Comunicate de presa

    1. Buletin informativ - Interventii in perioada 08.10-15.10.2020

    2. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 02.10-07.10.2020

    3. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 21.09-23.09.2020

    4. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 18.09-21.09.2020

    5. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 18.09-01.09.2020

    6. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 27.08-30.08.2020

    7. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 25-26.08.2020

    8. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 20-24 august 2020

    9. Buletin informativ - Interventii desfasurate in data de 20-08-2020

    10. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 01-14 august 2020

    11. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 25-30 iulie 2020

    12. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 19-24 iulie 2020

    13. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 18 iulie 2020

    14. Buletin informativ - Interventii desfasurate in perioada 03 iulie - 15 iulie 2020

    15. Buletin informativ - Interventii desfasurate in perioada 18 iunie - 01 iulie 2020

    16. Buletin informativ - Interventii desfasurate in perioada 17 iunie - 18 iunie 2020

    17. Buletin informativ - Interventii desfasurate in perioada 12 iunie - 16 iunie 2020

    18. Buletin informativ - Interventii desfasurate in perioada 06 iunie- 11 iunie 2020

    19. Buletin informativ - Interventii desfasurate in perioada 05 iunie- 08 iunie 2020

    20. Buletin informativ - Interventii desfasurate in perioada 29 mai - 02 iunie 2020

    21. Buletin informativ - Interventii desfasurate in perioada 15 mai - 28 mai 2020

    22. Buletin informativ - Interventii desfasurate in perioada 01 mai - 14 mai 2020

    23. Buletin informativ - Buletin informativ pentru luna aprilie 2020

    24. Buletin informativ - Buletin informativ pentru luna martie 2020

    25. Buletin informativ - Buletin informativ pentru luna februarie 2020

    26. Buletin informativ - Buletin informativ pentru luna ianuarie 2020

    27. Buletin informativ - Interventii in situatii de urgenta (03-05 mai 2019)

    28. Buletin informativ - Interventii in situatii de urgenta (11 martie 2019)

    29. Buletin informativ - Interventii in situatii de urgenta (08 -10 martie 2019)

    30. Buletin informativ - Interventii in situatii de urgenta (22 -24 februarie 2019)




    Interventii in perioada 08.10-15.10.2020


    15.10.2020 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in comuna Savinesti

    In jurul orei 14:02, prin apel la 112, am fost instiintati despre producerea unui accident rutier, in urma caruia un autoturism a intrat intr-un stalp, iar o persoana a ramas blocata in autoturism, in curtea R.A.R, in comuna Savinesti. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala pentru stingere cu modul pentru descarcerare. Din autoturism, pompierii au scos un barbat de 65 de ani, constient. Acesta a fost preluat de echipajul de la SAJ sosit la locul evenimentului si transportat la spital.
    Pompierii au asigurat si masurile de prevenire si stingere a incendiilor.


    15.10.2020 - Comunicat de presa: rezultatul testului Covid pentru un cadru ce isi desfasoara activitatea in plan operativ la Detasamentul Roman este pozitiv Va informam ca rezultatul testului Covid pentru un cadru ce isi desfasoara activitatea in plan operativ la Detasamentul Roman este pozitiv. In acest sens, facem precizarea ca dupa primirea rezultatului care indica infectarea, s-a procedat la informarea structurilor ierarhice si a Directiei de Sanatate Publica, pentru adoptarea masurilor legale


    15.10.2020 - Misiune pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman

    Prin apel la 112, in jurul orei 08:55, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala pentru stingere cu modul pentru descarcerare si un echipaj cu ambulanta de la SAJ.
    Cu ajutorul scarii culisabile pompierii au patruns pe un geam in interiorul apartamentului situat la al doilea etaj dintr-un bloc de locuinte, situat pe strada AleeaTudor Vladimirescu. In interiorul apartamentului, militarii au gasit un barbat de 46 de ani ce nu prezenta semne vitale.


    14.10.2020 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in comuna Dragomiresti

    Prin apel la 112, in jurul orei, 18:53 am fost instiintati despre producerea unui accident rutier produs in localitatea Vad, comuna Dragomiresti. In urma accidentului rutier produs intre doua autoturisme au rezultat sase victime (patru adulti si doi minori).
    A fost activat Planul Rosu la Interventie. La locul evenimentului s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare, o autospeciala pentru descarcerare , doua ambulante SMURD si 3 ambulante de la SAJ.
    Toate persoanele implicate (doua femei, doi barbati si trei minori) in accident au fost preluate de echipajele medicale si transportate la CPU Roman.
    Pompierii militari au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor si au sablat caile rutiere de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    14.10.2020 - Misiune pentru degajarea unei persoane inecate in raul Bistrita pe raza comuna Dumbrava Rosie

    Prin apel la 112, in jurul orei 12:25, pompierii nemteni au fost solicitati sa intervina pentru degajarea unei persoane inecate in raul Bistrita pe raza localitatii Brasauti,comuna Dumbrava Rosie. Pompierii din cadrul Detasamentului Piatra-Neamt s-au deplasat la locul solicitarii cu o autospeciala complexa pentru interventie, o barca si o ambulanta SMURD TIM. Militarii scos din apa un barbat de aproximativ de 58 ani. Medicul de pe ambulanta SMURD TIM a constat decesul persoanei.


    13.10.2020 - Comunicat de presa: MARTI 13 - Ziua Informarii Preventive

    Cu prilejul Zilei Informarii Preventive - MARTI 13, respectiv Ziua Internationala a Reducerii Riscurilor la Dezastre, ambele marcate in data de 13 octombrie, Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta "Petrodava" al judetului Neamt va organiza o serie de activitati ce se vor desfasura sub sloganul "ACASA IN SIGURANTA!".
    Incepand cu anul 2011, Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta s-a alaturat initiativei derulate la nivel european, stabilind ca in fiecare zi de marti 13, sa fie organizata "Ziua Informarii Preventive". Desfasurate sub sloganul "Preveniti ghinionul", avand ca logo pisica neagra, activitatile ce au loc in aceasta zi urmaresc constientizarea cetatenilor asupra pericolelor la care sunt se pot expune in cazul nerespectarii masurilor de prevenire a diferitelor situatii de urgenta si familiarizarea acestora cu regulile de comportament menite a le salva viata si bunurile.
    Avand in vedere contextul actual, in perioada urmatoare, actiunile inspectoratului pentru situatii de urgenta vor urmari atragerea atentiei asupra modului de comportare in scopul prevenirii raspandirii virusului SARS-Cov-2, precum si pe celelalte tipuri de riscuri (incendii,cutremure, alunecari de teren, gasirea munitiei ramase neexplodata etc).
    Pe fondul cresterii numarului de persoane infectate cu noul Coronavirus dorim sa reamintim ca cea mai importanta arma pe care o avem in combaterea acestei pandemii este adoptarea unui comportament responsabil la nivel individual prin respectarea celor mai importante masuri de preventie:
    Purtarea mastii in spatiile inchise si in mijloacele de transport in comun. Masca trebuie purtata astfel incat atat nasul cat si gura sa fie acoperite;
    Igienizarea frecventa a mainilor dupa contactul cu mediul extern si evitarea ducerii mainilor la nas, gura si ochi fara spalare/dezinfectare in prealabil;
    Evitarea locurilor aglomerate si pastrarea distantei de minim 2 metri fata de persoanele din jurul nostru.
    Pentru constientizarea populatiei privind masurile de prevenire a diferitelor situatii de urgenta si familiarizarea acestora cu regulile de comportament menite a le salva viata si bunurile IGSU a initiat si desfasurat mai multe campanii de informare preventiva:
    F.O.C. - Flacarile Omoara Copii - campania a fost initiata in anul 2012 si a avut ca obiectiv de baza reducerea numarului de incendii la locuinte si implicit al victimelor din randul copiilor; RISC - Proiectul I-Renunta! Improvizatiile sunt Catastrofale! - campania a fost initiata in anul 2013 si are ca obiectiv de baza reducerea numarului de incendii si explozii generate de improvizatii la instalatiile electrice si de gaze naturale la locuintele cetatenilor;
    RISC - Proiectul II - Siguranta nu e un joc de noroc! - campania a fost initiata in anul 2014 si are ca obiectiv de baza reducerea numarului de incendii generate de cosurile de fum la locuintele cetatenilor;
    RISC - Proiectul III - Siguranta NU e un joc de noroc! - campania a fost initiata in anul 2015 si are ca obiectiv de baza reducerea numarului de incendii generate de improvizatii si de suprasolicitarea instalatiilor electrice la locuintele cetatenilor;
    Nu tremur la cutremur - campania a fost initiata in anul 2015 si are ca obiectiv de baza informarea, constientizare si pregatirea populatiei pentru a reactiona corect in situatia producerii unui cutremur de magnitudine ridicata;
    RISC - Proiectul IV - Mai bine previi, decat sa nu fii! - campania a fost initiata in anul 2016 si are ca obiectiv de baza informarea preventiva a populatiei pentru adoptarea unei atitudini proactive, prin sensibilizarea opiniei publice in vederea montarii detectoarelor de incendiu in locuinta proprie, in scopul reducerii numarului de victime si a pagubelor materiale produse de incendiile la locuinte;
    RISC - Proiectul V - Scaparile de gaze - Campania a fost initiata in anul 2018 si are ca obiectiv de baza informarea, constientizare si pregatirea populatiei pentru a reactiona corect in situatia in care sesizeaza scapari de gaze, in scopul reducerii numarului de victime si implicit a pagubelor materiale generate de scaparile de gaze;
    Nu incarca butelia la statia GPL! - campania se desfasoara in parteneriat cu Inspectia de Stat pentru Controlul Cazanelor, Recipientelor sub Presiune si Instalatiilor de Ridicat ca urmare a vulnerabilitatilor identificate in randul populatiei, in ceea ce priveste cunoasterea riscurilor la care este expusa in situatia in care apeleaza la incarcarea buteliilor de aragaz de la SKID-urile auto. Necesitatea derularii campaniei se fundamenteaza pe situatiile inregistrate la nivel national, evenimente care s-au soldat cu pierderi de vieti omenesti, raniri sau pagube materiale insemnate.
    Fiipregatit.ro a devenit sursa oficiala de informare pentru a ajuta cetatenii sa inteleaga mai bine riscurile si pentru a-i informa asupra masurilor de prevenire si comportamentului pe care sa-l aiba in diferite situatii de urgenta de amploare sau dezastru. Eforturile DSU din ultimii ani vin in adresarea obiectivelor tematice stabilite in planul de actiune privind eficientizarea sistemului national de raspuns in situatii de urgenta si au o componenta integrata de digitalizare care faciliteaza informarea publica.
    13 octombrie - Ziua Internationala pentru Reducerea Riscului Dezastrelor Naturale Potrivit Rezolutiei 64/200 din 21 decembrie 2009, adoptata de Adunarea Generala a Organizatiei Natiunilor Unite, s-a stabilit ca ziua de 13 octombrie sa fie desemnata Ziua Internationala pentru Reducerea Riscului Dezastrelor Naturale, ca mijloc de promovare a unei culturi globale cu privire la reducerea efectelor acestor fenomene.
    Domeniile sale principale de activitate includ asigurarea reducerii riscului de producere a dezastrelor in concordanta cu schimbarile climatice, cresterea investitiilor pentru reducerea riscului de producere a dezastrelor si consolidarea sistemului international pentru reducerea riscului de producere a dezastrelor.
    In acest an, Ziua internationala pentru reducerea riscurilor de dezastru se refera la guvernare. O buna guvernare a riscurilor de dezastru se poate masura in vieti salvate,numarul redus de persoane afectate de dezastre si reducerea pierderilor economice.
    Cu prilejul acestor doua evenimente Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta "Petrodava" al judetului Neamt va desfasura in aceste zile activitati preventive respectand totodata masurile de prevenire a raspandirii noului Sars-Cov-2, dupa cum urmeaza:
    Diseminarea mesajului preventiv in ceea ce priveste limitarea propagarii virusului Covid 19;
    Mediatizarea Campaniilor nationale de informare preventiva si distribuirea de brosuri, afise si flyere din aceste campanii la primarii si in unitatile de invatamant din judetul Neamt cu sprijinul sefilor SVSU;
    Distribuirea unor materiale de informare preventiva din Campaniile nationale de informare preventiva catre mall-uri si centre comerciale din judetul Neamt in vederea afisarii acestora.


    12.10.2020 - Misiune stingere a unui incendiu produs la o locuinta din comuna Borlesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 20:20 pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Ruseni, comuna Borlesti. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompieri voluntari din cadrul SVSU Roznov cu autospeciala din dotare si pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD.
    Incendiul se manifesta la nivelul acoperisului unei case.
    Nu au fost victime.
    Fortele de interventie au lichidat incendiul in urma caruia a ars acoperisul casei pe o suprafata de aproximativ 80 mp.
    Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind cosul de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile.


    12.10.2020 - Misiune de deblocare a unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, in jurul orei 15:53, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra-Neamt cu o autospeciala complexa de interventie si un echipaj cu o ambulanta de la SAJ. Cu ajutorul echipamentelor pentru descarcerare s-a patruns in interiorul apartamentului situat la al treilea etaj dintr-un bloc de locuinte situat pe strada Mihai Eminescu. In interiorul apartamentului pompierii au gasit o femeie cazuta, de aproximativ 94 de ani, constienta. Echipajul de la SAJ au preluat victima dupa care au transportat-o la spital.


