 20:24, a fost semnalata prezenta unui urs in localitatea Bicaz Chei. ISU Neamt a transmis mesaj de avertizare prin RO-Alert pentru locuitorii din comuna Bicaz Chei.


    16.09.2021 - Misiune de interventie pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor la aterizarea/decolarea unui elicopter SMURD pe stadionul Ceahlaul din municipiul Piatra Neamt

    Un echipaj de pompieri cu o autospeciala de stingere din cadrul Detasamentului Piatra Neamt actioneaza pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor la aterizarea/decolarea unui elicopter SMURD. Elicopterul SMURD a fost solicitat de catre Spitalul Judetean Neamt pentru transportul unui barbat de 64 de ani la un spital din municipiul Iasi.


    16.09.2021 - ISU Neamt a transmis mesaj de avertizare prin RO-Alert pentru ca a fost semnalata prezenta unui urs in comuna Tasca

    In jurul orei 030:28, a fost semnalata prezenta unui urs in localitatea Tasca. ISU Neamt a transmis mesaj de avertizare prin RO-Alert pentru locuitorii din comuna Tasca.


    15.09.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in in comuna Baltatesti

    In jurul orei 12:07, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe DN 15 C, la intrarea in comuna Baltatesti. Accidentul rutier s-a produs intre doua autoturisme, in care se aflau doar conducatorii auto. Ambele autoturisme au parasit partea carosabila. In urma accidentului rutier, o persoana a ramas incarcerata. La locul evenimentului s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Targu Neamt si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Pompierii au intervenit pentru descarcerarea un barbat de 38 de ani. Acesta a fost preluat de echipajul de la SAJ si transportat la CPU Targu Neamt. Celalalt conducator auto, un barbat de 25 de ani, a primit primul ajutor calificat de la membrii echipajului SMURD, dupa care a fost transportat la CPU Targu Neamt. Militarii au actionat si pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor si pentru curatarea carosabilului de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    15.09.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, in jurul orei 08:42, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe strada Izvoare din municipiul Piatra-Neamt. In accidentul rutier a fost implicat un autoturism care a parasit partea carosabila si s-a rasturnat. In autoturism se afla doar conducatoarea autoturismului (femeie de 35 de ani). Aceasta a primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la un echipaj de la SAJ, refuzand transportul la spital. Pompierii au actionat pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor si pentru repunerea autoturismul pe roti.


    15.09.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la un autoturism in municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, in jurul orei 00:57, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la un autoturism, parcat pe strada Mihai Viteazul din municipiul Piatra-Neamt. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompierii pietreni cu o autospeciala de stingere. La sosirea pompierilor, incendiul se manifesta generalizat la un autoturism parcat langa un bloc. Actiunea intentionata a fost stabilita ca fiind cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    14.09.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier pe DN 15, pe raza comunei Dumbrava Rosie

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe DN 15, pe raza comunei Dumbrava Rosie. La locul evenimentului s-au deplasat trei echipaje de pompieri cu o autospeciala pentru descarcerare, o autospeciala pentru stingere si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Piatra Neamt si doua echipaje cu ambulante de la SAJ. In urma accidentul rutier, in care au fost implicate trei autoturisme, au rezultat sase victime: 4 sunt transportate la spital iar 2 au refuzat transportul la spital dupa ce au primit ingrijiri medicale la locul evenimentului. Pompierii au actionat si pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor si pentru curatarea carosabilului de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    14.09.2021 - Misiune de interventie pentru cautarea unei persoane in canalul de fuga al raului Bistrita pe raza comunei Costisa

    In aceasta dimineata, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre faptul ca o persoana (barbat de aproximativ 60 de ani), s-a aruncat de pe un pod in canalul de fuga al raului Bistrita, pe raza localitatii Manoaia din comuna Costisa. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala complexa pentru interventie, o barca si o ambulanta SMURD dar si voluntari din cadrul SVSU Costisa. Barbatul a fost cautat de catre pompieri cu ajutorul barcii. La aceasta misiune de cautare au participat doi scafandri de la ISU Neamt si doi scafandri de la ISU Suceava. Din pacate, persoana nu a fost gasita. Cautarile persoanei inecate vor continua.


    13.09.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodaresca din comuna Bargauani

    In data de 13.09.2021, in jurul orei 15:25, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodaresca (magazie) din localitatea Chilia, comuna Bargauani. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. La sosirea fortelor de interventie incendiul se manifesta generalizat la o magazie, cu posibilitatea propagarii la locuinta si la un solar. Incendiul a fost localizat si lichidat in limitele gasite. Au ars o magazie din lemn cu suprafata de 32 mp, bunuri materiale din interiorul magaziei, 3 mc de cherestea si 40 mp din solar (construit din lemn si acoperit cu folie de polietilena). Scanteile provenite de la un sistem de incalzire defect a fost cauza probabila de producere a incendiului. Proprietarul locuintei, in varsta de 73 de ani, a suferit usoare arsuri pe corp. Acesta a primit primul ajutor calificat la locul evenimentului de la echipajul SMURD, dar a refuzat transportul la spital.


    13.09.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la mai multi baloti de fan, in comuna Podoleni

    Prin apel la 112, in jurul orei 01:20, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la mai multi baloti de fan, in comuna Podoleni. Pentru localizarea si lichidarea incendiului intervin pompierii pietreni cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD, dar si voluntari din cadrul SVSU Podoleni cu o autospeciala de stingere Au ars aproximativ 200 de baloti de fan (50 tone) asezati pe o suprafata de 200 mp, in curtea proprietarului. Actiunea intentionata a fost cauza probabila de producere a incendiului. Misiunea de stingere a durat aproximativ 10 ore.


    13.09.2021 - ISU Neamt a transmis mesaj de avertizare prin RO-Alert pentru ca a fost semnalata prezenta unui urs in localitatea Bicaz Chei

    In jurul orei 22:35, prin apel la 112, fost semnalata prezenta unui urs in comuna Bicaz Chei. ISU Neamt a transmis mesaj RO-ALERT cetatenilor din comuna Bicaz Chei.


    13.09.2021 - ISU Neamt a transmis mesaj de avertizare prin RO-Alert pentru ca a fost semnalata prezenta unui urs in localitatea Bicaz Chei

    In jurul orei 19:50, prin apel la 112, fost semnalata prezenta a doi ursi (langa cariera de piatra) in comuna Bicaz Chei. ISU Neamt a transmis mesaj RO-ALERT cetatenilor din comuna Bicaz Chei.


    13.09.2021 - ISU Neamt a transmis mesaj de avertizare prin RO-Alert pentru ca a fost semnalata prezenta unui urs in localitatea Bicaz Chei

    In jurul orei 02:00, prin apel la 112, fost semnalata prezenta unui urs in comuna Bicaz Chei. ISU Neamt a transmis mesaj RO-ALERT cetatenilor din comuna Bicaz Chei.


    12.09.2021 - ISU Neamt a transmis mesaj de avertizare prin RO-Alert pentru ca a fost semnalata prezenta unui urs in comuna Bicaz Chei

    In jurul orei 00:23, prin apel la 112, a fost semnalata prezenta unui urs in localitatea Bicaz Chei, comuna Bicaz Chei (langa cariera de piatra) ISU Neamt a transmis mesaj RO-ALERT cetatenilor din comuna Bicaz Chei.


    11.09.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodaresca din comuna Secuieni

    In data de 11.09.2021, in jurul orei 14:10, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodaresca din comuna Secuieni. La locul solicitarii s-au deplasat trei echipaje de pompieri cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Roman si voluntari din cadrul SVSU Secuieni. Ajunsi la locul evenimentului, pompierii au constatat ca incendiul se manifesta generalizat la acoperisul unei locuinte, cu posibilitatea propagarii la intreaga cladire dar si la o locuinta din vecinatate si la o anexa gospodaresca. Incendiul a fost localizat si lichidat. Au ars acoperisul casei pe o suprafata de aproximativ 80 mp si bunuri materiale aflate in interiorul unei camere (obiecte de mobilier, materiale textile etc). Proprietara locuintei, in varsta de 82 de ani, a suferit un atac de panica. Aceasta a primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la echipajul SMURD, refuzand transportul la spital. Incendiul s-a produs, cel mai probabil, din cauza cosului de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile.


    11.09.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament situat in municipiul Piatra Neamt

    In jurul 11:35, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament situat intr-un bloc de locuinte din strada 1 Decembrie 1918, municipiul Piatra Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat un echipaj de pompieri cu o autospeciala de descarcerare din cadrul Detasamentului Piatra Neamt si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Cu ajutorul procedeelor si echipamentelor specifice, pompierii au patruns in apartamentul situat la al treilea etaj, unde au gasit o femeie de 65 de ani ce nu prezenta semne vitale.


    11.09.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in comuna Tamaseni

    In aceasta dimineata, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe raza comunei Tamaseni. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii romascani cu o autospeciala de stingere, o autospeciala pentru descarcerare si doua ambulante SMURD (TIM si EPA). Accidentul rutier s-a produs intre doua autoturisme, in care se aflau patru persoane. Unul din cele doua autoturisme a parasit partea carosabila si a intrat intr-un sant. Doua pasagere, din acelasi autoturism, au primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la echipajele SMURD, ulterior fiind transportate la CPU Roman. Pompierii au actionat si pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor.


    09.09.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in comuna Bodesti

    In jurul aceleasi ore (17:10), a fost anuntat accident rutier cu 3 autoturisme in comuna Bodesti, sat Oslobeni. La locul indicat s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala complexa de interventie. In apelul la 112 s-a specificat ca nu sunt victime. Totusi, una dintre cele 4 persoane aflate in masinile implicate prezenta un traumatism cranio-facial, fiind preluata pentru a fi transportata la spital de catre un echipaj SAJ. Victima este o femeie de 33 de ani, conducator auto al unei dintre masinile implicate. Pompierii au asigurat masurile PSI.


    09.09.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in comuna Horia

    Accident rutier cu autoturisme implicate, anuntat in jurul orei 17:10, in localitatea Horia. La locul indicat s-au deplasat pompierii romascani cu o autospeciala complexa de interventie si ambulanta TIM, precum si un echipaj de la SAJ. Din accident au rezultat doua victime (conducatoarele auto), ambele femei cu varsta de 31 de ani. O victima a fost preluata de echipajul TIM si transportata la spital, cu politraumatism prin accident rutier. Cea de-a doua victima, cu traumatism membru superior drept, este asistata de SAJ.


    08.09.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in comuna Vanatori Neamt

    In jurul orei 18:00, a fost anuntat un accident rutier in comuna Vanatori Neamt, cu doua victime. La locul indicat s-au deplasat pompierii militari de la Detasamentul Targu Neamt cu o autospeciala complexa de interventie si o ambulanta SMURD, precum si o ambulanta SAJ. Fortele au constatat ca autoturismul a lovit o conducta de gaz. Una dintre victime, o tanara de 16 ani, este evaluata de personalul de la Serviciul Judetean de Ambulanta. Traficul este, in acea moment, blocat pe ambele sensuri.


    08.09.2021 - ISU Neamt a transmis mesaj de avertizare prin RO-Alert pentru ca a fost semnalata prezenta unui urs in localitatea Bicaz Chei

    Aseara, in jurul orei 23:40, prin apel la 112, fost semnalata prezenta unui urs in comuna Bicaz Chei. ISU Neamt a transmis mesaj RO-ALERT cetatenilor din comuna Bicaz Chei.


    06.09.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in comuna Bodesti

    Accident rutier - autoturism intrat intr-un cap de pod - 2 persoane ramase in autoturism, sat Oslobeni, comuna Bodesti. S-au deplasat pompierii Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala de descarcerare, o autospeciala de stingere si ambulanta TIM de la Detasamentul Piatra Neamt, precum si o ambulanta 1 SAJ. La sosirea fortelor, o persoana era scoasa din autoturism, iar pentru cealalta persoana au fost necesare manevre de descarcerare. Ajunsi la locul producerii evenimentului, pompierii au constatat ca un autoturism a parasit partea carosabila si a intrat intr-un cap de pod. In autoturism se aflau doua persoane, care au ramas incarcerate. Conducatoarea autoturismului, in varsta de 74 de ani, a fost scoasa din interiorul autoturismului de catre cetateni. Pompierii, cu ajutorul mijloacelor si procedeelor specifice, au descarcerat o femeie de 53 de ani (pasager in autoturism). Aceasta a fost preluata de echipajul SMURD TIM si transportata la UPU Piatra Neamt. Cealalta victima a fost preluata de echipajul de la SAJ. In acelasi timp, militarii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor.


    06.09.2021 - ISU Neamt a transmis mesaj de avertizare prin RO-Alert pentru ca a fost semnalata prezenta unui urs in localitatea Bicaz Chei

    Aseara, in jurul orei 22:02, prin apel la 112, fost semnalata prezenta unui urs in comuna Bicaz Chei.ISU Neamt a transmis mesaj RO-ALERT cetatenilor din comuna Bicaz Chei. ATENTIE! URS PERICULOS. A fost semnalata prezenta unui urs in comuna Bicaz Chei, sat Bicaz Chei (strada Principala). Luati masuri de protectie, evitati deplasarile. Nu va apropiati de animale. Nu va expuneti la pericole. ISU NEAMT.


    05.09.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodaresca din comuna Cracaoani

    Prin apel la 112, a fost anuntat un incendiu la o hala in municipiul Roman, str. Nordului. La locul indicat s-au deplasat pompierii de la Detasamentul Roman cu 3 autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. Incendiu se manifesta in interiorul halei de depozitare. Fortele actioneaza pentru localizarea si lichidarea incendiului. Incendiul s-a manifestat la o hala in care erau depozitate echipamente electrice si este lichidat. A mai ramas un echipaj sa supravegheze zona. Arderea s-a manifestat pe o suprafata de aproximativ 280 mp, pagubele fiind insemnate, respectiv: echipamente electrice, scule si accesorii de lucru, echipamentele de protectie si obiectele vestimentare ale angajatilor. Cauza: scurtcircuit electric.


    04.09.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in localitatea Borca

    In jurul orei 17:00, prin apel la 112, a fost anuntat un accident rutier intre doua autoturisme, cu o persoana incarcerata in localitatea Borca. La locul indicat s-au deplasat pompierii de la Garda de Interventie Poiana Teiului cu o autospeciala pentru descarcerare, o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD, SVSU Borca cu autospeciala din dotare precum si SAJ Neamt cu o ambulanta. Pana la sosirea pompierilor, persoana incarcerata a fost scoasa de catre SVSU Borca si de catre participantii la trafic. In cele doua autoturisme se aflau 5 persoane. In urma accidentului au rezultat 3 victime. Persoana care a fost incarcerata este constienta si va fi transportata de catre echipajul SMURD la spital. Celelalte 2 persoane primesc ingrijiri la fata locului, deoarece au refuzat transportul la spital.


    04.09.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o bucatarie de vara in comuna Secuieni

    In jurul orei 15:00, prin apel la 112, a fost anuntat un incendiu intr-o gospodarie din satul Basta, comuna Secuieni, respectiv ca arde o bucatarie de vara. La locul indicat s-au deplasat pompierii de la Detasamentul de Roman cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. Fortele au constatat ca incendiul se manifesta generalizat si violent la bucataria de vara, existand riscul extinderii la casa aflata la mai putin de 2 metri de zona de ardere. Militarii au stins incendiul in limitele gasite. Echipajul SMURD a acordat primul ajutor medical calificat proprietarei, in varsta de 73 de ani, care a suferit un atac de panica. Aceasta a refuzat transportul la spital. Au ars: mobilier, lenjerie aflate in bucatarie, 12 mp. acoperis asteriala din lemn invelitoare din placi de azbociment si actele de identitate. Cauza: sistem de gatit amplasat necorespunzator fata de materiale combustibile si nesupravegheat.


    03.09.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs in interiorul unei centrale termice dezafectate din municipiul Piatra Neamt

    In jurul orei 19:00, prin apel la 112, Dispeceratul ISU-Ambulanta Neamt a fost anuntat ca iese fum din interiorul unei centrale termice dezafectate din Mun. Piatra Neamt, Aleea Viorelelor. La locul indicat s-au deplasat pompierii de la Detasamentul Piatra Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD si v-au constatat ca ard deseuri textile. Militarii au actionat pentru localizarea si stingerea incendiului.


    03.09.2021 - Misiune de interventie pentru degajarea unei persoane cazuta in albia unui parau in comuna Hangu

    Pomierii au fost solicitati pentru degajarea unei persoane cazuta in albia unui parau de pe teritoriul comunei Hangu sat Buhalnita in zona Bisericii. La locul indicat s-au deplasat pompierii de la Garda II Poiana Teiului cu o autospeciala si o ambulanta SMURD. Fortele au constatat ca persoana este, din pacate, decedata (barbat in varsta de 63 de ani).


    02.09.2021 - Misiuni de interventie ca urmre a sesizarii fumului intr-un apartament din municipiul Piatra Neamt

    Sesizare - fum in apartament in municipiul Piatra Neamt, str. Privighetorii, in jurul orei 13:40. In locuinta erau 2 copii de 13 si 16 ani care au iesit imediat. Apelul la 112 a fost facut de unul dintre ei. La locul indicat s-au deplasat 9 subofiteri de la Detasamentul Piatra Neamt cu o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD. Echipajele au constatat ca fumul provenea de la materialele combustibile (hartie) aflate intr-un vas de sticla amplasat in holul apartamentului. Cauza probabila: jarul cazut pe materialele combustibile de la betisoare parfumate (amplasate in acelasi vas de sticla).


    02.09.2021 - Misiune recunoastere/asigurare zona - balcon degradat in municipiul Piatra Neamt

    Misiune recunoastere/asigurare zona - balcon degradat (aflat la et. 1) ce risca sa cada, in municipiul Piatra Neamt, B-dul Decebal. La locul indicat s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala. Militarii iau masurile pentru limitarea accesului in zona de risc si inlaturarea elementelor de constructie instabile. A fost anuntat si ISC Neamt pentru evaluarea situatiei. Au fost indepartate elementele de constructie ce riscau sa cada.


    01.09.2021 - Misiuni de interventie la un accident rutier produs in satul Galu, comuna Poiana Teiului

    Evenimentul a fost anuntat prin apel la 112 de catre soferul unui autoturism, afirmand ca a dat peste un pieton care era intins pe sosea. Pietonul a ramas sub masina. La locul indicat s-au deplasat pompierii militari ai Garzii de interventie Poiana Teiului cu autospeciala complexa de interventie si o ambulanta SMURD, precum si o ambulanta de la SAJ. Fortele au constatat ca barbatul aflat sub autoturism este, din nefericire, decedat.


    31.08.2021 - Misiune pentru salvarea unei persoane care a ramas blocata la inaltime pe o schela in strandul din municipiul Roman

    In aceasta seara, pompierii romascani au fost alertati pentru salvarea unei persoane care a ramas blocata la inaltime pe o schela in strandul din municipiul Roman. La locul indicat s-au deplasat 7 subofiteri cu o autospeciala complexa de interventie si o ambulanta SMURD. Fortele au coborat un copil in varsta de 13 ani de pe elementele metalice ale unei scene, aflat la o inaltime de aproximativ patru metri. Minorul nu a avut nevoie de ingrijiri medicale.


    30.08.2021 - Misiune de interventie degajarea unei persoane dintr-o fantana de pe teritoriul comunei Gadinti

    Prin apel la 112, a fost solicitat ajutorul pompierilor pentru degajarea unei persoane dintr-o fantana de pe teritoriul comunei Gadinti. La interventie s-au deplasat pompierii de la Detasamentele Roman si Piatra Neamt, care au constatat ca persoana in varsta de 70 de ani, fara semne vitale, se afla la o adancime de aproape 8 metri in fantana cu diametrul de aproximativ 30 de cm. Avand in vedere diametrul mic, operatiunile s-a desfasurat cu mare dificultate, persoana fiind scoasa dupa aproximativ 2 ore si jumatate.


    28.08.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza comunei Baltatesti

    In aceasta dimineata, in jurul orei 08:53, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre un accident rutier produs pe raza comunei Baltatesti. In accidentul rutier au fost implicate doua autoturisme, rezultand trei victime, neincarcerate. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Targu Neamt si doua echipaje cu ambulante de la SAJ. In urma coliziunii, un autoturism a parasit partea carosabila. Conducatorul unui autoturism a fost preluat de membrii echipajului SMURD si transportat la CPU Targu Neamt. Alte doua persoane (din celalalt autoturism implicat in accident), au fost preluate de echipajele de la SAJ si transportate la spital. Pompierii au actionat pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor si pentru curatarea carosabilului de elementele rezultate in urma accidentului rutier.



    Interventii in perioada 02.08-28.08.2021


    25.08.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    In jurul orei 12:37, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament situat pe Aleea Plaiului din municipiul Piatra-Neamt.
    La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD.
    Pompierii, cu ajutorul scarii culisabile, au patruns printr-o fereastra deschisa, in apartamentul situat la al doilea etaj. In interiorul apartamentului, pompierii au constatat ca o femeie de 94 de ani era cazuta in holul locuintei. Femeia a primit primul ajutor calificat la locul evenimentului de la echipajul SMURD, ulterior fiind transportata la UPU Piatra Neamt.


    24.08.2021 - Misiune de interventie degajarea unui sarpe dintr-un magazin alimentar din localitatea Bicaz Chei

    Prin apel la 112, pompierii nemteni au fost instiintati despre faptul ca intr-un magazin alimentar din localitatea Bicaz Chei s-a semnalat prezenta unei vipere. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala complexa pentru interventie si o ambulanta SMURD si voluntari din cadrul SVSU Bicaz Chei. Ajunsi la locul solicitarii pompierii au constatat ca intr-o lada pentru legume se afla un sarpe de apa. Fortele de interventie au imobilizat sarpele dupa care l-au introdus intr-un sac, ulterior fiind eliberat in padure.


    24.08.2021 - ISU Neamt a transmis mesaj de avertizare prin RO-Alert pentru ca a fost semnalata prezenta unui urs in localitatea Bicaz Chei

    In aceasta dupa amiaza, in jurul orei 16:30, a fost semnalata prezenta unui urs in localitatea Bicaz Chei. ISU Neamt a transmis mesaj de avertizare prin RO-Alert pentru locuitorii din comuna Bicaz Chei. ATENTIE! URS PERICULOS. A fost semnalata prezenta unui urs in comuna Bicaz Chei, sat Bicaz Chei (zona concasoare). Luati masuri de protectie, evitati deplasarile. Nu va apropiati de animale. Nu va expuneti la pericole. ISU NEAMT.


    24.08.2021 - Misiune de interventie pentru salvarea unei persoane care a ramas blocata pe acoperisul unui balcon, in municipiul Piatra Neamt

    Prin apel la 112, in aceasta dimineata, pompierii au fost instiintati despre faptul ca o persoana a ramas blocata pe acoperisul unui balcon (intre etajul 2 si 3), al unui bloc de locuinte din strada 1 Decembrie 1918 in municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala pentru interventie si salvare de la inaltime, o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD. Ajunsi la locul indicat, pompierii au constatat ca o femeie de aproximativ 71 de ani se afla pe acoperisul unui balcon. Pompierii, cu ajutorul unei scari culisabile, au urcat pe acoperisul balconului si au ajutat femeia sa patrunda in apartamentul sau. Aceasta a refuzat asistenta medicala oferita de echipajul SMURD.


    23.08.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza comunei Tupilati

    Prin apel la 112, in jurul orei 20:45, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe DJ 208 G, pe raza comunei Tupilati (intre localitatile Hanu Ancutei si Tupilati). La locul evenimentului s-au deplasat trei echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere, o autospeciala pentru descarcerare si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Roman si trei echipaje cu ambulante de la SAJ, voluntari din cadrul SVSU Tupilati si voluntari din cadrul SVSU Razboieni cu o autospeciala de stingere. In accidentul rutier au fost implicate doua autoturisme in care se aflau 5 persoane.
    Ajunsi la locul solicitarii, pompierii au constatat faptul ca conducatorul unui autoturism era incarcerat. (Acesta se afla singur in autoturism). Pompierii, cu ajutorul mijloacelor si procedeelor specifice, au descarcerat un barbat (de 83 de ani), inconstient. Imediat, victima a fost preluata de un echipaj de la SAJ care a inceput manevrele de resuscitare. Din pacate, victima nu a raspuns manevrelor de resuscitare, medicul de pe ambulanta declarand decesul. In urma accidentului rutier produs au mai rezultat doua victime (un barbat si o femeie), ce au fost preluate si transportate la CPU Roman de catre echipajele medicale (SMURD si SAJ). Alte doua persoane au primit ingrijiri medicale la locul evenimentului, refuzand transportul la spital. Traficul rutier a fost blocat pe ambele sensuri de circulatie. Pompierii au actionat pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor si vor curata carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    22.08.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman

    Prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii romascani cu o autospeciala de interventie si salvare de la inaltime si o ambulanta SMURD. Cu ajutorul autospecialei de interventie si salvare de la inaltime, pompierii au patruns in apartamentul situat la etajul patru intr-un bloc de locuinte din strada Ecaterina Teodoroiu. O femeie de aproximativ 77 de ani era blocata intr-o camera. Aceasta nu a avut nevoie de asistenta medicala.


    22.08.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza comunei Alexandru cel Bun

    Prin apel la 112, in jurul orei 19:15, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe DN 15 , in localitatea Vaduri, comuna Alexandru cel Bun. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD TIM din cadrul Detasamentului Piatra Neamt si doua echipaje cu ambulante de la SAJ. In accidentul rutier au fost implicate doua autoturisme in care se aflau patru persoane. Ambele autoturisme au parasit partea carosabila. In urma accidentului rutier produs au rezultat trei victime (conducatoarea auto si doua pasagere) din acelasi autoturism. Victimele au primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la echipajele medicale, ulterior fiind transportate la spital. Pompierii au actionat pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor si au curatat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    21.08.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs magazie a unei ferme de pasari din localitatea Izvoare

    In aceasta dimineata, in jurul orei 08:09, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o magazie a unei ferme de pasari din localitatea Izvoare, comuna Dumbrava Rosie. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. Incendiul se manifesta cu degajare mare de fum, intr-o magazie in care era depozitata o mare cantitate de ambalaje (cofraje pentru oua). Un barbat in varsta de aproximativ 28 de ani, angajat al fermei, a suferit usoare intoxicatii cu fum. Acesta a primit primul ajutor calificat la locul evenimentului de la membrii echipajului SMURD, dar a refuzat transportul la spital. Fortele de interventie au lichidat incendiul dupa aproximativ 5 ore. Au ars ambalajele depozitate intr-o incapere cu o suprafata de aproximativ 50 mp. Incendiul s-a produs, cel mai probabil, din cauza unui scurtcircut electric.


    20.08.2021 - ISU Neamt a transmis mesaj de avertizare prin RO-Alert pentru ca a fost semnalata prezenta unui urs in localitatea Bicaz Chei

    In aceasta dupa amiaza, in jurul orei 16:30, a fost semnalata prezenta unui urs in localitatea Bicaz Chei. ISU Neamt a transmis mesaj de avertizare prin RO-Alert pentru locuitorii din comuna Bicaz Chei. ATENTIE! URS PERICULOS. A fost semnalata prezenta unui urs in comuna Bicaz Chei, sat Bicaz Chei (zona concasoare). Luati masuri de protectie, evitati deplasarile. Nu va apropiati de animale. Nu va expuneti la pericole. ISU NEAMT. O adolescenta de 16 ani a suferit atac de panica. Aceasta a fost asistata medical de un echipaj SMURD, refuzand transportul la spital.


    20.08.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Raucesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 11:34, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Ungheni, comuna Raucesti. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. Ajunsi la locul evenimentului, pompierii au constatat ca incendiul se manifesta intr-o camera de la etajul unei case P+1, cu posibilitatea propagarii la intreaga cladire. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars un computer si o masa pe care acesta era asezat. Incendiul s-a produs, cel mai probabil, din cauza unui curtcircuit electric. Echipajul SMURD a acordat ingrijiri medicale unei femei in varsta de 31 de ani, la locul evenimentului.


    18.08.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza comunei Gadinti

    In data de 18.08.2021, prin apel la 112, in jurul orei 16:33, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe DN 15D, pe raza comunei Gadinti. La locul evenimentului s-au deplasat pompierii romascani cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD si doua echipaje ambulante la SAJ. In accidentul rutier au fost implicate doua autoturisme in care se aflau patru persoane. Toate cele patru persoane au avut nevoie de ingrijiri medicale, fiind transportate la CPU Roman. Pompierii au actionat pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor si au curatat si degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    18.08.2021 - Misiune de interventie pentru degajrea unei persoane inecate in apa Lacului de acumulare Reconstructia

    Prin apel la 112, in jurul orei 10:12, pompierii au fost instiintati despre faptul in apa Lacului de acumulare Reconstructia este o persoana, posibil inecata. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu un autoturism de serviciu, o barca si o ambulanta SMURD TIM. Pompierii au scos din apa un barbat ce nu prezenta semne vitale. Colegii din cadrul IPJ Neamt vor stabili identitatea persoanei gasite.


    17.08.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodaresca din comuna Cordun

    Aseara, prin apel la 112, in jurul orei 21:30, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodaresca din comuna Cordun. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu doua autospeciale de stingere din cadrul Detasamentului Roman, voluntari din cadrul SVSU Cordun si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. La ajungerea fortelor de interventie incendiul se manifesta la acoperisul unei anexe gospodaresti care avea un perete comun cu locuinta, cu posibilitatea propagarii la intreaga cladire. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars aproximativ 40 mp din acoperisul anexei gospodaresti (bucatarie de vara), 2 mp din acoperisul locuintei, obiecte de mobilier, materiale textile si alte bunuri aflate in bucataria de vara. Proprietara locuintei, in varsta de 58 de ani, a suferit arsuri. Aceasta a primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la echipajul SAJ, ulterior fiind transportata la CPU Roman. Incendiul s-a produs, cel mai probabil, din cauza unui aparat de gatit (aragaz) lasat nesupravegheat.


    17.08.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza comunei Brusturi

    In jurul orei 13:07, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre un accident rutier produs pe DN 15 C, in localitaea Brusturi. La locul evenimentului s-au deplasat trei echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere, o autospeciala pentru descarcerare si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Targu Neamt si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. In accidentul rutier au fost implicate doua autoturisme in care se aflau patru persoane. Pana la sosirea fortelor de interventie persoanele din cele doua autoturisme au fost scoase de catre participantii la trafic. In urma accidentului rutier produs au rezultat doua victime, ambele aflate in acelasi autoturism. Conducatorul unui autoturism (un barbat de aproximativ 67 de ani) a fost preluat de echipajul de la SAJ si transportat la CPU Targu Neamt. O pasagera din acelasi autoturism, in varsta de 64 de ani, a primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la echipajul SMURD, ulterior fiind transportata la CPU Targu Neamt. Pompierii au actionat pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor si au indepartat autoturismele de pe partea carosabila.


    16.08.2021 - Misiune pirotehnica in comuna Vanatori Neamt

    In data de 16.08.2021, ca urmare a unui apel la 112, echipa pirotehnica a intervenit pe raza comunei Vanatori Neamt pentru asanarea unei bombe de aruncator de calibru 50 mm. Munitia a fost descoperita de catre un barbat in varsta de 49 ani pe timpul unei lucrari de amenajare a unei strazi din satul Nemtisor din comuna Vanatori Neamt. Sosita la locul solicitarii, echipa pirotehnica a verificat zona pe o suprafata de aproximativ 100 mp, nemaifiind descoperite alte elemente de munitie. Munitia, ce provine din timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial, a transportata si depozitata in conditii de siguranta intr-un depozit special amenajat pentru a fi ulterior distrusa. Pentru prevenirea accidentelor in cazul descoperirii de munitii neexplodate Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta ,,Petrodava" al judetului Neamt recomanda cetatenilor sa respecte urmatoarele reguli si masuri de siguranta :
    *anuntati de urgenta, prin apel la 112, organele de politie, autoritatile administratiei publice locale sau Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta ,,Petrodava" al judetului Neamt;
    *nu atingeti, nu loviti si nu miscati munitia descoperita;
    *nu introduceti in foc munitiile si nu faceti foc in apropierea lor;
    *nu aruncati la fier vechi si nu predati la societatile colectoare munitiile descoperite;
    *nu introduceti in cladiri, incaperi sau locuinte munitii neexplodate;
    *nu topiti elementele metalice de munitii;
    *nu taiati munitiile cu fierastraul, scule electrice sau prin sudura;
    *nu folositi munitiile pentru improvizarea diferitelor unelte ;
    *nu utilizati pulberile si explozivii proveniti din munitii in scopuri artizanale;
    *nu demontati de la munitii focoasele sau a alte elemente componente.