    12.10.2020 - Misiune de stingere a unui incendiu produs la o locuinta din comuna Valea Ursului

    rin apel la 112, in jurul orei 14:13, am fost instiintati despre producerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Chilii, comuna Valea Ursului. La locul interventiei au ajuns primii pompierii voluntari de la SVSU Oniceni, cu autospeciala din dotare, care au localizat incendiul. Imediat, au ajuns si pompierii de la punctul de lucru Poienari cu doua autospeciale de stingere. Incendiul se manifesta la acoperisul unei case cu etaj.
    Fortele de interventie au stins incendiul, in urma caruia au ars aproximativ 180 mp din acoperisul casei de locui si au fost deteriorate bunurile materiale din doua incaperi (mobilier, aparate electrice si electrocasnice).
    Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind cosul de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile.
    Doua femei in varsta de 31 de ani si 50 de ani, au suferit atacuri de panica. Acestea au primit ingrijiri medicale de la paramedicii sositi la locul evenimentului, refuzand transportul la spital.


    12.10.2020 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in comuna Poienari

    In jurul orei 11:26, prin apel la 112, pompierii romascani au fost solicitati sa intervina la un accident rutier produs pe DN 15 D, pe raza comunei Poienari. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii de la Punctul de lucru Poienari cu o autospeciala pentru stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD TIM.
    In urma accidentului rutier o autoutilitara a parasit partea carosabila si a intrat intr-un sant. Pompierii au scos din autoutilitara conducatorul auto, constient (barbat 43 de ani). Aceasta a fost preluat de echipajul SMURD TIM si transportat la CPU Roman.
    Pompierii militari au asigurat si masurile de prevenire si stingere a incendiilor.


    12.10.2020 - Comunicat de presa: rezultatul testului Covid pentru un cadru ce isi desfasoara activitatea la program de 8 ore in cadrul ISU este pozitiv Va informam ca rezultatul testului Covid pentru un cadru militar ce isi desfasoara activitatea la program de 8 ore in cadrul ISU Neamt este pozitiv. In acest sens, facem precizarea ca dupa primirea rezultatului care indica infectarea, s-a procedat la informarea structurilor ierarhice si a Directiei de Sanatate Publica, pentru adoptarea masurilor legale.


    09.10.2020 - Inceput de octombrie cu misiuni pirotehnice

    In data de 01.10.2020 cu ocazia desfasurarii unei activitati de pregatire de specialitate in teren echipa pirotehnica a descoperit pe raza localitatii Bicazu Ardelean doua grenade de mana austro-ungare si un cartus de calibru 6,5mm. Munitia gasita care provine din Primul Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta pentru a fi distrusa ulterior.


    In data de 08.10.2020 pe timpul desfasurarii unei activitati de pregatire de specialitate in teren, echipa politehnica din cadrul ISU Neamt a descoperit in padurea Nemtisor, pe raza localitatii Vanatori Neamt, 16 cartuse de calibru 7.62 mm.
    Munitia gasita, care provine din Al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta pentru a fi distrusa ulterior.


    In data de 09.10.2020 echipa pirotehnica a intervenit pt asanarea unei lovituri de aruncator de calibru 82 mm, descoperita de un barbat de 40 de ani pe timpul efectuarii unor lucrari la fondul forestier in satul Poiana Largului, comuna Poiana Teiului (zona numita Paraul Boului). Munitia gasita, care provine din Al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta pentru a fi distrusa ulterior.
    In data de 09.10.2020 echipa pirotehnica a intervenit in comuna Valeni pentru asanarea unei lovituri de aruncator de calibru 120 mm, descoperita de un barbat de 62 ani, pe timpul efectuarii unor lucrari de reparatii la locuinta Munitia gasita, care provine din Al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta pentru a fi distrusa ulterior.
    In data de de 10.10.2020, in municipiul Roman, pirotehnistii nemteni au avut o misiune pentru asanarea unor elemente de munitie: un proiectil exploziv calibru 75 mm, o grenada de mana defensiva, un cartus de calibru 7,92 mm si un cartus de calibru 9 mm. Munitia a fost gasita in Parcul Municipal Roman de catre un barbat de 29 ani, presedinte al unui club de detectoristi din Roman impreuna cu colegii din grup. Munitia a fost descoperita pe timpul unei activitati organizate impreuna cu Primaria Roman avand ca scop ecologizarea. Echipa pirotehnica a verificat zona pe o suprafata de aproximativ 300 mp si nu a mai descoperit alte elemente de munitie.
    Munitia gasita, care provine din Al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta pentru a fi distrusa ulterior.


    09.10.2020 - Misiune pentru degajarea unei persoane spanzurate intr-un copac, in municipiul Piatra-Neamt

    Pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt au fost solicitati sa intervina cu o autospeciala pentru stingere cu modul pentru descarcerare pentru degajarea unei personae spanzurate intr-un copac, in municipiul Piatra-Neamt. Persoana a fost data jos din copac de catre cetateni pana la ajungerea fortelor de interventie. Pompierii au evaluat persoana si au acordat ingrijiri medicale pana la ajungerea echipajului de la SAJ. Este vorba de o femeie de 32 de ani ce prezenta semne vitale.
    Victima a fost preluata de un echipaj de la SAJ si transportata la spital.

    09.10.2020 - Misiune pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din localitatea Davideni, comuna Tibucani

    Ca urmare a unui apel la 112, din jurul orei 14:30, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din localitatea Davideni, comuna Tibucani. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii targnemteni cu doua autospeciale pentru stingere, pompierii voluntari din cadrul SVSU Pastraveni cu autospeciala din dotare si voluntari din cadrul SVSU Tibucani cu UTV-ul din dotare.
    Incendiul se manifesta la nivelul unei anexe gospodaresti, cu posibilitatea propagarii la locuinta. In interiorul anexei gospodaresti (bucatarie de vara) se afla o butelie, care a explodat.
    Nu au fost victime.
    Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul. In urma incendiului a ars anexa gospodareasca cu suprafata de aproximativ 30 mp cu bunurile materiale aflate in interiorul acesteia.
    Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind cosul de fum deteriorat.


    07.10.2020 - Misiune pentru degajarea unei persoane cazuta intr-o fantana din comuna Borlesti

    Ca urmare a unei solicitari venite de la IPJ Neamt, pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt au intervenit cu o autospeciala complexa de interventie pentru scoaterea unei persoane cazuta intr-o fantana din localitatea Sovoaia, comuna Borlesti.
    Cu ajutorul mijloacelor specifice de interventie de evacuare din mediu ostil, pompierii au scos dintr-o fantana, de aproximativ 12 m adancime, o femeie de 64 de ani ce nu prezenta semne vitale.


    08.10.2020 - Comunicat de presa: Atentie la vinul aflat in proces de fermentare! Odata cu venirea toamnei si dupa culegerea viilor, multi dintre cetateni pregatesc vinul in gospodarii. In conditiile in care acesta nu este depozitat in spatii corespunzatoare, care sa poata fi aerisite, pe timpul procesului de fermentare pot aparea incidente sau chiar tragedii.
    Atentie la dioxidul de carbon acumulat in beciurile sau spatiile inchise unde mustul este pus la fermentat!
    In fata butoaielor pline cu must pe cale sa se transforme in vin, oamenii nu prevad pericolul care ii pandeste! Dar el exista, si este cu atat mai real pe cat de incolor si inodor este gazul toxic!
    Desi pompierii nu au fost solicitati sa intervina in ultima perioada in astfel de situatii, pentru a evita cazurile de intoxicatie cu dioxid de carbon, acumulat in spatii inchise, pe timpul fermentarii mustului, ISU Neamt recomanda:
    * nu puneti mustul la fermentat in spatii inchise;
    * nu intrati in incaperile in care fierbe vinul, fara a asigura o ventilatie corespunzatoare;
    * anuntati pe cineva ca veti intra intr-o astfel de incapere;
    * verificati concentratia de oxigen din incaperea in care intrati, prin aprinderea unei lumanari. In cazul in care se va stinge, inseamna cu nu exista suficient oxigen;
    * sunt mai susceptibili de a se intoxica cei cu probleme respiratorii, cardiace, neurologice.
    * nu intrati in incaperea in care exista deja o victima fara echipament de protectie pentru ca este posibil sa va intoxicati si dumneavoastra;
    * sunati la 112 in orice astfel de situatie.



    Interventii desfasurate in 02.10-07.10.2020


    07.10.2020 - Misiune de stingere a unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Caciulesti, comuna Girov

    Prin apel la 112, in jurul orei 06:16 pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Caciulesti, comuna Girov. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu trei autospeciale pentru stingere si o ambulanta SMURD si pompieri voluntari din cadrul SVSU Girov cu un utilaj. Incendiul se manifesta in interiorul locuintei si la acoperisul acesteia, dar si la doua anexe gospodaresti. Incendiul a fost localizat si lichidat de fortele de interventie. In urma incendiului au ars bunurile materiale din doua incaperi, acoperisul locuintei pe o suprafata de aproximativ 120 mp, acoperisul a doua anexe gospodaresti pe o suprafata de aproximativ 80 mp, un porc si bunurile materiale aflate in anexele gospodaresti.
    Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind actiunea intentionata.
    In curtea locuintei a fost gasita o persoana fara semne vitale. Decesul persoanei nu s-a datorat incendiului.


    06.10.2020 - Misiune pentru degajarea unei persoane prinsa sub daramaturi pe platforma industriala Savinesti

    Ca urmare a unui apel la 112, din jurul orei 16:25, pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt au intervenit cu o autospeciala complexa pentru interventie, o autospeciala pentru descarcerare, un modul de cautare - salvare si o ambulanta SMURD TIM pentru degajarea unei persoane prinsa sub daramaturi, la o societate comerciala de pe platforma industriala Savinesti. ( o constructie de opt etaje s-a prabusit peste un utilaj in care se afla o persoana). Dupa aproximativ cinci ore de interventie, pompierii au scos din utilajul aflat sub daramaturi un barbat de 48 de ani, ce prezenta leziuni incompatibile cu viata.


    05.10.2020 - Misiune de stingere a unui incendiu produs la un autoturism in municipiul Piatra-Neamt

    Ca urmare a unui apel la 112, din jurul orei 23:03, pompierii pietreni au intervenit cu o autospeciala pentru stingere si o autospeciala complexa pentru interventie pentru localizarea si lichidarea unui incendiu produs la un autoturism in municipiul Piatra-Neamt (in parcarea din spatele magazinului Petrodava). Incendiul se manifesta generalizat la nivelul unui autoturism, cu posibilitatea propagarii la alte doua autoturisme.
    Cauza probabila de producere a acestui incendiu a fost stabilita ca fiind actiunea intentionata.


    02.10.2020 - Misiune de stingere a unui incendiu produs la un pod de acces peste raul Agapia

    Ca urmare a unui apel la 112, din jurul orei 20:37, pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt au intervenit pentru localizarea si lichidarea unui incendiu produs la un pod peste raul Agapia. Dupa ce incendiul a fost lichidat a fost stabilita cauza probabila de producere a acestuia ca fiind depozitarea jarului si cenusii in apropierea unor materiale combustibile. A ars podul de acces peste rau, pe o suprafata de aproximativ 8 mp.


    02.10.2020 - Misiune de deblocare a unei persoane prinsa intr-un utilaj agricol de recoltat sfecla de zahar, in localitatea Dochia

    In jurul orei 18:15, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei persoane prinsa intr-un utilaj agricol de recoltat sfecla de zahar, in localitatea Dochia. La locul evenimentului s-au deplasat un echipaj de pompieri cu o autospeciala pentru descarcerare si un echipaj cu o ambulanta tip C de la SAJ.
    Pompierii militari, cu ajutorul echipamentelor pentru descarcerare, au scos din interiorul utilajului un barbat de aproximativ 49 de ani, constient, cu leziuni la nivelul membrului inferior drept. Acesta a fost preluat de echipajul de la SAJ si transportat la spital.
    Pe toata perioada interventiei victima a primit ingrijiri medicale de la echipajul de la SAJ.



    Interventii desfasurate in 21.09-23.09.2020


    23.09.2020 - Misiune de stingere a unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Grinties

    In jurul orei 06:54, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Grinties. La locul evenimentului s-au deplasat pompierii de la Garda II Poiana Teiului cu o autospeciala pentru stingere si o ambulanta SMURD si pompieri voluntari din cadrul SVSU Grinties.
    Incendiul se manifesta la podul locuintei. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in urma caruia au ars aproximativ 2 mp din tavanul unei camere.
    Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind efectul termic al cosului de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile.


    23.09.2020 - Comunicat de presa: rezultatul testului Covid pentru un cadru ce isi desfasoara activitatea la program de 8 ore in cadrul ISU este pozitiv

    Va informam ca rezultatul testului Covid pentru un cadru militar ce isi desfasoara activitatea la program de 8 ore in cadrul ISU Neamt este pozitiv. In acest sens, facem precizarea ca dupa primirea rezultatului care indica infectarea, s-a procedat la informarea structurilor ierarhice si a Directiei de Sanatate Publica, pentru adoptarea masurilor legale.


    21.09.2020 - Misiune de stingere a unui incendiu produs la un apartament din orasul Bicaz

    In jurul orei 21:54, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la un apartament de la etajul 3 dintr-un bloc de locuinte situat pe strada Paltinis in orasul Bicaz ( fum pe casa scarii, nu raspunde nimeni la usa). La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu doua autospeciale de stingere pompierii voluntari din cadrul SVSU Bicaz cu autospeciala din dotare si un echipaj de la SAJ cu o ambulanta.
    Pana la sosirea fortelor de interventie locatarii din bloc s-au autoevacuat. Incendiul se manifesta in interiorul unei camere cu degajare mare de fum. In interiorul apartamentului a fost gasita o persoana, un barbat de 34 de ani, decedat. Dupa localizarea si lichidarea incendiului fortele de interventie au evacuat fumul de pe casa scarii. Au ars obiecte de imbracaminte si obiecte de mobilier dintr-o incapere.
    Focul deschis in spatii inchise (lumanarea) a fost stabilit ca fiind cauza probabila de producere a incendiului de la apartamentul din orasul Bicaz.