    16.08.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la un depozit de plante furajere din comuna Pipirig

    Prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la un depozit de plante furajere in localitatea Dolhesti, comuna Pipirig. Incendiul se manifesta generalizat la o constructie din lemn cu rol de adapost pentru animale si depozit de plante furajere, cu posibilitatea propagarii la stoguri de fan amplasate in vecinatate. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompieri voluntari din cadrul SVSU Pipirig cu o autospeciala de stingere si trei echipaje de pompieri cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Targu Neamt. Fortele de interventie au lichidat incendiul in urma caruia a ars adapostul de animale cu o suprafata de aproximativ 55 mp si 7 tone de plante furajere. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind trasnetul.


    16.08.2021 - Misiune de interventie pentru scoaterea unui cal si un atelaj hipo din apele raului Bistrita, pe raza comunei Zanesti

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident in urma caruia o persoana ce conducea un atelaj hipo a intrat in apele raului Bistrita, pe raza comunei Zanesti. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala de stingere si voluntari din cadrul SVSU Zanesti cu un utilaj. Pana la sosirea fortelor de interventie, conducatorul atelajului a fost scos din apa de catre cetateni. Fortele de interventie au scos din apa calul si atelajul hipo. Din pacate, animalul nu mai prezenta semne vitale.


    16.08.2021 - Misiune de interventie pentru scoaterea unei persoane dintr-o fantana din Dumbrava Rosie

    In aceasta dupa amiaza, in jurul orei 13:38, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre faptul ca o persoana se afla intr-o fantana din localitatea Dumbrava Rosie. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala complexa pentru interventie si o ambulanta SMURD TIM si voluntari din cadrul SVSU Dumbrava Rosie. Ajunsi la locul solicitarii, pompierii au constatat ca intr-o fantana (cu o adancime de aproximativ 19 m si un diametru de 80 cm) se afla un barbat. Cu ajutorul echipamentelor si procedeelor specifice, pompierii au scos din fantana un barbat de aproximativ 58 de ani, inconstient. Imediat, victima a fost preluata de echipajul ce incadra ambulanta SMURD TIM care a inceput manevrele de resuscitare. Din pacate, barbatul nu a raspuns manevrelor de resuscitare, medicul de pe ambulanta SMURD declarand decesul acestuia.


    16.08.2021 - Misiune de interventie pentru asigurarea masurilor PSI la o teava de gaz fisurata in orasul Roznov

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre faptul ca in orasul Roznov, pe timpul unor lucrari pentru decolmatarea unui podet a fost avariata o teava de gaz. La locul solicitarii s-au deplasat un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala de stingere, voluntari din cadrul SVSU Roznov cu o autospeciala de stingere si un echipaj de la operatorul economic de distributie a gazului metan. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor pana la remedierea defectiunii.


    16.08.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala pentru descarcerare si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Cu ajutorul accesoriilor de pe autospeciala pentru descarcerare, pompierii au patruns in apartamentul situat la al treilea etaj dintr-un bloc de locuinte din strada Darmanesti. In interiorul apartamentului a fost gasita un barbat de aproximativ 72 de ani, constient, cazut intr-o camera. Acesta a fost preluat de echipajul de la SAJ si transportat la spital.


    15.08.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza comunei Horia

    In jurul orei 21:07, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier in localitatea Cotu Vames din comuna Horia. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala pentru descarcerare si o autospeciala de stingere din cadrul Detasamentului Roman si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Un autoturism a parasit partea carosabila si s-a rasturnat intr-un sant. In autoturism se aflau doua persoane care s-au autoevacuat pana la sosirea fortelor de interventie. Pompierii au actionat pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor.


    15.08.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la un autoturism in municipiul Piatra Neamt

    Prin apel la 112, in jurul orei 16:38, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu izbucnit la un autoturism in municipiul Piatra Neamt, pe strada Dimitrie Leonida. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala de stingere si o autospeciala complexa pentru interventie. Incendiul se manifesta generalizat la un autoturism ce se afla pe partea carosabila. In autoturism se afla doar conducatorul auto, care s-a autoevacuat pana la sosirea fortelor de interventie. Acesta nu a necesitat ingrijiri medicale. Pompierii au localizat si lichidat incendiul. Incendiul s-a produs, cel mai probabil, din cauza scurgerilor de lichide combustibile, ca urmare a deteriorarii sistemului de alimentare cu combustibil. Dupa ce autoturismul va fi indepartat de pe partea carosabila, pompierii vor interveni pentru curatarea carosabilului.


    14.08.2021 - Misiune de interventie pentru salvarea unei persoane care s-a urcat pe un vagon de marfa in gara Roman

    In aceasta seara, in jurul orei 20:15, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre faptul ca o persoana s-a urcat pe un vagon de marfa si a fost electrocutata. La locul evenimentului s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Roman. Ajunsi la locul solicitarii, pompierii au constatat ca un adolescent in varsta de 15 ani s-a urcat pe un vagon al unui tren de marfa si s-a electrocutat. Baiatul era cazut langa vagon. Acesta prezenta arsuri pe o suprafata mare a corpului. Paramedicii au acordat primul ajutor calificat persoanei, dupa care au predat-o unui echipaj de la SAJ (cu medic) sosit la locul evenimentului. Baiatul a fost transportat la CPU Roman. Baiatul va fi transportat la un spital din Bucuresti cu un elicopter de la Bacau. Pana la Bacau va fi transportat de o ambulanta cu medic de la SAJ.


    13.08.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o baraca pentru paza de pe platforma chimica Savinesti

    In jurul orei 17:45, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o baraca pentru paza de pe platforma chimica Savinesti (zona depozitului Moldocor). Incendiul se manifesta cu flacara deschisa la o constructie din tabla. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompierii pietreni cu o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD. Au ars izolatia constructiei si bunuri materiale din interiorul acesteia (obiecte de mobilier, materiale textile, documente etc). Persoana care efectua serviciul de paza nu se afla in interiorul barcii. Aceasta nu a avut nevoie de ingrijiri medicale. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind scurtcircuitul electric.


    12.08.2021 - ISU Neamt a transmis mesaj de avertizare prin RO-Alert pentru ca a fost semnalata prezenta unui urs in localitatea Bicaz Chei

    In aceasta dimineata, in jurul orei 03:48, a fost semnalata prezenta unui urs in localitatea Bicaz Chei. ISU Neamt a transmis mesaj de avertizare prin RO-Alert pentru locuitorii din comuna Bicaz Chei.


    11.08.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Cu ajutorul scarii culisabile, pompierii au patruns in apartamentul situat la al doilea etaj intr-un bloc de locuinte din strada Maratei. In interiorul apartamentului a fost gasita o femeie de aproximativ 90 de ani, constienta. Aceasta a primit ingrijiri medicale de la membrii echipajului SAJ, refuzand transportul la spital.


    10.08.2021 - Misiune de interventie pentru cautarea unei persoane posibil inecata in apele raului Moldova, pe raza municipiului Roman

    Prin apel la 112, in jurul orei 22:36, pompierii au fost instiintati despre faptul ca o persoana s-ar fi inecat in apele raului Moldova, pe raza municipiului Roman. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii romascani cu o autospeciala complexa pentru interventie, un autoturism de serviciu, o barca si o ambulanta SMURD. Persoana a fost gasita de rude pe o strada din municipiul Roman. Aceasta a fost preluata de un echipaj de la IPJ.


    10.08.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza municipiului Piatra Neamt

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe strada Fermelor din municipiul Piatra Neamt. La locul solicitarii s-a deplasat un echipaj de pompieri cu o autospeciala complexa pentru interventie din cadrul Detasamentului Piatra Neamt. Accidentul rutier s-a produs intre doua autoturisme, fara victime. Pompierii au actionat pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor si au degajat carosabilul pentru fluidizarea traficului (au degajat unul dintre cele doua autoturisme de pe partea carosabila)


    10.08.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD. Cu ajutorul scarii culisabile, pompierii au patruns in apartamentul situat la al doilea etaj intr-un bloc de locuinte din strada Nicolae Iorga. In interiorul apartamentului a fost gasita o femeie de aproximativ 80 de ani, constienta. Aceasta a primit ingrijiri medicale de la membrii echipajului SMURD dupa care a fost transportata la UPU Piatra Neamt.


    10.08.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza comunei Horia

    In aceasta dimineata, pompierii romascani au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe DN 15 D, pe raza comunei Horia. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu doua ambulante SMURD (TIM si EPA) si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. In urma accidentului rutier produs intre doua autoturisme au rezultat patru victime (2 adulti si 2 copii). Toate cele patru victime au primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la echipajele medicale, ulterior fiind transportate la CPU Roman.


    09.08.2021 - Misiune de interventie pentru salvarea unui copil ramas blocat intr-un autoturism in municipiul Piatra Neamt

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre faptul ca un copil de 2 ani a ramas blocat intr-un autoturism situat pe strada Piata 22 Decembrie in municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-a deplasat un echipaj de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare. Pompierii, cu ajutorul echipamentelor din dotarea autospecialei, au spart un geam si au facilitat accesul la copilul aflat intr-un scaun auto. Copilul nu a necesitat ingrijiri medicale.


    09.08.2021 - Misiune de interventie pentru salvarea unei persoane ce a fost surprinsa sub un zid care a cazut, in orasul Roznov

    Prin apel la 112, in jurul orei 11:20, pompierii au fost instiintati despre faptul ca o persoana a fost surprinsa sub un zid care a cazut, in orasul Roznov La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala pentru descarcerare, o autospeciala complexa pentru interventie, un camion cu un container de cautare-salvare, o ambulanta SMURD TIM si voluntari din cadrul SVSU Roznov cu o autospeciala de stingere. Ajunsi la locul solicitarii, pompierii au gasit un barbat de 37 de ani prins sub un zid din BCA. Victima, constienta, a fost scoasa de sub zid si a primit primul ajutor calificat de la echipajul SMURD TIM, ulterior fiind transportata la UPU Piatra Neamt. Trei persoane au suferit atacuri de panica. Acestea au fost asistate medical de echipajul SMURD EPA sosit la locul evenimentului, refuzand transportul la spital


    09.08.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o casa in municipiul Piatra Neamt

    In aceasta dimineata, in jurul orei 05:07, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o casa situata pe strada Bancii din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu trei autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. Ajunsi la locul solicitarii, pompierii au constatat ca incendiul se manifesta la nivelul balconului din lemn, la acoperis si la parterul unei case P+1, cu posibilitatea propagarii la intreaga cladire. Pompierii au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars aproximativ 100 mp din acoperis (construit din astereala din lemn si acoperit cu tabla) si bunuri materiale aflate la parterul casei (documente, aparate electrocasnice, materiale textile etc). Cauza probabila de producere a incendiului a fost scurtcircuitul electric.


    08.08.2021 - Misiune de interventie pentru salvarea unor persoane aflate pe vagonul unui tren in Gara Roman

    In aceasta dimineata, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru salvarea unor persoane aflate pe un tren in Gara Roman. 3 adolescente s-au urcat pe vagonul unui tren de marfa. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Roman si un echipaj cu ambulanta de la SAJ Roman. Pana la sosirea fortelor de interventie, persoanele au fost degajate de pe trenul de marfa pe care se aflau. Toate cele trei persoane au fost asistate de catre echipajele medicale aflate la fata locului, 2 dintre acestea prezentand arsuri. Cele trei fete sunt constiente si cooperante. O adolescenta de 15 ani prezinta arsuri la membrele drepte (superior si inferior), fiind asistata de catre echipajul SAJ, o adolescenta de 14 ani prezinta arsuri pe haine, iar a treia persoana de 13 ani nu prezinta arsuri sau alte efecte. Spitalul Municipal Roman a solicitat un elicopter SMURD pentru a transporta una din victimele (adolescenta de 15 ani) accidentului din gara Roman la un spital din judetul Iasi.


    08.08.2021 - Misiune pirotehnica in comuna Vanatori Neamt

    In data de 08.08.2021, prin apel la 112, echipa pirotehnica a fost solicitata sa intervina pentru asanarea unor elemente de munitie descoperite de un barbat in varsta de 46 ani, cu ajutorul unui detector de metale detinut legal, in padurea Nemtisor din comuna Vanatori Neamt. Pirotehnicienii din cadrul ISU Neamt s-au deplasat la locul solicitarii cu autospeciala din dotare, ridicand de la locul indicat mai multe elemente de munitie, astfel:
    - o lovitura de aruncator de calibru 82 mm,
    - o lovitura de aruncator de calibru 60 mm,
    - o lovitura de aruncator de calibru 50 mm, - o grenada de mana defensiva,
    - 61 cartuse de calibru 61 mm si
    - 9 cartuse de calibru 7,92 mm.
    Munitia, ce provine din timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial, a transportata si depozitata in conditii de siguranta intr-un depozit special amenajat pentru a fi ulterior distrusa.


    06.08.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o stiva de lemne in municipiul Piatra Neamt

    Prin apel la 112, pompierii nemteni au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o stiva de lemne in municipiul Piatra Neamt. La locul solicitarii s-a deplasat un echipaj de pompieri cu o autospeciala de stingere din cadrul Detasamentului Piatra Neamt. La sosirea pompierilor, incendiul se manifesta la o stiva de lemne dintr-o curte din strada Subdarmanesti, cu posibilitatea propagarii la locuinta si la alte constructii aflate in imediata vecinatate. Incendiul a fost localizat si lichidat in limitele gasite. A ars aproximativ un mc de lemne. Jarul sau scanteile purtate de vant si cazute pe materiale combustibile au fost cauza probabila de producere a incendiului.


    06.08.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodaresca din comuna Podoleni

    In aceasta dupa amiaza, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodaresca din comuna Podoleni. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompieri voluntari din cadrul SVSU Podoleni cu o autospeciala de stingere si doua echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD. Incendiul se manifesta in interiorul si la acoperisul unei bucatarii de vara, cu posibilitatea propagarii la locuinta si la alte anexe gospodaresti. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars aproximativ 6 mp din acoperisul constructiei si bunuri aflate in interior. Din interiorul anexei a fost scoasa o butelie. Un barbat de 44 de ani, a suferit usoare arsuri la nivelul fetei si la membrele superioare. Acesta a primit primul ajutor calificat la locul evenimentului de la membrii echipajului SMURD, ulterior fiind transportat la UPU Piatra Neamt. Cauza probabila de producere a incendiului este modulul gresit de verificare a etanseitatii buteliei cu GPL, prin utilizarea flacarii deschise.
    RECOMANDARI:
    Explozia unei butelii de aragaz poate avea, deseori, urmari catastrofale. In afara distrugerii de bunuri, in explozie pot fi pierderi de vieti omenesti. * ISU Neamt recomanda populatiei sa respecte urmatoarele reguli:
    Nu utilizati buteliile fara regulatoare de presiune, cu regulatoare desigilate, defecte sau reparate de unitati care nu apartin intreprinderii distribuitoare; Nu utilizati buteliile in alta pozitie decat in cea verticala;
    Nu incalziti buteliile cu apa calda, cu abur sau cu flacara, pentru marirea presiunii gazului din acestea;
    Nu amplasati buteliile langa sursele de caldura sau sub actiunea directa a razelor solare;
    Nu spalati buteliile in lichide corozive (soda, lesie etc).
    Este strict interzis efectuarea etanseitatii cu flacara deschisa, deoarece aceasta poate conduce la accidente grave!
    La schimbarea buteliei si ori de cate ori se fac manipulari la vreunul din racorduri, se va verifica in mod obligatoriu etanseitatea instalatiei, cu spuma de apa si sapun.
    In cazul livrarii buteliei la domiciliul consumatorului, montarea ei si verificarea etanseitatii se vor executa de catre personalul persoanei juridice distribuitoare.
    Recomandam cetatenilor sa nu apeleze la umplerea buteliilor cu gaz auto de la statiile GPL, intrucat acestea nu sunt verificate din punct de vedere al etanseitatii! Supuse periodic suprapresiunilor determinate de umplerea repetata, buteliile se deformeaza si se poate provoca aparitia unor pori in zona sudurilor, prin care poate iesi gazul, generand astfel acumulari de gaz, cu mare pericol de explozie!
    In timpul verificarii etanseitatii, se vor controla locul de imbinare a robinetului buteliei cu butelia; locul de iesire a tijei rozetei din corpul robinetului; ambele fete ale piulitei olandeze a regulatorului de presiune; locul de imbinare a racordurilor de intrare si de iesire cu corpul regulatorului de presiune; corpul regulatorului de presiune; capetele furtunului si furtunul, pe toata suprafata lui; locul de imbinare a portfurtunului aparatului de utilizare cu aparatul; toate imbinarile conductelor si robinetele aparatului de utilizare. Inainte de aprinderea focului, se verifica daca robinetul buteliei si robinetele aparatului de utilizare sunt inchise!
    In cazul cand s-au uitat deschise robinetul buteliei si robinetul aparatului de utilizare si gazul s-a scurs in incapere, se vor lua imediat urmatoarele masuri: * se inchid robinetul buteliei si robinetul aparatului de utilizare, se deschid usile si ferestrele pentru aerisirea incaperii timp de 30 minute;
    * nu se vor aprinde chibrituri, brichete, nu se vor manevra intrerupatoarele electrice, sonerii, telefoane, lifturi, nu se va fuma si nu se vor aduce surse de foc decat dupa aerisirea incaperii.
    In cazul in care toate robinetele sunt inchise, dar se simte totusi mirosul caracteristic al gazului, se vor lua masurile de mai sus si se va anunta intreprinderea distribuitoare.
    Inainte de aprinderea focului, daca in incapere nu se simte miros de G.P.L., se initiaza flacara, apoi se deschide robinetul aparatului de utilizare.
    Dupa utilizare, se inchide mai intai robinetul buteliei si numai dupa stingerea flacarii arzatoarelor se inchid robinetele aparatului de utilizare.
    *Pentru siguranta dumneavoastra, a familiei si a comunitatii in care traiti, respectati instructiunile de utilizare a buteliilor!


    06.08.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Rediu

    In jurul orei 09:25, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Rediu. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompieri voluntari din cadrul SVSU Rediu cu autospeciala din dotare si trei echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. Incendiul se manifesta generalizat in doua camere si la acoperisul locuintei. Din pacate in interiorul locuintei se afla un barbat. Din interiorul locuintei, pompierii au scos trupul carbonizat al unui barbat de aproximativ 70 de ani. Fiica proprietarului, in varsta de 49 de ani, a suferit un atac de panica. Aceasta a primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la echipajul SMURD, refuzand transportul la spital. Incendiul s-a produs, cel mai probabil, din cauza fumatului.


    06.08.2021 - Misiuni de interventie ca urmre a manifestarii fenomenelor meteorologice

    Judetul Neamt a fost sub incidenta unui cod portocaliu de vijelii puternice si ploi valabil de la ora 12:00 pana azi dimineata, ora 06:00. Au fost transmise avertizarile meteorologice si avertizarile hidrologice catre toti membrii CJSU si catre CLSU din judet. In intervalul orar 20:50 - 21:50 pentru localitatile Raucesti, Petricani, Tibucani, Urecheni, Timisesti, Brusturi, Pastraveni si Draganesti a fost emisa o avertizare nowcasting ce semnala vijelii puternice cu rafale de peste 100 km/h, grindina, frecvente descarcari electrice, averse torentiale ce vor depasi 35 l/ ISU Neamt a transmis mesaj RO-ALERT catre populatia din zonele vizate de avertizarea COD ROSU meteo. Ca urmare a manifestarii fenomenelor meteo periculoase au fost executate misiuni pentru degajarea unor arbori cazuti pe carosabil si cabluri de electricitate in municipiul Piatra Neamt, pe strazile Ana Ipatescu si Dimitrie Ernici si in orasul Targu Neamt In localitatile afectate de fenomenele meteorologice periculoase produse au actionat si Serviciile Voluntare pentru situatii de Urgenta. Furnizorul de energie electrica a intervenit in localitatile afectate pentru identificarea si inlaturarea defectelor care au condus la intreruperea alimentarii cu energie electrica. Conform informarii SC DEL GAZ GRID din 06.08.2021 ora 06.00, in urma fenomenelor meteo au fost afectate, partial 5 linie de medie tensiune, 49 puncte de transformare, fiind nealimentate cu energie electrica 15 localitati (Timisesti, Dumbrava, Plaiesu, Preutesti, Paraul Mare, Ceahlau, Secu, Izvorul Alb, Hangu, Grozavesti, Buhalnita, Ruginesti, Potoci, Negresti si Poiana), cu 3885 consumatori.


    05.08.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodaresca din comuna Cracaoani

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o anexa gospodaresca din localitatea Mitocu Balan, comuna Cracaoani. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD. Incendiul se manifesta la o anexa gospodaresca (bucatarie de vara) aflata in imediata apropiere a casei de locuit. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars peretii anexei gospodaresti pe o suprafata de aproximativ 10 mp. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind cosul de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile.


    05.08.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in municipiul Piatra Neamt

    In aceasta dupa amiaza, pompierii au fost instiintati despre un accident rutier produs in municipiul Piatra Neamt, la intersectia strazilor Liliacului si Alexandru Lapusneanu. La locul evenimentului s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala complexa pentru interventie si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Piatra Neamt. Accidentul rutier s-a produs intre doua autoturisme in care se aflau trei persoane. In urma accidentului rutier, unul dintre cele doua autoturisme s-a rasturnat. Conducatoarea auto si pasagera din autoturismul rasturnat au primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la echipajul SMURD, refuzand transportul la spital. Pompierii au actionat pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor si au repus autoturismul pe roti.


    05.08.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu de vegetatie uscata produs in municipiul Piatra Neamt

    Pompierii pietreni au intervenit pentru localizarea si lichidarea unui incendiu de vegetatie uscata produs in municipiul Piatra Neamt. Au ars aproximativ 1000 mp de vegetatie uscata din cauza focului deschis in spatii deschise.


    05.08.2021 - Misiune de interventie pentru asigurarea masurilor PSI ca urmare a sesizarii unui miros de gaz intr-un bloc din orasul Bicaz

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre faptul ca intr-un bloc de locuinte situat pe strada Dimitrie Leonida din orasul Bicaz se simte miros de gaz. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni o autospeciala complexa pentru interventie, un echipaj de pompieri voluntari din cadrul SVSU Bicaz cu o autospeciala de stingere si o echipa pentru interventie de la Delgaz Grid. Pompierii au constatat ca intr-un apartament de la etajul trei aragazul era deschis. A fost inchis aragazul si s-a efectuat aerisirea apartamentului. Nu au fost victime. Pe toata durata evenimentului au fost asigurate masurile de prevenire si stingere a incendiilor.


    04.08.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in comuna Baltatesti

    In jurul orei 21:54, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre un accident rutier produs pe raza comunei Baltatesti. La locul evenimentului s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Targu Neamt si voluntari din cadrul SVSU Baltatesti. Un autoturism, in care se afla doar conducatorul auto, a parasit partea carosabila si s-a rasturnat intr-un parau. Pana la sosirea fortelor de interventie conducatorul auto a fost scos din autoturism de catre cetateni. Pompierii au actionat pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor.


    04.08.2021 - Misiuni de interventie ca urmre a manifestarii fenomenelor meteorologice

    Judetul Neamt a fost sub incidenta unui cod portocaliu de vijelii puternice si ploi valabil de la ora 12:00 pana azi dimineata, ora 06:00. Au fost transmise avertizarile meteorologice si avertizarile hidrologice catre toti membrii CJSU si catre CLSU din judet. In intervalul orar 17:05 - 17:40 pentru localitatile Raucesti, Petricani, Tibucani, Urecheni, Timisesti, Brusturi, Pastraveni si Draganesti a fost emisa o avertizare nowcasting ce semnala vijelii puternice cu rafale de peste 100 km/h, grindina, frecvente descarcari electrice, averse torentiale ce vor depasi 35 l/ ISU Neamt a transmis mesaj RO-ALERT catre populatia din zonele vizate de avertizarea COD ROSU meteo. Ca urmare a manifestarii fenomenelor meteo periculoase au fost executate misiuni pentru degajarea unor arbori cazuti pe carosabil si cabluri de electricitate in municipiul Piatra Neamt, pe strazile Ana Ipatescu si Dimitrie Ernici si in orasul Targu Neamt In localitatile afectate de fenomenele meteorologice periculoase produse au actionat si Serviciile Voluntare pentru situatii de Urgenta. Furnizorul de energie electrica a intervenit in localitatile afectate pentru identificarea si inlaturarea defectelor care au condus la intreruperea alimentarii cu energie electrica. Conform informarii SC DEL GAZ GRID din 06.08.2021 ora 08.00, in urma fenomenelor meteo au fost afectate, partial 6 linii de medie tensiune, 32 puncte de transformare, fiind nealimentate cu energie electrica 6 localitati (Faurei, Izvoru Alb, Hangu, Ruginesti, Potoci si Paraul Mare). 1531 de consumatori nu erau alimentati cu energie electrica. Se lucreaza pentru remedierea situatiei.


    03.08.2021 - Misiune pirotehnica in municipiul Roman

    Ca urmare a unui apel la 112, echipa pirotehnica a intervenit in municipiul Roman pentru asanarea a:
    -3 proiectile explozive de calibru 75 mm,
    -2 proiectile perforant trasoare de calibru 76 mm,
    -3 grenade de mana defensive,
    -2 focoase pentru proiectile si
    -alte 7 elemente de munitie.
    Un angajat al unei societati comerciale din municipiul Roman, ce are ca obiect de activitate prelucrarea sfeclei de zahar, pe timpul efectuarii unor lucrari de curatare a instalatiilor tehnologice, a descoperit mai multe elemente de munitie. Echipa pirotehnica a asigurat si verificat zona unde au fost descoperite elementele de munitie pana la terminarea lucrurilor de curatare. Munitia gasita, ce provine din Cele Doua Razboaie Mondiale, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta pentru a fi distrusa ulterior.


    03.08.2021 - Misiuni de interventie ca urmre a manifestarii fenomenelor meteorologice

    In urma manifestarii fenomenelor meteorologice au fost primite 3 apeluri la 112, prin care am fost instiintati despre faptul ca sunt arbori cazuti pe carosabil si pe firele de electricitate in localitatile Dobreni si Ghigoiesti. Au fost instiintati operatorul de furnizare a energiei electrice si sefii SVSU din localitatile afectate.
    In localitatea Ghigoiesti au intervenit un echipaj de pompieri cu o autospeciala de stingere din cadrul Detasamentului Piatra Neamt si voluntari din cadrul SVSU Stefan cel Mare.
    In comuna Dobreni a intervenit SVSU si operatorul de furnizare a energiei electrice.


    02.08.2021 - Misiune pirotehnica in comuna Bara

    In data de 02.08.2021, prin apel la 112, in jurul orei 13:51, echipa pirotehnica din cadrul ISU Neamt a fost solicitata sa intervina pentru asanarea unui proiectil exploziv de calibru 150 mm. Munitia a fost descoperita de un barbat de 64 de ani, pe timpul executarii unor lucrari de curatire a unui teren din comuna Bara. La locul indicat s-au deplasat pirotenicienii nemteni cu autospeciala din dotare. Echipa pirotehnica a verificat zona in care a fost gasita munitia, pe o suprafata de aproximativ 100 mp. Nu au mai fost descoperite alte elemente de munitie. Munitia gasita, care provine din Al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta pentru a fi distrusa ulterior.


    02.08.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    In jurul orei 20:45, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala de stingere, o autospeciala complexa pentru interventie si o ambulanta SMURD. Ajunsi la locul evenimentului, pompierii au constatat ca incendiul se manifesta intr-un apartament, situat la parterul unui bloc din strada Alexandru Lapusneanu, cu degajare mare de fum. Incendiul se manifesta in hol, cu posibilitatea propagarii la intregul apartament. Pompierii au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite, dupa care au actionat si pentru evacuarea fumului din apartament si de pe casa scarilor. Au ars materiale textile si o masina de spalat. Incendiul s-a produs, cel mai probabil, din cauza fumatului in locuri nepermise. Nu a fost necesara evacuarea locatarilor din bloc. Din interiorul apartamentului pompierii au salvat doi pui de pisica.


    02.08.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe DN 15 C, pe raza comunei Raucesti

    In aceasta dimineata, in jurul orei 07:39, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe DN 15 C, pe raza comunei Raucesti. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Targu Neamt si un echipaj cu ambulanta de la SAJ.
    Accidentul rutier s-a produs intre un autocamion si un autoturism, in care se aflau 5 persoane. In autoturism erau 4 persoane, 3 dintre ele evacuandu-se pana la sosirea pompierilor.
    Ajunsi la locul evenimentului, fortele de interventie au constatat faptul ca conducatorul autoturismului era incarcerat. Pompierii, cu ajutorul mijloacelor si procedeelor specifice au scos victima, un barbat de 25 de ani, din interiorul autoturismului, constienta.
    Alte 3 persoane au primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la echipajele SMURD si SAJ, dupa care au fost transportate la CPU Targu Neamt. Pompierii au actionat si pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor si curatarea si degajarea carosabilului de elementele rezultate in urma accidentului rutier.



    Interventii in perioada 29.06-31.07.2021


    31.07.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in orasul Targu Neamt

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier produs in orasul Targu Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Targu Neamt.
    Accidentul rutier s-a produs intre o autoutilitara si un autoturism in care se aflau trei persoane.
    In urma accidentului rutier produs au rezultat doua victime, conducatorii auto (o femeie de 53 de ani si un barbat de 31 de ani). Ambele persoane au primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la echipajul SMURD, ulterior fiind transportate la CPU Targu Neamt.
    Pompierii au actionat pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor si au curatat si degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    31.07.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    In aceasta seara, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra-Neamt cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD. Cu ajutorul scarii culisabile, pompierii au patruns prin balcon in apartamentul situat la etajul doi intr-un bloc de locuinte din Aleea Garofitei. In interiorul apartamentului a fost gasit un barbat de 84 de ani, cazut intr-o camera, constient. Barbatul a primit ingrijiri medicale de la membrii echipajului SMURD la locul evenimentului, dupa care a fost transportat la UPU Piatra Neamt.


    31.07.2021 - Misiune pentru pentru pentru salvarea unei persoane cazuta intr-o fantana din orasul Roznov

    Prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru salvarea unei persoane cazuta intr-o fantana din orasul Roznov. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala complexa de interventie si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Piatra Neamt si voluntari din cadrul SVSU Roznov cu o autospeciala de stingere. Pompierii, cu ajutorul mijloacelor si procedeelor specifice, au scos din fantana (adanca de 7 m) un barbat de 46 de ani. Victima, constienta, a primit primul ajutor calificat de la echipajul SMURD la locul evenimentului, ulterior fiind transportata la UPU Piatra Neamt.


    30.07.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe DN 12 C, pe raza comunei Tasca

    Prin apel la 112, in jurul orei 09:02, au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe DN 12 C, pe raza comunei Tasca. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD TIM, un echipaj de pompieri voluntari cu o autospeciala de stingere de la SVSU Bicaz si un echipaj cu ambulanta de la SAJ Bicaz. In accidentul rutier au fost implicate un autotren si un autoturism in care se aflau doar conducatorii auto. Conducatoarea autoturismului (56 ani) a ramas incarcerata. Aceasta a fost scoasa de participantii la trafic, pana la ajungerea fortelor de interventie. Victima a fost transportata la spital. Pompierii au actionat pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor si curatarea si degajarea carosabilului de elementele rezultate in urma accidentului rutier, pentru reluarea traficului rutier. Traficul rutier a fost blocat pe ambele sensuri de mers.


    29.07.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    In jurul orei 20:43, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra-Neamt cu o autospeciala pentru descarcerare si o ambulanta SMURD. Cu ajutorul mijloacelor si procedeelor specifice, pompierii au patruns in apartamentul situat la etajul trei intr-un bloc de locuinte din strada Nicolae Iorga. In interiorul apartamentului a fost gasit un barbat de 50 de ani, constient. Barbatul a primit ingrijiri medicale de la membrii echipajului SMURD, dupa care a fost transportat la UPU Piatra Neamt.


    29.07.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    In jurul orei 19:28, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra-Neamt cu o autospeciala pentru descarcerare si o ambulanta SMURD. Cu ajutorul mijloacelor si procedeelor specifice, pompierii au patruns in apartamentul situat la etajul sase intr-un bloc de locuinte din strada Mihai Eminescu. In interiorul apartamentului a fost gasit un barbat de 86 de ani ce nu prezenta semne vitale.


    29.07.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe DJ 156 280, pe raza comunei Bara

    Prin apel la 112, in jurul orei 17:46 pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe DJ 280, la iesirea din comuna Bara. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii romascani cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD. Un autoturism a parasit partea carosabila, a intrat intr-un cap de pod, dupa care s-a rasturnat Pana la sosirea fortelor de interventie conducatoarea autoturismului si pasagerul s-au autoevacuat. Acestia au primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la echipajul SMURD, refuzand transportul la spital. Pompierii au actionat pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor si au curatat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier. De-asemenea militarii au repus autoturismul pe roti.


    28.07.2021 - Misiune de interventie pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor la teava de gaz taiata intr-un apartament din municipiul Piatra Neamt

    Prin apel la 112, in jurul orei 12:08, pompierii au fost instiintati despre faptul ca intr-un apartament din municipiul Piatra-Neamt a fost taiata o teava de gaz. Un echipaj de pompieri, cu o autospeciala complexa pentru interventie din cadrul Detasamentului Piatra Neamt a actionat pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor. La locul evenimentului s-a deplasat si o echipa de la Del Gaz Grid pentru a remedierea defectiunii.


    27.07.2021 - Misiune de interventie pentru salvarea unui vaci cazuta intr-o fosa din comuna Savinesti

    Pompierii au fost solicitati sa intervina pentru scoaterea unui animal cazut dintr-o fosa dezafectata din localitatea Dumbrava Deal. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala complexa pentru interventie si un autocamion cu un container de suport logistic al interventiei de cautare salvare. Ajunsi la locul solicitarii, pompierii au constatat ca in interiorul unei fose septice se afla o vaca. Fosa avea o adancime de aproximativ 3 m, iar accesul in interiorul ei se putea realiza printr-o gura de aerisire de 50x50 cm. Cu ajutorul echipamentelor specifice, pompierii au patruns in interiorul fosei si au scos animalul, dupa care l-au predat proprietarilor. La aceasta interventie au participat si voluntari din cadrul SVSU Savinesti cu un buldoexcavator.


    27.07.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza municipiul Roman

    In jurul orei 20:35, pompierii romascani au fost solicitati sa intervina la un accident rutier produs in municipiul Roman, pe stada Nicolae Balcescu. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala pentru stingere, o autospeciala pentru descarcerare si doua ambulante SMURD. Accidentul rutier s-a produs intre doua autoturisme. Unul dintre autoturisme a parasit partea carosabila si a lovit o teava de gaz. In autoturism se aflau trei persoane, care s-au autoevacuat pana la sosirea fortelor de interventie. Toate persoanele aflate in autoturism au primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la echipajele SMURD, ulterior fiind transportate la CPU Roman. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor, deoarece in urma accidentului rutier produs, teava de gaz a fost avariata. La locul evenimentului s-a deplasat si o echipa de la Del Gaz Grid pentru a remedierea defectiunii.


    27.07.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o casa din comuna Tamaseni

    Prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o casa din comuna Tamaseni. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii romascani cu doua autospeciale de stingere, o autospeciala pentru interventie si salvare de la inaltime si o ambulanta SMURD. Incendiul se manifesta la izolatia unui perete de la o casa P+1, cu posibilitatea propagarii la intreaga cladire. Pompierii au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars 6 mp din izolatia peretelui. Incendiul s-a produs, cel mai probabil, din cauza scanteilor/ jarului purtate de vant si cazute pe materiale combustibile. Proprietara locuintei a suferit un atac de panica. Aceasta a primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la echipajul SMURD, refuzand transportul la spital.


    27.07.2021 - Misiune de interventie pentru salvarea unui cal cazut intr-o fantana din comuna Garcina

    In aceasta dimineata, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre faptul ca un cal a cazut intr-un put din comuna Garcina. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala complexa pentru interventie si voluntari din cadrul SVSU Garcina cu un buldoexcavator. Ajunsi la locul indicat, pompierii au constatat ca animalul se afla intr-un put cu o adancime de 2 m, plin cu apa. Pompierii au evacuat o parte din apa pentru a putea interveni. Cu ajutorul echipamentelor si procedeelor specifice calul a fost extras din mediul ostil in care se afla.


    27.07.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier pe DN 17 B, pe raza comunei Borca

    Prin apel la 112, in jurul orei 06:35, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe DN 17 B, pe raza comunei Borca. In accidentul rutier a fost implicat un autoturism care a parasit partea carosabila. La locul evenimentului s-au deplasat un echipaj de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare de la Garda 2 de Interventie Poiana Teiului si un echipaj cu ambulanta de la SAJ Borca. Conducatoarea autoturismului a fost preluata de echipajul SAJ si transportata la spital. Pompierii au actionat pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor.


    26.07.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o casa din comuna Ion Creanga

    Prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o casa din localitatea Averesti, comuna Ion Creanga. Incendiul se manifesta generalizat la nivelul unei case, cu posibilitatea propagarii la anexele gospodaresti din vecinatate. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompierii romascani cu doua autospeciale de stingere impreuna cu pompieri voluntari din cadrul SVSU Ion Creanga. Scurtcircuitul electric a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu. Nu au fost victime.


    26.07.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Candesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 01:24, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Candesti. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri voluntari din cadrul SVSU Candesti cu o autospeciala de stingere, pompieri militari cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Piatra Neamt si un echipaj de pompieri voluntari cu o autospeciala de stingere din cadrul SVSU Rediu. Incendiul se manifesta generalizat la acoperisul unei case si intr-o camera, cu posibilitatea propagarii la o alta casa din vecinatate si la o anexa gospodaresca (fanarie). Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars acoperisul casei pe o suprafata de aproximativ 100 mp si bunurile materiale aflate intr-o camera (obiecte de mobilier, aparate electrocasnice, articolede imbracaminte, materiale textile, etc). Nu au fost victime. Incendiul s-a produs, cel mai probabil, din cauza unui scurtcircut electric.


    26.07.2021 - Misiune de interventie pentru pentru stingerea unui incendiu produs la o hala de productie a SC Cersanit Roman

    Prin apel la 112, in jurul 00:40, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o hala de productie a unui operator economic din municipiul Roman. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. La sosirea fortelor de interventie incendiul se manifesta cu flacara deschisa la uscatoare de produse ceramice dintr-o hala de productie, pe o suprafata de aproximativ 300 mp. Fortele de interventie au fost suplimentate cu inca trei autospeciale de stingere, dintre care una de la Detasamentul de pompieri din Piatra Neamt. Personalul aflat pe locul de munca s-a autoevacuat pana la sosirea pompierilor. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars 80 de carucioare pentru transportul produselor ceramice, suporti din poliuretan, mai multe rafturi confectionate din lemn, instalatii si cablaje electrice. Efectul termic cauzat de defectarea aparaturii de masura si control din interiorul unui uscator a fost cauza probabila de producere a incendiului.


    25.07.2021 - Mesaj transmis prin RO-Alert pentru locuitorii din comuna Bicaz Chei, deoarece a fost semnalata prezenta unui urs

    Prin apel la 112, in jurul orei 23:21, a fost semnalata prezenta unui urs in localitatea Bicaz Chei, la intrarea dinspre Lacu Rosu. ISU Neamt a transmis mesaj de avertizare prin RO-Alert pentru locuitorii din comuna Bicaz Chei.


    25.07.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza municipiului Piatra Neamt

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre un accident rutier produs in municipiul Piatra Neamt, pe strada Petru Movila. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Piatra Neamt. In accidentul rutier au fost implicate trei autoturisme, unul din autoturisme rasturnandu-se pe o parte. Nici o persoana nu a avut nevoie de ingrijiri medicale. Pompierii au actionat pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor si au curatat/degajat carosabilul pentru reluarea traficului rutier.


    23.07.2021 - Misiune pentru pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    In aceasta dimineata, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra-Neamt cu o autospeciala complexa pentru interventie si o ambulanta SMURD. Cu ajutorul mijloacelor si procedeelor specifice, pompierii au patruns in apartamentul situat la primul etaj intr-un bloc de locuinte din bulevardul Republicii. In interiorul apartamentului a fost gasita o femeie de aproximativ 72 de ani ce nu prezenta semne vitale.


    22.07.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe DJ 156 A, pe raza comunei Girov

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe DJ 156 A, pe raza localitatii Caciulesti, comuna Girov. Un autoturism a parasit partea carosabila si s-a rasturnat intr-un lan de porumb. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Piatra Neamt si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. In autoturism se aflau 5 persoane, conducatorul auto si 4 pasageri. Toate persoanele s-au autoevacuat din autoturism, pana la sosirea fortelor de interventie. In urma accidentului rutier au rezultat patru victime, pasageri in autoturism. Victimele au primit ingrijiri medicale la locul evenimentului dupa care au fost transportate la UPU Piatra Neamt. Pompierii au actionat pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor.


    22.07.2021 - Misiune pirotehnica in comuna Bicazu Ardelean

    In data de 22.07.2021, echipa pirotehnica din cadrul ISU Neamt a intervenit pentru asanarea unor elemente de munitie: -2 proiectile explozive de calibru 100 mm, -1 focos pentru proiectil si -162 cartuse cal.7,92 mm. Munitia a fost descoperita pe timpul desfasurarii unei sedinte de pregatire de specialitate in teren, pe raza comunei Bicazu Ardelean, in Pasul Balaj. Munitia, ce provine din timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta intr-un depozit special amenajat pentru a fi ulterior distrusa.


    21.07.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la un apartament din municipiul Roman

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu produs la un apartament din municipiul Roman. La locul solicitarii s-au deplasat trei echipaje de pompieri cu doua autospeciale de stingere si o autospeciala pentru interventie si salvare de la inaltime din cadrul Detasamentului Roman si un echipaj cu ambulanta de la SAJ Roman. Incendiul se manifesta cu flacara deschisa in camera unei garsoniere situata la al treilea etaj intr-un bloc de locuinte din strada Mihai Viteazu, cu degajare mare de fum. Pana la sosirea fortelor de interventie, aproximativ 30 de persoane s-au autoevacuat. Proprietara garsonierei a fost preluata de echipajul de la SAJ si transportata la spital. Incendiul a fost localizat si lichidat in limitele gasite. Au ars aproximativ 10 kg de deseuri textile si o masa din lemn. Cu ajutorul echipamentelor specifice, pompierii au intervenit pentru evacuarea fumului din garsoniera si de pe casa scarii. Nici o persoana nu a avut nevoie de ingrijiri medicale. Actiunea intentionata a fost cauza probabila de producere a incendiului.


    20.07.2021 - Misiune pirotehnica in comuna Pipirig

    In data de 20.07.2021, prin apel la 112, echipa pirotehnica a fost solicitata sa intervina in comuna Pipirig pentru asanarea unei grenade de mana defensiva. Munitia a fost descoperita intr-un pe marginea unui parau din localitatea Pluton, de un barbat de 43 ani. Pirotehnicienii din cadrul ISU Neamt s-au deplasat la locul solicitarii cu autospeciala din dotare. Acestia au verificat zona in care a fost gasita grenada, nemaifiind descoperite alte elemente de munitie. Munitia, ce provine din timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta intr-un depozit special amenajat pentru a fi ulterior distrusa.


    20.07.2021 - Misiuni executate pentru inlaturarea efectelor negative produse de fenomenele meteorologice periculoase

    Misiuni executate de Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta ,,PETRODAVA" al Judetului Neamt:
    misiuni pentru evacuarea apei din 2 curti localitatea Bistricioara, comuna
    Ceahlau; misiuni monitorizare zona afectata de fenomenele meteorologice periculoase.
    Misiuni executate de alte institutii:
    SC DEL GAZ DRID a intervenit in UAT Bicaz (oras Bicaz, loc. Izvoru Muntelui, loc. Izvoru Alb si loc. Secu), UAT Sabaoani (loc. Sabaoani), UAT Gheraiesti (loc. Tetcani) si UAT Bargauani (loc. Ghelaiesti);
    misiune pentru deblocarea DJ 155 F intre localitatile Durau (comuna Ceahlau) si lIzvoru Muntelui (oras Bicaz) de catre SVSU Ceahlau cu un buldoexcavator si un autoturism si Drumurile Judetene cu un incarcator cu cupa.


    19.07.2021 - Misiuni executate pentru inlaturarea efectelor negative produse de fenomenele meteorologice periculoase

    Misiuni executate de Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta ,,PETRODAVA" al Judetului Neamt:
    misiuni pentru evacuarea apei din 2 beciuri in localitatea Durau, comuna Ceahlau
    misiuni pentru evacuarea apei din 2 curti localitatea Durau, comuna Ceahlau
    misiune pentru deblocarea DJ155F intre localitatea Durau (comuna Ceahlau) si localitatea Izvoru Muntelui (oras Bicaz) de aluviuni si copaci cazuti, unde 6 autoturisme au ramas blocate (SVSU Ceahlau a intervenit cu 1 buldoexcavator si 1 autoturism cu 4 persoane, precum si Drumurile Judetene cu 1 incarcator cu cupa si 1 lucrator);
    misiune pentru evacuarea apei dintr-o curte inundata in localitatea Buruienesti;
    misiune pentru evacuarea apei dintr-o anexa in locatatea Litca, comuna Doljesti;
    misiune pentru evacuarea apei dintr-un beci in localitatea Ceahlau;
    misiune pentru evacuarea apei dintr-o curte in localitatea Ceahlau; Misiuni executate de alte institutii:
    SVSU Pipirig a intervenit pentru evacuarea apei dintr-o curte in localitatea Leghin;
    SVSU Sabaoani a intervenit pentru evacuarea apei dintr-o curte in localitatea Sabaoani;
    SVSU Doljesti a intervenit pentru evacuarea apei dintr-o curte in localitatea Buruienesti;
    SVSU Grinties a intervenit pentru deblocarea a 2 podete in localitatea Bradu;
    SALVAMONT Neamt a intervenit pentru cautarea si salvarea a 5 persoane ratacite pe traseul montan intre Cascada Duruitoarea si Durau;
    SVSU Ceahlau a intervenit pentru evacuarea apei dintr-o curte in loc Bistricioaia;
    SC DEL GAZ GRID a intervenit in localitatile Durau (comuna Ceahlau), Izvoru Muntelui si Izvoru Alb (oras Bicaz) pentru identificarea si inlaturarea defectiunilor care au condus la intreruperea alimentarii cu energie electrica.


    18.07.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Farcasa.

    Prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Stejaru, comuna Farcasa. Incendiul se manifesta in interiorul unei camere si la acoperisul locuintei. La locul solicitarii s-au deplasat trei echipaje de pompierii cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD de la Garda 2 de Interventie Poiana Teiului, voluntari din cadrul SVSU Farcasa si un echipaj de pompieri voluntari din cadrul SVSU Borca cu o autospeciala de stingere. Pana la sosirea fortelor de interventie proprietarul locuintei a evacuat trei minori din interiorul locuintei. Din fericire, nici o persoana nu a avut nevoie de ingrijiri medicale. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars bunurile materiale aflate in camera in care s-a produs evenimentul si din pod, acoperisul locuintei pe o suprafata de aproximativ 50 mp si s-au deteriorat bunuri din alte doua camere. Aparatul de incalzit/gatit (resou) lasat nesupravegheat a fost cauza probabila de producere a incendiului.


    17.07.2021 - Misiune pirotehnica in comuna Tibucani

    Prin apel la 112, echipa pirotehnica a fost solicitata sa intervina in comuna Tibucani pentru asanarea unei grenade de mana defensiva. Munitia a fost descoperita intr-un parau, de un tanar de 16 ani, pe timpul unei drumetii. Pirotehnicienii din cadrul ISU Neamt s-au deplasat la locul solicitarii cu autospeciala din dotare. Acestia au verificat zona in care a fost gasita grenada, nemaifiind descoperite alte elemente de munitie. Munitia, ce provine din timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta intr-un depozit special amenajat pentru a fi ulterior distrusa.


    17.07.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza comunei Tibucani

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe raza comunei Tibucani. La locul evenimentului s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD. Un autoturism ce tracta o remorca a parasit partea carosabila si s-a rasturnat intr-un sant. In autoturism se afla doar conducatorul auto, un barbat de 73 se ani. Pana la sosirea fortelor de interventie conducatorul auto s-a autoevacuat. Acesta a primit primul ajutor calificat de la membrii echipajului SMURD la locul evenimentului, dar a refuzat transportul la spital. Pompierii au intervenit pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor.


    17.07.2021 - Misiune de interventie pentru cautarea unei persoane ce s-a aruncat in raul Moldova

    In data de 15.07.2021, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre faptul ca o persoana s-a aruncat in apele raului Moldova de pe un pod pietonal, ce face legatura dintre localitatea Cotu Vames si municipiul Roman. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii romascani cu o autospeciala complexa de interventie, un autoturism de serviciu, o barca si o ambulanta SMURD. In sprijinul colegilor din Roman s-au deplasat si pompierii pietreni cu unn autoturism de serviciu si o barca. Pompierii, cu ajutorul barcilor, au cautat in apele raului Moldova persoana, pana la ora 01.00. In zilele de 16 si 17 iulie pompierii au continuat cautarile persoanei in apele raului Moldova. Trupul fetei de 16 ani a fost gasit si scos din apa de catre cativa pescari. Organele abilitate de la IPJ au preluat trupul persoanei pentru efectuarea cercetarilor de specialitate.


    15.07.2021 - Mesaje de avertizare RO-Alert pe teritoriul comunei Grinties deoarece a fost semnalata prezenta unuor ursi

    In aceasta seara s-au transmis mesaje de avertizare RO-Alert pe teritoriul comunei Grinties in scopul informarii si avertizarii cetatenilor privind: - prezenta unei ursoaice cu doi pui pe o pasune de langa satul Bradu (zona Pintec) si -prezenta unui urs vazut in zona Grintiesul Mare - Magura, sat Grinties.


    15.07.2021 - Misiune de interventie stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Dumbrava Rosie

    Prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o casa din comuna Dumbrava Rosie. Incendiul se manifesta la etajul si la acoperisul unei case P+1, cu posibilitatea propagarii la intreaga cladire dar si la o locuinta din imediata vecinatate. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii cu trei autospeciale de stingere, o autospeciala pentru interventie si salvare de la inaltime si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Piatra Neamt si voluntari din cadrul SVSU Dumbrava Rosie. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars acoperisul casei pe o suprafata de aproximativ 200 mp, un perete exterior pe o suprafata de aproximativ 80 mp, bunuri materiale (obiecte de mobilier, materiale textile etc) si s-au deteriorat obiecte de mobilier, aparate electrocasnice si materiale textile ce se aflau la parterul locuintei. Incendiul s-a produs, cel mai probabil, din cauza unui scurt circut electric (aparat de comutare defect). Proprietara locuintei, in varsta de 37 de ani, a facut atac de panica. Aceasta a primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la membrii echipajului SMURD, refuzand transportul la spital.


    15.07.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza comunei Agapia

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe DN 15 C, pe raza comunei Agapia. In accidentul rutier au fost implicate doua autoturisme in care se aflau sase persoane. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si doua echipaje cu ambulante de la SAJ Targu Neamt. In urma accidentului rutier produs cele doua autoturisme au parasit partea carosabila, una dintre ele rasturnandu-se. Doua persoane au primit ingrijiri medicale la locul evenimentului, una dintre ele fiind transportata la CPU Targu Neamt. Pompierii au intervenit pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    15.07.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in municipiul Roman

    In aceasta dimineata, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe strada Nicolae Balcescu din municipiul Roman. In accidentul rutier au fost implicate doua autoturisme, un autocamion si o autoutilitara. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Roman si pompieri voluntari din cadrul SVSU Roman. In urma accidentului rutier produs a rezultat o victima, pasager in autoutilitara (barbat de 27 ani). Acesta a primit primul ajutor calificat de la membrii echipajului SMURD la locul evenimentului, ulterior fiind transportat la CPU Roman. Fortele de interventie au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    14.07.2021 - Misiunepentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor la o teava de gaz avariata in municipiul Piatra Neamt

    In jurul orei 22:27, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre faptul ca pe strada Fermelor din municipiul Piatra-Neamt, pe timpul executarii unor lucrari de sapaturi pentru bransarea la reteaua de apa, a fost avariata o teava de gaz. La locul solicitarii s-au deplasat un echipaj de pompieri cu o autospeciala complexa pentru interventie si un echipaj de la Delgaz Grid. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor pana la remedierea defectiunii.


    14.07.2021 - Misiune de interventie la un accident in urma caruia un tractor s-a rasturnat in comuna Bicazu Ardelean

    Prin apel la 112, in jurul orei 20:32, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident in urma caruia un tractor s-a rasturnat in localitatea Telec, comuna Bicazu Ardelean. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri voluntari din cadrul SVSU Bicazu Ardelean cu o autospeciala de stingere, un echipaj cu ambulanta de la SAJ Bicaz si pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare, o autospeciala pentru descarcerare, o ambulanta SMURD si un autocamion cu container de suport logistic al interventiei cautare salvare. Tractorul era condus pe un drum forestier, in localitatea Telec, de catre un barbat de 52 de ani. In urma accidentului produs, conducatorul auto a ramas prins sub tractor. Accesul catre locul evenimentului a fost greu accesibil, datorita drumului accidentat si ingust. Toate accesoriile necesare interventiei au fost transportate cu o masina de teren. Distanta de la locul pana au putut ajunge autospecialele pana la locul producerii evenimentului era de aproximativ 600 m. Fortele de interventie, cu ajutorul mijloacelor si procedeelor specifice au scos victima de sub tractor. Aceasta prezenta semne incompatibile cu viata. De-asemenea, au fost asigurate si masurile de prevenire si stingere a incendiilor.


    14.07.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe E 85 in comuna Gheraesti

    Ca urmare a unui apel la 112, pompierii romascani au fost solicitati sa intervina la un accident rutier produs pe E 85 in localitatea Tetcani, comuna Gheraesti.La locul solicitarii s-au deplasat pompierii romascani cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD TIM. Un autoturism a parasit partea carosabila si s-a rasturnat intr-un sant. Pana la ajungerea fortelor de interventie conducatorul auto s-a autoevacuat. Barbatul de 33 de ani a fost asistat medical de catre membrii echipajului SMURD dar a refuzat transportul la spital. Pompierii au intervenit pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor.


    12.07.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra-Neamt cu o autospeciala pentru descarcerare si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Cu ajutorul echipamentelor pentru descarcerare, pompierii au patruns in apartamentul situat la al doilea etaj intr-un bloc de locuinte din strada Maratei.In interiorul apartamentului a fost gasita o femeie de aproximativ 87 de ani ce nu prezenta semne vitale.


    12.07.2021 - Misiune de interventie stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Podoleni

    Prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Podoleni. Incendiul se manifesta generalizat la o locuinta cu posibilitatea propagarii la anexele gospodaresti si la o locuinta din apropiere. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompieri voluntari din cadrul SVSU Podoleni cu autospeciala din dotare si pompierii militari cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Piatra Neamt. Din interiorul locuintei, pompierii au scos 6 butelii. Proprietara locuintei, in varsta de 60 de ani a suferit usoare arsuri la nivelul membrului superior stang si la fata, iar sotul dumneaei (in varsta de 60 de ani) a suferit atac de panica. Ambele victime au primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la echipajul SMURD, dupa care au fost transportate la UPU Piatra Neamt. Un alt barbat in varsta de 41 de ani a suferit arsuri la nivelul membrului superior drept si la fata. Acesta a fost preluat de un echipaj de la SAJ si transportat la UPU Piatra Neamt. A ars casa cu suprafata de aproximativ 200 mp si bunurile aflate in interior. Incendiul s-a produs cel mai probabil din cauza aparatului de gatit (aragaz) lasat nesupravegheat. Si la aceasta misiune, plt. Craivan Ionel a fost alaturi de colegii sai, sprijinindu-i la interventie, chiar daca se afla in timpul liber.


    12.07.2021 - Misiune de interventie stingerea unui incendiu produs la o casa din comuna Tibucani

    Prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o casa din comuna Tibucani. Incendiul se manifesta in interiorul unei case batranesti (intr-o camera si in hol), cu posibilitatea propagarii la alte doua case (constructii P+1) aflate in imediata vecinatate. La locul solicitarii s-au deplasat voluntarii din cadrul SVSU Tibucani cu o autospeciala de stingere si pompierii militari din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. Incendiul a fost localizat si lichidat in limitele gasite. Au ars bunurile materiale aflate in interiorul camerei si in holul locuintei. Incendiul s-a produs cel mai probabil de la o lumanare lasata nesupravegheata (foc deschis in spatii inchise). Nu au fost fost victime.


    11.07.2021 - Misiune pirotehnica in comuna Stefan cel Mare

    In data de 11.07.2021, prin apel la 112, echipa pirotehnica a fost solicitata sa intervina pentru asanarea unor elemente de munitie descoperite in comuna Stefan cel Mare. In padurea din localitatea Dusesti, un barbat in varsta de 43 ani, cu ajutorul unui detector de metale detinut legal, a descoperit un proiectil exploziv de calibru 47 mm si un focos pentru lovituri de aruncator. Pirotehnicienii din cadrul ISU Neamt s-au deplasat la locul solicitarii cu autospeciala din dotare. Acestia au verificat zona pe o suprafata de aproximativ 300 mp, nemaifiind descoperite alte elemente de munitie. Munitia, ce provine din timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta intr-un depozit special amenajat pentru a fi ulterior distrusa.


    11.07.2021 - Misiune de interventie stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Podoleni

    In aceasta dupa amiaza, in jurul orei 15:35, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Podoleni. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompierii voluntari din cadrul SVSU Podoleni cu o autospeciala de stingere si pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD TIM. Incendiul se manifesta la acoperisul unei locuinte, cu posibilitatea propagarii la anexele gospodaresti. Ajunsi primii la locul evenimentului, pompierii voluntari au localizat incendiu. Fortele de interventie au stins incendiul in urma caruia au ars acoperisul pe o suprafata de aproximativ 120 mp, planseul de aprox 70 mp si bunuri depozitate in pod. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind cosul de fum neprotejat fata de materialele combustibile. Nu au fost victime.


    11.07.2021 - Misiune de asistenta persoana cu politraumatism ce se afla intr-o zona impadurita a satului Silistea Comuna Romani.

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre faptul ca o persoana este cazuta intr-o zona impadurita din localitatea Silistea, comuna Romani. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu un autoturism de serviciu, un UTV si o ambulanta SMURD. Pompierii au gasit la locul indicat un barbat de 60 ani, constient. Persoana a fost preluata pe targa si transportata pe o distanta de 200 m pana la UTV, ulterior fiind preluata de echipajul SMURD si transportata la CPU Roman.


    11.07.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza comunei Bodesti

    In aceasta dimineata, in jurul orei 05:50, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre un accident rutier produs pe raza comunei Bodesti. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii cu o autospeciala de stingere, o autospeciala pentru descarcerare, o ambulanta SMURD EPA si o ambulanta SMURD TIM din cadrul Detasamentului Piatra Neamt si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Un autoturism, in care se aflau 3 persoane, a parasit partea carosabila si a cazut de pe un pod in raul Cracau, pe raza localitatii Bodestii de Jos. Pana la sosirea fortelor de interventie o persoana s-a autoevacuat. Alte 2 persoane, neincarcerate, au fost scoase din interiorul autoturismului de catre pompieri. Toate cele trei victime (2 barbati si o femeie) au primit ingrijiri medicale la locul evenimentului, dupa care au fost transportate la UPU Piatra Neamt. Pompierii au intervenit si pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor.


    10.07.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe DN 15, la intrarea in municipiul Piatra Neamt

    Prin apel la 112, pompierii pietreni au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe DN 15, la intrarea in municipiul Piatra Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Piatra Neamt si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Accidentul rutier s-a produs intre doua autoturisme in care se aflau trei persoane. Toate cele trei persoane au avut nevoie de ingrijiri medicale. Acestea au primit ingrijiri medicale la locul evenimentului, dupa care au fost transportate la UPU Piatra Neamt. Pompierii au asigurat masuri de prevenire si stingere a incendiilor si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier, pentru reluarea traficului.


    10.07.2021 - Misiune de interventie la un accident in care un parapantist a cazut in localitatea Stejaru

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre faptul ca o persoana a cazut cu o parapanta in localitatea Stejaru, comuna Pangarati. La locul evenimentului s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala complexa pentru interventie si o ambulanta SMURD TIM. Persoana (un barbat semiconstient) a primit ingrijiri medicale de la membrii echipajului SMURD TIM la locul evenimentului, dupa care a fost transportat la UPU Piatra Neamt. UPU Piatra Neamt a solicitat un elicopter SMURD pentru a transporta victima la un spital din judetul Iasi.


    10.07.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la la scoala din localitatea Stanca, comuna Pipirig

    Prin apel la 112, in jurul orei 01:30, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la scoala din localitatea Stanca, comuna Pipirig. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompierii voluntari din cadrul SVSU Pipirig si pompieri militari din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. Incendiul, ce se manifesta intr-o incapere (cancelarie) cu degajare mare de fum, a fost observat la scurt timp de la momentul producerii de un vecin, care a alertat fortele de interventie. Pompierii voluntari din cadrul SVSU Pipirig au ajuns primii la locul evenimentului si au localizat incendiul. Fortele de interventie au stins incendiul in limitele gasite. Au ars obiecte de mobilier, aproximativ 2 mp de parchet si s-au deteriorat peretii din mai multe sali de clasa din cauza fumului degajat. Cu ajutorul echipamentelor specifice a fost evacuat fumul din interiorul cladirii. Scurt circuitul electric a fost cauza probabila de producere a incendiului (corp de iluminat lasat sub tensiune).


    09.07.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    In data de 09.07.2021, prin apel la 112, in jurul orei 22:07, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra-Neamt cu o autospeciala pentru descarcerare si o ambulanta SMURD TIM. Cu ajutorul echipamentelor pentru descarcerare, pompierii au patruns in apartamentul situat la etajul patru intr-un bloc de locuinte din strada Rozelor. In interiorul apartamentului a fost gasita o femeie de aproximativ 68 de ani ce nu prezenta semne vitale.


    09.07.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala de stingere si o autospeciala complexa pentru interventie. Incendiul se manifesta in interiorul unei bucatarii dintr-un apartament situat la al doilea etaj, intr-un bloc de locuinte din strada Plevnei. Din interiorul apartamentului, pompierii au evacuat un barbat de aproximativ 61 de ani. Victima, ce prezenta arsuri la nivelul capului, a primit ingrijiri medicale la locul evenimentului, ulterior fiind transportata la UPU Piatra Neamt de catre echipajul de la SAJ sosit la locul evenimentului. Cu ajutorul echipamentelor specifice, pompierii au evacuat fumul din apartament si de pe casa scarii. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars bunurile materiale din interiorul bucatariei. Incendiul s-a produs, cel mai probabil, din cauza unui scurt circuit electric. Nu a fost necesara evacuarea locatarilor din bloc.