    Interventii desfasurate in 18.09-21.09.2020


    21.09.2020 - Misiune de stingere a unui incendiu produs la miriste in localitatea Trifesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 12:13, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la miriste in localitateaTrifesti. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompierii romascani cu doua autospeciale pentru stingere cu apa si spuma si pompieri voluntari din cadrul SVSU Trifesti cu un tractor. Incendiul se manifesta la miriste (teren agricol pe care au ramas, dupa recoltare, partile inferioare ale tulpinilor de porumb) cu posibilitatea propagarii la un lan de porumb, la o locuinta si la un depozit de furaje. Incendiul a fost localizat si lichidat. A ars miristea pe o suprafata de aproximativ un hectar. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind focul deschis in spatii deschise.


    21.09.2020 - Misiune de stingere a unui incendiu produs la o locuinta din comuna Ceahlau

    Prin apel la 112, in jurul orei 11:45, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din Statiunea Durau, comuna Ceahlau. Pompierii de la Garda II Poiana Teiului au intervenit pentru localizarea si lichidarea incendiului cu o autospeciala pentru stingere cu apa si spuma si o ambulanta SMURD. Incendiul se manifesta in interiorul locuintei la materiale textile, cu degajare de fum si gaze toxice. Dupa lichidarea incendiului a fost stabilita cauza probabila de producere a acestuia ca fiind scurtcircuitul electric. Au ars materiale textile si deseuri din plastic si carton. Nu au fost victime


    21.09.2020 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in localitatea Gadinti

    In jurul orei 09:50 prin apel la 112, pompierii romascani au fost solicitati sa intervina la un accident rutier produs in localitatea Gadinti. In urma accidentului rutier produs intre doua autoturisme o persoana a ramas blocata intr-un autoturism. La locul evenimentului s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala pentru descarcerare grea, o autospeciala pentru stingere si o ambulanta SMURD - TIM. Pompierii au scos dintr-un autoturism o femeie de 58 ani (conducator auto), constienta, policontuzionata. Aceasta preluata de echipajul SMURD TIM si transportata la spital. In al doilea autoturism se aflau doua persoane ce nu au avut nevoie de ingrijiri medicale.


    21.09.2020 - Misiune de stingere a unui incendiu produs la o locuinta din orasul Roznov

    In jurul orei 06:20, prin apel la 112, pompierii nemteni au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta in orasul Roznov, anexa Slobozia. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra-Neamt cu trei autospeciale pentru stingere si o ambulanta SMURD si pompieri voluntari din cadrul SVSU Roznov cu autospeciala din dotare. Incendiul se manifesta generalizat la nivelul locuintei si la un adapost de animale. Pompierii au scos din locuinta cuprinsa de flacari o butelie. In interiorul locuintei a fost gasita o persoana decedata, un barbat de aproximativ 47 de ani. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul. Au ars bunurile materiale din interiorul locuintei si adapostului pentru animale. Nu au fost alte victime. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind fumatul.


    19.09.2020 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, in jurul 09:22, pompierii au fost solicitati sa intervina la un accident rutier produs pe strada Pastravului, in municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o autospeciala pentru descarcerare si un echipaj cu o ambulanta de la SAJ. Pompierii au scos de sub remorca TIR-ului un barbat in varsta de 66 de ani, in stare de inconstienta si l-au predat echipajului de la SAJ.


    19.09.2020 - Misiune de stingere a unui incendiu produs la o un depozit de furaje din comuna Horia

    In jurul orei 03:55, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la un depozit de furaje, in localitatea Cotu Vames comuna Horia. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii romascani cu doua autospeciale pentru stingere si o ambulanta SMURD. Incendiul se manifesta la un depozit de furaje propagandu-se la doua anexe gospodaresti, existand posibilitatea extinderii si la locuinte. Pompierii au localizat si lichidat incendiul in urma caruia au ars:
    - depozitul de furaje construit din lemn cu suprafata de 20 mp si o tona de plante furajere;
    - bunuri materiale din interiorul celor doua anexe (6 mp lemn, o tona de grau, bicicleta, scuter si altele)
    Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind fumatul in locuri nepermise.
    Nu au fost victime.


    19.09.2020 - Misiune de stingere a unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din orasul Roznov

    Prin apel la 112, in jurul orei 03:12 pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din localitatea Zanesti. La locul evenimentului s-au deplasat pompierii pietreni cu doua autospeciale pentru stingere, voluntari din cadrul SVSU Roznov cu autospeciala din dotare si voluntari din cadrul SVSU Zanesti. Incendiul se manifesta la un transformator electric si la doua anexe gospodaresti cu posibilitatea propagarii la locuinte. Incendiul a fost localizat si lichidat de fortele de interventie. Au ars: un transformator electric doua anexe gospodaresti (magazii din lemn) cu bunurile materiale aflate in interior. Cauza probabila de producere a incendiului a fost scurtcircuitul electric.


    18.09.2020 - Misiune de degajare a unei bovine in municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, in jurul orei 17:05, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru degajarea ununi animal (bovina) ramas blocat pe linia CFR, in municipiul Piatra Neamt (zona PECO - Piata Mare).
    La locul evenimentului s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala pentru descarcerare si o autospeciala pentru stingere cu modul pentru descarcerare. Pompierii impreuna cu un echipaj de jandarmi au scos bovina dintre sinele de cale ferata, cu ajutorul materialelor din dotarea autospecialelor. Animalul a fost predat proprietarului.



    Interventii desfasurate in 18.09-01.09.2020


    18.09.2020 - Comunicat de presa: rezultatul testului Covid pentru un cadru ce isi desfasoara activitatea in plan operativ la Detasamentul Targu Neamt este pozitiv

    Va informam ca rezultatul testului Covid pentru un cadru ce isi desfasoara activitatea in plan operativ la Detasamentul Targu Neamt este pozitiv. In acest sens, facem precizarea ca dupa primirea rezultatului care indica infectarea, s-a procedat la informarea structurilor ierarhice si a Directiei de Sanatate Publica, pentru adoptarea masurilor legale.


    16.09.2020 - Misiune de stingere a unui incendiu produs la o locuinta situata din municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, in jurul orei 09:53, pompierii au fost instiintati despre producerea unei explozii la o butelie, urmata de producerea unui incendiu la o locuinta situata pe strada Boboteni din municipiul Piatra-Neamt.
    Pompierii pietreni au intervenit cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD.
    Incendiul se manifesta mocnit in bucataria unei locuinte, ca urmare a unei explozii.
    Pompierii au scos din locuinta o butelie si au lichidat incendiul.
    Proprietarii locuintei (un barbat de 81 si o femeie de 80 de ani) au suferit arsuri usoare la nivelul fetei si membrelor superioare. Acestia au primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la paramedici, refuzand transportul la spital.
    In urma evenimentului au ars bunuri materiale din interiorul bucatariei si s-a deteriorate tavanul bucatariei.
    Evenimentul s-a produs din cauza unor acumulari de gaze in incapere, ca urmare a scaparilor de gaze de la aparatul de gatit. La locul evenimentului s-a deplasat si un specialist de la Inspectoratul Judetean in Constructii Neamt.


    15.09.2020 -Comunicat de presa: Emblema de onoare a IGSU pentru plt. adj. MIHAILUC CONSTANTIN cu ocazia Zilei Pompierilor, pentru fapte de eroism savarsite pe timpul indeplinirii misiunilor, care au contribuit la ridicarea prestigiului unitatii
    In data de14 septembrie, in fata sediului MAI a avut loc un eveniment dedicat Zilei Pompierilor din Romania. In acest context, Ministrul Afacerilor Interne, Ion Marcel Vela a acordat dinstinctia ,,Emblema de onoare a IGSU" pompierilor care au obtinut rezultate remarcabile in activitate, fiind un real sprijin pentru comunitatea din care fac parte.
    Din cadrul Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta ,,Petrodava"al Judetului Neamt a fost premiat plutonierul adjutant Mihailuc Constantin.
    Subofiterul este incadrat pe functia de comandant de echipaj si conducator autospeciale la Garda de interventie nr. 1 Targu Neamt, indeplinind si atributii de ajutor sef tura de serviciu. A participat si a condus actiunile de interventie pentru stingerea incendiilor, salvarea persoanelor si bunurilor materiale, pe timpul manifestarii fenomenelor meteo periculoase, precum si pentru acordarea primului ajutor calificat
    . A dat dovada de responsabilitate si implicare, indeplinind la un standard ridicat toate sarcinile si misiunile incredintate, pe functia de comandant de echipaj si conducator autospeciale de lucru cu apa si spuma, autoscara de interventie si salvare de la inaltime, autocamion de interventie, cat si pe functia de paramedic pe ambulanta SMURD din cadrul subunitatii. S-a implicat activ in pregatirea lotului sportiv al unitatii pentru participarea la concursurile serviciilor profesioniste pentru situatii de urgenta, avand o experienta in acest domeniu de peste 13 ani, fiind un reper si un model de urmat, pentru ceilalti membri ai lotului sportiv. De asemenea a participat activ la pregatirea voluntarilor din cadrul Serviciilor Voluntare pentru Situatii de Urgenta constituite in comunele din raionul subunitatii din Targu Neamt. Se implica in mod deosebit in activitatile de pregatire a personalului de pe tura de serviciu, precum si in activitatile administrativ gospodaresti. In cadrul turei de serviciu reuseste sa se impuna in fata colegilor prin cunostintele de specialitate acumulate, prin modul propriu de abordare a diferitelor probleme si prin exemplul personal.
    Subofiterul are o tinuta morala ireprosabila.


    14.09.2020 - Misiune de interventie la un accident in comuna Poiana Teiului

    Prin apel la 112, in jurul orei 21:32, pompierii au fost solicitati sa intervina la un accident rutier in urma caruia un TIR s-a rasturnat la intrarea in localitatea Petru Voda, comuna Poiana Teiului.
    La locul solicitarii s-au deplasat pompierii cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare de la Garda II Poiana Teiului si o ambulanta SMURD de la Detasamentul Targu Neamt si pompieri voluntari din cadrul SVSU Pipirig cu autospeciala din dotare.
    In urma accidentului rutier produs a rezultat o victima, soferul TIR-ului in varsta de 39 de ani. Acesta a fost preluat de echipajul de paramedici si transportat la CPU Targu Neamt.
    Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor si au ajutat la degajarea carosabilului.


    13.09.2020 - Misiune de deblocare a unei usi de la un apartament din municipiul Roman

    Prin apel la 112, in jurul orei 13:43, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Roman, cu o autospeciala pentru stingere, o autospeciala de interventie si salvare de la inaltime si o ambulanta SMURD.
    Cu ajutorul autospecialei de lucru la inaltime s-a patruns pe un geam in interiorul apartamentului situat la al treilea etaj dintr-un bloc de locuinte, situat pe Bulevardul Republicii. In interiorul apartamentului, pompierii au gasit un barbat de 76 de ani ce nu prezenta semne vitale


    13.09.2020 - Misiune de deblocare a unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, in jurul orei 10:33, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra-Neamt, cu o autospeciala pentru descarcerare si o ambulanta SMURD.
    Cu ajutorul echipamentelor pentru descarcerare s-a patruns in interiorul apartamentului situat la al treilea etaj dintr-un bloc de locuinte, situat pe strada Mihai Viteazul. In interiorul apartamentului, pompierii au gasit o femeie cazuta, de aproximativ 80 de ani, constienta. Paramedicii au acordat ingrijiri medicale persoanei, dupa care au transportat-o la spital.


    12.09.2020 - Misiune de stingere a unui incendiu produs la o locuinta din comuna Dulcesti

    In jurul orei 17:10, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Corhana, comuna Dulcesti. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu doua autospeciale de stingere cu apa si spuma si o ambulanta SMURD si pompieri voluntari din cadrul SVSU Dulcesti cu un buldoexcavator.
    La ajungerea fortelor de interventie incendiul se manifesta generalizat la o casa de locuit.
    Proprietarul locuintei, in varsta de 72 de ani, a suferit un atac de panica. Acesta a primit ingrijiri medicale de la echipajul de paramedici la locul evenimentului, refuzand transportul la spital.
    Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in urma caruia au ars acoperisul locuintei, bunurile materiale din interiorul celor doua camere, aproximativ 3 mc de cherestea si aproximiv 2000 kg deseuri carton si plastic depozitate in locuinta si in curte.
    Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind cosul de fum deteriorat.
    Interventia a durat aproape patru ore.


    12.09.2020 -Comunicat de presa: "Rechizite intr-un ghiozdanel de la pompieri!". Pompierii nemteni sunt mereu alaturi de cei care au nevoie! Cu ocazia aniversarii zilei Pompierilor din Romania, 13 septembrie, pompierii nemteni au desfasurat o actiune numita "Rechizite intr-un ghiozdanel de la pompieri!". Aceasta actiune a pompierilor nemteni a avut drept scop ajutorarea copiilor care provin din familii vulnerabile, prin oferirea de ghiozdane si rechizite scolare.
    Au fost achizitionate 13 ghiozdane cu rechizite necesare pentru inceputul noului an scolar pentru a fi oferite unor copii din judetul Neamt. Copiii s-au bucurat de darurile primite si au promis ca vor invata bine in noul an scolar si nu ii vor dezamagi prin rezultatele la invatatura pe parinti si pe cei care le-au oferit aceste daruri.
    Stim ca nu e mult, dar un gest marunt poate aduce multa bucurie!


    11.09.2020 - Comunicat de presa: Avansari la ISU cu ocazia Zilei Pompierilor din Romania

    Ziua Pompierilor din Romania este o sarbatoare anuala care comemoreaza in fiecare zi de 13 septembrie Batalia din Dealul Spirii, care a avut loc in 1848 la Bucuresti intre compania de pompieri condusa de Capitanul Pavel Zaganescu si un corp de armata al Imperiului Otoman.
    Aceasta zi a fost desemnata ca Zi a pompierilor din Romania, in cinstea eroismului de care a dat dovada subunitatea de pompieri in acea lupta din timpul Revolutiei Romane din 1848. Legal, oficializarea ei s-a produs incepand cu anul 1953.
    Pompierii Romani aniverseaza astazi 172 de ani de cand au scris cu litere de foc ISTORIA TARII, pe frontispiciul careia se regasesc nazuintele de libertate sociala, independenta si unitate nationala ale poporului roman. Documentele timpului ne fac sa retraim sentimentele de mandrie si onoare simtite de predecesorii nostri, a caror contributie a fost esentiala in Revolutia romana pasoptista. Recunoasterea meritelor lor a fost confirmata in filele Proclamatiei Guvernului provizoriu, unde se consemna ca ,,... vazand atata curaj si atata inchinare la cauza libertatii, ... considera ... in numele patriei a arata a sa recunostinta Companiei de pompieri ce de la inceput si pana la sfarsit fura aparatorii libertatii".
    Odata cu infiintarea Inspectoratului General pentru Situatii de Urgenta, in anul 2004, ni s-a deschis drumul marilor provocari Institutia pompierilor s-a dezvoltat continuu, adaptandu-se contextului contemporan, la clasica misiune de stingere a incendiilor adaugandu-se operatiunile de salvare a persoanelor de la inaltime, de la inec, de sub daramaturi si din alte situatii critice, interventiile pentru descarcerarea victimelor accidentelor rutiere si pentru acordarea primului ajutor calificat, misiunile de salvare a animalelor, de asanare a teritoriului de munitia ramasa neexplodata ori de inlaturare a efectelor fenomenelor meteorologice periculoase, interventiile la accidente tehnologice, radiologice, biologice si alte calamitati antropice sau naturale, precum si alte misiuni de gestionare a situatiilor care pericliteaza siguranta semenilor. Diversitatea si complexitatea misiunilor desfasurate de pompierii militari reclama pe langa pregatirea temeinica si permanenta, "curaj si devotament", atribute regasibile in deviza acestei arme si in rezultatele muncii reprezentantilor ei, materializate in vieti si bunuri salvate. La ceas aniversar, multumim tuturor Pompierilor nemteni pentru activitatea depusa si rezultatele profesionale obtinute, alaturi de sincere urari de sanatate, fericire si impliniri in plan personal si profesional!
    La sediul Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta "Petrodava" al judetului Neamt a avut loc un ceremonial militar si religios pentru avansarea in grad a ofiterilor si subofiterilor care indeplineau conditiile de inaintare in grad inainte de termen, astfel:
    doi ofiteri:
    * in grad de maior - capitan Nohai Stefan-Ionut;
    * in grad de maior - capitan Tutulea Gheorghe-Marius.
    cinci subofiteri:
    * in gradul de plutonier adjutant sef - plutonier adjutant Pintilie Petrea;
    * in gradul de plutonier adjutant - plutonier major Ariton Daniel-Razvan;
    * in gradul de plutonier adjutant - plutonier major Chilu Petru
    * in gradul de plutonier adjutant - plutonier major Damian Gheorghe
    * in gradul de plutonier adjutant - plutonier major Grosu Aurel-Gabriel
    * in gradul de plutonier adjutant - plutonier major Tanasa Ionut


    11.09.2020 - Comunicat de presa: rezultatul testului Covid pentru un cadru ce isi desfasoara activitatea in plan operativ la Detasamentul Roman este pozitiv Va informam ca rezultatul testului Covid pentru un cadru ce isi desfasoara activitatea in plan operativ la Detasamentul Roman este pozitiv.

    In acest sens, facem precizarea ca dupa primirea rezultatului care indica infectarea, s-a procedat la informarea structurilor ierarhice si a Directiei de Sanatate Publica, pentru adoptarea masurilor legale.


    11.09.2020 - Misiune de stingere a unui incendiu produs la un apartament din municipiul Roman

    In jurul orei 13:33, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la un apartament din municipiul Roman (Aleea Tudor Vladimirescu).
    La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu doua autospeciale pentru stingere cu apa si spuma, o autospeciala pentru descarcerare, o autospeciala de interventie si salvare de la inaltime, o ambulanta SMURD - EPA si o ambulanta SMURD TIM.
    Incendiul se manifesta in bucataria unui apartament situat la parterul blocului, cu degajari mari de fum.
    Pana la ajungerea fortelor de interventie proprietara apartamentului s-a autoevacuat. Aceasta a fost preluata de echipajul SMURD TIM si transporta la CPU Roman.
    Pompierii au evacuat 12 persoane, dintre care trei persoane au fost transportate la spital. Dupa localizarea si lichidarea incendiului, pompierii au evacuat fumul de pe casa scarii cu ajutorul motoventilatorului. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind focul deschis in spatii deschise (candela). Au ars bunurile materiale din bucatarie, documente de identitate si de proprietate si au fost deteriorate bunuri din locuinta.


    10.09.2020 - Misiune de stingere a unui incendiu produs la un imobil dezafectat situat pe strada C A. Rosetti din municipiul Roman

    Prin apel la 112, in jurul orei 16:20, pompierii romascani au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la un imobil dezafectat situat pe strada C A. Rosetti din municipiul Roman.
    Pompierii din cadrul Detasamentului Roman s-au deplasat la locul solicitarii cu o autospeciala pentru stingere.
    Incendiul se manifesta in doua incaperi ale unui imobil dezafectat existand posibilitatea propagarii la alte incaperi si la acoperisul cladirii. Incendiul a fost localizat si lichidat. Au ars deseuri de materiale textile si lemn depozitate de persoane fara adapost care locuiau temporar in acea cladire. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind actiunea intentionata.
    Nu au fost victime.


    10.09.2020 - Misiune de stingere a unui incendiu produs la un adapost pentru animale din comuna Ion Creanga

    Ca urmare a unui apel la 112, in jurul orei 16:15, pompierii romascani au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la un adapost pentru animale din comuna Ion Creanga.
    Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu doua autospeciale de stingere.
    La sosirea fortelor de interventie incendiul se manifesta la nivelul acoperisului si intr-o incapere a adapostului pentru animale, cu posibilitatea propagarii acestuia la locuinta.
    Dupa stingerea incendiului, pompierii au stabilit cauza probabila de producere a incendiului ca fiind fumatul in locuri nepermise. Au ars aproximativ 50 mp din acoperisul cladirii, o tona de plante furajere, 300 kg de grau si 200 kg de lemne de foc.
    Nu au fost victime.


    10.09.2020 - Misiune de scoatere a unei persoane cazute intr-un compartiment subteran al unei cladiri in constructie in municipiul Roman

    Prin apel la 112, in jurul orei 13:25, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru scoaterea unei persoane cazute intr-un compartiment subteran al unei cladiri in constructie in municipiul Roman. (aproximativ 3 m adancime). Pompierii din cadrul Detasamentului Roman au intervenit cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o autospeciala pentru descarcerare grea.
    Militarii, cu ajutorul mijloacelor specifice de interventie de evacuare din mediu ostil au scos un barbat de aproximativ 43 de ani constient, cu multiple traumatisme. Victima a fost preluata de un echipaj de la SAJ si transportata la CPU Roman.


    09.09.2020 - Comunicat de presa:ocuparea temporara a unor posturi vacante, fara concurs, pe durata instituirii starii de risc epidemiologic si biologic

    Avand in vedere prevederile art. 21 din Legea nr. 136/2020 privind instituirea unor masuri in domeniul sanatatii publice in situatii de risc epidemiologic si biologic si ale Ordinului ministrului afacerilor interne nr. 46/2020 pentru aprobarea Procedurii de ocupare, fara concurs a posturilor vacante din unitatile Ministerul Afacerilor Interne, pe durata determinata de 6 luni, in contextul instituirii starii de urgenta pe teritoriul Romaniei, in baza aprobarii de catre ministrul afacerilor interne a Notei-raport nr. 34766 din 05.08.2020 privind solicitarea aprobarii initierii procedurilor de selectie in vederea ocuparii unor posturi operative de la nivelul unitatilor subordonate I.G.S.U., prevazute a fi incadrate cu subofiteri, Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta ,,Petrodava" al judetului Neamt, cu sediul in municipiul Piatra Neamt, str. Cuejdi, nr. 34, judetul Neamt, organizeaza selectie, in vederea ocuparii unui post de executie vacant, temporar, fara concurs, pe durata instituirii starii de risc epidemiologic si biologic, prin rechemare in activitate/incadrare directa, cu recrutare din randul persoanelor care indeplinesc conditiile legale, criteriile specifice si cerintele de ocupare stabilite in fisa postului.
    Pentru a participa la selectie, candidatii trebuie sa indeplineasca in mod cumulativ urmatoarele conditii
    - sa aiba cetatenia romana si domiciliul in Romania;
    - sa cunoasca limba romana, scris si vorbit;
    - sa aiba capacitate deplina de exercitiu;
    - sa fie apti din punct de vedere medical, fizic si psihologic;
    - sa aiba varsta de minimum 18 ani impliniti;
    - sa fie absolventi de liceu cu diploma de bacalaureat;
    - sa aiba un comportament corespunzator cerintelor de conduita admise si practicate in societate;
    - sa nu aiba antecedente penale, cu exceptia situatiei cand a intervenit reabilitarea;
    - sa nu fie in curs de urmarire penala ori de judecata pentru savarsirea de infractiuni;
    - sa nu fi fost destituiti dintr-o functie publica sau sa nu le fi incetat contractul individual de munca pentru motive disciplinare in ultimii 7 ani; - sa nu fi desfasurat activitati de politie politica, astfel cum sunt definite prin lege;
    - sa indeplineasca conditiile de ocupare prevazute in fisa postului, mentionate la punctul III.3 din anunt;
    - prin incadrare, potrivit vechimii in specialitatea dobandita pe timpul studiilor, raportat la atributiile din fisa postului si la stagiile minime in grad, nu dobandesc grade militare mai mari decat gradul militar maxim al postului pentru care s-a organizat selectie;
    - sa obtina autorizatie de acces la informatii clasificate, nivel ,,Secret de serviciu" (dupa incadrare) ;
    - sa nu fi atins la data desfasurarii selectiei varsta standard de pensionare, asa cum este prevazuta in Legea nr. 223 din 24 iulie 2015 privind pensiile militare de stat, cu modificarile si completarile ulterioare. Cadrele militare in rezerva pot fi recrutate in vederea rechemarii in activitate daca indeplinesc suplimentar si urmatorul criteriu specific: - nu au fost trecute in rezerva in conditiile art. 85 lit. a), d), i), j), k) sau ale art. 87 din Legea nr. 80/1995 privind Statutul cadrelor militare, cu modificarile si completarile ulterioare.
    Actele solicitate candidatilor pentru constituirea dosarului de recrutare in vederea participarii la selectie
    Pentru constituirea dosarului de recrutare in vederea participarii la selectia pentru ocuparea postului vacant, candidatii trebuie sa transmita, exclusiv in format electronic (intr-un singur e-mail, nefiind acceptata depunerea succesiva a diferitelor documente dintre cele mentionate mai jos), la Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta ,,Petrodava" al judetului Neamt, la adresa de e-mail resurse.umane1@ijsunt.ro, urmatoarele documente:
    a) cererea de inscriere (conform modelului anexat);
    b) curriculum vitae (in format Europass, conform modelului anexat);
    c) copii ale documentelor care atesta nivelul si specializarea studiilor impuse de cerintele postului, (documentele de studii solicitate vor fi insotite de foaie matricola/supliment, daca apare mentiunea pe acestea ca sunt insotite de foaie matricola/supliment; candidatii care au absolvit studiile liceale in alte state, vor depune la dosarul de recrutare diploma de studii insotita de diploma de studii tradusa de catre un traducator autorizat, precum si un atestat de echivalare a diplomei de studii de catre autoritatile competente corespunzatoare) si copie dupa permisul de conducere (pentru conducatorii auto); d) copii ale actului de identitate, carnetului de munca/certificatului
    stagiu de cotizare si/sau altor documente doveditoare care sa ateste vechimea in munca si, daca este cazul, ale livretului militar (candidatii care au desfasurat activitati profesionale in afara Romaniei, vor depune documentele care atesta vechimea in munca in original, precum si traduse de catre un traducator autorizat);
    e) copii ale certificatului de nastere al candidatului, sotului/sotiei si fiecarui copil, ale certificatului de casatorie, precum si, dupa caz, ale hotararilor judecatoresti privind starea civila;
    f) autobiografia (olograf, conform indrumarului anexat) si tabelul nominal cu rudele candidatului si sotul/sotia candidatului (conform modelului anexat); g) extras de pe cazierul judiciar/certificat de cazier judiciar; h) o fotografie color 9x12 cm;
    i) adeverinta medicala eliberata de catre medicul de familie, care cuprinde antecedentele medicale personale semnificative si care atesta ca starea de sanatate este corespunzatoare postului pentru care candideaza, eliberata cu cel mult 6 luni anterior derularii selectiei;
    j) declaratia de confirmare a cunoasterii si acceptarii conditiilor de recrutare (conform modelului anexat);
    k) declaratie pe proprie raspundere (conform modelului anexat) din care sa rezulte ca:
    - nu are antecedente penale si nu se afla in curs de urmarire penala ori de judecata pentru savarsirea de infractiuni;
    - nu a fost destituit dintr-o functie publica in ultimii 7 ani sau nu i-a incetat contractul individual de munca pentru motive disciplinare in ultimii 7 ani;
    - nu a desfasurat activitati de politie politica, astfel cum sunt definite prin lege;
    l) declaratia pe propria raspundere din care sa reiasa ca nu se afla in izolare la domiciliu sau carantina (conform modelului anexat); m) aviz psihologic din care sa rezulte aptitudinea privind detinerea, portul si folosirea armelor si munitiilor letale sau neletale supuse autorizarii, emis cu cel mult 6 luni anterior derularii selectiei, de catre un psiholog autorizat pentru efectuarea unor astfel de examinari, atestat in conditiile legii;
    n) adeverinta eliberata de unitatea de unde a trecut in rezerva, in care sa fie mentionate gradul militar in rezerva detinut, perioadele de activitate si functiile indeplinite, motivul si temeiul legal al trecerii in rezerva, gradatia avuta si data obtinerii acesteia (doar pentru cadrele militare in rezerva). Extrasul de pe cazierul judiciar se solicita de catre Serviciul Resurse Umane al Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta ,,Petrodava" al judetului Neamt, pe baza consimtamantului expres al candidatului (conform modelului anexat). Extrasul poate fi inlocuit si de un certificat de cazier judiciar, in termen de valabilitate, depus de candidat.
    Data-limita pana la care se pot depune documentele solicitate si compartimentul care gestioneaza problematica specifica selectiei Candidatii care solicita inscrierea la selectie vor transmite dosarul de recrutare la adresa de e-mail resurse.umane1@ijsunt.ro, pana la data de 15.09.2020, ora 15:00 (data si ora inregistrarii e-mail-ului).
    La subiectul e-mail-ului se va specifica numele, prenumele, functia si structura/subunitatea pentru care doreste participarea la selectie (ex. Ionescu Gheorghe_subofiter operativ principal_Detasamentul de pompieri Piatra Neamt). Candidatii care indeplinesc conditiile de participare si ale caror dosare de recrutare sunt complete si corect intocmite, vor fi planificati la interviu. Interviurile se vor desfasura la sediul Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta ,,Petrodava" al judetului Neamt, din strada Cuejdi nr. 34, conform graficului activitatilor, in baza planificarii ce va fi afisata pe site-ul unitatii.
    Candidatii selectionati trebuie sa fie apti din punct de vedere medical, fizic si psihologic. Aptitudinea se constata de structurile de specialitate ale M.A.I., printr-o examinare medicala si evaluare psihologica, potrivit reglementarilor specifice in domeniu.
    Graficul si locul de desfasurare a selectiei
    Nr. crt. Activitatile Termen/perioada Observatii
    1. Intocmirea graficului si a anuntului privind ocuparea posturilor vacante 09.09.2020
    2. Postarea la avizier si pe pagina de internet a unitatii a anuntului privind ocuparea unor posturi vacante, fara concurs, pe durata instituirii starii de risc epidemiologic si biologic 09.09.2020
    3. Numirea comisiei de selectie conform art. 5 din Procedura privind ocuparea, fara concurs, a posturilor vacante din unitatile M.A.I., pe durata de 6 luni, in contextul instituirii starii de urgenta pe teritoriul Romaniei, aprobata prin Ordinul M.A.I. nr. 46 din 19.03.2020 09.09.2020
    4. Depunerea dosarelor de recrutare, in volum complet, in format electronic, la adresa de e-mail indicata in anunt, de catre candidatii care doresc inscrierea la selectie 15.09.2020
    ora 15:00 5. Verificarea, de catre comisie, a indeplinirii cerintelor de ocupare stabilite in fisa postului, precum si a conditiilor legale si criteriilor specifice, pentru candidatii care au depus dosarele de recrutare. 16-19.09.2020
    6. Postarea tabelului cuprinzand rezultatele verificarii dosarelor de recrutare, a listei candidatilor care nu indeplinesc conditiile de participare la selectie, precum si planificarea la interviu pentru candidatii care indeplinesc conditiile si ale caror dosare de recrutare au fost complete si corect intocmite. 19.09.2020
    (ora 20:00) La avizierul unitatii si pe pagina de internet a unitatii 7. Realizarea interviurilor cu candidatii, conform planificarii 20-24.09.2020 Interviurile se vor desfasura la o locatie are va fi anuntata ulterior, in baza planificarii ce va fi afisata pe site-ul unitatii in timp util.
    8. Intocmirea procesului-verbal de catre comisia de selectie si prezentarea acestuia inspectorului sef in vederea luarii deciziei cu privire la persoana care va ocupa postul vacant 25.09.2020
    9. Afisarea listei cu candidatul identificat pentru ocuparea postului vacant, care urmeaza a fi incadrat 25.09.2020 La avizierul unitatii si pe pagina de internet a unitatii
    10. Planificarea persoanei identificate pentru ocuparea postului vacant, in vederea sustinerii evaluarii psihologice 25.09.2020 Informatiile privind data, ora si
    locul sustinerii evaluarii psihologice vor fi afisate pe site-ul unitatii 11. Sustinerea evaluarii psihologice de catre candidatul identificat 28-30.09.2020
    (conform planificarii efectuate de catre structura cu atributii)
    12. Prezentarea documentelor care presupun certificarea pentru conformitate cu originalul, de catre candidatul identificat 28-30.09.2020
    13. Emiterea actului administrativ de incadrare a personalului identificat, pe durata determinata, si aducerea acestuia la cunostinta persoanei incadrate in vederea prezentarii la locul de munca in cel mai scurt timp posibil 01.10.2020
    14. Intocmirea fisei medicale-tip M.A.I. Dupa incadrarea personalului identificat
    15. Efectuarea verificarilor prin intermediul structurilor de cazier judiciar, evidenta operativa si special ale Politiei Romane, etc.
    16. Intocmirea Notei de cunoastere Dispozitii finale Candidatii nu vor fi informati personal cu privire la desfasurarea procedurilor de selectie, acestia avand obligatia de a se informa de pe site-ul unitatii si/sau de la avizierul unitatii, dupa caz, cu privire la desfasurarea selectiei. Candidatul selectionat va fi incadrat pe durata determinata, pe durata instituirii starii de risc epidemiologic si biologic, iar la incetarea acesteia, va fi trecut in rezerva. Pe parcursul desfasurarii procedurii de selectie nu se admite formularea de contestatii!
    Pentru informatii suplimentare, va puteti adresa Serviciului Resurse Umane din cadrul Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta ,,Petrodava" al judetului Neamt, cu sediul in strada Cuejdi nr. 34, Piatra-Neamt, telefon 0748038509, in fiecare zi lucratoare, in intervalul orar 09:00-15:00