    09.07.2021 - Misiune de interventie pentru pentru deblocarea unei usi de la un apartament din localitatea Savinesti

    Prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din localitatea Savinesti. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD. Cu ajutorul echipamentelor specifice, pompierii au patruns in interiorul apartamentului situat la al treilea etaj dintr-un bloc de locuinte. In interiorul apartamentului a fost gasita o femeie de aproximativ 70 de ani, constienta, cazuta intr-o camera. Echipajul SMURD a acordat primul ajutor calificat persoanei la locul evenimentului dupa care au transportat-o la spital.


    08.07.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza comunei Raucesti

    In jurul orei 10:49, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe DN15 C, pe raza comunei Raucesti. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu o autospeciala de stingere, o autospeciala pentru descarcerare si doua autospeciale SMURD si doua echipaje cu ambulante de la SAJ. In accidentul rutier produs intre un autoturism si o autoutilitara, au rezultat 5 victime, din care o persoana incarcerata. In autoturism se aflau 5 persoane, conducatorul auto si 4 pasageri (un barbat si 4 femei). La sosirea pompierilor, trei persoane se aflau in autoturism, dintre care una era incarcerata. Doua persoane au fost scoase din autoturism de catre participantii la trafic. Cu ajutorul echipamentelor si procedeelor specifice, pompierii au scos din autoturism toate victimele. In sprijin s-au deplasat doua echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o ambulanta SMURD TIM si o autospeciala pentru transport personal si victime multiple. In urma accidentului rutier produs au rezultat cinci victime (care se aflau in autoturism). O persoana se afla in stop cardio respirator. Acesteia i s-au aplicat manevre de resuscitare. Toate victimele au primit ingrijiri medicale la locul evenimentului, ulterior fiind preluate si transportate de echipajele medicale la spital. Pompierii au asigurat masuri de prevenire si stingere a incendiilor si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier, pentru reluarea traficului rutier. Spitalul Orasenesc Targu Neamt a solicitat elicopterul SMURD pentru a transporta doua victime la un spital din judetul Iasi. Conducatorul auto a fost transportat de echipajul SMURD TIM la UPU Piatra Neamt.


    08.07.2021 - Misiune de interventie pentru pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman

    In aceasta dimineata, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD. Cu ajutorul echipamentelor pentru descarcerare, pompierii au patruns in apartamentul situat la al doilea etaj intr-un bloc de locuinte din Aleea Tudor Vladimirescu. In interiorul apartamentului a fost gasit un barbat de aproximativ 67 de ani ce nu prezenta semne vitale.


    08.07.2021 - Misiune pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor la o conducta de gaz fisurata in comuna Horia

    Prin apel la 112, in jurul orei 07:36, pompierii au fost instiintati despre producerea unei avarii la o conducta de gaz metan pe raza comunei Horia (in zona caii ferate). Lucratorii unui operator economic, pe timpul executarii unor lucrari de prospectiuni, au lovit si avariat o conducta de gaz metan. La locul solicitarii s-au deplasat trei echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere, o autospeciala pentru descarcerare si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Roman Au fos asigurate masurile de prevenire si stingere a incendiilor de catre pompieri, iar echipe de interventie de la furnizorul de gaz au lucrat pentru remedierea defectiunii. La locul evenimentului s-au aflat si echipaje de la IPJ care au restrictionat accesul in zona.


    07.07.2021 - Misiune de interventie pentru pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    In aceasta dupa amiaza, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra-Neamt cu o autospeciala pentru descarcerare si o ambulanta SMURD. Cu ajutorul echipamentelor pentru descarcerare, pompierii au patruns in apartamentul situat la etajul patru intr-un bloc de locuinte din strada Vasile Conta. In interiorul apartamentului a fost gasita o femeie de aproximativ 67 de ani ce nu prezenta semne vitale.


    07.07.2021 - Misiune de interventie pentru salvarea unei persoane cazuta intr-un beci din comuna Cordun

    Pompierii, prin apel la 112, au fost alertati sa intervina pentru a salva o persoana cazuta intr-un beci din comuna Cordun. La locul solicitarii au ajuns pompierii din cadrul Detasamentului Roman, cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta de terapie intensiva mobila SMURD. Ajunsi la locul solicitarii, militarii au constatat ca o femeie de 69 de ani a cazut in gol, intr-un beci adanc de 3 m. Pentru scoaterea persoanei s-a intervenit folosind mijloace si procedee specifice. Victima, constienta, acuza dureri la nivelul bazinului. Aceasta a fost preluata, asistata medical si transportata de echipajul SMURD la CPU Roman.


    07.07.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din comuna Piatra Soimului

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o anexa gospodaresca din localitatea Poieni, comuna Piatra Soimului. Incendiul se manifesta la o anexa gospodaresca (bucatarie de vara) cu posibilitatea propagarii la locuinta aflata la o distanta de aproximativ 3 m. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit voluntarii din cadrul SVSU Piatra Soimului si pompierii pietreni cu o autospeciala de stingere. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in urma caruia a ars anexa gospodaresca cu suprafata de aproximativ 12 mp. Incendiul s-a produs, cel mai probabil, din cauza aparatului de gatit/incalzire (soba) lasat nesupravegheat. Nu au fost victime.


    06.07.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe E 85, pe raza comunei Cordun

    Prin apel la 112, in jurul orei 19:30, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe E 85, pe raza comunei Cordun (in zona depozitului Lidl). La locul solicitarii s-au deplasat pompierii romascani cu o autospeciala de stingere, o autospeciala pentru descarcerare si o ambulanta SMURD TIM. In accidentul rutier au fost implicate un autoturism si un autotren, in care se aflau doar conducatorii auto. Ambele autovehicule au parasit partea carosabila, rezultand o victima neincarcerata, constienta. Conducatorul autoturismului, un barbat de 34 de ani a primit ingrijiri medicale de la membrii echipajului SMURD TIM, ulterior fiind transportat la CPU Roman. Pompierii au asigurat masuri de prevenire si stingere a incendiilor si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier, pentru reluarea traficului.


    06.07.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe DN 15, pe raza comunei Grinties

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre un accident rutier produs pe DN 15, pe raza comunei Grinties. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD de la Garda 2 de Interventie Poiana Teiului si un echipaj cu ambulanta de la SAJ Ceahlau. In accidentul rutier au fost implicate un autoturism si o autoutilitara, in care se aflau cinci persoane. In urma accidentului rutier produs au rezultat cinci victime, neincarcerate. Doua victime, doi barbati de 30 si 36 de ani, ce se aflau in autoturism, au primit ingrijiri medicale la locul evenimentului, ulterior fiind transportate la CPU Targu Neamt. Celelalte trei persoane aflate in autoutilitara, au primit ingrijiri medicale la locul evenimentului, refuzand transportul la spital. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor prin deconectarea bornelor si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier. Traficul rutier a fost blocat pe un sens de deplasare.


    06.07.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe DN 15 C, pe raza comunei Bodesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 18:05, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe DN 15 C, pe raza comunei Bodesti. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere si o autospeciala pentru descarcerare din cadrul Detasamentului Piatra Neamt si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. In urma accidentului rutier produs intre un autotren si un autoturism a rezultat o victima incarcerata, pasager in autoturism. Cu ajutorul echipamentelor pentru descarcerare pompierii au intervenit pentru evacuarea persoanei din autoturism. Victima, un barbat de 81 de ani, a fost preluata de echipajul de la SAJ si transportata la spital. Pompierii au asigurat masuri de prevenire si stingere a incendiilor si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier, pentru reluarea traficului.


    06.07.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe E 85, pe raza comunei Horia

    Prin apel la 112, in jurul orei 16:57, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe E 85, pe raza comunei Horia. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii romascani cu o autospeciala pentru descarcerare. In urma accidentului rutier un autotren incarcat cu BCA a parasit partea carosabila si s-a rasturnat intr-un sant. In autotren se afla doar conducatorul conducatorul. Acesta nu a avut nevoie de asistenta medicala. Pompierii au actionat pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor.


    06.07.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman

    Prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD. Cu ajutorul scarii culisabile, pompierii au patruns prin fereastra unei camere, in interiorul apartamentului situat la al doilea etaj dintr-un bloc de locuinte din Aleea Tudor Vladimirescu. Pompierii au gasit in interiorul apartamentului o femeie in varsta de 85 de ani, constienta. Paramedicii i-au acordat asistenta medicala persoanei, aceasta refuzand transportul la spital.


    05.07.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe E 85, pe raza comunei Sabaoani

    Prin apel la 112, in jurul orei 02:58, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe E 85, pe raza comunei Sabaoani, in zona Castelului de apa. Apelantul neputand sa identifice cu precizie locul evenimentului, au fost alertate forte si mijloace de la Detasamentul de pompieri Roman si Detasamentul de pompieri Pascani si echipaje cu ambulante de la SAJ Roman si Pascani.
    Ajunsi primii la locul evenimentului, pompierii romascani au constatat ca accidentul rutier s-a produs intre o autoutilitara (ambulanta de la SAJ Roman aflata in misiune) si un autoturism, cele doua autoturisme parasind partea carosabila. In urma accidentului rutier au rezultat doua persoane incarcerate, ce se aflau in autoturism. Cu ajutorul echipamentelor pentru descarcerare, pompierii romascani au evacuat din interiorul autoturismului doua persoane (un barbat de 24 de ani si o femeie de 21 de ani). In ambulanta se aflau doua persoane, conducatorul auto si asistentul medical. Toate persoanele implicate in accidentul rutier au primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la echipajele SMURD si SAJ, dupa care au fost transportate la spital. Pompierii au asigurat masuri de prevenire si stingere a incendiilor si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier, pentru reluarea traficului.


    04.07.2021 - Misiune pirotehnica in comuna Vanatori Neamt

    In data de 04.07.2021, prin apel la 112, echipa pirotehnica a fost solicitata sa intervina pentru asanarea unor elemente de munitie descoperite in comuna Vanatori Neamt. In padurea Carbuna, o femeie in varsta de 30 ani, cu ajutorul unui detector de metale detinut legal, a descoperit:

    - 3 lovituri de aruncator de calibru 60 mm,
    - 18 focoase pentru lovituri de aruncator,
    - 1 focos pentru proiectil si
    - 10 cartuse de calibru 7,92 mm. Pirotehnicienii din cadrul ISU Neamt s-au deplasat la locul solicitarii cu autospeciala din dotare. Acestia au verificat zona in care au fost gasite elementele de munitie pe o suprafata de aproximativ 500, descoperind inca 4 cartuse de calibru 7,92 mm si o lovitura de aruncator de calibru 60 mm. Munitia, ce provine din timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta intr-un depozit special amenajat pentru a fi ulterior distrusa.


    03.07.2021 - Misiuni executate pentru inlaturarea efectelor negative produse de fenomenele meteorologice periculoase

    Misiuni executate de Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta ,,PETRODAVA" al Judetului Neamt:
    3 misiuni de evacuare a apei din beciuri in localitatea Botesti, comuna Girov;
    misiuni de evacuare a apei dintr-un beci si o curte in localitatea Versesti, comuna Girov;
    6 misiuni de evacuare a apei din beciuri in localitatea Girov, comuna; misiune de evacuare a apei dintr-o curte in localitatea Tarpesti comuna Petricani;
    3 misiuni de evacuare a apei din curti localitatea Dobreni;
    2 misiuni pentru decolmatarea unor podete in localitatea Valea Seaca, comuna Baltatesti (si SVSU Baltatesti);
    1 misiune pentru decolmatarea unui podet in localitatea Izvorul Muntelui, orasul Bicaz (si SVSU Bicaz). Misiuni executate de alte institutii:
    SVSU Bodesti a intervenit pentru evacuarea apei dintr-o curte localitatea Oslobeni, comuna Bodesti;
    SVSU Girov a intervenit pentru evacuarea apei dintr-un beci in localitatea Caciulesti, comuna Girov; SVSU Roman a intervenit pentru evacuarea apei dintr-un subsol de bloc din municipiul Roman; CLSU Bargauani a actionat cu utilaje pentru montarea unor tuburi in zona localitatilor Ghelaiesti si Darloaia, unde a fost afectat drumul comunal;


    02.07.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza comunei Secuieni

    Prin apel la 112, in jurul orei 21:19, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe E 85, pe raza comunei Secuieni. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii romascani cu o autospeciala de stingere, o autospeciala pentru descarcerare si o ambulanta SMURD. Un autoturism a parasit partea carosabila si s-a rasturnat intr-un lan de porumb. In autoturism se aflau conducatorul auto si 3 pasageri. Pana la sosirea fortelor de interventie toate persoanele au fost evacuate din autoturism de catre participantii la trafic. La locul solicitarii s-a deplasat si un echipaj cu ambulanta de la SAJ . Doua persoane (femei de 28 si 51 de ani) au primit ingrijiri medicale la locul evenimentului, dupa care au fost transportate la CPU Roman. Pompierii au actionat pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor.


    02.07.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza comunei Vanatori Neamt

    In jurul orei 17:32, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier produs pe raza comunei Vanatori Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii targnemteni cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD. Un autoturism a parasit partea carosabila si a intrat intr-un gard, lovind si o teava de gaz.In autoturism se afla conducatorul auto si un pasager. Acestia nu au avut nevoie de ingrijiri medicale. Pompierii au intervenit pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor pana la intreruperea alimentarii cu gaz. Furnizorul de gaz a fost instiintat pentru a intrerupe alimentarea cu gaz metan.


    02.07.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe DN 2, pe raza comunei Tupilati

    Prin apel la 112, in jurul orei 17:20, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe DN 2. Accidentul s-a produs pe raza localitatii Hanu Ancutei din comuna Tupilati. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii romascani cu o autospeciala de stingere, o autospeciala pentru descarcerare si o ambulanta SMURD TIM. In accidentul rutier au fost implicate o autoutilitara si un autoturism, in care se aflau doar conducatorii auto, o persoana ramanand blocata in autoturism. Pompierii, cu ajutorul mijloacelor specifice de prim ajutor medical, au evacuat victima din interiorul autoturismului. Victima, o tanara de 19 de ani, a primit primul ajutor calificat la locul evenimentului de la echipajul SMURD TIM, fiind transportata la CPU Roman. Celalalt conducator auto nu a avut nevoie de ingrijiri medicale. Pompierii au asigurat masuri de prevenire si stingere a incendiilor si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier, pentru reluarea traficului. Traficul rutier a fost blocat pe ambele sensuri.


    02.07.2021 - Misiune de interventie pentru degajarea unei persoane electrocutate, aflata pe acoperisul unei case din comuna Farcasa

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre faptul ca o persoana s-a electrocutat in localitatea Stejaru din comuna Farcasa. La locul evenimentului s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD de la Garda 2 de Interventie Poiana Teiului si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Ajunsi la locul evenimentului, fortele de interventie au constatat ca pe acoperisul unei case in constructie se afla un barbat in stop cardio respirator. Imediat s-su inceput efectuarea manevrelor de resuscitare. Din pacate, barbatul in varsta de 31 de ani nu a raspuns manevrelor de resuscitare, fiind declarat decesul. Dupa ce s-au efecuat cercetarile cu privire la imprejurarile in care s-a produs evenimentul, pompierii au coborat victima de pe acoperisul constructiei si au predat-o unui echipaj de la Serviciul Medicina Legala. Furnizorul de energie electrica a fost instiintat pentru a intrerupe alimntarea cu energie electrica.


    01.07.2021 - Misiuni executate pentru inlaturarea efectelor negative produse de fenomenele meteorologice periculoase

    Misiune de evacuare a apei dintr-o curte si un beci inundate in localitatea Tarpesti, comuna Petricani;
    Misiune de evacuare a apei dintr-un subsol inundat la gradinita Cristos Rege, in municipiul Piatra Neamt (fara interventie, apa s-a retras);
    Misiune de evacuare a apei dintr-un subsol al unui bloc inundat situat pe strada Pepinierei, municipiul Piatra Neamt;
    Misiune de evacuare a apei dintr-o hala productie inundata, SC Cersanit, municipiul Roman;
    Misiune de evacuare a unei persoane din comuna Gheraesti (persoana s-a intors la domiciliu);
    Misiune de evacuare a apei dintr-o curte inundata in localitatea Girov;
    Misiune de evacuare a apei dintr-o curte inundata in localitatea Botesti, comuna Girov;
    Misiune de evacuare a apei dintr-o curte inundata localitatea Versesti, comuna Girov;
    Misiune pentru degajarea unui copac rupt cazut peste firele de inalta tensiune in localitatea Botesti, comuna Girov;
    Misiune de evacuare a apei dint-o curte inundata in localitatea Botesti, comuna Girov;
    Misiune de evacuare a apei dint-o curte inundata in localitatea Bodestii de Jos, comuna Bodesti;
    Misiune pentru degajarea unui copac rupt peste o casa in comuna Stefan cel Mare;
    Misiune de evacuare a apei din 3 curti inundate in localitatea Tarpesti, comuna Petricani;
    Misiune de evacuare a apei din 2 locuinte inundate in localitatea Tarpesti, comuna Petricani;
    Misiune de evacuare a apei dintr-o locuinta inundata in localitatea Valea Seaca, comuna Baltatesti;
    Misiune de evacuare a apei dint-o curte si un beci inundate in localitatea Ruseni, comuna Poiana Teiului
    1 punte pietonala distrusa, acces blocat cu auto pentru un numar de 11 familii (acces peste paraul Almas doar pietonal pe o punte din aval, in localitatea Sarata, comuna Dobreni);
    Misiune de evacuare a apei dint-o curte si un beci inundate din localitatea Tarpesti,comuna Petricani si orasul Targu Neamt
    Misiune degajare copaci rupti cazuti peste o casa in localitatea Botesti, comuna Girov;
    Misiune de evacuare a apei din 2 beciuri inundate in localitatea Valea Seaca, comuna Baltatesti;
    Misiune pentru consolidarea unui dig rupt la un iaz din localitatea Balanesti, comuna Bargauani. Sunt izolate satele Darloaia, Vladiceni si partial Ghelaiesti;
    Misiune pentru degajarea unui copac rupt cazut pe o casa in localitatea Savinesti, comuna Savinesti;
    Misiune pentru degajarea unui copac rupt cazut pe firele electrice in localitatea Savinesti, comuna Savinesti; Misiune de evacuare a apei din 2 curti inundate in localitatea Gheraiesti In localitatile afectate de Fenomenele Meteorologice Periculoase produse pe teritoriul administrativ teritorial al localitati au actionat si Serviciile Voluntare pentru situatii de Urgenta.


    30.06.2021 - Misiuni executate pentru inlaturarea efectelor negative produse de fenomenele meteorologice periculoase

    Misiuni executate de Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta ,,PETRODAVA" al Judetului Neamt:
    Misiune recunoastere in loc. Stanca, com. Pipirig;
    Misiune indepartare copac cazut pe carosabil in orasul Targu Neamt;
    Misiune indepartare tabla cazuta pe carosabil in mun. Piatra Neamt, str. Stefan cel Mare;
    Misiune indepartare tabla cazuta pe autoturism in mun. Piatra Neamt, str. Duraului;
    Misiune indepartare copac cazut pe carosabil pe str. Florilor in mun. Piatra Neamt;
    Misiune scoatere apa dintr-o curte in loc. Turturesti com. Girov;
    Misiune scoatere apa din curti str. Pacii mun. Roman.
    Misiune evacuare apa curte str. Principatele Unite
    Misiune indepartare copac cazut str. Anton Pann
    Misiune scoatere apa pe str. Maramures mun. Roman;
    1 misiune sprijin SAJ in loc. Pangarati la o persoana traznita; Un barbat de 84 de ani a fost gasit decedat sub un copac in localitatea Stejaru din comuna Pangarati.
    Pompierii au fost solicitati sa intervina in sprijinul unui echipaj de la SAJ pentru a transporta o persoana care a fost surprinsa de trasnet, de la o distanta de aproximativ 4 km de drumul de acces. Medicul de pe ambulanta a constatat decesul.
    Militarii, cu ajutorul targii UT 2000 au coborat persoana si au predat-o unui echipaj de la Serviciul de Medicina Legala.
    1 misiune evacuare apa din curti in loc. Stefan cel Mare;
    1 misiune supraveghere raul Bistrita in loc. Borca, Farcasa, Poiana Teiului;
    1 misiune evacuare apa din curti in loc. Caciulesti com. Girov;
    1 misiune evacuare apa dintr-o curte si o locuinta in loc. Stanca com. Pipirig;
    1 misiune evacuare apa dintr-o curte pe str. Tinosului in mun. Roman;
    1 misiune evacuare apa din 3 curti in loc. Tarpesti com. Petricani;
    1 misiune evacuare apa dintr-o curte in loc. Caciulesti com. Girov;
    1 misiune scoatere apa dintr-o locuinta in loc. Grumazesti;
    1 misiune scoatere apa din curti loc. Oslobeni com. Bodesti;
    1 misiune evacuare 1 mama si 2 copii minori in loc. Sagna;
    1 misiune evacuare apa dintr-o curte loc. Girov;
    1 misiune indepartare stalp de telefonie mobila DN 15 D
    1 misiune evacuare apa dintr-o locuinta loc. Valea Seaca com. Baltatesti;
    Grupa operativa s-a deplasat in loc. Girov.
    Misiune evacuare 4 persoane in loc. Valea Seaca com. Baltatesti.
    1 misiune evacuare apa din 5 curti loc. Tarpesti com. Petricani;
    1 misiune evacuare apa dintr-o curte loc. Turturesti com. Girov;
    Misiune evacuare apa din 7 locuinte si 10 curti in loc. Oslobeni com. Bodesti.
    Misiune evacuare apa din 8 locuinte loc. Radeni com. Pastraveni.
    Personal din cadrul inspectiei de prevenire si SPIRC s-a deplasat in teren pentru evaluarea situatiei si coordonarea activitatilor;
    Misiune evacuare apa din curti si locuinte in loc. Dobreni
    Evacuare apa din 2 curti in loc. Petru Voda com. Poiana Teiului;
    Evacuare apa dintr-o curte pe str. Tinosului in mun. Roman.
    1 misiune evacuare apa dintr-o locuinta in loc. Craiesti com. Bozieni
    5 persoane evacuate din loc. Craiesti com. Bozieni.
    1 misiune evacuare apa dintr-o curte in loc. Cracaoani
    1 misiune evacuare apa dintr-o curte si o locuinta in loc. Botesti com. Girov.
    1 misiune evacuare apa dintr-o curte in localitatea Gadinti
    1 misiune evacuare apa dintr-o curte si 1 beci in loc. Topoliceni com. Poiana Teiului
    1 misiune evacuare persoana in loc. Bodestii de Jos com. Bodesti
    1 misiune evacuare apa curte la Centrul Scolar de Educatie Incluziva Alexandru Rosca Piatra Neamt; Misiuni executate de alte institutii:
    SVSU Pipirig a intervenit pentru decolmatare santuri si podete in loc. Stanca;
    SVSU Agapia a intervenit pentru indepartarea unui arbore de pe carosabil;
    SVSU Girov a intervenit pentru indepartarea a 3 stalpi de Telekom cazuti pe carosabil;
    SVSU Secuieni a intervenit pentru indepartarea unui arbore de pe carosabil;
    SVSU Roman a intervenit pentru indepartarea unor arbori de pe carosabil si evacuarea apei din curti;
    SVSU Ion Creanga a intervenit pentru indepartarea unui arbore de pe carosabil;
    SVSU Oniceni a intervenit pentru indepartarea unui arbore de pe carosabil in loc. Lunca;
    SVSU Bodesti a intervenit pentru indepartarea unui arbore de pe carosabil in loc. Bodestii de Jos;
    SVSU Cordun a intervenit in loc. Pildesti la un acoperis luat de vant;
    SVSU Stefan cel Mare a intervenit pentru evacuarea apei din 12 curti.
    SVSU Cordun a intervenit in loc. Pildesti pentru indepartarea unui arbore cazut pe carosabil;
    SVSU Bargaoani a intervenit pentru decolmatarea santurilor si scoaterea apei dintr-o curte.
    SVSU Grinties a intervenit pentru scoaterea apei din 6 curti.
    SVSU Razboieni a intervenit pentru scoaterea apei dintr-o curte.
    SVSU Baltatesti a intervenit pentru scoaterea apei dintr-o curte.
    SVSU Ceahlau si DRUPO au intervenit pentru indepartarea aluviunilor de pe carosabil pe DJ 155 F.
    SVSU Dobreni a intervenit pentru evacuarea apei din curti;
    SVSU Ceahlau a intervenit pentru evacuarea apei din curti;
    DRUPO si IPJ au intervenit pe DJ 157 H in loc. Botesti com. Girov unde s-a umflat asfaltul
    SVSU Poiana Teiului a intervenit pentru scoaterea apei din gospodarii in loc. Petru Voda;
    SVSU Roman a actionat pentru desfundarea canalizarilor pe str. Tinosului;
    SVSU Gheraiesti a actionat pentru evacuarea apei dintr-o curte.
    SVSU Bozieni a actionat pentru evacuarea apei din curti in loc. Craiesti
    SDN actioneaza pentru indepartarea aluviunilor de pe DN 15 in loc. Bistricioara.
    SDN actioneaza pentru indepartarea aluviunilor de pe DN 15 D in loc. Craiesti.
    SVSU Bodesti a actionat pentru evacuarea apei din curti in loc. Bodestii de Jos.
    SVSU Ceahlau a actionat pentru evacuarea apei din curti in loc. Bistricioara.
    SVSU Urecheni a actionat pentru evacuarea apei dintr-o locuinta
    DRUPO a actionat pentru indepartarea unui brad cazut pe DJ 155 F
    SVSU Secuieni a actionat pentru indepartarea unui arbore cazut pe firele de electricitate.
    SDN a actionat pe DN 15 B pentru indepartarea unui arbore in loc. Timisesti.
    SVSU Dumbrava Rosie a actionat pentru evacuarea apei dintr-o curte in loc. Izvoare.
    SVSU Savinesti a actionat pentru indepartarea unui arbore cazut pe firele electrice.
    SVSU Pastraveni a actionat pentru indepartarea unui arbore cazut pe carosabil pe DJ 155 I.
    SVSU Stefan cel Mare a actionat pentru evacuarea apei dintr-o curte in localitatea Ghigoiesti comuna Stefan cel Mare.
    SVSU Bargaoani a actionat pentru deblocarea DC 113 A Baratca-Vladiceni.
    DELAGZ GRID intervine pentru indepartarea de arbori cazuti pe liniile electrice si pentru remedierea defectiunilor.


    30.06.2021 - Misiune de interventie pentru pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman

    Prin apel la 112, in jurul orei 17:09, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si un echipaj cu ambulanta SMURD. Cu ajutorul scarii culisabile, pompierii au patruns prin balconul apartamentului situat la al treilea etaj dintr-un bloc de locuinte din strada Smirodava. Pompierii au gasit in interiorul apartamentului o femeie in varsta de 80 de ani ce nu prezenta semne vitale.


    29.06.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din municipiul Roman

    In data de 29.06.2021, prin apel la 112, in jurul orei 18:18, pompierii au fost instiintati despre faptul ca se simte miros de fum pe casa scarii intr-un bloc de locuinte situat pe strada Cuza Voda, in municipiul Roman. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD. Ajunsi la locul solicitarii, pompierii au constatat ca din interiorul unui apartament situat la al doilea etaj se degaja fum. Incendiul se manifesta la un dulap ce se afla in balconul apartamentului. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite si au aerisit apartamentul si casa scarii. Din fericire nu au fost victime si nici nu a fost necesara evacuarea locatarilor din bloc. Proprietara locuintei a suferit un atac de panica. Aceasta a fost preluata de echipajul SMURD si transportata la CPU Roman. Incendiul s-a produs, cel mai probabil, de la o lumanare lasata nesupravegheata.



    Interventii in perioada 30.06-06.07.2021


    29.06.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza comunei Petricani

    In jurul orei 12:12, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre un accident rutier produs pe DC 12, pe raza comunei Petricani. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii cu o autospeciala pentru descarcerare, o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Targu Neamt si doua echipaje cu ambulante de la SAJ. O autoutilitara in care se aflau trei persoane a parasit partea carosabila si a intrat intr-un stalp de electricitate. Din accidentul rutier au rezultat trei victime (conducatorul auto si doi pasageri). Pana la sosirea fortelor de interventie conducatorul auto si un pasager s-au autoevacuat. Conducatorul auto (barbat de 49 de ani) a fost preluat de membrii echipajului SMURD si transportat la CPU Targu Neamt. Cei doi pasageri, o femeie de de 47 de ani si un barbat de 61 de ani (aflat in stop cardio respirator) au fost preluati de echipajele de la SAJ si transportate la CPU Targu Neamt. Pompierii au intervenit pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor. Pe perioada interventiei, alimentarea cu energie electrica a fost intrerupta de furnizor.


    28.06.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza localitatii Secuieni

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre un accident rutier produs pe raza comunei Secuieni. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala de stingere si o autospeciala pentru descarcerare grea. Un autotren incarcat cu deseuri (fier vechi) a parasit partea carosabila si s-a rasturnat, avariind un bransament la reteaua de gaz metan a localitatii. Conducatorul auto nu a necesitat ingrijiri medicale. A fost instiintat operatorul economic pentru a fi intrerupta alimentarea cu gaz. Pompierii au intervenit pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor pana la intreruperea alimentarii cu gaz. Traficul rutier a fost intrerupt aproximativ o ora.


    28.06.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza localitatii Oglinzi

    Prin apel la 112, in jurul orei 13:32, pompierii au fost instiintati despre un accident rutier cu o persoana incarcerata produs pe DN 15 C, pe raza localitatii Oglinzi. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu o autospeciala de stingere si o autospeciala pentru descarcerare si doua echipaje cu ambulante de la SAJ. In accidentul rutier au fost implicate doua autoturisme, in care se aflau trei persoane. Pana la sosirea fortelor de interventie persoanele care se aflau in autoturismul ce a parasit partea carosabila au fost scoase de catre participantii la trafic. In urma accidentului rutier au rezultat doua victime (doua femei de 37 si 42 de ani), care au fost preluate de echipajul de la SAJ si transportate la CPU Targu Neamt. Pompierii au asigurat masuri de prevenire si stingere a incendiilor, prin deconectarea bornelor bateriilor si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    27.06.2021 - Misiune de interventie pentru cautarea unei persoane disparuta, posibil inecata, in comuna Savinesti

    In jurul orei 14:15, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati pentru cautarea unei persoane disparuta, posibil inecata, intr-o captare de apa a unei foste balastiere din comuna Savinesti. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala complexa pentru interventie, o autospeciala pentru scafandri cu o barca si o ambulanta SMURD TIM. Pompierii au scos din apa un baiat de 13 ani. Acesta a fost preluat de membrii echipajului SMURD TIM, care au inceput imediat efectuarea manevrelor de resuscitare. Copilul a raspuns manevrelor de resuscitare, fiind transportat la UPU Piatra Neamt. Ulterior, a fost solicitat elicopterul SMURD pentru a transporta victima la un spital din judetul Iasi.


    26.06.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza comunei Gadinti

    Prin apel la 112, in jurul orei 15:14, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe DN15 D, la intersectia cu DJ 205 D, pe raza comunei Gadinti. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Roman si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. In accidentul rutier au fost implicate o autoutilitara si un autoturism, in care se aflau opt persoane. In urma accidentului rutier au rezultat patru victime neincarcerate (doi adulti si doi minori). O femeie de aproximativ 26 de ani, pasagera din autoturism, a primit primul ajutor calificat la locul evenimentului de la echipajul SMURD, fiind transportata la CPU Roman. Alte trei persoane (o femeie de 29 de ani si doi copii) au fost preluate si transportate la spital de catre echipajul de la SAJ. Pompierii au asigurat masuri de prevenire si stingere a incendiilor, prin deconectarea bornelor bateriilor si indepartarea scurgerilor de lichide combustibile (carburanti si ulei) si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    26.06.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza comunei Dumbrava Rosie

    Prin apel la 112, in jurul orei 14:15, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe DJ 157 A, pe raza comunei Dumbrava Rosie. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare. In accidentul rutier au fost implicate doua autoturisme, fara victime. Pompierii au asigurat masuri de prevenire si stingere a incendiilor, prin deconectarea bornelor bateriilor si indepartarea scurgerilor de lichide combustibile (carburanti si ulei) si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    26.06.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodaresca din comuna Sabaoani

    In jurul orei 00:25, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o anexa gospodaresca din comuna Sabaoani. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii voluntari din cadrul SVSU Sabaoani cu autospeciala din dotare si doua echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD. Incendiul se manifesta in interiorul unei anexe gospodaresti (bucatarie de vara), lipita de locuinta. Pana la sosirea militarilor, pompierii voluntari au evacuat din interiorul anexei o butelie. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in urma caruia au ars bunuri materiale din interiorul anexei (obiecte de mobilier, o fereastra, materiale textile etc). Proprietara locuintei, in varsta de aproximativ 70 de ani, a suferit un atac de panica. Aceasta a primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la echipajul SMURD, dar a refuzat transportul la spital. Aparatul de gatit lasat nesupravegheat a fost cauza probabila de producere a incendiului.