    08.09.2020 - Misiune de stingere a unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din comuna Bargauani asiguare masuri PSI la un accident rutier in comuna Girov In jurul orei 13:45, prin apel la 112, pompierii nemteni au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din localitatea Chilia, comuna Bargauani.

    Pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt au intervenit pentru localizarea si lichidarea incendiului cu o autospeciala pentru stingere si o ambulanta SMURD.
    Incendiul se manifesta in interiorul unei magazii, cu posibilitatea propagarii la locuinta.
    Au ars bunurile materiale din interiorul anexei. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind focul deschis in spatii inchise (lumanare).
    La intoarcerea de la misiune echipajul de pe autospeciala de stingere a asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor la un accident rutier produs pe raza comunei Girov (doua autoturisme si un TIR) Militarii au evacuat victimele din autoturismele implicate in accident. Un barbat in varsta de 23 de ani, conducator al unui autoturism implicat in accident, a primit ingrijiri medicale de la un echipaj de la SAJ, refuzand transportul la spital.


    07.09.2020 - Misiune de stingere a unui incendiu produs la un stog de fan din localitatea Pipirig

    Prin apel la 112, in jurul orei 09:15, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la un stog de fan din localitatea Pipirig. La locul solicitarii s-au deplasat un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu o autospeciala de stingere si un echipaj de pompieri voluntari din cadrul SVSU Pipirig cu o autospeciala de stingere. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in urma caruia a ars aproximativ o tona de fan. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind jocul copiilor cu focul.ompierii au curatat si spalat caile rutiere de elementele rezultate in urma accidentului rutier produs.


    07.09.2020 - Misiune de stingere a unui incendiu produs la un autoturism in orasul Roznov

    Prin apel la 112, in jurul orei 07:12, pompierii pietreni au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la un autoturism in localitatea Slobozia din orasul Roznov.
    Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD. Incendiul se manifesta generalizat la nivelul intregului autoturism. Nu au fost victime.
    Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind scurtcircuitul electric.


    05.09.2020 - Misiune de degajare a unei persoane inecate in raul Bistrita, pe raza comunei Costisa

    Ca urmare a unui apel la 112, din jurul orei 09:12, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru degajarea unei persoane inecate in raul Bistrita, pe raza comunei Costisa.
    La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala complexa de interventie, o barca si o ambulanta SMURD TIM. Pompierii au scos din apa o femeie. Echipajul SMURD a preluat victima si i-au aplicat manevre de resuscitare. Din pacate aceasta nu a raspuns manevrelor de resuscitare, medicul declarand decesul.


    05.09.2020 - Misiune de stingere a unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Ghindaoani

    Ca urmare a unui apel la 112, din jurul orei 02.10, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta in localitatea Ghindaoani.
    La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu trei autospeciale pentru stingere si o ambulanta SMURD. Incendiul se manifesta la acoperisul locuintei si la doua anexe gospodaresti (o bucatarie si un adapost pentru animale). Dupa localizarea si lichidarea incendiului a fost stabilita cauza probabila de producere a acestuia ca fiind scurtcircuitul electric (cablu electric defect sau neizolat corespunzator)
    In urma incendiului au ars 120 mp din acoperisul locuintei, 80 mp din acoperisul anexelor, aparate electrocasnice si au fost deteriorate mai multe bunuri din anexa. 20 de pasari aflate in interiorul adapostului pentru animale au fost gasite decedate. Nu au fost victime umane.


    02.09.2020 -Misiune de degajare a unei persoane inecate in raul Bistrita, in municipiul Piatra Neamt

    Ca urmare a unui apel la 112, pompierii pietreni au intervenit cu o autospeciala complexa de interventie si o barca pentru degajarea unei persoane inecate in raul Bistrita.
    Militarii au scos din apa un barbat ce nu prezenta semne vitale.



    Interventii desfasurate in 27.08-30.08.2020


    30.08.2020 - Misiune de deblocare a unei usi de la un apartament din municipiul Roman

    Ca urmare a unui apel la 112, din jurul orei 14:00, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman, situat pe strada Aleea Revolutiei. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala de interventie si salvare de la inaltime si o autospeciala pentru descarcerare si un echipaj cu ambulanta de la SAJ.
    Cu ajutorul autospecialei pentru lucru la inaltime pompierii au patruns pe un geam al apartamentului situat la etajul 4. In interiorul apartamentului a fost gasit un barbat de aproximativ 56 de ani, cazut, in stare de semiconstienta. Barbatul a fost preluat de echipajul de la SAJ si transportat la CPU Roman.


    30.08.2020 - Misiune de stingere a unui incendiu produs la vegetatia uscata in municipiul Roman

    In jurul orei 13:45, pompierii romascani au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la vegetatia uscata in municipiul Roman (zona cimitirului evreiesc). Pentru localizarea si lichidarea incendiului a intervenit un echipaj de pompieri cu o autospeciala pentru stingere. A ars vegetatie uscata pe o suprafata de aproximativ 2000 mp.
    Dupa lichidarea incendiului a fost stabilita cauza probabila de producere a acestuia ca fiind focul deschis in spatii deschise.


    30.08.2020 - Misiune de salvare a unui catel cazut intr-o toaleta amenajata in curtea unui operator economic din comuna Borca

    Ca urmare a unui apel la 112, pompierii de la Garda II de Interventie Poiana Teiului au intervenit pentru degajarea unui catel cazut intr-o toaleta amenajata in curtea unui operator economic din comuna Borca. Conform apelantului, animalul era cazut de trei zile.
    Misiunea pompierilor a fost dificila pentru ca au scos catelul printr-un orificiu cu diametru de aproximativ 30 cm.


    29.08.2020 - Misiune de stingere a unui incendiu produs la o cladire din municipiul Roman

    In seara zilei de 29.08 2020, prin apel la 112, in jurul orei 22:50, pompierii romascani au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o cladire situata pe strada C A. Rosetti din municipiul Roman.
    Pompierii din cadrul Detasamentului Roman s-au deplasat la locul solicitarii cu trei autospeciale pentru stingere si o ambulanta SMURD.
    La ajungerea fortelor de interventie incendiul se manifesta la doua corpuri de cladire a unui imobil dezafectat, existand posibilitatea propagarii la fatada unui bloc de locuinte.
    Incendiul a fost localizat si lichidat de fortele de interventie. Au ars aproximativ 190 mp din acoperisul celor doua cladirii, elemente de tamplarie (usi si geamuri) de la trei incaperi si deseuri de materiale textile si carton depozitate din trei incaperi.
    S-a deteriorat fatada blocului de locuinte pe o suprafata de aproximativ 60 mp. Nu au fost victime.
    Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind actiunea unor persoane iresponsabile. In imobilul dezafectat locuiau temporar persoane fara adapost.
    La aceasta misiune au participat si voluntari din cadrul SVSU Roman.


    29.08.2020 - Misiune de stingere a unui incendiu produs la vegetatia uscata in comuna Bargauani

    Prin apel la 112, in jurul orei 12:00, pompierii pietreni au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la vegetatia uscata in localitatea Breaza, comuna Bargauani.
    Pentru localizarea si lichidarea incendiului a intervenit un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala de stingere.
    A ars vegetatie uscata pe o suprafata de aproximativ trei hectare Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind focul deschis in spatii deschise


    28.08.2020 - Misiune de stingere a unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din comuna Hangu
    Ca urmare a unui apel la 112 pompierii nemteni au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din localitatea Grozanesti, comuna Hangu.
    Pompierii de la Garda II Poiana Teiului s-au deplasat la locul solicitarii cu o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD.
    Incendiul se manifesta la nivelul acoperisului unei anexe gospodaresti (bucatarie de vara), cu posibilitatea propagarii la locuinta care era lipita de anexa. Pana la sosirea pompierilor, pentru localizarea incendiului au intervenit pompieri voluntari din cadrul SVSU Hangu cu mijloace de prima interventie. Pompierii au lichidat incendiul in urma caruia a ars acoperisul anexei pe o suprafata de aproximativ 12 mp.
    Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind amplasarea necorespunzatoare a apartului de gatit (aragaz) langa materiale combustibile. Proprietara, in varsta de 82 de ani a suferit un atac de panica. Aceasta a primit ingrijiri medicale de la paramedici la locul evenimentului.


    28.08.2020 - Misiune de stingere a unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din comuna Dochia
    Ca urmare a unui apel la 112 pompierii nemteni au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din comuna Dochia. Pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt au intervenit pentru localizarea si lichidarea incendiului cu doua autospeciale de stingere.
    Incendiul se manifesta la nivelul acoperisului unui adapost pentru animale. Nu au fost victime.
    Pompierii au stins incendiul in urma caruia au ars:
    - acoperisul adapostului pentru animale pe o suprafata de aproximativ 48 mp;
    - aproximativ o tona de plante furajere depozitate in podul cladirii.
    Folosirea focului deschis in spatii deschise a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.



    Interventii desfasurate in 25-26.08.2020


    25.08.2020-Misiune de interventie la un accident rutier in orasul Bicaz

    Ca urmare a unui apel prin 112, din jurul orei 15:18, pompierii au fost solicitati sa intervina la un accident rutier produs in orasul Bicaz (in apropierea Spitalului Orasenesc).
    La locul solicitarii s-au deplasat un echipaj de pompieri cu o autospeciala pentru descarcerare si doua echipaje cu doua ambulante de la SAJ.
    In urma accidentului rutier produs intre doua autoturisme au rezultat trei victime, din care una incarcerata. Doua din cele trei victime au fost scoase din autoturisme de catre personalul medical venit la locul evenimentului si de cadre IPJ.
    Pompierii au descarcerat dintr-un autoturism o fata de aproximativ 14 ani in stare de inconstienta. Toate victimele au fost preluate de echipajele de la SAJ.
    Pompierii voluntari din cadrul SVSU Bicaz au masurile de prevenire si stingere a incendiilor si vor sabla caile rutiere de elementele rezultate in urma accidentului rutier


    26.08.2020-Misiune de stingere a unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din comuna Agapia

    Ca urmare a unui apel la 112, din jurul orei 07:32, pompierii nemteni au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din localitatea Filioara, comuna Agapia.
    Pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt s-au deplasat la locul solicitarii cu trei autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD.
    Incendiul se manifesta la o anexa gospodareasca si la acoperisul unei case. A existat posibilitatea propagarii si la alte anexe gospodaresti.
    Militarii au localizat si lichidat incendiul in urma caruia au ars: acoperisul anexei si al casei pe o suprafata de aproximativ 250 mp si bunurile materiale din interiorul anexei. Au fost salvate bunurile materiale din locuinta.
    8 oi si 4 porci au fost evacuate dintr-un adapost pentru animale la care se putea propaga incendiul. Scurtcircuitul electric a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.
    Nu au fost victime.

    Interventii desfasurate in 20-24 august 2020


    24.08.2020 - Misiune de deblocare a unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, in jurul orei 10:28, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament dintr-un bloc de locuinte situat pe strada Plevnei din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-a deplasat un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare.
    Pompierii au patruns in apartament, pe geamul de la balcon, cu ajutorul scarii culisabile. In interiorul apartamentului a fost gasita o femeie in varsta de 84 de ani fara semne vitale.


    24.08.2020 - Misiune de interventie la un accident rutier in comuna Petricani

    Ca urmare a unui apel la 112, din jurul orei 09:14, pompierii au fost solicitati sa intervina la un accident rutier in urma caruia un autoturism s-a rasturnat si a iesit din decor, produs pe raza localitatii Tarpesti din comuna Petricani. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD si un echipaj cu o ambulanta de la SAJ.
    In urma accidentului rutier produs au rezultat doua victime, neincarcerate, conducatorul auto (30 de ani) si pasagera din dreapta (27 de ani). Victimele au fost preluate de echipajele de la SMURD si SAJ si transportate la CPU Targu Neamt.
    Pompierii au asigurat si masurile de prevenire si stingere a incendiilor.


    24.08.2020 - Misiune de stingere a unui incendiu de vegetatie uscata produs in comuna Pastraveni

    Ca urmare a unui apel la 112, din jurul orei 00:06, un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu o autospeciala de stingere si un echipaj de pompieri voluntari din cadrul SVSU Pastraveni cu o autospeciala de stingere au intervenit pentru localizarea si lichidarea unui incendiu de vegetatie uscata produs in localitatea Radeni din comuna Pastraveni.
    Fortele de interventie au lichidat incendiul in urma caruia a ars vegetatia uscata pe o suprafata de aproximativ 2 ha.
    Focul deschis in spatii deschise a fost cauza probabila de producere a incendiului.


    23.08.2020 - Misiune de stingere a unui incendiu produs la o locuinta din comuna Grinties

    Prin apel la 112, in jurul orei 21:54, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Poiana, comuna Grinties. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompierii de la Garda II Poiana Teiului cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD.
    Incendiul se manifesta generalizat la nivelul unei locuinte si a unei anexe gospodaresti, cu posibilitatea propagarii la un adapost pentru animale. Nu au fost victime.
    Incendiul a fost localizat si lichidat. Locuinta cu o suprafata de aproximativ 120 mp cu bunurile materiale aflate in interior si o anexa gospodareasca (bucatarie de vara) cu o suprafata de aproximativ 9 mp au ars in totalitate. Cosul de fum neprotejat termic fata de materialele combustibile a fost cauza probabila de producere a incendiului.


    23.08.2020 - Misiune de deblocare a unei usi de la un apartament din municipiul Roman

    Prin apel la 112, in jurul orei 17:08, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament dintr-un bloc de locuinte situat pe strada Anton Pann, in municipiul Roman. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD de terapie intensiva mobila.
    Pompierii, cu ajutorul echipamentelor pentru descarcerare, au patruns in apartament unde au gasit un barbat in varsta de 62 de ani fara semne vitale.


    23.08.2020 - Misiune de stingere a unui incendiu produs la o locuinta din comuna Bahna

    Atentie la focul deschis in spatii deschise!
    Un barbat a ramas fara locuinta dupa ce a dat foc la deseuri (haine vechi)
    In jurul orei 13:05, pompierii romascani au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta in localitatea Brosteni din comuna Bahna.
    Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD si pompieri voluntari de la SVSU Moldoveni cu o autospeciala pentru stingere. Incendiul se manifesta generalizat la nivelul unei locuinte si la o anexa gospodareasca.
    Incendiul a fost localizat si lichidat in urma caruia au ars:
    - acoperisul casei pe o suprafata de aproximativ 80 mp;
    - bunurile materiale aflate in interiorul locuintei;
    - o anexa gospodareasca cu o suprafata de aproximativ 15 mp;
    - o autoutilitara;
    - vegetatie uscata pe o suprafata de aproximativ 300 mp;
    - 25 ml de gard din lemn.
    Proprietarul in varsta de 53 de ani a primit ingrijiri medicale de la echipajul de paramedici deoarece a suferit un atac de panica. Acesta a refuzat transportul la spital.
    Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind focul deschis in spatii deschise.


    21.08.2020 - Misiune de stingere a unui incendiu produs la o locuinta din municipiul Piatra-Neamt

    Ca urmare a unui apel la 112, din jurul orei 20:50, pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt au intervenit cu doua autospeciale de stingere pentru localizarea si lichidarea unui incendiu produs la o locuinta din municipiul Piatra-Neamt. Incendiul se manifesta in holul unei case de locuit situata pe strada Cezar Bolliac.
    Pompierii au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars materiale textile si mase plastice din interiorul locuintei. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind scurtcircuitul electric. Nu au fost victime.


    21.08.2020 - Misiune de stingere a unui incendiu produs la o locuinta din comuna Pastraveni

    In aceasta dupa amiaza, ca urmare a unui apel la 112, un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu o autospeciala de stingere cu apa si spuma impreuna cu un echipaj de pompieri voluntari din cadrul SVSU Pastraveni cu o autospeciala de stingere au intervenit pentru localizarea si lichidarea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Pastraveni. Incendiul se manifesta generalizat la o casa nelocuita.
    Dupa lichidarea incendiului a fost stabilita cauza probabila de producere a acestuia ca fiind jocul copiilor cu focul.


    20.08.2020 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in comuna Botesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 15:31, pompierii romascani au fost solicitati sa intervina la un accident rutier produs in localitatea Nisiporesti din comuna Botesti. La locul evenimentului s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD TIM si un echipaj cu ambulanta de la SAJ.
    In urma accidentului rutier produs intre un autotren si un autoturism au rezultat doua victime constiente, neincarcerate.Victimele acestui accident sunt doi copii, pasageri din autoturism.
    Un copil de 10 ani a fost preluat de echipajul de paramedici, iar un copil de 9 luni a fost preluat de echipajul de la SAJ. Dupa ce au primit ingrijiri medicale la locul evenimentului, ambele victime au fost transportate la CPU Roman. Echipajul de interventie a asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor si au degajat, curatat si spalat caile rutiere de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    20.08.2020 - Misiune de degajare a unei persoane inecate in raul Siret

    In jurul orei 13:30, pompierii nemteni au fost solicitati sa intervina pentru degajarea unei persoane inecate in raul Siret (in aval de podul rutier) intre localitatile Roman si Gadinti.
    Un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Roman s-a deplasat la locul solicitarii cu un autoturism de serviciu si o barca. Pompierii au scos din apa un barbat de aproximativ de 40 ani, fara semne vitale.



    Interventii desfasurate in data de 20-08-2020


    20.08.2020 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in comuna Botesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 15:31, pompierii romascani au fost solicitati sa intervina la un accident rutier produs in localitatea Nisiporesti din comuna Botesti. La locul evenimentului s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD TIM si un echipaj cu ambulanta de la SAJ.
    In urma accidentului rutier produs intre un autotren si un autoturism au rezultat doua victime constiente, neincarcerate.Victimele acestui accident sunt doi copii, pasageri din autoturism.
    Un copil de 10 ani a fost preluat de echipajul de paramedici, iar un copil de 9 luni a fost preluat de echipajul de la SAJ. Dupa ce au primit ingrijiri medicale la locul evenimentului, ambele victime au fost transportate la CPU Roman. Echipajul de interventie a asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor si au degajat, curatat si spalat caile rutiere de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    20.08.2020 - Misiune de degajare a unei persoane inecate in raul Siret

    In jurul orei 13:30, pompierii nemteni au fost solicitati sa intervina pentru degajarea unei persoane inecate in raul Siret (in aval de podul rutier) intre localitatile Roman si Gadinti.
    Un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Roman s-a deplasat la locul solicitarii cu un autoturism de serviciu si o barca. Pompierii au scos din apa un barbat de aproximativ de 40 ani, fara semne vitale.


    Interventii desfasurate in 01-14 august 2020


    14.08.2020 - Misiune de stingere a unui incendiu de vegetatie uscata in comuna Valea Ursului

    Ca urmare a unui apel la 112, din jurul orei 16:18, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la vegetatie uscata in localitatea Bucium din comuna Valea Ursului.
    Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompierii de la Punctul de lucru Poienari cu o autospeciala de stingere cu apa si spuma. A ars vegetatie uscata pe o suprafata de aproximativ opt hectare.
    Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind fumatul in locuri nepermise.


    14.08.2020 - Misiune de deblocare usa de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, in jurul orei 17:00, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat un echipaj pompieri din cadrul Detasamentului Piatra-Neamt cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si un echipaj de la SAJ cu o ambulanta .
    Pompierii, cu ajutorul scarii culisabile, au patruns pe un geam al apartamentului situat la etajul al doilea dintr-un bloc de locuinte situat pe strada Biruintei. In interiorul apartamentului miltarii au gasit un barbat de aproximativ 69 de ani ce nu prezenta semne vitale.


    14.08.2020 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in comuna Bodesti

    Ca urmare a unui apel la 112, din jurul orei 13:05, pompierii pietreni au fost solicitati sa intervina la un accident rutier produs pe raza comunei Bodesti. Pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt au intervenit cu o autospeciala pentru stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD TIM. In urma accidentului rutier produs intre doua autoturisme au rezultat trei victime.
    Pompierii au intervenit cu ajutorul echipamentelor pentru descarcerare si au scos dintr-un autoturism trei victime, constiente. Echipajul SMURD a preluat si transportat la spital un barbat de 63 de ani, cu multiple traumatisme.
    Conducatorul auto si un pasager au fost preluati si transportati la spital de catre echipaje de la SAJ.
    Militarii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor si vor sabla caile rutiere.


    14.08.2020 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in comuna Sabaoani

    Ca urmare a unui apel la 112, din jurul orei 13:08, pompierii romascani au fost solicitati sa intervina la un accident rutier produs pe raza comunei Sabaoani. Pompierii din cadrul Detasamentului Roman au intervenit cu o autospeciala pentru stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD TIM.
    In urma accidentului rutier produs intre doua autoturisme un autoturism s-a rasturnat, rezultand doua victime, constiente.
    Echipajul SMURD a preluat si transportat la spital un barbat de 41 de ani. Un echipaj de la SAJ a preluat o victima si a transportat-o la spital.
    Militarii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor si vor sabla caile rutiere.


    13.08.2020 - Misiune de stingere a unui incendiu produs la o garsoniera din municipiul Piatra-Neamt

    Ca urmare a unui apel la 112, din jurul orei 20:32, pompierii nemteni au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o garsoniera din municipiul Piatra-Neamt (strada Nicolae Iorga).
    Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala pentru stingere, o autospeciala complexa de interventie si o autospeciala pentru descarcerare.
    Incendiul se manifesta generalizat in interiorul unei garsoniere dintr-un bloc de locuinte cu patru nivele.
    Pana la sosirea fortelor de interventie aproximativ 40 de persoane din bloc s-au autoevacuat.
    Pompierii au evacuat inca 20 de persoane.
    Nu au fost victime.
    Militarii au localizat si lichidat incendiul si au evacuat fumul de pe casa scarilor, cu ajutorul motoventilatorului din dotarea autospecialei complexe de interventie. Au ars bunurile materiale din interiorul garsonierei.
    Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind efectul termic al curentului electric.
    Proprietara garsonierei, in varsta de 52 de ani, a suferit un atac de panica. Aceasta a primit ingrijiri medicale de la echipajul de la SAJ, refuzand transportul la spital.