    25.06.2021 - Misiune de interventie pentru salvarea unui catel cazut intr-o fosa dezafectata din comuna Cordun

    In jurul orei 22:55, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru salvarea unui catel cazut intr-o fosa dezafectata din comuna Cordun. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii romascani cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si un autocamion cu container multirisc, dar si voluntari din cadrul SVSU Cordun. Ajunsi la locul solicitarii, pompierii au constatat ca in interiorul unei fose septice, dezafectata, se afla un catel. Fosa avea o adancime de aproximativ 3 m, iar accesul in interiorul ei se putea realiza printr-o gura de aerisire de 20x20 cm. Cu ajutorul echipamentelor specifice, pompierii au patruns in interiorul fosei si au scos catelul, dupa care l-au predat proprietarilor.


    23.06.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza comunei Gadinti

    Prin apel la 112, in jurul orei 18:37, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier in comuna Gadinti. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD. In urma accidentului rutier produs intre un autocamion si un autoturism a rezultat o victima neincarcerata. Conducatorul autoturismului (barbat de 67 de ani) a primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la echipajul SMURD, refuzand transportul la spital. Pompierii au asigurat masuri de prevenire si stingere a incendiilor, prin deconectarea bornelor bateriilor si indepartarea scurgerilor de lichide combustibile (carburanti si ulei) si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    23.06.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza comunei Horia

    Prin apel la 112, in jurul orei 16:45, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier in comuna Horia. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii romascani cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD TIM. In accidentul rutier au fost implicate doua autoturisme in care se aflau doua persoane. Unul din conducatorii auto (femeie de 53 de ani) a primit primul ajutor calificat la locul evenimentului de la echipajul SMURD TIM, ulterior fiind transportat la CPU Roman. Pompierii au asigurat masuri de prevenire si stingere a incendiilor, prin deconectarea bornelor bateriilor si indepartarea scurgerilor de lichide combustibile (carburanti si ulei) si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    23.06.2021 - Misiune de interventie pentru evacuarea apei din patru beciuri din comuna Gheraesti

    Pompierii romascani au intervenit in aceasta dimineata pentru evacuarea apei din patru beciuri din comuna Gheraesti, iar voluntarii din cadrul SVSU Gheraesti au intervenit pentru evacuarea apei dintr-o curte.


    22.06.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Bodesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 23:45, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Bodestii de Jos, comuna Bodesti. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu trei autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD si un echipaj de pompieri voluntari din cadrul SVSU Bodesti cu o autospeciala de stingere. Incendiul se manifesta la acoperisul unei locuinte P+M cu posibilitatea propagarii la intreaga locuinta si la o locuinta invecinata. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars aproximativ 400 mp din acoperisul locuintei (construit din astereala din lemn si acoperit cu tabla), o centrala termica, 3 mc de lemn pentru constructii, 20 mp izolatie si s-au deteriorat patru ferestre de la locuinta invecinata. Actiunea intentionata a fost cauza probabila de producere a incendiului. Nu au fost victime.


    22.06.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza comunei Poiana Teiului

    Prin apel la 112, in jurul orei 18:45, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier in comuna Poiana Teiului. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri de la Garda 2 de Interventie Poiana Teiului cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD. In accidentul rutier au fost implicate doua autoturisme in care se aflau trei persoane. Ambele autoturisme au parasit partea carosabila, intrand in gard. Unul din conducatorii auto (barbat de 68 de ani) a primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la echipajul SMURD, refuzand transportul la spital. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor si au curatat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    21.06.2021 - Misiune de interventie pentru cautarea unei persoane disparute, posibil inecata in raul Siret pe raza comunei Ion Creanga

    In jurul orei 04:35, pompierii au fost solicitati sa participe la o misiune pentru cautarea unei persoane disparute (barbat de 22 de ani), posibil inecata in raul Siret pe raza comunei Ion Creanga. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Roman cu un autoturism de serviciu, o barca si o ambulanta SMURD. Pompierii au lansat barca la apa si au cautat persoana in apele raului Siret. Misiunea este coordonata de IPJ. Persoana a fost gasita, in viata, de catre un echipaj de la IPJ, in jurul orei 10:20, in comuna Icusesti.


    20.06.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o hala de depozitare a unui operator economic de pe platforma chimica Savinesti

    In jurul orei 23:00, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o hala de depozitare a unui operator economic de pe platforma chimica Savinesti. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu trei autospeciale de stingere, o autospeciala de interventie si salvare de la inaltime si o ambulanta SMURD si pompieri din cadrul SPSU Ga Pro Co Chemicals Savinesti cu o autospeciala de stingere. La sosirea pompierilor, incendiul se manifesta la o banda transportoare dintr-o hala goala (care a avut destinatie de depozitare ingrasaminte vrac), cu posibilitatea propagarii la intreaga cladire. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars aproximativ 150 ml de banda transportoare si un carucior pentru deversare. Incendiul s-a produs cel mai probabil datorita efectului termic (aparat de conectare/pornire/oprire/ reglaj/comutare defect).


    20.06.2021 - Misiuni executate pentru inlaturarea efectelor negative produse de fenomenele meteorologice periculoase

    Misiuni executate de Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta ,,PETRODAVA" al Judetului Neamt:
    misiune pentru evacuarea apei dintr-o curte in localitatea Straja, comuna Tarcau.
    misiune pentru evacuarea apei dintr-o curte in localitatea Solca, comuna Oniceni
    misiune de recunoastere in localitatile Agarcia si Bistrita, comuna Alexandru cel Bun. Misiuni executate de alte institutii:
    misiune pentru evacuarea din curti din localitatea Straja, comuna Tarcau. A intervenit SVSU Tarcau.
    misiune pentru evacuarea din curti din localitatea Solca, comuna Oniceni. A intervenit SVSU Oniceni


    19.06.2021 - Misiuni executate pentru inlaturarea efectelor negative produse de fenomenele meteorologice periculoase

    Misiuni executate de Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta ,,PETRODAVA" al Judetului Neamt:
    misiune distribuire hrana pentru persoane izolate in urma inundatiilor in localitatea Negulesti, comuna Piatra Soimului. In localitatea Negulesti din comuna Piatra Soimului, 4 familii (7 persoane dintre care o persoana de 80 de ani si un bebelus) au ramas izolate in urma ruperii unui podet din lemn, peste paraul Iapa. Persoanele izolate nu au solicitat asistenta medicala. ISU NT s-a deplasat la fata locului cu o autospeciala de interventie si salvare de la inaltime, o autospeciala complexa pentru interventie si un autoturism de serviciu. La locul evenimentului se aflau primarul comunei si membri din cadrul SVSU Piatra Soimului. Pompierii, cu ajutorul autospeciale de interventie si salvare de la inaltime, au trecut pe malul drept al paraului Iapa si au dus paine si lapte praf. Toate persoanele izolate au refuzat evacuarea din gospodarii. Misiunea a avut un grad ridicat de risc deoarece deplasarea peste parau s-a facut pe sub o linie electrica de medie tensiune.
    misiune pentru evacuarea apei dintr-un beci din municipiul Piatra Neamt. Misiuni executate de alte institutii:
    misiune pentru evacuarea apei dintr-un beci din localitatea Bistrita, comuna Alexandru cel Bun. A intervenit SVSU Alexandru cel Bun.
    misiune pentru indepartarea unui arbore cazut pe carosabil pe DJ 155F Izvorul Muntelui - Durau. A intervenit SVSU Ceahlau.


    18.06.2021 - Misiuni executate pentru inlaturarea efectelor negative produse de fenomenele meteorologice periculoase

    Misiuni executate de Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta ,,PETRODAVA" al Judetului Neamt: degajare persoana surprinsa de viitura in localtatea. Almas din comuna Garcin
    a. Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre faptul o persoana a fost luata de viitura in localitatea Almas din comuna Garcina. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii cu o autospeciala complexa pentru interventie cu o barca, o autospeciala pentru stingere si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Piatra Neamt, un echipaj cu ambulanta de la SAJ si voluntari din cadrul SVSU Garcina. Persoana (un barbat de 78 de ani) a fost scoasa din parau si i s-au aplicat manevre de resuscitare. Din pacate, aceasta nu a raspuns manevrelor, medicul de pe ambulanta SAJ declarand decesul.
    misiune pentru evacuarea apei dintr-o curte din municipiul Piatra Neamt.
    misiune pentru evacuarea apei din 4 curti in localitatea Vaduri, comuna Alexandru cel Bun. Misiuni executate de alte institutii:
    misiune pentru evacuarea apei dintr-o casa si decolmatare podete din comuna Tazlau. A intervenit SVSU Tazlau cu un buldoexcavator;
    misiune pentru indepartarea unui arbore cazut pe un gard in municipiul Roman. A intervenit SVSU Roman;
    misiune pentru decolmatarea unor santuri si podete in localitatile Bistrita si Agarcia din comuna Alexandru cel Bun. A intervenit SVSU Alexandru cel Bun.
    misiune pentru decolmatarea unor santuri si podete in localitatea Oniceni. A intervenit SVSU Oniceni;
    misiune pentru indepartarea unui arbore cazut pe carosabil pe DJ 209 Borca-Malini. A intervenit SVSU Borca.


    17.06.2021 - Misiune pirotehnica in comuna Brusturi

    In data de 17.06.2021, echipa pirotehnica din cadrul ISU Neamt a intervenit pentru asanarea unor elemente de munitie:
    - 2 grenade de mana ofensive,
    - 1 grenada de mana defensiva,
    - 1 grenada de aruncator,
    - 1 cartus calibru 14,5 mm si
    - 10 cartuse calibru 7,92 mm.
    Munitia a fost descoperita pe timpul desfasurarii unei sedinte de pregatire de specialitate in teren, pe raza comunei Brusturi, in padurea Culesa Sarata. Munitia, ce provine din timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta intr-un depozit special amenajat pentru a fi ulterior distrusa.


    17.06.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la un apartament din municipiul Piatra Neamt

    In jurul orei 18:09, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre un posibil incendiu la un apartament din municipiul Piatra Neamt (degajare de fum pe geamul de la bucatarie). La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala de stingere, o autospeciala complexa pentru interventie, o autospeciala de interventie si salvare de la inaltime si o ambulanta SMURD. S-a constatat ca incendiul se manifesta la nivelul unui aragaz, unde ardea un vas cu mancare. Apartamentul, situat la primul etaj intr-un bloc de locuinte situat pe bulevardul Decebal, era inundat cu fum. A fost indepartata oala de pe aragaz si s-a facut aerisirea apartamentului. Proprietara, in varsta de aproximativ 81 de ani, a primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la echipajul SMURD, ulterior fiind transportata la UPU Piatra Neamt. Nu au fost persoane evacuate.


    16.06.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o hala a unui operator economic, producator de lemn termotratat, din orasul Targu Neamt

    Prin apel la 112, in jurul orei 23:25, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o hala a unui operator economic, producator de lemn termotratat, din orasul Targu Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu patru autospeciale de stingere, o autospeciala de interventie si salvare de la inaltime si o ambulanta SMURD. La ajungerea fortelor de interventie s-a constatat ca incendiul se manifesta cu flacara deschisa la materialul lemnos din interiorul unui cuptor tehnologic si la acoperisul halei, cu posibilitatea propagarii la materialul lemnos depozitat in incinta halei. Pompierii au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars aproximativ 24 mc de material lemnos, 160 mp din acoperisul constructiei (construit din astereala din lemn cu invelitoare din tabla) si s-au deteriorat 200 mp din acoperis. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind efectul termic, ca urmare a unei erori produse in sistemul de monitorizare a cuptorului tehnologic. Nu au fost victime. Interventia a avut un grad ridicat de risc deoarece in interiorul halei exista o conducta de gaz, ce se afla in imediata apropiere a locului producerii incendiului, dar si din cauza fumului degajat.


    16.06.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Poienari

    In data de 16.06.2021, prin apel la 112, in jurul orei 17:35, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Sacaleni, comuna Poienari. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit un echipaj de pompieri din cadrul Punctului de lucru Poienari si voluntari din cadrul SVSU Poienari. Incendiul se manifesta in interiorul unei camere cu posibilitatea propagarii la intreaga locuinta. Fortele de interventie au stins incendiul in urma caruia au ars bunuri materiale din interiorul camerei si 25 pui. Cauza probabila de producere a incendiului este amplasarea necorespunzatoare fata de materiale combustibile a unei surse de incalzire.


    16.06.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa ce apartine Centrului de Ajutor pentru viata din localitatea Turturesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 09:15, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o constructie (anexa) ce apartine Centrului de Ajutor pentru viata din localitatea Turturesti, comuna Girov. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompierii militari din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu trei autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD si voluntari din cadrul SVSU Girov. Incendiul se manifesta intr-o camera si la acoperisul constructiei, cu posibilitatea propagarii la o cladire pentru locuit care se afla la o distanta de aproximativ 1,5 m si la o stiva cu lemne de foc. Fortele de interventie au stins incendiul in urma caruia au ars bunurile materiale aflate in interiorul unei camere (textile, articole de imbracaminte, saltele, pilote, jucarii, aparatura electrocasnica etc), doua usi din lemn, doua ferestre, acoperisul constructiei pe o suprafata de aproximativ 50 mp. Au fost salvate bunurile materiale aflate intr-o alta incapere a cladirii. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind autoaprinderea materialelor textile depozitate in incapere. Nu au fost victime.


    15.06.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o casa din comuna Brusturi

    In jurul orei 22:30, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o casa din localitatea Grosi, comuna Brusturi. La locul solicitarii s-au deplasat trei echipaje de pompieri cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Targu Neamt si voluntari din cadrul SVSU Brusturi. Incendiul se manifesta la acoperisul unei case, cu posibilitatea propagarii la intreaga constructie si la anexele gospodaresti invecinate. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in urma caruia au ars aproximativ 100 mp din acoperisul casei. Cosul de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile a fost cauza probabila de producere a incendiului. Nu au fost victime.


    15.06.2021 - Misiune de interventie pentru salvarea unei caprioare ce a cazut in canalul Bistrita, pe raza comunei Zanesti

    Prin apel la 112, pompierii au fost sesizati cu privire la faptul ca o caprioara a cazut in canalul Bistrita, pe raza comunei Zanesti. La locul solicitarii s-au deplasat un echipaj de pompieri cu o autospeciala complexa pentru interventie si o barca din dotarea Detasamentului Piatra-Neamt precum si voluntari din cadrul SVSU Zanesti. Cu ajutorul barcii, caprioara a fost scoasa de pompieri din apa si predata ulterior organelor competente pentru gestionarea unor astfel de situatii, nu inainte insa de a primi ingrijiri medicale de specialitate (veterinar al Clinicii Inovet Care).


    15.06.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la un autoturism in municipiul Piatra Neamt

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la un autoturism in municipiul Piatra Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala complexa pentru interventie si o autospeciala de stingere. Incendiul se manifesta la compartimentul motor al unui autoturism parcat intr-o parcare din strada Darmanesti, cu posibilitatea propagarii la un gard din lemn si la intregul autoturism. Pompierii au localizat si lichidat incendiul. Au fost salvate documente ale autoturismului si ale proprietarului. Scurtcircuit electric a fost cauza probabila de producere a incendiului.


    14.06.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din comuna Urecheni

    In aceasta dimineata, in jurul orei 06:30, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o anexa gospodaresca din localitatea Ingaresti, comuna Urecheni. La locul solicitarii s-au deplasat trei echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. Incendiul se manifesta in interiorul unei anexe gospodaresti (magazie construita din lemn). Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars 5 mp dintr-un perete si bunuri materiale din interiorul magaziei (aparat de aer conditionat, aparat de sudura, materiale plastice etc). Cauza probabila de producere a incendiului este un cablu electric defect, cu izolatie deteriorata.


    12.06.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din municipiul Piatra Neamt

    Prin apel la 112, in jurul orei 14:45, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din cartierul Valeni din municipiul Piatra Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat trei echipaje de pompieri cu doua autospeciale de stingere si o autospeciala complexa pentru interventie din cadrul Detasamentului Piatra Neamt. Incendiul se manifesta la acoperisul unei anexe gospodaresti (magazie) cu posibilitatea propagarii la locuinta. Pompierii au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars acoperisul anexei pe o suprafata de aproximativ 40 mp si bunuri materiale aflate in podul anexei si s-au deteriorat doi mp din acoperisul locuintei. Cel mai probabil, incendiul s-a produs din cauza trasnetului. Nu au fost victime.


    12.06.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in municipiul Piatra Neamt

    In aceasta dimineata, prin apel la 112, in jurul orei 10:54, pompierii au fost instiintati despre un accident rutier produs in municipiul Piatra Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD TIM. Un autoturism a parasit partea carosabila si s-a rasturnat in curtea gradinitei din cartierul Valeni. Pana la sosirea fortelor de interventie conducatorul auto a fost scoas din autoturism de catre participantii la trafic. Victima, un barbat de aproximativ 43 de ani, a primit primul ajutor calificat de la membrii echipajului SMURD la locul evenimentului, dupa care a fost transportata la spital. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor prin deconectarea bornelor bateriilor.


    11.06.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in comuna Bicazu Ardelean

    Prin apel la 112, in jurul orei 17:30, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier in comuna Bicazu Ardelean. Un autotren a parasit partea carosabila, intrand in parapetul de protectie al drumului si a ramas blocat. La locul evenimentului s-au deplasat un echipaj de pompieri voluntari din cadrul SVSU Bicazu Ardelean cu o autospeciala de stingere si un echipaj de pompieri militari cu un autocamion cu container de suport logistic al interventiei cautare-salvare din cadrul Detasamentului Piatra Neamt. Fortele de interventie au indepartat TIR-ul din zona in care s-a produs evenimentul si l-au dus intr-o parcare la aproximativ 300 m. Nu au fost victime. Traficul rutier a fost blocat pe un sens de deplasare.


    11.06.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Piatra Soimului

    In jurul orei 15:14, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Luminis, comuna Piatra Soimului. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala de stingere si voluntari din cadrul SVSU Roznov cu o autospeciala de stingere. Incendiul se manifesta la acoperisul locuintei, in jurul cosului de fum, cu posibilitatea propagarii la intreaga locuinta. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in urma caruia a ars aproximativ un mp si s-au deteriorat cinci mp din acoperisul locuintei. Cosul de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile a fost cauza probabila de producere a incendiului.


    11.06.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe DN 15, pe raza comunei Grinties

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre un accident rutier produs pe DN 15, pe raza comunei Grinties. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD de la Garda 2 de Interventie Poiana Teiului si un echipaj cu ambulanta de la SAJ Ceahlau. In accidentul rutier au fost implicate un autoturism si o autoutilitara, in care se aflau cinci persoane. In urma accidentului rutier produs au rezultat cinci victime, neincarcerate. Doua victime, doi barbati de 30 si 36 de ani, ce se aflau in autoturism, au primit ingrijiri medicale la locul evenimentului, ulterior fiind transportate la CPU Targu Neamt. Celelalte trei persoane aflate in autoutilitara, au primit ingrijiri medicale la locul evenimentului, refuzand transportul la spital. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor prin deconectarea bornelor si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier. Traficul rutier a fost blocat pe un sens de deplasare.


    11.06.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe DN 15, pe raza comunei Grinties

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre un accident rutier produs pe DN 15, pe raza comunei Grinties. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD de la Garda 2 de Interventie Poiana Teiului si un echipaj cu ambulanta de la SAJ Ceahlau. In accidentul rutier au fost implicate un autoturism si o autoutilitara, in care se aflau cinci persoane. In urma accidentului rutier produs au rezultat cinci victime, neincarcerate. Doua victime, doi barbati de 30 si 36 de ani, ce se aflau in autoturism, au primit ingrijiri medicale la locul evenimentului, ulterior fiind transportate la CPU Targu Neamt. Celelalte trei persoane aflate in autoutilitara, au primit ingrijiri medicale la locul evenimentului, refuzand transportul la spital. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor prin deconectarea bornelor si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier. Traficul rutier a fost blocat pe un sens de deplasare.


    11.06.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe DN 2, pe raza comunei Botesti

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre un accident rutier produs pe DN 2, pe raza comunei Botesti. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD TIM. O autobasculanta incarcata cu asfalt s-a rasturnat.In urma accidentului rutier produs a rezultat o victima (neincarcerata), conducatorul auto, un barbat de aproximativ 59 de ani. Victima a primit primul ajutor calificat de la membrii echipajului SMURD la locul evenimentului, ulterior fiind transportata la CPU Roman. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor prin deconectarea bornelor si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier. Traficul rutier a fost blocat pe un sens de deplasare.


    10.06.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in localitatea Girov

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier in localitatea Girov. Autospeciala DSP care transporta vaccinurile, a fost implicata intr-un eveniment rutier cu o motocicleta. La locul evenimentului s-a deplasat un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala pentru descarcerare. Pompierii au intervenit pentru deblocarea usilor pentru mutarea recipientului cu vaccinuri in alt autovehicul. Nu au fost victime.


    09.06.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe DN15 D, la iesirea din municipiul Piatra Neamt

    In jurul 16:21, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre un accident rutier produs pe DN15 D, la iesirea din municipiul Piatra Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD TIM. In accidentul rutier au fost implicate trei autoturisme, rezultand doua victime, neincarcerate. Cele doua victime, doua fete de 7 si 12 ani, au primit primul ajutor calificat de la membrii echipajului SMURD la locul evenimentului, dupa care au fost transportate la CPU Roman. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    08.06.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Puntea Lupului

    In data de 08.06.2021, in jurul orei 17:56, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Puntea Lupului, comuna Lunca de Jos din judetul Harghita ( invecinata cu localitatea Huisurez, comuna Damuc). La locul solicitarii s-au deplasat pompieri voluntari din cadrul SVSU Damuc, Bicaz Chei, Bicazu Ardelean si Bicaz cu trei autospeciale de stingere, pompieri militari din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu doua autospeciale de stingere si un echipaj cu ambulanta de la SAJ Bicaz. La ajungerea fortelor de interventie incendiul se manifesta generalizat la nivelul unei case construita din lemn, cu posibilitatea propagarii la anexele gospodaresti. Pana la ajungerea fortelor de interventie, din locuinta cuprinsa de flacari a fost scoasa de catre fiul sau o femeie in varsta de 80 de ani. Proprietarii locuintei (in varsta de 80 si 82 de ani) au suferit atacuri de panica. Acestia au primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la echipajul SAJ dar au refuzat transportul la spital. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul. Jarul cazut din sistemele de incalzire a fost cauza probabila de producere a incendiului.


    08.06.2021 - Misiune pirotehnica in comuna Vanatori Neamt

    In data de 08.06.2021, prin apel la 112, echipa pirotehnica a fost solicitata sa intervina pentru asanarea unor elemente de munitie descoperite in comuna Vanatori Neamt. Un barbat in varsta de 50 ani din orasul Targu Neamt, cu ajutorul unui detector de metale detinut legal, a descoperit in padurea Braniste 135 cartuse de calibru 9 mm si 90 cartuse de calibru 7,92 mm. Pirotehnicienii din cadrul ISU Neamt s-au deplasat la locul solicitarii cu autospeciala din dotare. Acestia au verificat zona in care au fost gasite cartusele pe o suprafata de aproximativ 200 mp, nemaifiind descoperite alte elemente de munitie. Munitia, ce provine din timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta intr-un depozit special amenajat pentru a fi ulterior distrusa.


    07.06.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o remorca incarcata cu baloti de fan pe DN 15 B, pe raza comunei Vanatori Neamt

    Prin apel la 112, in jurul orei 09:24, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o remorca incarcata cu baloti de fan pe DN 15 B, pe raza comunei Vanatori Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii militari din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. Incendiul se manifesta cu flacara deschisa la fanul din remorca. La ajungerea fortelor de interventie autoutilitara care tracta remorca a fost indepartata. Pompierii au localizat si lichidat incendiul in urma carui a ars aproximativ o tona de fan. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind frecarea. Nu au fost victime. Pe timpul interventiei traficul rutier a fost blocat.


    07.06.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe E 85, pe raza comunei Sabaoani

    Prin apel la 112, in jurul orei 00:11 pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe E 85, pe raza localitatii Traian, comuna Sabaoani. Un TIR a parasit partea carosabila si s-a rasturnat. La locul evenimentului s-au deplasat un echipaj de pompieri cu o autospeciala de stingere din cadrul Detasamentului Roman si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Pana la sosirea fortelor de interventie conducatorul auto s-a autoevacuat. Acesta a primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la echipajul SAJ, refuzand transportul la spital. Pompierii au asigurat masuri de prevenire si stingere a incendiilor si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    06.06.2021 - Misiune pirotehnica in municipiul Piatra Neamt

    In data de 06.06.2021, prin apel la 112, echipa pirotehnica a fost solicitata sa intervina in municipiul Piatra Neamt pentru asanarea unei grenade de mana defensiva. Munitia a fost descoperita de o femeie de 42 ani, pe timpul unei drumetii prin padurea Batca Doamnei. Pirotehnicienii din cadrul ISU Neamt s-au deplasat la locul solicitarii cu autospeciala din dotare. Acestia au verificat zona pe o suprafata de aproximativ 300 mp, nemaifiind descoperite alte elemente de munitie. Munitia, ce provine din timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta intr-un depozit special amenajat pentru a fi ulterior distrusa.


    06.06.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Grinties

    In jurul orei 10:16, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din comuna Grinties. La locul solicitarii s-au deplasat voluntari din cadrul SVSU Grinties si pompierii militari de la Garda 2 de Interventie Poiana Teiului cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. La ajungerea fortelor de interventie incendiul se manifesta generalizat la nivelul unei case, cu posibilitatea propagarii la anexele gospodaresti din vecinatate. Proprietara locuintei, in varsta de 82 de ani, a fost scoasa din locuinta cuprinsa de flacari de catre cetateni. Aceasta a suferit arsuri. Echipajul SMURD a acordat victimei primul ajutor calificat, dupa care aceasta a fost preluata de un echipaj de la SAJ si transportata la spital. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind cosul de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile. Spitalul Orasenesc Targu Neamt a solicitat un elicopter SMURD pentru a transporta victima la un spital din judetul Iasi.


    05.06.2021 - Misiune pirotehnica in comuna Bicaz Chei

    In data de 05.06.2021, prin apel la 112, echipa pirotehnica a fost solicitata sa intervina in localitatea Bicaz Chei pentru asanarea unei lovituri de aruncator de calibru 82 mm. Munitia a fost descoperita de un barbat de 59 ani, pe timpul efectuarii unor lucrari de constructie a unui decantor. Pirotehnicienii din cadrul ISU Neamt s-au deplasat la locul solicitarii cu autospeciala din dotare. Acestia au verificat zona pe o suprafata de aproximativ 100 mp, nemaifiind descoperite alte elemente de munitie. Munitia, ce provine din timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta intr-un depozit special amenajat pentru a fi ulterior distrusa.


    05.06.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o fanarie din comuna Tibucani

    In data de 05.06.2021, in jurul orei 12:20, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o fanarie, in comuna Tibucani. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Targu Neamt si voluntari din cadrul SVSU Tibucani. Incendiul se manifesta la un depozit de plante furajere, cu posibilitatea propagarii la un adapost pentru animale. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars aproximativ 200 kg de plante furajere si patru mp din peretele constructiei. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind focul deschis in spatii deschise. Nu au fost victime.


    04.06.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe DN 2, pe raza comunei Botesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 08:38, pompierii au fost instiintati despre un accident rutier produs pe DN 2, pe raza comunei Botesti. La locul solicitarii s-au deplasat trei echipaje de pompieri cu o autospeciala pentru descarcerare, o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD TIM din cadrul cadrul Detasamentului Roman si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Accidentul rutier s-a produs intre un autoturism si un microbuz transport persoane (in care se aflau conducatorul auto si patru pasageri). In urma accidentului rutier produs a rezultat o persoana incarcerata, conducatorul autoturismului. Victima incarcerata, o femeie de 44 de ani, a fost extrasa de pompieri si predata echipajului SMURD TIM, constienta, policontuzionata. Echipajul SMURD TIM a acordat primul ajutor calificat persoanei dupa care au transportat-o la CPU Roman. O femeie de 27 ani ce se afla in microbuz a avut nevoie de ingrijiri medicale, fiind preluata si transportata de un echipaj de la SAJ la spital. O alta femeie de 42 de ani (ce se afla in microbuz) a primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la echipajul SAJ, refuzand transportul la spital. Pompierii au asigurat masuri de prevenire si stingere a incendiilor, prin deconectarea bornelor bateriilor si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier. Traficul rutier a fost blocat.


    03.06.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman

    Prin apel la 112, in jurul orei 22:32, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman. La locul solicitarii s-au deplasat un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si un echipaj cu ambulanta de la SAJ Roman. Cu ajutorul scarii culisabile, pompierii au patruns prin fereastra bucatariei,in interiorul apartamentului situat la primul etaj dintr-un bloc de locuinte din strada Stefan cel Mare. Pompierii au gasit in interiorul apartamentului o femeie in varsta de 66 de ani constienta, cazuta. Echipajul SAJ a acordat primul ajutor calificat persoanei, dupa care au transportat-o la spital.


    03.06.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Zanesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 21:12, pompierii au fost alertati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Zanesti. La locul solicitarii s-au deplasat trei echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD, un echipaj de pompieri voluntari din cadrul SVSU Roznov cu o autospeciala de stingere si voluntari din cadrul SVSU Zanesti. Incendiul se manifesta in interiorul unei camere si la acoperis, cu posibilitatea propagarii la intreaga locuinta. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars bunurile materiale (articole de imbracaminte, obiecte de mobilier, materiale textile etc) aflate in interiorul camerei in care s-a produs evenimentul si acoperisul locuintei pe o suprafata de aproximativ 100 mp. Trei persoane, doua femei (77 ani si 55 ani) si un barbat (82 ani) au suferit atacuri de panica. Acestea au primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la paramedici, refuzand transportul la spital. Incendiul s-a produs, cel mai probabil, din cauza cosului de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile.


    01.06.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodaresca din comuna Cracaoani

    In jurul orei 14:40, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o anexa gospodaresca din comuna Cracaoani. La locul solicitarii s-au deplasat trei echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. Incendiul se manifesta generalizat la o anexa (bucatarie de vara) aflata in imediata apropiere a casei de locuit. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul. A ars anexa gospodaresca din lemn cu suprafata de aproximativ 25 mp cu bunurile materiale aflate in interior. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind cosul de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile.


    Interventii in perioada 04.06-29.06.2021


    29.06.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza comunei Petricani

    In jurul orei 12:12, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre un accident rutier produs pe DC 12, pe raza comunei Petricani. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii cu o autospeciala pentru descarcerare, o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Targu Neamt si doua echipaje cu ambulante de la SAJ. O autoutilitara in care se aflau trei persoane a parasit partea carosabila si a intrat intr-un stalp de electricitate. Din accidentul rutier au rezultat trei victime (conducatorul auto si doi pasageri). Pana la sosirea fortelor de interventie conducatorul auto si un pasager s-au autoevacuat. Conducatorul auto (barbat de 49 de ani) a fost preluat de membrii echipajului SMURD si transportat la CPU Targu Neamt. Cei doi pasageri, o femeie de de 47 de ani si un barbat de 61 de ani (aflat in stop cardio respirator) au fost preluati de echipajele de la SAJ si transportate la CPU Targu Neamt. Pompierii au intervenit pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor. Pe perioada interventiei, alimentarea cu energie electrica a fost intrerupta de furnizor.


    28.06.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza localitatii Secuieni

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre un accident rutier produs pe raza comunei Secuieni. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala de stingere si o autospeciala pentru descarcerare grea. Un autotren incarcat cu deseuri (fier vechi) a parasit partea carosabila si s-a rasturnat, avariind un bransament la reteaua de gaz metan a localitatii. Conducatorul auto nu a necesitat ingrijiri medicale. A fost instiintat operatorul economic pentru a fi intrerupta alimentarea cu gaz. Pompierii au intervenit pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor pana la intreruperea alimentarii cu gaz. Traficul rutier a fost intrerupt aproximativ o ora.


    28.06.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza localitatii Oglinzi

    Prin apel la 112, in jurul orei 13:32, pompierii au fost instiintati despre un accident rutier cu o persoana incarcerata produs pe DN 15 C, pe raza localitatii Oglinzi. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu o autospeciala de stingere si o autospeciala pentru descarcerare si doua echipaje cu ambulante de la SAJ. In accidentul rutier au fost implicate doua autoturisme, in care se aflau trei persoane. Pana la sosirea fortelor de interventie persoanele care se aflau in autoturismul ce a parasit partea carosabila au fost scoase de catre participantii la trafic. In urma accidentului rutier au rezultat doua victime (doua femei de 37 si 42 de ani), care au fost preluate de echipajul de la SAJ si transportate la CPU Targu Neamt. Pompierii au asigurat masuri de prevenire si stingere a incendiilor, prin deconectarea bornelor bateriilor si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    27.06.2021 - Misiune de interventie pentru cautarea unei persoane disparuta, posibil inecata, in comuna Savinesti

    In jurul orei 14:15, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati pentru cautarea unei persoane disparuta, posibil inecata, intr-o captare de apa a unei foste balastiere din comuna Savinesti. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala complexa pentru interventie, o autospeciala pentru scafandri cu o barca si o ambulanta SMURD TIM. Pompierii au scos din apa un baiat de 13 ani. Acesta a fost preluat de membrii echipajului SMURD TIM, care au inceput imediat efectuarea manevrelor de resuscitare. Copilul a raspuns manevrelor de resuscitare, fiind transportat la UPU Piatra Neamt. Ulterior, a fost solicitat elicopterul SMURD pentru a transporta victima la un spital din judetul Iasi.


    26.06.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza comunei Gadinti

    Prin apel la 112, in jurul orei 15:14, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe DN15 D, la intersectia cu DJ 205 D, pe raza comunei Gadinti. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Roman si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. In accidentul rutier au fost implicate o autoutilitara si un autoturism, in care se aflau opt persoane. In urma accidentului rutier au rezultat patru victime neincarcerate (doi adulti si doi minori). O femeie de aproximativ 26 de ani, pasagera din autoturism, a primit primul ajutor calificat la locul evenimentului de la echipajul SMURD, fiind transportata la CPU Roman. Alte trei persoane (o femeie de 29 de ani si doi copii) au fost preluate si transportate la spital de catre echipajul de la SAJ. Pompierii au asigurat masuri de prevenire si stingere a incendiilor, prin deconectarea bornelor bateriilor si indepartarea scurgerilor de lichide combustibile (carburanti si ulei) si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    26.06.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza comunei Dumbrava Rosie

    Prin apel la 112, in jurul orei 14:15, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe DJ 157 A, pe raza comunei Dumbrava Rosie. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare. In accidentul rutier au fost implicate doua autoturisme, fara victime. Pompierii au asigurat masuri de prevenire si stingere a incendiilor, prin deconectarea bornelor bateriilor si indepartarea scurgerilor de lichide combustibile (carburanti si ulei) si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    26.06.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodaresca din comuna Sabaoani

    In jurul orei 00:25, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o anexa gospodaresca din comuna Sabaoani. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii voluntari din cadrul SVSU Sabaoani cu autospeciala din dotare si doua echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD. Incendiul se manifesta in interiorul unei anexe gospodaresti (bucatarie de vara), lipita de locuinta. Pana la sosirea militarilor, pompierii voluntari au evacuat din interiorul anexei o butelie. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in urma caruia au ars bunuri materiale din interiorul anexei (obiecte de mobilier, o fereastra, materiale textile etc). Proprietara locuintei, in varsta de aproximativ 70 de ani, a suferit un atac de panica. Aceasta a primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la echipajul SMURD, dar a refuzat transportul la spital. Aparatul de gatit lasat nesupravegheat a fost cauza probabila de producere a incendiului.


    25.06.2021 - Misiune de interventie pentru salvarea unui catel cazut intr-o fosa dezafectata din comuna Cordun

    In jurul orei 22:55, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru salvarea unui catel cazut intr-o fosa dezafectata din comuna Cordun. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii romascani cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si un autocamion cu container multirisc, dar si voluntari din cadrul SVSU Cordun. Ajunsi la locul solicitarii, pompierii au constatat ca in interiorul unei fose septice, dezafectata, se afla un catel. Fosa avea o adancime de aproximativ 3 m, iar accesul in interiorul ei se putea realiza printr-o gura de aerisire de 20x20 cm. Cu ajutorul echipamentelor specifice, pompierii au patruns in interiorul fosei si au scos catelul, dupa care l-au predat proprietarilor.


    23.06.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza comunei Gadinti

    Prin apel la 112, in jurul orei 18:37, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier in comuna Gadinti. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD. In urma accidentului rutier produs intre un autocamion si un autoturism a rezultat o victima neincarcerata. Conducatorul autoturismului (barbat de 67 de ani) a primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la echipajul SMURD, refuzand transportul la spital. Pompierii au asigurat masuri de prevenire si stingere a incendiilor, prin deconectarea bornelor bateriilor si indepartarea scurgerilor de lichide combustibile (carburanti si ulei) si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    23.06.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza comunei Horia

    Prin apel la 112, in jurul orei 16:45, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier in comuna Horia. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii romascani cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD TIM. In accidentul rutier au fost implicate doua autoturisme in care se aflau doua persoane. Unul din conducatorii auto (femeie de 53 de ani) a primit primul ajutor calificat la locul evenimentului de la echipajul SMURD TIM, ulterior fiind transportat la CPU Roman. Pompierii au asigurat masuri de prevenire si stingere a incendiilor, prin deconectarea bornelor bateriilor si indepartarea scurgerilor de lichide combustibile (carburanti si ulei) si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    23.06.2021 - Misiune de interventie pentru evacuarea apei din patru beciuri din comuna Gheraesti

    Pompierii romascani au intervenit in aceasta dimineata pentru evacuarea apei din patru beciuri din comuna Gheraesti, iar voluntarii din cadrul SVSU Gheraesti au intervenit pentru evacuarea apei dintr-o curte.


    22.06.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Bodesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 23:45, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Bodestii de Jos, comuna Bodesti. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu trei autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD si un echipaj de pompieri voluntari din cadrul SVSU Bodesti cu o autospeciala de stingere. Incendiul se manifesta la acoperisul unei locuinte P+M cu posibilitatea propagarii la intreaga locuinta si la o locuinta invecinata. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars aproximativ 400 mp din acoperisul locuintei (construit din astereala din lemn si acoperit cu tabla), o centrala termica, 3 mc de lemn pentru constructii, 20 mp izolatie si s-au deteriorat patru ferestre de la locuinta invecinata. Actiunea intentionata a fost cauza probabila de producere a incendiului. Nu au fost victime.


    22.06.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza comunei Poiana Teiului

    Prin apel la 112, in jurul orei 18:45, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier in comuna Poiana Teiului. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri de la Garda 2 de Interventie Poiana Teiului cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD. In accidentul rutier au fost implicate doua autoturisme in care se aflau trei persoane. Ambele autoturisme au parasit partea carosabila, intrand in gard. Unul din conducatorii auto (barbat de 68 de ani) a primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la echipajul SMURD, refuzand transportul la spital. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor si au curatat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    21.06.2021 - Misiune de interventie pentru cautarea unei persoane disparute, posibil inecata in raul Siret pe raza comunei Ion Creanga

    In jurul orei 04:35, pompierii au fost solicitati sa participe la o misiune pentru cautarea unei persoane disparute (barbat de 22 de ani), posibil inecata in raul Siret pe raza comunei Ion Creanga. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Roman cu un autoturism de serviciu, o barca si o ambulanta SMURD. Pompierii au lansat barca la apa si au cautat persoana in apele raului Siret. Misiunea este coordonata de IPJ. Persoana a fost gasita, in viata, de catre un echipaj de la IPJ, in jurul orei 10:20, in comuna Icusesti.


    20.06.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o hala de depozitare a unui operator economic de pe platforma chimica Savinesti

    In jurul orei 23:00, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o hala de depozitare a unui operator economic de pe platforma chimica Savinesti. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu trei autospeciale de stingere, o autospeciala de interventie si salvare de la inaltime si o ambulanta SMURD si pompieri din cadrul SPSU Ga Pro Co Chemicals Savinesti cu o autospeciala de stingere. La sosirea pompierilor, incendiul se manifesta la o banda transportoare dintr-o hala goala (care a avut destinatie de depozitare ingrasaminte vrac), cu posibilitatea propagarii la intreaga cladire. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars aproximativ 150 ml de banda transportoare si un carucior pentru deversare. Incendiul s-a produs cel mai probabil datorita efectului termic (aparat de conectare/pornire/oprire/ reglaj/comutare defect).


    20.06.2021 - Misiuni executate pentru inlaturarea efectelor negative produse de fenomenele meteorologice periculoase

    Misiuni executate de Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta ,,PETRODAVA" al Judetului Neamt:
    misiune pentru evacuarea apei dintr-o curte in localitatea Straja, comuna Tarcau.
    misiune pentru evacuarea apei dintr-o curte in localitatea Solca, comuna Oniceni
    misiune de recunoastere in localitatile Agarcia si Bistrita, comuna Alexandru cel Bun. Misiuni executate de alte institutii:
    misiune pentru evacuarea din curti din localitatea Straja, comuna Tarcau. A intervenit SVSU Tarcau.
    misiune pentru evacuarea din curti din localitatea Solca, comuna Oniceni. A intervenit SVSU Oniceni


    19.06.2021 - Misiuni executate pentru inlaturarea efectelor negative produse de fenomenele meteorologice periculoase

    Misiuni executate de Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta ,,PETRODAVA" al Judetului Neamt:
    misiune distribuire hrana pentru persoane izolate in urma inundatiilor in localitatea Negulesti, comuna Piatra Soimului. In localitatea Negulesti din comuna Piatra Soimului, 4 familii (7 persoane dintre care o persoana de 80 de ani si un bebelus) au ramas izolate in urma ruperii unui podet din lemn, peste paraul Iapa. Persoanele izolate nu au solicitat asistenta medicala. ISU NT s-a deplasat la fata locului cu o autospeciala de interventie si salvare de la inaltime, o autospeciala complexa pentru interventie si un autoturism de serviciu. La locul evenimentului se aflau primarul comunei si membri din cadrul SVSU Piatra Soimului. Pompierii, cu ajutorul autospeciale de interventie si salvare de la inaltime, au trecut pe malul drept al paraului Iapa si au dus paine si lapte praf. Toate persoanele izolate au refuzat evacuarea din gospodarii. Misiunea a avut un grad ridicat de risc deoarece deplasarea peste parau s-a facut pe sub o linie electrica de medie tensiune.
    misiune pentru evacuarea apei dintr-un beci din municipiul Piatra Neamt. Misiuni executate de alte institutii:
    misiune pentru evacuarea apei dintr-un beci din localitatea Bistrita, comuna Alexandru cel Bun. A intervenit SVSU Alexandru cel Bun.
    misiune pentru indepartarea unui arbore cazut pe carosabil pe DJ 155F Izvorul Muntelui - Durau. A intervenit SVSU Ceahlau.


    18.06.2021 - Misiuni executate pentru inlaturarea efectelor negative produse de fenomenele meteorologice periculoase

    Misiuni executate de Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta ,,PETRODAVA" al Judetului Neamt:
    degajare persoana surprinsa de viitura in localtatea. Almas din comuna Garcina. Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre faptul o persoana a fost luata de viitura in localitatea Almas din comuna Garcina. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii cu o autospeciala complexa pentru interventie cu o barca, o autospeciala pentru stingere si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Piatra Neamt, un echipaj cu ambulanta de la SAJ si voluntari din cadrul SVSU Garcina. Persoana (un barbat de 78 de ani) a fost scoasa din parau si i s-au aplicat manevre de resuscitare. Din pacate, aceasta nu a raspuns manevrelor, medicul de pe ambulanta SAJ declarand decesul.
    misiune pentru evacuarea apei dintr-o curte din municipiul Piatra Neamt.
    misiune pentru evacuarea apei din 4 curti in localitatea Vaduri, comuna Alexandru cel Bun. Misiuni executate de alte institutii:
    misiune pentru evacuarea apei dintr-o casa si decolmatare podete din comuna Tazlau. A intervenit SVSU Tazlau cu un buldoexcavator;
    misiune pentru indepartarea unui arbore cazut pe un gard in municipiul Roman. A intervenit SVSU Roman;
    misiune pentru decolmatarea unor santuri si podete in localitatile Bistrita si Agarcia din comuna Alexandru cel Bun. A intervenit SVSU Alexandru cel Bun.
    misiune pentru decolmatarea unor santuri si podete in localitatea Oniceni. A intervenit SVSU Oniceni;
    misiune pentru indepartarea unui arbore cazut pe carosabil pe DJ 209 Borca-Malini. A intervenit SVSU Borca.


    17.06.2021 - Misiune pirotehnica in comuna Brusturi

    In data de 17.06.2021, echipa pirotehnica din cadrul ISU Neamt a intervenit pentru asanarea unor elemente de munitie:
    - 2 grenade de mana ofensive,
    - 1 grenada de mana defensiva,
    - 1 grenada de aruncator,
    - 1 cartus calibru 14,5 mm si
    - 10 cartuse calibru 7,92 mm.
    Munitia a fost descoperita pe timpul desfasurarii unei sedinte de pregatire de specialitate in teren, pe raza comunei Brusturi, in padurea Culesa Sarata. Munitia, ce provine din timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta intr-un depozit special amenajat pentru a fi ulterior distrusa.


    17.06.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la un apartament din municipiul Piatra Neamt

    In jurul orei 18:09, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre un posibil incendiu la un apartament din municipiul Piatra Neamt (degajare de fum pe geamul de la bucatarie). La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala de stingere, o autospeciala complexa pentru interventie, o autospeciala de interventie si salvare de la inaltime si o ambulanta SMURD. S-a constatat ca incendiul se manifesta la nivelul unui aragaz, unde ardea un vas cu mancare. Apartamentul, situat la primul etaj intr-un bloc de locuinte situat pe bulevardul Decebal, era inundat cu fum. A fost indepartata oala de pe aragaz si s-a facut aerisirea apartamentului. Proprietara, in varsta de aproximativ 81 de ani, a primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la echipajul SMURD, ulterior fiind transportata la UPU Piatra Neamt. Nu au fost persoane evacuate.


    16.06.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o hala a unui operator economic, producator de lemn termotratat, din orasul Targu Neamt

    Prin apel la 112, in jurul orei 23:25, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o hala a unui operator economic, producator de lemn termotratat, din orasul Targu Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu patru autospeciale de stingere, o autospeciala de interventie si salvare de la inaltime si o ambulanta SMURD. La ajungerea fortelor de interventie s-a constatat ca incendiul se manifesta cu flacara deschisa la materialul lemnos din interiorul unui cuptor tehnologic si la acoperisul halei, cu posibilitatea propagarii la materialul lemnos depozitat in incinta halei. Pompierii au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars aproximativ 24 mc de material lemnos, 160 mp din acoperisul constructiei (construit din astereala din lemn cu invelitoare din tabla) si s-au deteriorat 200 mp din acoperis. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind efectul termic, ca urmare a unei erori produse in sistemul de monitorizare a cuptorului tehnologic. Nu au fost victime. Interventia a avut un grad ridicat de risc deoarece in interiorul halei exista o conducta de gaz, ce se afla in imediata apropiere a locului producerii incendiului, dar si din cauza fumului degajat.


    16.06.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Poienari

    In data de 16.06.2021, prin apel la 112, in jurul orei 17:35, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Sacaleni, comuna Poienari. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit un echipaj de pompieri din cadrul Punctului de lucru Poienari si voluntari din cadrul SVSU Poienari. Incendiul se manifesta in interiorul unei camere cu posibilitatea propagarii la intreaga locuinta. Fortele de interventie au stins incendiul in urma caruia au ars bunuri materiale din interiorul camerei si 25 pui. Cauza probabila de producere a incendiului este amplasarea necorespunzatoare fata de materiale combustibile a unei surse de incalzire.


    16.06.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa ce apartine Centrului de Ajutor pentru viata din localitatea Turturesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 09:15, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o constructie (anexa) ce apartine Centrului de Ajutor pentru viata din localitatea Turturesti, comuna Girov. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompierii militari din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu trei autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD si voluntari din cadrul SVSU Girov. Incendiul se manifesta intr-o camera si la acoperisul constructiei, cu posibilitatea propagarii la o cladire pentru locuit care se afla la o distanta de aproximativ 1,5 m si la o stiva cu lemne de foc. Fortele de interventie au stins incendiul in urma caruia au ars bunurile materiale aflate in interiorul unei camere (textile, articole de imbracaminte, saltele, pilote, jucarii, aparatura electrocasnica etc), doua usi din lemn, doua ferestre, acoperisul constructiei pe o suprafata de aproximativ 50 mp. Au fost salvate bunurile materiale aflate intr-o alta incapere a cladirii. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind autoaprinderea materialelor textile depozitate in incapere. Nu au fost victime.


    15.06.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o casa din comuna Brusturi

    In jurul orei 22:30, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o casa din localitatea Grosi, comuna Brusturi. La locul solicitarii s-au deplasat trei echipaje de pompieri cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Targu Neamt si voluntari din cadrul SVSU Brusturi. Incendiul se manifesta la acoperisul unei case, cu posibilitatea propagarii la intreaga constructie si la anexele gospodaresti invecinate. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in urma caruia au ars aproximativ 100 mp din acoperisul casei. Cosul de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile a fost cauza probabila de producere a incendiului. Nu au fost victime.


    15.06.2021 - Misiune de interventie pentru salvarea unei caprioare ce a cazut in canalul Bistrita, pe raza comunei Zanesti

    Prin apel la 112, pompierii au fost sesizati cu privire la faptul ca o caprioara a cazut in canalul Bistrita, pe raza comunei Zanesti. La locul solicitarii s-au deplasat un echipaj de pompieri cu o autospeciala complexa pentru interventie si o barca din dotarea Detasamentului Piatra-Neamt precum si voluntari din cadrul SVSU Zanesti. Cu ajutorul barcii, caprioara a fost scoasa de pompieri din apa si predata ulterior organelor competente pentru gestionarea unor astfel de situatii, nu inainte insa de a primi ingrijiri medicale de specialitate (veterinar al Clinicii Inovet Care).


    15.06.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la un autoturism in municipiul Piatra Neamt

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la un autoturism in municipiul Piatra Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala complexa pentru interventie si o autospeciala de stingere. Incendiul se manifesta la compartimentul motor al unui autoturism parcat intr-o parcare din strada Darmanesti, cu posibilitatea propagarii la un gard din lemn si la intregul autoturism. Pompierii au localizat si lichidat incendiul. Au fost salvate documente ale autoturismului si ale proprietarului. Scurtcircuit electric a fost cauza probabila de producere a incendiului.


    14.06.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din comuna Urecheni

    In aceasta dimineata, in jurul orei 06:30, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o anexa gospodaresca din localitatea Ingaresti, comuna Urecheni. La locul solicitarii s-au deplasat trei echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. Incendiul se manifesta in interiorul unei anexe gospodaresti (magazie construita din lemn). Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars 5 mp dintr-un perete si bunuri materiale din interiorul magaziei (aparat de aer conditionat, aparat de sudura, materiale plastice etc). Cauza probabila de producere a incendiului este un cablu electric defect, cu izolatie deteriorata.


    12.06.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din municipiul Piatra Neamt

    Prin apel la 112, in jurul orei 14:45, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din cartierul Valeni din municipiul Piatra Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat trei echipaje de pompieri cu doua autospeciale de stingere si o autospeciala complexa pentru interventie din cadrul Detasamentului Piatra Neamt. Incendiul se manifesta la acoperisul unei anexe gospodaresti (magazie) cu posibilitatea propagarii la locuinta. Pompierii au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars acoperisul anexei pe o suprafata de aproximativ 40 mp si bunuri materiale aflate in podul anexei si s-au deteriorat doi mp din acoperisul locuintei. Cel mai probabil, incendiul s-a produs din cauza trasnetului. Nu au fost victime.


    12.06.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in municipiul Piatra Neamt

    In aceasta dimineata, prin apel la 112, in jurul orei 10:54, pompierii au fost instiintati despre un accident rutier produs in municipiul Piatra Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD TIM. Un autoturism a parasit partea carosabila si s-a rasturnat in curtea gradinitei din cartierul Valeni. Pana la sosirea fortelor de interventie conducatorul auto a fost scoas din autoturism de catre participantii la trafic. Victima, un barbat de aproximativ 43 de ani, a primit primul ajutor calificat de la membrii echipajului SMURD la locul evenimentului, dupa care a fost transportata la spital. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor prin deconectarea bornelor bateriilor.


    11.06.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in comuna Bicazu Ardelean

    Prin apel la 112, in jurul orei 17:30, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier in comuna Bicazu Ardelean. Un autotren a parasit partea carosabila, intrand in parapetul de protectie al drumului si a ramas blocat. La locul evenimentului s-au deplasat un echipaj de pompieri voluntari din cadrul SVSU Bicazu Ardelean cu o autospeciala de stingere si un echipaj de pompieri militari cu un autocamion cu container de suport logistic al interventiei cautare-salvare din cadrul Detasamentului Piatra Neamt. Fortele de interventie au indepartat TIR-ul din zona in care s-a produs evenimentul si l-au dus intr-o parcare la aproximativ 300 m. Nu au fost victime. Traficul rutier a fost blocat pe un sens de deplasare.


    11.06.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Piatra Soimului

    In jurul orei 15:14, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Luminis, comuna Piatra Soimului. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala de stingere si voluntari din cadrul SVSU Roznov cu o autospeciala de stingere. Incendiul se manifesta la acoperisul locuintei, in jurul cosului de fum, cu posibilitatea propagarii la intreaga locuinta. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in urma caruia a ars aproximativ un mp si s-au deteriorat cinci mp din acoperisul locuintei. Cosul de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile a fost cauza probabila de producere a incendiului.


    11.06.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe DN 15, pe raza comunei Grinties

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre un accident rutier produs pe DN 15, pe raza comunei Grinties. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD de la Garda 2 de Interventie Poiana Teiului si un echipaj cu ambulanta de la SAJ Ceahlau. In accidentul rutier au fost implicate un autoturism si o autoutilitara, in care se aflau cinci persoane. In urma accidentului rutier produs au rezultat cinci victime, neincarcerate. Doua victime, doi barbati de 30 si 36 de ani, ce se aflau in autoturism, au primit ingrijiri medicale la locul evenimentului, ulterior fiind transportate la CPU Targu Neamt. Celelalte trei persoane aflate in autoutilitara, au primit ingrijiri medicale la locul evenimentului, refuzand transportul la spital. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor prin deconectarea bornelor si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier. Traficul rutier a fost blocat pe un sens de deplasare.


    11.06.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe DN 15, pe raza comunei Grinties

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre un accident rutier produs pe DN 15, pe raza comunei Grinties. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD de la Garda 2 de Interventie Poiana Teiului si un echipaj cu ambulanta de la SAJ Ceahlau. In accidentul rutier au fost implicate un autoturism si o autoutilitara, in care se aflau cinci persoane. In urma accidentului rutier produs au rezultat cinci victime, neincarcerate. Doua victime, doi barbati de 30 si 36 de ani, ce se aflau in autoturism, au primit ingrijiri medicale la locul evenimentului, ulterior fiind transportate la CPU Targu Neamt. Celelalte trei persoane aflate in autoutilitara, au primit ingrijiri medicale la locul evenimentului, refuzand transportul la spital. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor prin deconectarea bornelor si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier. Traficul rutier a fost blocat pe un sens de deplasare.


    11.06.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe DN 2, pe raza comunei Botesti

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre un accident rutier produs pe DN 2, pe raza comunei Botesti. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD TIM. O autobasculanta incarcata cu asfalt s-a rasturnat.In urma accidentului rutier produs a rezultat o victima (neincarcerata), conducatorul auto, un barbat de aproximativ 59 de ani. Victima a primit primul ajutor calificat de la membrii echipajului SMURD la locul evenimentului, ulterior fiind transportata la CPU Roman. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor prin deconectarea bornelor si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier. Traficul rutier a fost blocat pe un sens de deplasare.


    10.06.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in localitatea Girov

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier in localitatea Girov. Autospeciala DSP care transporta vaccinurile, a fost implicata intr-un eveniment rutier cu o motocicleta. La locul evenimentului s-a deplasat un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala pentru descarcerare. Pompierii au intervenit pentru deblocarea usilor pentru mutarea recipientului cu vaccinuri in alt autovehicul. Nu au fost victime.


    09.06.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe DN15 D, la iesirea din municipiul Piatra Neamt

    In jurul 16:21, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre un accident rutier produs pe DN15 D, la iesirea din municipiul Piatra Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD TIM. In accidentul rutier au fost implicate trei autoturisme, rezultand doua victime, neincarcerate. Cele doua victime, doua fete de 7 si 12 ani, au primit primul ajutor calificat de la membrii echipajului SMURD la locul evenimentului, dupa care au fost transportate la CPU Roman. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    08.06.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Puntea Lupului

    In data de 08.06.2021, in jurul orei 17:56, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Puntea Lupului, comuna Lunca de Jos din judetul Harghita ( invecinata cu localitatea Huisurez, comuna Damuc). La locul solicitarii s-au deplasat pompieri voluntari din cadrul SVSU Damuc, Bicaz Chei, Bicazu Ardelean si Bicaz cu trei autospeciale de stingere, pompieri militari din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu doua autospeciale de stingere si un echipaj cu ambulanta de la SAJ Bicaz. La ajungerea fortelor de interventie incendiul se manifesta generalizat la nivelul unei case construita din lemn, cu posibilitatea propagarii la anexele gospodaresti. Pana la ajungerea fortelor de interventie, din locuinta cuprinsa de flacari a fost scoasa de catre fiul sau o femeie in varsta de 80 de ani. Proprietarii locuintei (in varsta de 80 si 82 de ani) au suferit atacuri de panica. Acestia au primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la echipajul SAJ dar au refuzat transportul la spital. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul. Jarul cazut din sistemele de incalzire a fost cauza probabila de producere a incendiului.


    08.06.2021 - Misiune pirotehnica in comuna Vanatori Neamt

    In data de 08.06.2021, prin apel la 112, echipa pirotehnica a fost solicitata sa intervina pentru asanarea unor elemente de munitie descoperite in comuna Vanatori Neamt. Un barbat in varsta de 50 ani din orasul Targu Neamt, cu ajutorul unui detector de metale detinut legal, a descoperit in padurea Braniste 135 cartuse de calibru 9 mm si 90 cartuse de calibru 7,92 mm. Pirotehnicienii din cadrul ISU Neamt s-au deplasat la locul solicitarii cu autospeciala din dotare. Acestia au verificat zona in care au fost gasite cartusele pe o suprafata de aproximativ 200 mp, nemaifiind descoperite alte elemente de munitie. Munitia, ce provine din timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta intr-un depozit special amenajat pentru a fi ulterior distrusa.


    07.06.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o remorca incarcata cu baloti de fan pe DN 15 B, pe raza comunei Vanatori Neamt

    Prin apel la 112, in jurul orei 09:24, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o remorca incarcata cu baloti de fan pe DN 15 B, pe raza comunei Vanatori Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii militari din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. Incendiul se manifesta cu flacara deschisa la fanul din remorca. La ajungerea fortelor de interventie autoutilitara care tracta remorca a fost indepartata. Pompierii au localizat si lichidat incendiul in urma carui a ars aproximativ o tona de fan. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind frecarea. Nu au fost victime. Pe timpul interventiei traficul rutier a fost blocat.


    07.06.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe E 85, pe raza comunei Sabaoani

    Prin apel la 112, in jurul orei 00:11 pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe E 85, pe raza localitatii Traian, comuna Sabaoani. Un TIR a parasit partea carosabila si s-a rasturnat. La locul evenimentului s-au deplasat un echipaj de pompieri cu o autospeciala de stingere din cadrul Detasamentului Roman si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Pana la sosirea fortelor de interventie conducatorul auto s-a autoevacuat. Acesta a primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la echipajul SAJ, refuzand transportul la spital. Pompierii au asigurat masuri de prevenire si stingere a incendiilor si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    06.06.2021 - Misiune pirotehnica in municipiul Piatra Neamt

    In data de 06.06.2021, prin apel la 112, echipa pirotehnica a fost solicitata sa intervina in municipiul Piatra Neamt pentru asanarea unei grenade de mana defensiva. Munitia a fost descoperita de o femeie de 42 ani, pe timpul unei drumetii prin padurea Batca Doamnei. Pirotehnicienii din cadrul ISU Neamt s-au deplasat la locul solicitarii cu autospeciala din dotare. Acestia au verificat zona pe o suprafata de aproximativ 300 mp, nemaifiind descoperite alte elemente de munitie. Munitia, ce provine din timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta intr-un depozit special amenajat pentru a fi ulterior distrusa.


    06.06.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Grinties

    In jurul orei 10:16, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din comuna Grinties. La locul solicitarii s-au deplasat voluntari din cadrul SVSU Grinties si pompierii militari de la Garda 2 de Interventie Poiana Teiului cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. La ajungerea fortelor de interventie incendiul se manifesta generalizat la nivelul unei case, cu posibilitatea propagarii la anexele gospodaresti din vecinatate. Proprietara locuintei, in varsta de 82 de ani, a fost scoasa din locuinta cuprinsa de flacari de catre cetateni. Aceasta a suferit arsuri. Echipajul SMURD a acordat victimei primul ajutor calificat, dupa care aceasta a fost preluata de un echipaj de la SAJ si transportata la spital. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind cosul de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile. Spitalul Orasenesc Targu Neamt a solicitat un elicopter SMURD pentru a transporta victima la un spital din judetul Iasi.


    05.06.2021 - Misiune pirotehnica in comuna Bicaz Chei

    In data de 05.06.2021, prin apel la 112, echipa pirotehnica a fost solicitata sa intervina in localitatea Bicaz Chei pentru asanarea unei lovituri de aruncator de calibru 82 mm. Munitia a fost descoperita de un barbat de 59 ani, pe timpul efectuarii unor lucrari de constructie a unui decantor. Pirotehnicienii din cadrul ISU Neamt s-au deplasat la locul solicitarii cu autospeciala din dotare. Acestia au verificat zona pe o suprafata de aproximativ 100 mp, nemaifiind descoperite alte elemente de munitie. Munitia, ce provine din timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta intr-un depozit special amenajat pentru a fi ulterior distrusa.


    05.06.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o fanarie din comuna Tibucani

    In data de 05.06.2021, in jurul orei 12:20, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o fanarie, in comuna Tibucani. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Targu Neamt si voluntari din cadrul SVSU Tibucani. Incendiul se manifesta la un depozit de plante furajere, cu posibilitatea propagarii la un adapost pentru animale. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars aproximativ 200 kg de plante furajere si patru mp din peretele constructiei. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind focul deschis in spatii deschise. Nu au fost victime.