    13.08.2020 - Cadre de la ISU Neamt infectate cu COVID-19

    Va informam ca rezultatele testului Covid pentru trei cadre care isi desfasoara activitatea in plan operativ la Detasamentul Piatra-Neamt sunt pozitive, acestea fiind asimptomatice.
    In acest sens, facem precizarea ca dupa primirea rezultatelor care indica infectarea, s-a procedat la informarea structurilor ierarhice si a Directiei de Sanatate Publica, pentru adoptarea masurilor legale.


    13.08.2020 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in comuna Gadinti

    Prin apel la 112, in jurul orei 10:15, pompierii romascani au fost solicitati sa intervina la un accident rutier produs in comuna Gadinti, pe DN 15 D. La locul evenimentului s-au deplasat trei echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere, o autospeciala pentru descarcerare si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Roman si un echipaj de la SAJ.
    In urma accidentului rutier produs intre patru autoturisme au rezultat sase victime constiente (cinci adulti si un copil), din care una incarcerata. Pompierii, cu ajutorul echipamentelor pentru descarcerare, au scos dintr-un autoturism un barbat de 32 de ani (conducator auto). Acesta a fost preluat de echipajul de paramedici si transportat la CPU Roman.
    Un copil de 8 ani a fost preluat de echipajul de la SAJ si transportat la CPU Roman.
    Militarii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor, au sablat caile rutiere si au ajutat la fluidizarea traficului.
    12.08.2020 - Misiune de cautare a unei persoane posibil inecata in apele raului Bistrita, pe raza orasului Roznov In urma unui apel la 112, pompierii pietreni au intervenit cu o autospeciala complexa de interventie, o barca si o autospeciala pentru scafandri pentru cautarea unei persoane posibil inecata in apele raului Bistrita, pe raza orasului Roznov. La misiune a participat si un scafandru din cadrul Detasamentului Piatra Neamt. Dupa aproximativ patru ore de cautari, pompierii au gasit in apele raului Bistrita un barbat de aproximativ 57 de ani, fara semne vitale.


    12.08.2020 - Dimineata de foc pentru pompierii pietreni!

    In dimineata zilei de 12.08.2020, pompierii din cadrul Detasamentului Piatra-Neamt au intervenit pentru localizarea si lichidarea a trei incendii produse la locuinte. In jurul orei 00:10, pompierii pietreni cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD au intervenit pentru localizarea si lichidarea unui incendiu produs la o locuinta in localitatea Izvoare din comuna Dumbrava Rosie.
    La ajungerea fortelor de interventie incendiul se manifesta generalizat la nivelul unei locuinte. Nu au fost victime.
    Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind focul deschis in spatii inchise (lumanare).


    In jurul orei 01:01, pompierii pietreni cu trei autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD au intervenit pentru localizarea si lichidarea unui incendiu produs la un apartament din municipiul Piatra-Neamt, in cartierul Valeni.
    La ajungerea pompierilor, incendiul se manifesta in interiorul a doua apartamente si la acoperisul unei cladiri cu un etaj, cu posibilitatea propagarii la celelalte apartamente.
    Pompierii au localizat si lichidat incendiul in urma caruia au ars aproximativ 110 mp din acoperisul cladirii, deseuri de carton aflate in pod, obiectele de mobilier si materiale textile.
    Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind efectul termic al curentului electric (cablu electric deteriorat).
    Locatarul apartamentului de la parter a suferit un atac de panica. Aceasta a primit ingrijiri medicale de la paramedici refuzand transportul la spital.


    In jurul orei 04:32, pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD si un echipaj de pompieri voluntari cu o autospeciala de stingere de la SVSU Candesti au intervenit pentru localizarea si lichidarea unui incendiu produs la o locuinta in localitatea Candesti. Incendiul se manifesta generalizat la nivelul unei locuinte existand pericolul propagarii la un adapost pentru animale si un depozit de furaje.
    Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind efectul termic al curentului electric.
    Proprietarul a suferit arsuri de gradul I la mana dreapta. Acesta a primit ingrijiri medicale de la echipajul de paramedici, refuzand transportul la spital.


    11.08.2020 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in comuna Gheraesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 23:37, pompierii romascani au fost solicitati sa intervina la un accident rutier produs in comuna Gheraesti. La locul evenimentului s-au deplasat trei echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere, o autospeciala pentru descarcerare si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Roman si un echipaj de la SAJ.
    In urma accidentului rutier produs intre un TIR si un autoturism au rezultat doua victime constiente, din care una incarcerata.
    Pompierii, cu ajutorul echipamentelor pentru descarcerare, au scos din autoturism o femeie de 41 de ani, aflata pe scaunul din dreapta conducatorului auto.
    Aceasta a fost preluata de echipajul de paramedici si transportata la CPU Roman.
    Conducatoarea autoturismului in varsta de 18 ani a fost preluata de echipajul de la SAJ .
    Militarii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor si au sablat caile rutiere.


    10.08.2020 - Misiune de degajare a unei persoane blocata intr-o fantana din comuna Dobreni

    Ca urmare a unui apel la 112, din jurul orei 17:08, pompierii nemteni au fost solicitati sa intervina pentru degajarea unei persoane blocata intr-o fantana la cca 4 m adancime, in localitatea Dobreni. Persoana intrase in fantana (aproximativ 8 m adancime ), cu ajutorul unei scari, pentru a curata fantana.
    La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala complexa de interventie si o ambulanta SMURD. Pompierii, cu ajutorul mijloacelor specifice de interventie de evacuare din mediu ostil, au scos un barbat in varsta de 68 de ani, constient. Barbatul a primit ingrijiri medicale de la paramedici, dar a refuzat transportul la spital.


    10.08.2020 - Misiune de degajare a unei persoane cazute in paraul Tolici din comuna Petricani

    Ca urmare a unui apel la 112, din jurul orei 16:53, pompierii nemteni au fost solicitati sa intervina pentru degajarea unei persoane cazute in paraul Tolici, in localitatea Tolici, comuna Petricani. La locul solicitarii s-au deplasat un echipaj de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare din cadrul Detasamentului Targu Neamt si un echipaj de la SAJ.
    Pompierii au scos din albia paraului, cu ajutorul targii, un barbat de aproximativ 60 de ani care cazuse de pe un pod, de la o inaltime de aproximativ 5-6 m. Barbatul, constient, a fost preluat de echipajul de la SAJ si transportat la spital.


    10.08.2020 - Misiune de salvare a unei persoane care ameninta ca se arunca de la inaltime in municipiul Roman

    Ca urmare a unui apel la 112, din jurul orei 15.18, pompierii romascani au fost solicitati sa intervina pentru salvarea unei persoane care ameninta ca se arunca de la inaltime. Trei echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Roman s-au deplasat la locul evenimentului cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare, o autospeciala pentru lucru la inaltime si o ambulanta SMURD.
    Un barbat de aproximativ 32 de ani a fost convins de un prieten si de loctiitorul comandantului Detasamentului Roman sa coboare de pe schela unui bloc (de la nivelul etajului al treilea).
    Dupa ce a coborat, barbatul a fost asistat de paramedici, refuzand transportul la spital.


    10.08.2020 - Misiune de stingere a unui incendiu produs la o fabrica de paine din municipiul Piatra Neamt

    Prin apel la 112, la ora 09:37, pompierii pietreni au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o fabrica de paine din municipiul Piatra-Neamt. Au intervenit pentru localizarea si lichidarea incendiului aproximativ 30 de pompieri cu 7 autospeciale (5 autospeciale pentru stingere, o autospeciala pentru lucru la inaltime si o ambulanta SMURD).
    La ajungerea fortelor de interventie incendiul se manifesta generalizat la nivelul acoperisului.
    Pompierii au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite.
    Nu au fost victime.
    A ars acoperisul cladirii pe o suprafata de aproximativ 800 mp.
    Datorita planseului din beton de la ultimul etaj, incendiul nu s-a propagat in interiorul cladirii.
    Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind folosirea focului pentru executarea unor lucrari de hidroizolatie bituminoasa, fara respectarea normelor de prevenire si stingere a incendiilor.
    Administratorul societatii comerciale, ce executa lucrari de hidroizolatie la acoperisul fabricii de paine, a fost sanctionat pentru nerespectarea normelor de prevenire si stingere a incendiilor.


    08.08.2020 - Misiune de stingere a unui incendiu produs la o locuinta in comuna Vanatori Neamt

    In data de 08.08.2020, prin apel la 112, in jurul orei 22:42, pompierii nemteni au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta in comuna Vanatori Neamt.
    Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit patru echipaje de pompieri militari cu trei autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Targu Neamt si pompieri voluntari din cadrul SVSU Vanatori Neamt.
    La ajungerea pompierilor incendiul se manifesta generalizat la nivelul acoperisului unei case si la acoperisul unei anexe gospodaresti, cu posibilitatea propagarii la o casa situata la 5 m distanta.
    Incendiul a fost localizat si lichidat, in urma caruia au ars:
    - acoperisul casei pe o suprafata de aproximativ 180 mp;
    - acoperisul unei anexe gospodaresti pe o suprafata de aproximativ 40 mp si bunurile materiale din interiorul acesteia.
    - 2 mp din acoperisul unei case din vecinatate.
    In urma incendiului, din cauza temperaturii ridicate, s-au deteriorat cinci geamuri de la casa invecinata.
    Proprietarul, in varsta de aproximativ 52 de ani, a suferit atac de panica. Acesta a primit ingrijiri medicale de la echipajul de paramedici la locul evenimentului, ulterior fiind transportat la spital.
    Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind fumatul in locuri nepermise.


    08.08.2020 - Misiune de stingere a unui incendiu de vegetatie uscata produs in comuna Bozieni

    In data de 08.08.2020, prin apel la 112, in jurul orei 20:10, pompierii romascani au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu de vegetatie uscata produs in localitatea Cuci din comuna Bozieni, cu posibilitatea propagarii la fondul forestier.
    Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit un echipaj de pompieri cu o autospeciala de stingere de la Punctul de lucru Poienari, un echipaj de pompieri cu o autospeciala de stingere de la Detasamentul Roman, un echipaj de pompieri voluntari din cadrul SVSU Oniceni cu autospeciala din dotare si pompieri voluntari din cadrul SVSU Bozieni.
    A ars vegetatia uscata pe o suprafata de aproximativ 40 hectare.
    Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind focul deschis in spatii deschise.


    08.08.2020 - Misiune de stingere a unui incendiu produs la un apartament dintr-un bloc din municipiul Piatra Neamt

    In aceasta dimineata, prin apel la 112, in jurul orei 02:10, pompierii pietreni au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la un apartament dintr-un bloc situat pe strada Grigore Ureche din municipiul Piatra Neamt.
    La locul solicitarii s-au deplasat trei echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere cu apa si spuma, o autospeciala complexa de interventie, o autospeciala de lucru la inaltime si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Piatra-Neamt si un echipaj de la SAJ.
    La ajungerea fortelor de interventie incendiul se manifesta la parterul unui bloc de locuinte, la o boxa improvizata sub casa scarilor. Casa scarilor si holurile imobilului erau inundate cu fum.
    Din cauza fumului au fost evacuate 11 persoane. Trei persoane au fost asistate de paramedici la locul evenimentului, nefiind nevoie transportul acestora la spital. Alte 40 de persoane s-au autoevacuat pana la ajungerea fortelor de interventie.
    Pompierii au localizat si lichidat incendiul si au evacuat fumul cu ajutorul motoventilatorului.
    In urma evenimentului au ars bunurile materiale aflate in interiorul boxei.
    Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind actiunea intentionata.


    07.08.2020 - Misiune de stingere a unui incendiu de vegetatie uscata in municipiul Roman

    Prin apel la 112, in jurul orei 16 :40, pompierii romascani au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu de vegetatie uscata in municipiul Roman, pe strada Islazului.
    La locul solicitarii s-au deplasat trei echipaje de pompieri cu doua
    autospeciale de stingere cu apa si spuma si o autospeciala complexa de interventie din cadrul Detasamentului Roman si voluntari de la SVSU Roman.
    Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul care se putea propaga la locuintele aflate in apropiere.
    A ars vegetatia uscata pe o suprafata de aproximativ 5 ha.
    Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind focul deschis in spatii deschise.


    07.08.2020 - Misiune de stingere a unui incendiu produs la o locuinta din comuna Bodesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 14 :47, pompierii pietreni au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Oslobeni, comuna Bodesti.
    La locul solicitarii s-au deplasat patru echipaje de pompieri cu trei autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Piatra Neamt si voluntari din cadrul SVSU Bodesti cu autospeciala din dotare.
    Incendiul se manifesta generalizat la nivelul unei case si la doua anexe gospodaresti, cu posibilitatea propagarii la alte anexe aflate in vecinatate. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul.
    Au ars:
    - casa pe o suprafata de aproximativ 60 mp cu bunurile materiale aflate in interior si documentele de identitate.
    - anexele gospodaresti (bucatarie de vara, adapost pentru animale, adapost pentru pasari) cu bunurile materiale din interior;
    -15 ml de gard.
    Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind scurtcircuitul electric.
    Nu au fost victime.


    07.08.2020 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in orasul Roznov

    In jurul orei 14:43, prin apel la 112, pompierii nemteni au fost solicitati sa intervina la un accident rutier produs in orasul Roznov, la iesirea spre Savinesti. La locul evenimentului s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala pentru descarcerare si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Piatra Neamt si un echipaj de la SAJ.
    In urma accidentului rutier produs intre un autoturism si o caruta au rezultat doua victime. Pana la ajungerea fortelor de interventie, soferul a fost scos din autoturism de catre participantii la trafic.
    Soferul autoturismului (71 de ani) a primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la paramedici, dar a refuzat transportul la spital.
    Conducatorul atelajului a fost preluat de echipajul de la SAJ si transportat la spital.
    Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor.