    04.06.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe DN 2, pe raza comunei Botesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 08:38, pompierii au fost instiintati despre un accident rutier produs pe DN 2, pe raza comunei Botesti. La locul solicitarii s-au deplasat trei echipaje de pompieri cu o autospeciala pentru descarcerare, o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD TIM din cadrul cadrul Detasamentului Roman si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Accidentul rutier s-a produs intre un autoturism si un microbuz transport persoane (in care se aflau conducatorul auto si patru pasageri). In urma accidentului rutier produs a rezultat o persoana incarcerata, conducatorul autoturismului. Victima incarcerata, o femeie de 44 de ani, a fost extrasa de pompieri si predata echipajului SMURD TIM, constienta, policontuzionata. Echipajul SMURD TIM a acordat primul ajutor calificat persoanei dupa care au transportat-o la CPU Roman. O femeie de 27 ani ce se afla in microbuz a avut nevoie de ingrijiri medicale, fiind preluata si transportata de un echipaj de la SAJ la spital. O alta femeie de 42 de ani (ce se afla in microbuz) a primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la echipajul SAJ, refuzand transportul la spital. Pompierii au asigurat masuri de prevenire si stingere a incendiilor, prin deconectarea bornelor bateriilor si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier. Traficul rutier a fost blocat.


    03.06.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman

    Prin apel la 112, in jurul orei 22:32, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman. La locul solicitarii s-au deplasat un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si un echipaj cu ambulanta de la SAJ Roman. Cu ajutorul scarii culisabile, pompierii au patruns prin fereastra bucatariei,in interiorul apartamentului situat la primul etaj dintr-un bloc de locuinte din strada Stefan cel Mare. Pompierii au gasit in interiorul apartamentului o femeie in varsta de 66 de ani constienta, cazuta. Echipajul SAJ a acordat primul ajutor calificat persoanei, dupa care au transportat-o la spital.


    03.06.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Zanesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 21:12, pompierii au fost alertati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Zanesti. La locul solicitarii s-au deplasat trei echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD, un echipaj de pompieri voluntari din cadrul SVSU Roznov cu o autospeciala de stingere si voluntari din cadrul SVSU Zanesti. Incendiul se manifesta in interiorul unei camere si la acoperis, cu posibilitatea propagarii la intreaga locuinta. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars bunurile materiale (articole de imbracaminte, obiecte de mobilier, materiale textile etc) aflate in interiorul camerei in care s-a produs evenimentul si acoperisul locuintei pe o suprafata de aproximativ 100 mp. Trei persoane, doua femei (77 ani si 55 ani) si un barbat (82 ani) au suferit atacuri de panica. Acestea au primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la paramedici, refuzand transportul la spital. Incendiul s-a produs, cel mai probabil, din cauza cosului de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile.


    01.06.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodaresca din comuna Cracaoani

    In jurul orei 14:40, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o anexa gospodaresca din comuna Cracaoani. La locul solicitarii s-au deplasat trei echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. Incendiul se manifesta generalizat la o anexa (bucatarie de vara) aflata in imediata apropiere a casei de locuit. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul. A ars anexa gospodaresca din lemn cu suprafata de aproximativ 25 mp cu bunurile materiale aflate in interior. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind cosul de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile.



    Interventii in perioada 05.05-30.05.2021


    30.05.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa aflata in curtea unei biserici din municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, in jurul orei 13:29, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o anexa aflata in curtea unei biserici din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD. Incendiul se manifesta la o magazie cu lemne din curtea unei biserici din cartierul 1 Mai, cu posibilitatea propagarii la biserica si la o locuinta din vecinatate. Pompierii pietreni au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind fumatul in locuri nepermise. Apelul la 112 a fost facut de catre colegul nostru (aflat in timpul liber) plt. adj. sef Berariu Ciprian. Acesta a observat incendiul si a intervenit pentru localizarea lui, pana la ajungerea colegilor.


    28.05.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza comunei Poiana Teiului

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre un accident rutier produs pe DJ 159, pe raza localitatii Izvoare din comuna Bahna. La locul evenimentului s-au deplasat doua echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD-TIM. Un autoturism a parasit partea carosabila si s-a rasturnat intr-o rapa de aproximativ 4 m. In autoturism se afla doar conducatorul auto, care s-a autoevacuat pana la sosirea pompierilor. Barbatul de 36 de ani a primit primul ajutor calificat de la membrii echipajului SMURD-TIM locul evenimentului, ulterior fiind transportat la CPU Roman. Pompierii au asigurat si masurile de prevenire si stingere a incendiilor.


    28.05.2021 - Misiune de interventie pentru evacuarea apei dintr-o gospodarie din comuna Pipirig - cod portocaliu

    Ca urmare a unui apel la 112, un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt intervine cu o motopompa pentru evacuarea apei dintr-o gospodarie din localitatea Stanca comuna Pipirig.


    27.05.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza comunei Poiana Teiului

    In jurul orei 17:53, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre un accident rutier produs pe DN 15 B, pe raza localitatii Petru Voda din comuna Poiana Teiului. La locul evenimentului s-au deplasat doua echipaje de pompieri din cadrul Garzii 2 de Interventie Poiana Teiului cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD. Accidentul rutier s-a produs intre doua autoturisme in care se aflau doua persoane (conducatorii auto). Pana la sosirea fortelor de interventie, ambele persoane au fost scoase din autoturisme de catre participantii la trafic. In urma accidentului rutier produs a rezultat o victima, un barbat de 65 de ani. Acesta a primit primul ajutor calificat de la membrii echipajului SMURD la locul evenimentului, ulterior fiind transportat la CPU Targu Neamt. Pompierii au asigurat masuri de prevenire si stingere a incendiilor, prin deconectarea bornelor bateriilor si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    26.05.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman

    Prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD. Cu ajutorul scarii culisabile, pompierii au patruns prin fereastra unei camere, in interiorul apartamentului situat la primul etaj dintr-un bloc de locuinte din strada Smirodava. Pompierii au gasit in interiorul apartamentului o femeie in varsta de 40 de ani, constienta. Echipajul SMURD a acordat primul ajutor calificat persoanei, dupa care au transportat-o la spital.


    26.05.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza comunei Brusturi

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre un accident rutier produs pe DN 15 C, pe raza comunei Brusturi. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere si o autospeciala pentru descarcerare din cadrul Detasamentului Targu Neamt. Un autoturism a parasit partea carosabila si a intrat intr-un sant. In autoturism se aflau conducatorul auto si un pasager. Pana la sosirea fortelor de interventie,cele doua persoane au fost scoase din autoturism de catre participantii la trafic. Ambele persoane (un barbat de 51 ani si o femeie de 63 ani) au fost preluate si transportate de un echipaj de la SAJ la CPU Targu Neamt. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor.


    25.05.2021 - Incendiu la cabana Dochia

    Prin apel la 112, in jurul orei 18:39, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la cabana Dochia, de pe masivul Ceahlau. Din primele informatii incendiul se manifesta la acoperisul cabanei. Personalul de pe locul de munca intervine pentru localizarea si lichidarea incendiului. In cabana erau patru turisti, care s-au autoevacuat. La locul evenimentului se deplaseaza personal de la Salvamont, un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra-Neamt si personal de la IPJ si IJJ. Din informatiile primite de la administratorul cabanei, incendiul a fost localizat si lichidat. Fortele de interventie isi continua deplasarea la locul evenimentului. Cosul de fum deteriorat a fost cauza probabila de producere a incendiului.


    25.05.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza comunei Poiana Teiului

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe raza comunei Poiana Teiului. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD. In accidentul rutier au fost implicate doua autoturisme in care se aflau patru persoane. In urma evenimentului produs a rezultat o victima, pasager intr-unul din autoturisme. Victima, un barbat de 85 de ani, este inconstienta. Acesteia i se aplica manevre de resuscitare de catre membrii echipajului SMURD. Pompierii au asigurat masuri de prevenire si stingere a incendiilor, prin deconectarea bornelor bateriilor si indepartarea scurgerilor de lichide combustibile (carburanti si ulei) si vor curata/degaja carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier. Traficul rutier este blocat. La locul solicitarii s-a deplasat si un echipaj cu ambulanta de la SAJ Targu Neamt.


    24.05.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza comunei Horia

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre un accident rutier produs pe E 85, pe raza comunei Horia. La locul evenimentului s-au deplasat doua echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD - TIM. In accident au fost implicate un autotren si un autoturism in care se aflau 2 persoane. In urma accidentului a rezultat o victima, conducatorul autoturismului, un barbat de 20 ani care a fost preluat de catre ambulanta SMURD TIM si transportata la CPU Roman. Circulatia se desfasoara cu restrictii pe un singur sens. Pompierii au asigurat masuri de prevenire si stingere a incendiilor, prin deconectarea bornelor bateriilor si indepartarea scurgerilor de lichide combustibile (carburanti si ulei) si vor curata/degaja carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    23.05.2021 - Misiune pirotehnica in comuna Vanatori Neamt

    In data de 23.05.2021, prin apel la 112, echipa pirotehnica a fost solicitata sa intervina pentru asanarea unor elemente de munitie descoperite in comuna Vanatori Neamt. Un barbat in varsta de 50 ani din orasul Targu Neamt, cu ajutorul unui detector de metale detinut legal, a descoperit in padurea Braniste trei lovituri de aruncator de calibru 82 mm. Pirotehnicienii din cadrul ISU Neamt s-au deplasat la locul solicitarii cu autospeciala din dotare. Acestia au verificat zona in care au fost gasite loviturile de aruncator, pe suprafata de aproximativ 200 mp, nemaifiind descoperite alte elemente de munitie. Munitia, ce provine din timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta intr-un depozit special amenajat pentru a fi ulterior distrusa.


    23.05.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza comunei Sabaoani

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe E 85, pe raza comunei Sabaoani. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD - TIM. Un microbuz a parasit partea carosabila si s-a rasturnat in sant. In microbuz se aflau trei persoane, conducatorul auto si doi pasageri. Toti ocupantii microbuzului s-au autoevacuat pana la sosirea fortelor de interventie. Acestia au primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la membrii echipajului SMURD, refuzand transportul la spital. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor.


    18.05.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in municipiul Roman

    Prin apel la 112 pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier in municipiul Roman, pe strada Bogdan Dragos. La locul evenimentului s-au deplasat doua echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD. Accidentul rutier s-a produs intre doua autoturisme in care se aflau trei persoane. In urma accidentului rutier a rezultat o victima, pasager intr-unul din autoturisme. Victima, o femeie de 21 de ani, a fost preluata de echipajul SMURD si transportata la CPU Roman. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor si au curatat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    17.05.2021 - Misiune interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o casa de vacanta din orasul Bicaz

    Prin apel la 112, in jurul orei 14:57, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o casa de vacanta din satul Izvorul Alb, orasul Bicaz. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit doua echipaje de pompieri cu doua autospeciale de stingere din cadrul Detasamentului Piatra Neamt si un echipaj de pompieri voluntari din cadrul SVSU Bicaz cu o autospeciala de stingere. Incendiul se manifesta generalizat la o cabana din lemn si la o casa de vacanta, cu posibilitatea propagarii la o alta cabana din lemn si la fondul forestier. Pana la sosirea fortelor de interventie o butelie din interiorul cabanei a explodat. Pompierii au evacuat din interiorul casei de vacanta o butelie. Au ars cabana din lemn cu suprafata de aproximativ 20 mp, casa de vacanta cu suprafata de aproximativ 60 mp si bunurile materiale aflate in interiorul acestora. A fost evitata propagarea incendiului la fondul forestier si a fost salvata o cabana din lemn aflata in imediata vecinatate. Incendiul s-a produs, cel mai probabil, din cauza unui acumulator electric defectat pe timpul exploatarii.


    17.05.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in municipiul Roman

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier in municipiul Roman. La locul evenimentului s-au deplasat un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. In accidentul rutier au fost implicate doua autoturisme si un autobuz. In urma accidentului a rezultat o victima, conducatorul unui autoturism. Acesta a fost preluat de echipajul de la SAJ si transportat la CPU Roman. Pana la sosirea fortelor de interventie, toti pasagerii din autobuz si autoturisme s-au autoevacuat. Pompierii au asigurat masuri de prevenire si stingere a incendiilor si au curatat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    16.05.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu de vegetatie uscata produs in comuna Faurei

    In data de 16.05.2021, in jurul orei 21:50, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu de vegetatie uscata in localitatea Budesti, comuna Faurei. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompieri voluntari din cadrul SVSU Faurei si un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Roman. Au ars opt hectare de vegetatie uscata si stuf, focul deschis in spatii deschise fiind cauza probabila de producere a incendiului.


    16.05.2021 - Misiune de interventie pentru salvarea unei persoane care a ramas cu mana blocata intr-un gard de sarma, in localitatea Girov

    In data de 16.05.2021, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru salvarea unei persoane care a ramas cu mana blocata intr-un gard de sarma, in localitatea Girov. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala pentru descarcerare si o ambulanta SMURD. Pompierii au deblocat mana prinsa in gard a unei femei de 76 de ani. Victimei i s-a acordat primul ajutor calificat de catre paramedici, aceasta refuzand transportul la spital.


    16.05.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    In aceasta dimineata, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra-Neamt si un echipaj de la SAJ. Cu ajutorul echipamentelor pentru descarcerare, pompierii au patruns in apartamentul situat la parterul unui bloc de locuinte din strada Eroilor. In interiorul apartamentului a fost gasit un barbat de aproximativ 53 de ani ce nu prezenta semne vitale.


    15.05.2021 - Misiune de interventie pentru salvarea unei persoane cazuta in fantana, in comuna Dragomiresti

    Prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru salvarea unei persoane cazuta in fantana, in localitatea Unghi, comuna Dragomiresti. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala complexa de interventie, voluntari din cadrul SVSU Dragomiresti si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Pompierii au extras persoana cazuta din fantana adanca de 15 m. Victima, un barbat de 49 de ani, constienta, a fost preluata de echipajul de la SAJ si transportata la spital.


    15.05.2021 Misiune de interventie pentru degajarea unei persoane din raul Moldova, in municipiul Roman

    Prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru degajarea unei persoane din raul Moldova, in municipiul Roman. La locul solicitarii s-a deplasat un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Roman cu un autoturism de serviciu si o barca. Pompierii au scos din apele raului Moldova, de la o distanta de aproximativ de 300 m in aval de podul de la Horia, trupul unui barbat decedat. Politistii veniti la locul evenimentului fac cercetari cu privire la identitatea persoanei gasite.


    10.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu de vegetatie uscata in comuna Baltatesti

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la vegetatie uscata in comuna Baltatesti. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit un echipaj de pompieri cu o autospeciala de stingere din cadrul Detasamentului Targu Neamt si voluntari din cadrul SVSU Baltatesti. A ars vegetatie uscata pe o suprafata de aproximativ patru hectare. Focul deschis in spatii deschise a fost cauza probabila de producere a incendiului.


    12.05.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu de vegetatie uscata in comuna Pangarati

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu de vegetatie uscata in localitatea Oantu, comuna Pangarati. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt, voluntari din cadrul SVSU Pangarati si lucratori de la Ocolul Silvic Vaduri. Incendiul se manifesta la vegetatie uscata si cioate, pe o suprafata de aproximativ 1,5 ha, cu posibilitatea propagarii la fondul forestier. Interventia a fost una de durata datorita zonei greu accesibile in care s-a produs evenimentul. Transportul apei si a materialelor pentru interventie a fost realizat de catre lucratorii de la Ocolul Silvic, cu ajutorul unor autoturisme de teren. Localizarea si lichidarea incendiului a fost realizata dupa patru ore de la primirea apelului, focul deschis in spatii deschise fiind cauza probabila de producere a acestuia.


    12.05.2021 - Misiune pirotehnica in comuna Bodesti

    Prin apel la 112, echipa pirotehnica a fost solicitata sa intervina pentru asanarea unui element de munitie descoperit in localitatea Bodestii de Jos, comuna Bodesti. Pe timpul executarii unor lucrari de sapaturi pentru bransarea la reteaua de apa, o femeie de 43 de ani a descoperit o grenada de mana defensiva. Pirotehnicienii din cadrul ISU Neamt s-au deplasat la locul solicitarii cu autospeciala din dotare. A fost verificata zona in care a fost gasita grenada, pe o suprafata de aproximativ 10 mp, nemaifiind descoperite alte elemente de munitie. Munitia, ce provine din timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta intr-un depozit special amenajat pentru a fi ulterior distrusa.


    11.05.2021 - Misiune pentru salvarea unei persoane care a cazut de la inaltime in comuna Damuc

    Ca urmare a unui apel la 112, Salvamont Neamt impreuna cu un echipaj de pompieri cu o autospeciala complexa de interventie din cadrul Detasamentului Piatra Neamt s-au deplasat in comuna Damuc, in zona Trei Fantani, pentru salvarea unei persoane care a cazut de la inaltime. La locul evenimentului au ajuns un elicopter SMURD de la Targu Mures si un echipaj cu ambulanta de la SAJ Neamt. Din pacate, victima, un barbat de 55 de ani, a fost declarata decedata.


    11.05.2021 - Misiune pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor pentru aterizarea/decolarea unui elicopter SMURD in municipiul Roman Un elicopter SMURD a fost solicitat de catre Spitalul Municipal Roman pentru preluarea unui pacient si transportul acestuia la un spital din municipiul Iasi. Ca urmare a acestei solicitari, un echipaj de pompieri cu o autospeciala de stingere din cadrul Detasamentului Roman executa misiune pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor pentru aterizarea/decolarea unui elicopter SMURD pe Stadionul Moldova.


    11.05.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza comunei Tarcau

    Prin apel la 112, in jurul orei 09:54, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe raza comunei Tarcau. O grinda (limitator de gabarit) de la podul CFR a cazut peste un microbuz in care se aflau cinci persoane. La locul evenimentului s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala pentru descarcerare, doua autospeciale de stingere (cu modul pentru descarcerare), o autospeciala de interventie pentru salvare de la inaltime si o ambulanta SMURD - TIM, voluntari cu doua utilaje de la SVSU Tarcau si trei echipaje cu ambulante de la SAJ. Pana la sosirea fortelor de interventie, o persoana a fost scoasa din microbuz de catre participantii la trafic. Aceasta a fost preluata de un echipaj SAJ si transportata la spital. Alte doua persoane au fost scoase din microbuz de catre pompieri, un barbat inconstient si o femeie constienta. Barbatului i-au fost aplicate manevre de resuscitare. Din fericire, acesta a raspuns manevrelor de resuscitare, ulterior fiind transportat la spital. Toate cele trei victime (femeie 76 ani, barbat 74 ani, barbat 55 ani) au fost transportate de catre ambulante la spital. Cu ajutorul unui utilaj de la SVSU Tarcau a fost indepartata grinda cazuta peste microbuz. Pompierii au descarcerat cele doua persoane, fiind vorba de conducatorul auto (barbat de 41 ani) si pasagerul din dreapta (barbat de 47 de ani).
    Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier. Pentru degajarea carosabilului a intervenit si un utilaj de la SVSU Tarcau, pentru indepartarea grindei de pe carosabil. Traficul rutier a fost blocat pe ambele sensuri de mers.


    10.05.2021 - Misiune pirotehnica in municipiul Roman

    Prin apel la 112, echipa pirotehnica a fost solicitata sa intervina pentru asanarea unui element de munitie descoperit pe strada Islazului din municipiul Roman. Pe timpul executarii unor lucrari de sapaturi pentru bransarea la reteaua de electricitate, un barbat de 33 de ani a descoperit un proiectil exploziv de calibru 105 mm. Pirotehnicienii din cadrul ISU Neamt s-au deplasat la locul solicitarii cu autospeciala pirotehnica din dotare. Acestia, cu ajutorul detectorului de metale, au verificat zona in care a fost gasit proiectilul pe o suprafata de aproximativ 50 mp, nemaifiind descoperite alte elemente de munitie. Munitia, ce provine din timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta intr-un depozit special amenajat pentru a fi ulterior distrusa.


    10.05.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din comuna Razboieni

    Prin apel la 112, in jurul orei 16:25, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din localitatea Valea Alba, comuna Razboieni. La locul solicitarii s-au deplasat un echipaj pompieri voluntari din cadrul SVSU Razboieni cu o autospeciala de stingere si un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala de stingere. Incendiul se manifesta la o anexa gospodareasca (adapost plante furajere) si la acoperisul casei de locuit, cu posibilitatea propagarii la intreaga cladire (casa). Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars acoperisul casei pe o suprafata de aproximativ 10 mp si anexa gospodareasca cu suprafata de aproximativ 50 mp. Focul deschis in spatii deschise a fost cauza probabila de producere a incendiului. Nu au fost victime.


    10.05.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din comuna Botesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 13:00, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din localitatea Barticesti, comuna Botesti. La locul solicitarii s-au deplasat voluntari din cadrul SVSU Botesti si doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD. Incendiul se manifesta la cativa snopi de strujeni de porumb (rezemati de o anexa gospodareasca) si acoperisul unei anexe, cu posibilitatea propagarii la casa de locuit. Incendiul a fost localizat si lichidat in limitele gasite. Au ars aproximativ o tona de strujeni de porumb si 10 mp din acoperisul anexei gospodaresti. Scanteile purtate de vant si cazute pe materiale combustibile au fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    10.05.2021 - Misiune pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor pentru aterizarea/decolarea unui elicopter SMURD in municipiul Roman

    Un elicopter SMURD a fost solicitat de catre Spitalul Municipal Roman pentru preluarea unui pacient si transportul acestuia la un spital din municipiul Iasi. Ca urmare a acestei solicitari, un echipaj de pompieri cu o autospeciala de stingere din cadrul Detasamentului Roman executa misiune pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor pentru aterizarea/decolarea unui elicopter SMURD pe Stadionul Moldova.


    08.05.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    In jurul orei 10:36, prin apel la 112, pompierii au fost alertati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la un apartament situat la etajul trei, in municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu doua autospeciale de stingere, o autospeciala pentru interventie si salvare de la inaltime si o ambulanta SMURD. Incendiul se manifesta la fereastra unui apartament situat la al treilea etaj dintr-un bloc de locuinte din strada Ana Ipatescu. Pompierii au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind focul deschis in spatii deschise (candela). Nu au fost victime. Nu au fost persoane evacuate.


    08.05.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o hala a unui operator economic din municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, in jurul orei 00:02, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o hala a unui operator economic, producator de mobila din municipiul Piatra-Neamt. Incendiul a fost anuntat de un paznic de la un operator economic din vecinatate. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu doua autospeciale de stingere, o autospeciala complexa pentru interventie si o ambulanta SMURD. La ajungerea fortelor de interventie s-a constatat ca hala era inundata cu fum, iar in zona compartimentului vopsire - lacuire incendiul se manifesta cu flacara deschisa. Pompierii au localizat si lichidat incendiul si au evacuat fumul cu ajutorul echipamentelor specifice. Au ars resturi de materiale rezultate in urma procesului de lacuire, recipienti cu lacuri, 10 mp dintr-un perete, 20 mp tavan si alte bunuri marteriale. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind autoaprinderea. Nu au fost victime.


    07.05.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o garsoniera din orasul Bicaz

    In jurul orei 16:00, prin apel la 112, pompierii au fost alertati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o garsoniera din orasul Bicaz. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala de stingere, o autospeciala complexa pentru interventie si o autospeciala pentru interventie si salvare de la inaltime, un echipaj de pompieri voluntari din cadrul SVSU Bicaz cu o autospeciala de stingere si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Incendiul se manifesta in interiorul unei garsoniere situata la etajul patru dintr-un bloc de locuinte din strada Paltinis. Pana la sosirea fortelor de interventie toti locatarii din bloc s-au autoevacuat. Nu au fost victime. Incendiul a fost localizat de pompierii voluntari din cadrul SVSU Bicaz, care au ajuns primii la locul evenimentului. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars bunurile materiale aflate in interiorul garsonierei (obiecte de mobilier, materiale textile, articole de imbracaminte, documente de identitate etc) si s-au deteriorat usa de acces a apartamentului de vis-a-vis si peretii de pe holul etajului. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind focul deschis in spatii inchise (lumanare).


    07.05.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra Neamt

    Prin apel la 112, in jurul orei 12:29, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD. Cu ajutorul scarii de fereastra pompierii au patruns prin fereastra unei camere, in interiorul apartamentului situat la primul etaj dintr-un bloc de locuinte din strada 1 Decembrie. Pompierii au gasit in interiorul apartamentului un barbat, in varsta de 70 de ani, cazut si constient. Echipajul SMURD a acordat primul ajutor calificat persoanei, dupa care au transportat-o la spital.


    07.05.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Petricani

    Prin apel la 112, in jurul orei 04:05, pompierii au fost alertati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Petricani. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. La sosirea echipajelor de interventie incendiul se manifesta la acoperisul unei locuinte din localitatea Tolici, cu posibilitatea propagarii la intreaga locuinta. Proprietarii locuintei s-au autoevacuat pana la sosirea fortelor de interventie. Pompierii au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars aproximativ 50 mp din acoperisul locuintei (construit din astereala lemn si invelitoare din tabla). S-a deteriorat acoperisul locuintei pe o suprafata de aproximativ 80 mp. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind amplasarea necorespunzatoare a sistemelor de incalzire fata de materiale combustibile. Nu au fost victime.


    05.05.2021 - Misiune pirotehnica in comuna Dragomiresti

    In jurul orei 14:55, prin apel la 112, echipa pirotehnica a fost solicitata sa intervina pentru asanarea unui element de munitie descoperit in comuna Dragomiresti. Un barbat de 43 de ani din localitatea Hlapesti, pe timpul executarii unor lucrari de sapaturi pentru bransarea la reteaua de apa, a descoperit un proiectil exploziv de calibru 100 mm. Echipa pirotehnica din cadrul ISU Neamt s-a deplasat la locul solicitarii cu autospeciala pirotehnica. Cu ajutorul detectorului de metale, a fost verificata zona pe o suprafata de aproximativ 50 mp, nemaifiind descoperite alte elemente de munitie. Munitia, ce provine din timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta intr-un depozit special amenajat pentru a fi ulterior distrusa.



    Interventii in perioada 27.04-05.05.2021



    05.05.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu de vegetatie uscata in comuna Margineni

    In jurul orei 21:37, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu de vegetatie uscata in localitatea Hoisesti, comuna Margineni. La locul solicitarii s-au deplasat un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala de stingere si voluntari din cadrul SVSU Margineni. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in urma caruia au ars vegetatie uscata si stuf pe o suprafata de aproximativ 1.5 hectare. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind focul deschis in spatii deschise.


    05.05.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe DJ 207 B, pe raza comunei Cordun

    Prin apel la 112, in jurul orei 18:29, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe DJ 207 B, pe raza comunei Cordun. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala pentru descarcerarea grea, o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD, voluntari din cadrul SVSU Cordun si doua echipaje cu ambulante de la SAJ. Accidentul rutier s-a produs intre doua autoturisme. Patru persoane ce se aflau intr-unul dintre autoturisme au fost scoase de catre participantii la trafic. In urma accidentului rutier au rezultat patru victime, trei adulti si un minor. Toate victimele au primit ingrijiri medicale de la echipajele medicale sosite la locul evenimentului, ulterior fiind transportate la CPU Roman. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    05.05.2021 - Misiune pirotehnica in comuna Dragomiresti Ieri dupa-amiaza, in jurul orei 14:55, prin apel la 112, echipa pirotehnica a fost solicitata sa intervina pentru asanarea unui element de munitie descoperit in comuna Dragomiresti. Un barbat de 43 de ani din localitatea Hlapesti, pe timpul executarii unor lucrari de sapaturi pentru bransarea la reteaua de apa, a descoperit un proiectil exploziv de calibru 100 mm. Echipa pirotehnica din cadrul ISU Neamt s-a deplasat la locul solicitarii cu autospeciala pirotehnica. Cu ajutorul detectorului de metale, a fost verificata zona pe o suprafata de aproximativ 50 mp, nemaifiind descoperite alte elemente de munitie. Munitia, ce provine din timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta intr-un depozit special amenajat pentru a fi ulterior distrusa.


    02.05.2021 Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Bahna In data de 02.05.2021, prin apel la 112, in jurul orei 18:33, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o casa din localitatea Stejaru, comuna Ion Creanga, La locul solicitarii s-au deplasat trei echipaje de pompieri cu trei autospeciale de stingere de la Detasamentul de Pompieri Roman si voluntari din cadrul SVSU Ion Creanga. Incendiul se manifesta la acoperisul unei terase de vara, a unei magazii, a unei anexe gospodaresti si partial la acoperisul locuintei, cu posibilitatea propagarii la intreaga locuinta. Fortele de interventie au localizat si lichidat in limitele gasite. Au ars: acoperisul casei ( construit din lemn si invelitoare din tabla) pe o suprafata de 35 mp, acoperisul terasei (construit din lemn si invelitoare din tabla) pe o suprafata de aproximativ de 20 mp si bunuri materiale aflate in interiorul terasei, acoperisul magaziei (construit din lemn si invelitoare din tabla) pe o suprafata de aproximativ 20 mp, acoperisul (construit din lemn si invelitoare din tabla) al unei anexe de 40 mp si bunuri marteriale aflate in anexagospodareasca. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind scurtcircuit electric (conductor electric defect).


    02.05.2021 - Misiune pirotehnica in comuna Brusturi In data de 02.05.2021, ca urmare a unui apel la 112, echipa pirotehnica a executat o misiune de asanare pirotehnica in comuna Brusturi. Doi adolescenti din localitatea Poiana, comuna Brusturi, pe timpul unei drumetii prin padure, au descoperit o grenada defensiva. La locul solicitarii s-a deplasat echipa pirotehnica din cadrul ISU Neamt cu autospeciala din dotare. Pirotenicienii au cercetat zona in care a fost descoperita munitia cu detectorul de metale pe o suprafata de aproximativ 200 mp si au mai descoperit 205 de cartuse de calibru 9 mm. Munitia, ce provine din timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta intr-un depozit special amenajat pentru a fi ulterior distrusa.


    02.05.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu de vegetatie uscata in comuna Alexandru Cel Bun In jurul orei 15:42, prin apel la112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu de vegetatie uscata pe malul lacului Batca Doamnei, in comuna Alexandru Cel Bun. Pentru localizarea si lichidarea incendiului a intervenit un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala de stingere. A ars stufaris pe o suprafata de aproximativ doua hectare de pe malul lacului Batca Doamnei. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind focul deschis in spatii deschise.


    29.04.2021 - Doua misiuni pirotehnice executate de pirotehnicienii nemteni In data de 29.04.2021, echipa pirotehnica din cadrul ISU Neamt a intervenit pentru asanarea a 11 proiectile perforante trasoare de calibru 47 mm si a unui cartus de calibru de 7,92. Munitia a fost descoperita pe timpul desfasurarii unei sedinte de pregatire de specialitate in teren, pe raza comunei Ion Creanga, in padurea Arinosu A doua misiune a fost executata ca urmare a unei apel la 112, in jurul orei17:50. Pe timpul efectuarii unor lucrari agricole de sezon pe un teren din comuna Girov, un barbat de 65 de ani a descoperit un proiectil exploziv de calibru 75 mm. Echipa pirotehnica a cercetat zona cu detectorul de metale pe o suprafata de aproximativ 200 mp, nemaigasind alte munitii sau elemente de munitie. Munitia, ce provine din timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta intr-un depozit special amenajat pentru a fi ulterior distrusa.


    29.04.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la o casa din municipiul Piatra Neamt Prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la o casa din municipiul Piatra Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD. Pompierii au patruns in interiorul locuintei situata pe strada Alecu Russo, unde au gasit o femeie, in varsta de 86 de ani, constienta. Echipajul SMURD a acordat ingrijiri medicale persoanei, dupa care au transportat-o la spital.


    27.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din comuna Alexandru Cel Bun Prin apel la 112, in jurul orei 22:22, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o anexa gospodareasca din localitatea Viisoara, comuna Alexandru Cel Bun. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. Incendiul se manifesta generalizat la o magazie pentru depozitarea lemnelor de foc cu posibilitatea propagarii la locuinta. Pompierii au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. A ars aproximativ un mc de lemne de foc si acoperisul magaziei din lemn pe o suprafata de aproximativ 12 mp. Cauza probabila de producere a incendiului: scantei mecanice produse de un aparat de taiere electric Nu au fost victime.
    Interventii in perioada 09.04-26.04.2021


    26.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la un stog de fan in comuna Bodesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 22:10, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la un stog de fan in localitatea Bodestii de Jos, comuna Bodesti. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit un echipaj de pompieri cu o autospeciala de stingere din cadrul Detasamentului Piatra Neamt si un echipaj de pompieri voluntari cu o autospeciala de stingere din cadrul SVSU Bodesti. A ars aproximativ o tona de fan. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind fumatul in locuri nepermise.


    26.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din municipiul Piatra-Neamt

    In jurul orei 20:08, prin apel la 112, pompierii au fost alertati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din municipiul Piatra-Neamt (cartier Valeni). La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu doua autospeciale de stingere si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Incendiul se manifesta generalizat cu flacara deschisa, in interiorul unei camere si in holul de la parterul unei locuinte cu etaj, cu posibilitatea propagarii la intreaga constructie. Pana la sosirea fortelor de interventie proprietarii locuintei impreuna cu trei minori s-au autoevacuat din locuinta in care se manifesta incendiul.
    Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars bunurile materiale din interiorul camerei in care s-a manifestat incendiul (obiecte de mobilier, materiale textile, aparate electrice etc), bunuri aflate in hol si s-au deteriorat obiecte de la parterul locuintei. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind efectul termic al curentului electric. Nu au fost victime.


    26.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu de vegetatie uscata in localitatea Dochia

    Prin apel la 112, in jurul orei 17:02, pompieri au fost instiintati despre producerea unui incendiu de vegetatie uscata in localitatea Dochia. Pentru localizarea si lichidarea incendiului a intervenit un echipaj de pompieri cu o autospeciala de stingere. A ars vegetatie uscata pe o suprafata de aproximativ 2000 mp.Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind actiunea intentionata.


    25.04.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in comuna Pipirig

    In aceasta seara, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe raza localitatii Stanca, comuna Pipirig. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD, voluntari din cadrul SVSU Pipirig cu o autospeciala de stingere si doua echipaje cu ambulante de la SAJ. In accident a fost implicat un autoturism care a parasit partea carosabila si s-a rasturnat, lovind un gard si un stalp de electricitate. Nu au fost persoane incarcerate. Fortele de interventie au gasit la locul evenimentului un barbat (23 de ani) care era iesit din autoturism. Acesta a primit ingrijiri medicale de la un echipaj SAJ dupa care a fost transportat la CPU Targu Neamt. Echipajul SMURD a acordat ingrijiri medicale unei femei (28 de ani) care a suferit atac de panica, refuzand transportul la spital. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier. In urma accidentului rutier a fost afectata alimentarea cu energie electrica. O echipa de la Delgaz Grid s-a deplasat la locul evenimentului pentru remedierea avariei.


    25.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o cladire dezafectata din comuna Hangu

    Prin apel la 112, in jurul orei 18:52, pompierii au fost alertati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o cladire dezafectata din comuna Hangu. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Garzii 2 de Interventie Poiana Teiului cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD si voluntari din cadrul SVSU Hangu. Incendiul se manifesta la acoperisul si in interiorul unei cladiri dezafectate (apartinand DSVSA Neamt) cu posibilitatea propagarii la fondul forestier. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in urma caruia au ars acoperisul cladirii pe o suprafata de aproximativ 120 mp, materiale textile si deseuri aflate in interiorul unei camere. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind cosul de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile. Nu au fost victime.


    24.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Bahna

    In dupa-amiaza zilei de 24.04.2021, in jurul orei 16:35, prin apel la 112 pompierii au fost alertati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Bahna. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Roman cu doua autospeciale de stingere si voluntari din cadrul SVSU Bahna. Incendiul se manifesta cu flacara deschisa in interiorul si la acoperisul unei locuinte cu posibilitatea propagarii la o anexa gospodareasca din vecinatate. Din locuinta, pompierii au evacuat doua butelii. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au fost evacuate din interiorul locuintei obiecte de mobilier si articole de imbracaminte. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind focul deschis in spatii inchise (lumanare).


    23.04.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in comuna Botesti

    Prin apel la112, injurul orei 15:40, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe raza localitatii Barticesti, comuna Botesti. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala pentru descarcerare grea, o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD-TIM. In urma accidentului rutier produs intre doua autoturisme a rezultat o victima incarcerata. Cu ajutorul echipamentelor si procedeelor specifice pompierii au descarcerat o persoana (un barbat de 72 de ani) constienta. Victima a primit ingrijiri medicale de la echipajul SMURD, fiind transportata la CPU Roman. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    21.04.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in comuna Timisesti

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier in localitatea Dumbrava, comuna Timisesti. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Targu Neamt si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. In accident au fost implicate trei autoturisme in care se aflau patru persoane. La sosirea fortelor de interventie toate persoanele erau iesite din autoturismele implicate in accident. Un minor (15 ani) a primit ingrijiri medicale de la echipajul SAJ, iar alte doua persoane au primit ingrijiri medicale de la echipajul SMURD. Toate cele trei victime au fost transportate la CPU Targu Neamt. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor si au curatat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    18.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Tupilati

    In data de 18.04.2021, prin apel la 112, in jurul orei 14:50, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din comuna Tupilati. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit patru echipaje de pompieri cu trei autospeciale de stingere din cadrul Detasamentului Roman si o autospeciala de stingere din cadrul Detasamentului Piatra Neamt, un echipaj cu o autospeciala de stingere din cadrul SVSU Razboieni si voluntari din cadrul SVSU Tupilati. Incendiul se manifesta cu flacara deschisa generalizat la nivelul acoperisului cu posibilitatea propagarii la intreaga locuinta si la o alta locuinta aflata in vecinatate. Interventia a fost una de durata (patru ore) din cauza materialelor combustibile depozitate in podul locuintei (obiecte de mobilier, obiecte de imbracaminte, covoare, aparate electrocasnice etc). Fortele de interventie au evacuat din interiorul locuintei bunuri materiale. Incendiul a fost localizat si lichidat in limitele gasite. Au ars acoperisul locuintei (construit din astereala lemn cu invelitoare din tabla) pe o suprafata de aproximativ 380 mp si bunurile materiale depozitate in podul locuintei. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind cosul de fum deteriorat. Nu au fost victime.


    17.04.2021 - Misiune de interventie la o tentativa de suicid in comuna Gheraesti Ca urmare a unui apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina la o tentativa de suicid in comuna Gheraesti. Un barbat s-a urcat pe un stalp de electricitate si a amenintat ca se va arunca.

    Barbatul, in varsta de 41 de ani, a fost convins de catre echipajul IPJ sa renunte la gestul sau. Va fi preluat de echipajul SMURD si transportat la spital.


    17.04.2021 - Misiune de interventie pentru degajarea unui arbore cazut peste linia electrica si o magazie din comuna Tarcau

    Ca urmare a unei solicitari venite prin apel la 112, un echipaj de pompieri cu o autospeciala complexa pentru interventie din cadrul Detasamentului Piatra Neamt si voluntari din cadrul SVSU Tarcau au intervenit pentru degajarea unui arbore cazut peste linia electrica si o magazie din localitatea Brates, comuna Tarcau. La locul evenimentului s-a deplasat si o echipa de la Delgaz Grid pentru remedierea defectiunii.


    17.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Bodesti

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Bodestii de Jos, comuna Bodesti. La locul solicitarii s-au deplasat un echipaj de pompieri cu o autospeciala de stingere din cadrul SVSU Bodesti si doua echipaje de pompieri cu doua autospeciale de stingere din cadrul Detasamentului Piatra Neamt. Incendiul se manifesta in interiorul unei camere, cu posibilitatea propagarii la intreaga locuinta. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars bunurile materiale din interiorul camerei ( obiecte de mobilier, televizor, materiale textile etc). Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind efectul termic al curentului electric (cablu electric defect).


    17.04.2021 - Misiune de interventie pentru a asigura masurile de prevenire si stingere a incendiilor la magistrala de gaz metan pe raza comunei Cordun Prin apel la 112, in jurul orei 10:32, pompierii au fost instiintati despre producerea unei avarii la magistrala de gaz metan pe raza comunei Cordun (intrarea in comuna Sabaoani).

    La locul solicitarii s-au deplasat trei echipaje de pompieri cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Roman, un echipaj cu o autospeciala de la SVSU Sabaoani si echipe de interventie de la Transgaz. Se asigura masurile de prevenire si stingere a incendiilor de catre pompieri, iar cei de la Transgaz lucreaza pentru remedierea defectiunii. La locul evenimentului se afla si echipaje de la IPJ care au restrictionat accesul in zona.


    16.04.2021 - Misiune de interventie pentru a asigura masurile de prevenire si stingere a incendiilor la un accident rutier in urma caruia un autoturism a intrat intr-o pompa de alimentare a unei statii Peco de pe E 85, pe raza municipiului Roman

    Ca urmare a unui apel la 112 din jurul orei 15:20, pompierii romascani au intervenit cu o autospeciala pentru stingere cu modul pentru descarcerare pentru a asigura masurile de prevenire si stingere a incendiilor la un accident rutier in urma caruia un autoturism a intrat intr-o pompa de alimentare a unei statii Peco de pe E 85, pe raza municipiului Roman. Nu au fost scurgeri de carburant, pompa de alimentare cu carburanti nefiind afectata. Nu au fost victime.


    16.04.2021 - Misiune de interventie pentru degajarea unei persoane cazuta intr-o fosa, in comuna Gheraesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 11:04, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru degajarea unei persoane cazuta intr-o fosa, in comuna Gheraesti. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Pompierii au scos din interiorul fosei (plina cu apa) o femeie de aproximativ 74 de ani, ce nu prezenta semne vitale.


    16.04.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza comunei Baltatesti

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe raza comunei Baltatesti. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Targu Neamt. O roata de la un autocamion incarcat cu lemne s-a desprins si a lovit un autoturism. In autoturism se afla doar conducatoarea auto, o femeie de aproximativ 40 de ani. Aceasta a primit ingrijiri medicale de la echipajul SMURD, ulterior fiind transportata la CPU Targu Neamt. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor si au curatat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    15.04.2021 - Misiune pirotehnica in comuna Ion Creanga

    In data de 15.04.2021, echipa pirotehnica din cadrul ISU Neamt a intervenit pentru asanarea unor elemente de munitie:
    - un proiectil perforant trasor de calibru 47 mm,
    - doua lovituri de aruncator de calibru 50 mm,
    - trei focoase pentru lovituri de aruncator si
    - sase cartuse de calibru 7,92 mm.
    Munitia a fost descoperita pe timpul desfasurarii unei sedinte de pregatire de specialitate in teren, pe raza comunei Ion Creanga, in padurea Arinosu Munitia, ce provine din timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta intr-un depozit special amenajat pentru a fi ulterior distrusa.


    13.04.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza localitatii Piatra Soimului

    Prin apel la 112, in jurul orei 20:28, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe raza localitatii Piatra Soimului. Un autoturism a parasit partea carosabila si a intrat in curtea unei locuinte. In autoturism se aflau trei persoane (un adult si doi minori). La locul solicitarii s-au deplasat trei echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala pentru descarcerare, o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD TIM. La sosirea fortelor de interventie, toate cele trei persoane erau iesite din autoturism. Conducatoarea autoturismului (o femeie de 36 de ani) a primit ingrijiri medicale la locul evenimentului dupa care a fost transportata la spital de echipajul SMURD. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor.


    13.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu incendiu de vegetatie uscata in comuna Pangarati

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu de vegetatie uscata in localitatea Straja, comuna Pangarati. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra-Neamt cu o autospeciala de stingere si voluntari din cadrul SVSU Pangarati. Fortele de interventie au stins incendiul in urma caruia a ars vegetatie uscata pe o suprafata de aproximativ 2500 mp. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind focul deschis in spatii deschise.


    13.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din comuna Urecheni

    Prin apel la 112, in jurul orei 10:52, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o anexa gospodareasca din comuna Urecheni. La locul solicitarii s-au deplasat trei echipaje de pompieri cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Targu Neamt. Incendiul se manifesta generalizat la nivelul unei anexe gospodaresti (bucatarie de vara lipita de un garaj) cu posibilitatea propagarii la locuinta ce se afla la o distanta de aproximativ doi metri. Pompierii au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite, salvand locuinta la care se putea propaga incendiul. Au ars anexa gospodareasca cu suprafata de aproximativ 50 mp si bunurile materiale aflate in interior. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind cosul de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile. Nu au fost victime.


    13.04.2021 - Misiune de interventie ca urmare a sesizarii mirosului de gaz intr-un bloc de locuinte din municipiul Roman

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati ca intr-un bloc de locuinte situat pe strada Anton Pann din municipiul Roman se simte miros de gaz. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD si o echipa pentru interventie de la Delgaz Grid. Pompierii au constatat ca intr-un apartament de la parterul blocului aragazul era deschis. A fost inchis aragazul si s-a efectuat aerisirea apartamentului. Nu au fost victime.


    12.04.2021 - Misiune de interventie ca urmare a sesizarii mirosului de fum in casa liftului, la sediul unui operator economic din municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, in jurul orei 12:11, pompierii au fost instiintati despre prezenta mirosului de fum in casa liftului, la sediul unui operator economic din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Piatra-Neamt cu o autospeciala complexa pentru interventie, o autospeciala pentru stingere, o autospeciala pentru interventie si salvare de la inaltime si o ambulanta SMURD. Evenimentul a avut loc la ultimul etaj al cladirii, la casa liftului. Degajarea de fum a fost cauzata de motorul unui lift care s-a defectat (ars). Toate persoanele care se aflau in cladire s-au autoevacuat pana la sosirea fortelor de interventie. Nu au fost victime.


    11.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la parterul unui bloc din municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, in jurul orei 19:24, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la parterul unui bloc din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat trei echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere, o autospeciala complexa pentru interventie si o ambulanta SMURD. Incendiul se manifesta intr-un spatiu comun (uscator) in care erau depozitate diverse bunuri materiale, la parterul unui bloc de locuinte situat pe strada Alexandru Lapusneanu. Pompierii au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Deoarece casa scarii era inundata de fum, pompierii au folosit motoventilatorul pentru evacuarea acestuia. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind fumatul in locuri nepermise. Nu au fost victime. Nu au fost persoane evacuate.


    11.04.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe E 85, pe raza localitatii Filipesti din judetul Bacau

    Prin apel la 112, in jurul orei 17:14, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe E 85, pe raza localitatii Filipesti din judetul Bacau. La locul solicitarii s-au deplasat trei echipaje de pompieri cu o autospeciala pentru descarcerare grea, o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Roman si forte de interventie din cadrul ISU Bacau. In urma accidentului rutier produs intre doua autoturisme au rezultat cinci victime incarcerate. Fortele de interventie au descarcerat toate victimele,trei victime fiind in stare grava. Paramedicii din cadrul Detasamentului Roman au sprijinit echipajele medicale din Bacau la acordarea primului ajutor medical si efectuarea manevrelor de resuscitare cardio-pulmonara victimelor. Din pacate cele trei victime nu au raspuns manevrelor de resuscitare, fiind declarat decesul acestora (conducatorii din cele doua autoturisme si un pasager). Celelalte persoane au fost preluate de echipajele medicale din Bacau si transportate la spital.


    11.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Radeni, comuna Pastraveni

    Prin apel la 112, in jurul orei 17:09, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Radeni, comuna Pastraveni. La locul solicitarii s-au deplasat trei echipaje de pompieri cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD si un echipaj de pompieri voluntari cu o autospeciala de stingere din cadrul SVSU Pastraveni. Incendiul se manifesta la izolatia unui perete si la acoperis cu posibilitatea propagarii intreaga locuinta si la o alta locuinta aflata in imediata vecinatate. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars aproximativ 10 mp izolatie polistiren, 30 mp astereala lemn si s-au deteriorat 40 mp tabla , 20 mp planseu si patru ferestre. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind fumatul in locuri nepermise.


    10.04.2021 - Misiune de interventie pentru degajarea unui arbore cazut pe carosabil in municipiul Piatra-Neamt

    Ca urmare a unei solicitari venite prin apel la 112, un echipaj de pompieri cu o autospeciala complexa pentru interventie a intervenit pentru degajarea unui arbore cazut pe carosabil in municipiul Piatra-Neamt (strada Alexandru cel Bun).


    10.04.2021 Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu de vegetatie uscata in comuna Borlesti

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu de litera de padure in localitatea Nechit, comuna Borlesti. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit un echipaj de pompieri cu o autospeciala de stingere si voluntari din cadrul SVSU Borlesti. Au ars aproximativ 2000 mp de vegetatie uscata si litiera si au fost afectati 20 de arbori. Focul deschis in spatii deschise a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    10.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu de vegetatie uscata in comuna Baltatesti

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la vegetatie uscata in comuna Baltatesti. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit un echipaj de pompieri cu o autospeciala de stingere din cadrul Detasamentului Targu Neamt si voluntari din cadrul SVSU Baltatesti. A ars vegetatie uscata pe o suprafata de aproximativ patru hectare. Focul deschis in spatii deschise a fost cauza probabila de producere a incendiului.


    10.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Girov

    Prin apel la 112, in jurul orei 09:00, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Doina, comuna Girov. Incendiul se manifesta generalizat in interiorul unei locuinte. La locul solicitarii s-au deplasat patru echipaje pompieri cu trei autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Piatra Neamt si voluntari din cadrul SVSU Girov. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiului. Din pacate, in interiorul locuintei a fost gasit trupul carbonizat al unei femei de aproximativ 59 de ani. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind fumatul in locuri nepermise.


    10.04.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza localitatii Adjudeni.

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe DJ 201C, pe raza localitatii Adjudeni. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala pentru descarcerare grea si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Roman si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Un autoturism a parasit partea carosabila, rezultand doua victime incarcerate. In autoturism se aflau doua persoane. La sosirea fortelor de interventie cele doua persoane care s-au aflat in autoturism erau evacuate. Paramedicii au acordat primul ajutor calificat pasagerului (barbat de 35 de ani), acesta refuzand transportul la spital. Soferul autoturismului (barbat de 32 de ani) a fost preluat de echipajul SAJ si transportat la CPU Roman. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor.


    09.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca in localitatea Poienari

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o anexa gospodareasca in localitatea Poienari. Incendiul se manifesta generalizat la o anexa gospodareasca (bucatarie de vara), cu posibilitatea propagarii la locuinta care se afla la o distanta de aproximativ 4 m. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit un echipaj de pompieri din cadrul Punctului de lucru Poienari cu o autospeciala de stingere, doua echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD si voluntari din cadrul SVSU Poienari. In interiorul anexei se afla o butelie care a fost evacuata de pompieri. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars bunurile materiale din interiorul anexei (obiecte de mobilier, materiale textile, etc). A fost salvata locuinta si alte anexe care se aflau in vecinatate. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind scaparile de gaze combustibile. Proprietarul locuintei, in varsta de 68 de ani a suferit arsuri la nivelul membrelor superioare si la nivelul fetei. Acesta a primit primul ajutor calificat la locul evenimentului de la paramedici, dupa care a fost transportat la CPU Roman.


    09.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu de vegetatie uscata in comuna Grumazesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 17:59, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu de vegetatie uscata in comuna Grumazesti. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu o autospeciala de stingere si voluntari din cadrul SVSU Grumazesti. A ars vegetatie uscata si stufaris pe o suprafata de aproximativ 4000 mp. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind focul deschis in spatii deschise.


    09.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din localitatea Tibucani

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o anexa gospodareasca din localitatea Tibucani. Incendiul se manifesta generalizat la o anexa gospodareasca (magazie) cu posibilitatea propagarii la o alta anexa gospodareasca si la locuinta aflata in imediata vecinatate. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit un echipaj de pompieri cu o autospeciala de stingere din cadrul Detasamentului Targu Neamt, un echipaj de pompieri voluntari cu o autospeciala de stingere din cadrul SVSU Pastraveni si voluntari din cadrul SVSU Tibucani. Fortele de interventie au stins incendiul in urma caruia au ars aproximativ patru tone de lemn de foc, magazia din lemn cu suprafata de 20 mp si 12 ml de gard din lemn. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind focul deschis in spatii deschise.



    Interventii in perioada 05.04-08.04.2021


    08.04.2021 - Misiune pirotehnica in comuna Ion Creanga

    In data de 08.04.2021, echipa pirotehnica din cadrul ISU Neamt a intervenit pentru asanarea unei lovituri de aruncator de calibru 50 mm. Munitia a fost descoperita pe timpul desfasurarii unei sedinte de pregatire de specialitate in teren, pe raza comunei Ion Creanga, in padurea Arinosu Munitia, ce provine din timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta intr-un depozit special amenajat pentru a fi ulterior distrusa.


    08.04.2021 Misiune pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor pentru aterizarea/decolarea unui elicopter SMURD in municipiul Roman

    In urma unei solicitari, un echipaj de pompieri cu o autospeciala de stingere din cadrul Detasamentului Roman a executat o misiune pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor pentru aterizarea/decolarea unui elicopter SMURD pe Stadionul Moldova. Elicopterul a fost solicitat de Spitalul Municipal Roman pentru preluarea unui pacient si transportul acestuia la Iasi.


    08.04.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe DN 15 B, pe raza comunei Pipirig

    Prin apel la 112, in jurul orei 15:21, pompierii au fost instiintati despre un accident rutier produs pe DN 15 B, pe raza comunei Pipirig (la iesirea din localitatea Pluton spre PoianaTeiului). In urma accidentului rutier produs un autotren s-a rasturnat, rezultand o victima (conducatorul auto - un barbat de 35 de ani). Victima a primit primul ajutor calificat de la echipajul SMURD, ulterior fiind transportata la CPU Targu Neamt. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor si vor curata carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier. Traficul rutier a fost blocat pe un sens de mers.


    07.04.2021 - Misiune de interventie intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din orasul Targu Neamt

    Prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din orasul Targu Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD. Cu ajutorul echipamentelor pentru descarcerare pompierii au patruns prin fereastra bucatariei in interiorul apartamentului situat la parterul unui bloc de locuinte din strada Codrului. In interiorul apartamentului a fost gasit un barbat de aproximativ 83 de ani ce nu prezenta semne vitale.


    07.04.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe DN2, pe raza comunei Botesti.

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier produs pe DN2, pe raza localitatii Nisiporesti din comuna Botesti. In urma accidentului rutier produs in care au fost implicate cinci autoturisme au rezultat trei victime, neincarcerate (doua fiind din acelasi autoturism). La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare, o ambulanta SMURD si un echipaj cu ambulanta de la SAJ Roman. Doua victime au avut nevoie de ingrijiri medicale (doi barbati de 19 si 59 de ani), fiind preluate de echipajele SMURD si SAJ si transportate la CPU Roman. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor si vor curata/degaja carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    06.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu de vegetatie uscata in comuna Cracaoani

    Prin apel la 112, in jurul orei 11:40, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu de vegetatie uscata in comuna Cracaoani. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu o autospeciala de stingere si voluntari din cadrul SVSU Cracaoani. A ars vegetatie uscata pe o suprafata de aproximativ trei hectare. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind focul deschis in spatii deschise.


    06.04.2021 - Misiune pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor pentru aterizarea/decolarea unui elicopter SMURD in municipiul Roman

    In urma unei solicitari, un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Roman executa o misiune pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor pentru aterizarea/decolarea unui elicopter SMURD pe Stadionul Moldova. Elicopterul a fost solicitat de Spitalul Municipal Roman pentru preluarea unui pacient (femeie) si transportul acestuia la Iasi.


    05.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu de vegetatie uscata in comuna Grumazesti

    In data de 05.04.2021, prin apel la 112, in jurul orei 16:11, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu de vegetatie uscata in comuna Grumazesti. Incendiul se manifesta cu flacara deschisa, pe o suprafata mare, cu posibilitatea propagarii la o locuinta. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale de stingere si voluntari din cadrul SVSU Grumazesti. A ars vegetatie uscata pe o suprafata de aproximativ cinci hectare. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind focul deschis in spatii deschise.



    Interventii in perioada 01.04-05.04.2021





    05.04.2021 - Misiune pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor pentru aterizarea/decolarea unui elicopter SMURD in municipiul Roman

    Un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Roman, cu o autospeciala de stingere, a executat o misiune pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor pentru aterizarea/decolarea unui elicopter SMURD pe stadionul Moldova din municipiul Roman. Solicitarea pentru transportul pacientului a fost facuta de catre Spitalul Municipal Roman.


    05.04.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    In aceasta dimineata, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Piatra-Neamt cu o autospeciala complexa pentru interventie, o autospeciala pentru descarcerare si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Cu ajutorul scarii culisabile, pompierii au patruns in apartamentul situat la primul etaj intr-un bloc de locuinte din strada Petru Rares. In interiorul apartamentului a fost gasit un barbat de aproximativ 72 de ani ce nu prezenta semne vitale.


    04.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o fanarie in comuna Pipirig

    Prin apel la 112, in jurul orei 21:30, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o fanarie in comuna Pipirig. La locul solicitarii s-au deplasat voluntari din cadrul SVSU Pipirig cu o autospeciala de stingere si pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. Incendiul se manifesta generalizat la nivelul unei anexe gospodaresti (fanarie). Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul. Au ars aproximativ patru tone de plante furajere si fanaria construita din lemn cu suprafata de aproximativ 22 mp. Actiunea intentionata a fost stabilita ca fiind cauza probabila de producere a incendiului.


    02.04.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produspe DN15 B, pe raza comunei Vanatori Neamt

    Prin apel apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe DN15 B, pe raza comunei Vanatori Neamt. In urma accidentului rutier produs intre o autoutilitara si un autotren a rezultat o victima incarcerata (soferul autoutilitarei). La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu o autospeciala pentru descarcerare, o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare, o ambulanta SMURD si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Cu ajutorul echipamentelor pentru descarcerare pompierii au extras victim, un barbat de 20 de ani, din interiorul autoutilitarei si au predat-o echipajului de la SAJ. Pompierii au asigurat si masurile de prevenire si stingere a incendiilor si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier. Traficul rutier a fost blocat pe ambele sensuri.


    02.04.2021 - Misiune de interventie pentru pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala pentru descarcerare si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Cu ajutorul echipamentelor pentru descarcerare, pompierii au patruns in apartamentul situat la etajul trei, intr-un bloc de locuinte din bulevardul Decebal. In interiorul apartamentului pompierii au gasit o femeie de aproximativ 81 de ani, cazuta dar constienta. Aceasta a primit ingrijiri medicale de la echipajul SAJ, dupa care a fost transportata la spital.


    01.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu de vegetatie uscata in comuna Dochia

    In jurul orei 20:00, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu de vegetatie uscata in localitatea Balusesti, comuna Dochia. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala pentru stingere. Pompierii au localizat si lichidat incendiul in urma caruia a ars vegetatie aproximativ uscata pe o suprafata de aproximativ sase hectare. Focul deschis in spatii deschise a fost stabilita ca fiind cauza probabila de producere a incendiului.


    01.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la vegetatie uscata in comuna Poienari

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu de vegetatie uscata in comuna Poienari. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Punctului de lucru Poienari cu o autospeciala de stingere si voluntari din cadrul SVSU Poienari. Incendiul a fost localizat si lichidat. A ars vegetatie uscata pe o suprafata de aproximativ 7000 mp. Focul deschis in spatii deschise a fost cauza probabila de producere a incendiului.


    01.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din comuna Alexandru cel Bun

    Prin apel la 112, pompierii au fost alertati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la anexa gospodareasca in comuna Alexandru cel Bun. Incendiul se manifesta la acoperisul unei constructii P+M, cu posibilitatea propagarii la intreaga constructie. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Piatra-Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD si voluntari din cadrul SVSU Alexandru cel Bun. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars aproximativ trei mp din acoperis (construit din astereala lemn cu invelitoare din tabla). Cosul de fum necuratat a fost cauza probabila de producere a incendiului. Nu au fost victime.


    05.04.2021 - Misiune pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor pentru aterizarea/decolarea unui elicopter SMURD in municipiul Roman

    Un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Roman, cu o autospeciala de stingere, a executat o misiune pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor pentru aterizarea/decolarea unui elicopter SMURD pe stadionul Moldova din municipiul Roman. Solicitarea pentru transportul pacientului a fost facuta de catre Spitalul Municipal Roman.


    05.04.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    In aceasta dimineata, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Piatra-Neamt cu o autospeciala complexa pentru interventie, o autospeciala pentru descarcerare si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Cu ajutorul scarii culisabile, pompierii au patruns in apartamentul situat la primul etaj intr-un bloc de locuinte din strada Petru Rares. In interiorul apartamentului a fost gasit un barbat de aproximativ 72 de ani ce nu prezenta semne vitale.


    04.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o fanarie in comuna Pipirig

    Prin apel la 112, in jurul orei 21:30, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o fanarie in comuna Pipirig. La locul solicitarii s-au deplasat voluntari din cadrul SVSU Pipirig cu o autospeciala de stingere si pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. Incendiul se manifesta generalizat la nivelul unei anexe gospodaresti (fanarie). Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul. Au ars aproximativ patru tone de plante furajere si fanaria construita din lemn cu suprafata de aproximativ 22 mp. Actiunea intentionata a fost stabilita ca fiind cauza probabila de producere a incendiului.


    02.04.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produspe DN15 B, pe raza comunei Vanatori Neamt

    Prin apel apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe DN15 B, pe raza comunei Vanatori Neamt. In urma accidentului rutier produs intre o autoutilitara si un autotren a rezultat o victima incarcerata (soferul autoutilitarei). La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu o autospeciala pentru descarcerare, o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare, o ambulanta SMURD si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Cu ajutorul echipamentelor pentru descarcerare pompierii au extras victim, un barbat de 20 de ani, din interiorul autoutilitarei si au predat-o echipajului de la SAJ. Pompierii au asigurat si masurile de prevenire si stingere a incendiilor si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier. Traficul rutier a fost blocat pe ambele sensuri.


    02.04.2021 - Misiune de interventie pentru pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala pentru descarcerare si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Cu ajutorul echipamentelor pentru descarcerare, pompierii au patruns in apartamentul situat la etajul trei, intr-un bloc de locuinte din bulevardul Decebal. In interiorul apartamentului pompierii au gasit o femeie de aproximativ 81 de ani, cazuta dar constienta. Aceasta a primit ingrijiri medicale de la echipajul SAJ, dupa care a fost transportata la spital.


    01.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu de vegetatie uscata in comuna Dochia

    In jurul orei 20:00, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu de vegetatie uscata in localitatea Balusesti, comuna Dochia. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala pentru stingere. Pompierii au localizat si lichidat incendiul in urma caruia a ars vegetatie aproximativ uscata pe o suprafata de aproximativ sase hectare. Focul deschis in spatii deschise a fost stabilita ca fiind cauza probabila de producere a incendiului.


    01.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la vegetatie uscata in comuna Poienari

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu de vegetatie uscata in comuna Poienari. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Punctului de lucru Poienari cu o autospeciala de stingere si voluntari din cadrul SVSU Poienari. Incendiul a fost localizat si lichidat. A ars vegetatie uscata pe o suprafata de aproximativ 7000 mp. Focul deschis in spatii deschise a fost cauza probabila de producere a incendiului.


    01.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din comuna Alexandru cel Bun

    Prin apel la 112, pompierii au fost alertati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la anexa gospodareasca in comuna Alexandru cel Bun. Incendiul se manifesta la acoperisul unei constructii P+M, cu posibilitatea propagarii la intreaga constructie. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Piatra-Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD si voluntari din cadrul SVSU Alexandru cel Bun. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars aproximativ trei mp din acoperis (construit din astereala lemn cu invelitoare din tabla). Cosul de fum necuratat a fost cauza probabila de producere a incendiului. Nu au fost victime.