    06.08.2020 - Misiune CBRN in municipiul Piatra-Neamt

    Pompierii nemteni au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unui seif ce continea o substanta chimica neidentificata. Solicitarea a fost facuta de proprietarul unei cladiri dezafectate din Piatra Neamt, din stada Migdalelor.
    La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala pentru descarcerare si o autospeciala complexa de interventie din cadrul Detasamentului Piatra Neamt si o autospeciala CBRN din cadrul Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta al judetului Iasi.
    Pompierii au deschis seiful cu ajutorul echipamentelor speciale pentru descarcerare. In interiorul seifului a fost gasit un pachet ce continea o substanta chimica solida. Substanta va fi preluata de un operator economic autorizat.
    La aceasta misiune au participat reprezentantii institutiilor abilitate in gestionarea unor astfel de situatii de urgenta.


    05.08.2020 - Misiune de stingere a unui incendiu produs la o locuinta in municipiul Roman

    In data de 05 august a.c., prin apel la 112, in jurul orei 18:40, pompierii romascani au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta in municipiul Roman.
    La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu doua autospeciale de stingere cu apa si spuma din cadrul Detasamentului Roman si un echipaj de la SAJ. Incendiul se manifesta generalizat la o un foisor si la acoperisul unei anexe gospodaresti (formata dintr-o magazie de lemne si o bucatarie de vara) din imediata apropiere, cu posibilitatea propagarii la locuinta. Pana la ajungerea fortelor de interventie, proprietarul a scos din curtea locuintei un autoturism care a fost usor avariat din cauza incendiului. Pompierii au localizat si lichidat incendiul in urma caruia au ars:
    -foisorul pe o suprafata de aproximativ 25 mp si bunurile materiale aflate in interior (televizor, obiecte de mobilier, aparate electrocasnice etc.).
    - acoperisul anexei gospodaresti pe o suprafata de aproximativ 70 mp.
    Proprietara, in varsta de aproximativ 50 de ani, a suferit un atac de panica. Aceasta a primit ingrijiri medicale de la echipajul SAJ la locul evenimentului, refuzand transportul la spital.
    Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind scurtcircuitul electric.


    04.08.2020 - Misiune de degajare a unei persoane cazute in raul Cuejdi, in municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, in jurul orei 22.45, pompierii nemteni au fost solicitati sa intervina pentru degajarea unei persoane cazute in raul Cuejdi.
    La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala complexa de interventie si o ambulanta SMURD TIM.
    Pompierii au scos din apa raului Cuejdi un barbat, din pacate decedat. Cu ajutorul scarii culisabile si a unor procedee pentru alpinisti, militarii au scos victima din albia raului.


    04.08.2020 - Misiune de stingere a unui incendiu de vegetatie uscata in comuna Horia

    Prin apel la 112, in jurul orei 11:18, pompierii romascani au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu de vegetatie uscata in comuna Horia.
    Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit doua echipaje de pompieri cu doua autospeciale de stingere cu apa si spuma din cadrul Detasamentului Roman. Incendiul se manifesta la vegetatie uscata si la resturi menajere, cu posibilitatea propagarii la o ferma agricola.
    Au ars aproximativ 80 de tone de gunoi si vegetatie uscata pe o suprafata de aproximativ 2000 de mp.
    Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind focul deschis in spatii deschise.


    04.08.2020 - Misiune de stingere a unui incendiu produs la o locuinta din comuna Stefan cel Mare

    Prin apel la 112, in jurul orei 11:15, pompierii pietreni au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Ghigoiesti, comuna Stefan cel Mare.
    La locul solicitarii s-au deplasat trei echipaje de pompieri cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Piatra Neamt si voluntari din cadrul SVSU Stefan cel Mare cu o autocisterna.
    Incendiul se manifesta generalizat la nivelul unei case nelocuite, cu posibilitatea propagarii la o locuinta aflata in imediata apropiere.
    Pana la sosirea fortelor de interventie, un tanar in varsta de 24 de ani a incercat sa intervina pentru stingerea incendiului, suferind un traumatism la umar. Aceasta a fost preluat de paramedici si transportat la spital.
    Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in urma caruia a ars casa pe o suprafata de aproximativ 45 mp cu bunurile materiale aflate in interior.
    Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind focul deschis in spatii deschise.


    03.08.2020 - Misiune de stingere a unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Zanesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 18:53, pompierii pietreni au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Zanesti.
    La locul solicitarii s-au deplasat trei echipaje de pompieri cu trei autospeciale de stingere din cadrul Detasamentului Piatra Neamt, un echipaj de pompieri voluntari din cadrul SVSU Roznov, cu autospeciala de stingere din dotare si voluntari din cadrul SVSU Zanesti.
    Incendiul se manifesta violent la acoperisul locuintei si in bucatarie, cu posibilitatea propagarii la locuintele invecinate.
    Pompierii au localizat si lichidat incendiul, in urma caruia au ars:
    - acoperisul locuintei pe o suprafata de aproximativ 200 mp;
    - obiecte de mobilier;
    - aparate electrice si electrocasnice;
    - materiale textile.
    Proprietara, in varsta de aproximativ 58 de ani a suferit un atac de panica. Aceasta a primit ingrijiri medicale de la membrii unui echipaj de la SAJ, la locul evenimentului, refuzand transportul la spital.
    Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind aparatul de gatit lasat nesupravegheat.


    03.08.2020 - Comunicat de presa - Avansari la ISU Neamt!

    In fiecare an, in data de 1 august, cadrele militare din cadrul Ministerului Afacerilor Interne care au indeplinit stagiul minim in grad sunt avansate in gradul urmator. Este si cazul a 55 de pompieri militari din cadrul Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta ,,Petrodava" al judetului Neamt, care au implinit stagiul minim in grad in cursul anului 2020 si indeplinesc conditiile legale.
    Astazi, la sediul ISU Neamt, dupa ce a fost tinut un moment de reculegere pentru trecerea in nefiinta a comandantului nostru, generalul de brigada Nitica Ioan, a avut loc festivitatea de acordare a noilor grade pentru salvatorii nemteni care au implinit stagiul minim in grad.
    Astfel, au fost avansati:
    13 ofiteri
    - un ofiter de la gradul de locotenent-colonel la cel de colonel;
    - un ofiter de la gradul de capitan la gradul de maior,
    - 11 ofiteri de la gradul de sublocotenent la cel de locotenent.
    si
    42 de subofiteri
    - 17 subofiteri de la gradul de plutonier adjutant la gradul de plutonier adjutant sef;
    - 10 subofiteri de la gradul de plutonier major la gradul de plutonier adjutant;
    - un subofiter de la gradul de plutonier la gradul de plutonier major;
    - 14 subofiteri de la gradul de sergent major la gradul de plutonier.
    Inaintarea in gradul urmator este un moment important pentru fiecare militar, cu o incarcatura emotionala deosebita.
    Felicitari colegilor avansati si succes in continuare!



    02.08.2020 - Comunicat de presa - Generalul de brigada Ioan Nitica - 36 de ani, 11 luni si 7 zile in slujba Patriei!

    Vineri, 31 iulie 2020, comandantul nostru, generalul de brigada Ioan Nitica, a plecat sa ne vegheze de langa stele.
    A fost primul comandant al institutiei nou create in anul 2004, Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta Petrodava al judetului Neamt, institutie care dupa 15 ani de existenta, se apropie de obiectivul setat de leaderul sau: vreau sa fim cea mai buna institutie din judet!
    Generalul Ioan Nitica a avut o sete de cunoastere cum rar intalnesti, fiind preocupat in mod continuu de autoperfectionare. A croit aceasta institutie dupa principiile sale de viata, dupa felul sau de a fi, solicitand in mod constant imbunatatirea calitatii serviciilor pe care ISU Neamt le ofera cetatenilor judetului, neabdicand nici un moment de la principiul corectitudinii.
    Exigent, direct, luptator, vertical, generos, darz, demn, un om care si-a venerat mama si si-a iubit familia, generalul nostru a reusit sa impuna modestia si discretia care il caracterizau inclusiv pentru ziua de astazi.
    Dedicat trup si suflet meseriei, a reusit sa imprime aceasta atitudine si organizatiei, solicitandu-ne sa punem in permanenta pe primul plan CETATEANUL si obligatia noastra de a-i asigura securitatea in domeniul situatiilor de urgenta.
    Generalul a fost un patriot. DA, a iubit tara aceasta. Cand vorbea despre simbolurile nationale, despre drapel, imn sau ziua nationala, simteai cum se inflacareaza si aproape ii tremura vocea. L-ati auzit rostind juramantul militar in fata formatiei? Juramantul nu era o simpla enumerare de cuvinte. Generalul traia acest juramant si transmitea emotia cand il rostea pentru ca, din momentul in care dansul l-a depus, nu a facut altceva decat sa se conformeze:
    Jur credinta patriei mele, Romania!
    Jur sa-mi apar tara, chiar cu pretul vietii!
    Jur sa respect constitutia, legile tarii si regulamentele militare!
    Asa sa-mi ajute Dumnezeu!
    Acesta a fost generalul de brigada Ioan Nitica. A fost intruchiparea juramantului militar!
    Domnul general de brigada Nitica Ioan s-a nascut la data de 18 septembrie 1961, in municipiul Piatra Neamt, urmand cursurile claselor I-VIII in orasul natal.
    Studii
    * in anul 1980 a absolvit Liceul militar "Stefan cel Mare" din Campulung Moldovenesc;
    * in anul 1983 a absolvit Scoala Militara de ofiteri activi de transmisiuni Sibiu;
    * in anul 1993 a absolvit Facultatea Arme - Sectia Aparare Civila din cadrul Academiei de Inalte Studii Militare Bucuresti;
    * in anul 2004 a absolvit cursurile de Master la Facultatea de Comunicare si Relatii publice din cadrul Scolii Nationale de Studii Politice si Administrative;
    * in anul 2013 a obtinut titlul de doctor in domeniul Stiintelor Militare si Informatii la Universitatea Nationala de Aparare "Carol I" Bucuresti;
    Functii ocupate:
    * 1983-1990 - comandant de pluton la Centrul de Instruire al Apararii Civile;
    * 1990-1993 - ofiter III la Statul Major al Apararii Civile din Bucuresti;
    * 1993-1996 - sef de stat major la Comandamentul Militar Judetean de Aparare Civila Neamt;
    * 1996-2004 - inspector sef al Inspectoratului de Protectie Civila Neamt;
    * 2004-2020 - inspector sef al Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta " Petrodava" al judetului Neamt.
    Grade:
    * locotenent - 23.08.1983
    * locotenent major - 23.08.1987
    * capitan - 31.08.1992
    * maior - 31.07.1997
    * locotenent-colonel - 01.12.2001
    * colonel - 01.08.2006
    * general de brigada cu o stea - 29.11.2018
    Decoratii:
    * Medalia "Meritul Militar" clasa II - 1989
    * Ordinul "Meritul Militar" clasa III - 1998
    * Ordinul "Barbatie si credinta in grad de cavaler" - 2006
    * Semnul Onorific in serviciul Patriei pentru ofiteri pentru 25 de activitate si rezultate meritorii in indeplinirea atributiei si pregatirea profesional




    01.08.2020 - Comunicat de presa - Un caz de infectare cu Covid-19 a unui cadru ISU Neamt

    La nivelul ISU Neamt s-a inregistrat un caz de infectare cu Covid-19, a unui cadru care isi desfasoara activitatea in plan operativ si au fost luate masuri de protectie, conform protocoalelor medicale.
    In acest sens, facem precizarea ca dupa primirea rezultatului care indica infectarea, s-a procedat la informarea structurilor ierarhice si a Directiei de Sanatate Publica, pentru dispunerea masurilor legale.
    Ulterior, au fost dispuse masuri pentru carantinarea acestora la domiciliu, cu mentinerea unui contact telefonic permanent, prin intermediul unor persoane desemnate din cadrul institutiei.
    Mentionam ca de la inceputul perioadei care a determinat adoptarea de masuri speciale pentru protectia personalului, la nivelul tuturor structurilor din subordinea ISU Neamt au fost luate masuri pentru dezinfectia si igienizarea spatiilor, precum si a suprafetelor care sunt atinse frecvent.
    Manifestam o precupare deosebita pentru protejarea personalului propriu, cu accent pe verificarea modului de respectare a procedurilor pentru cazurile cu suspiciune sau confirmate Covid-19, in ceea ce priveste echiparea corespunzatoare a personalului si decontaminarea dupa fiecare interventie, atat a personalului, cat si a tehnicii de interventie.


    30.07.2020 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in comuna Vanatori Neamt

    Ca urmare a unui apel la 112, din jurul orei 07:37, pompierii nemteni au fost solicitati sa intervina la un accident rutier produs in comuna Vanatori Neamt, zona Branisate. La locul evenimentului s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Targu Neamt si o ambulanta de la SAJ.
    In urma accidentului rutier produs intre doua autoturisme au rezultat trei victime.
    Unul dintre conducatorii auto implicati a fost preluat de echipajul de la SAJ si transportat la spital.
    Celalalt conducator auto (56 de ani) a fost preluat de echipajul SMURD si transportat la CPU Targu Neamt.
    Un pasager, dintr-un autoturism implicat in accident, a primit ingrijiri medicale de la echipajul de paramedici, la locul evenimentului, dar a refuzat transportul la spital. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor si au sablat caile rutiere.


    30.07.2020 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in comuna Timisesti

    Ca urmare a unui apel la 112, din jurul orei 07:54, pompierii nemteni au fost solicitati sa intervina la un accident rutier produs pe raza localitatii Dumbrava, comuna Timisesti.
    La locul evenimentului s-au deplasat un echipaj de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare din cadrul Detasamentului Targu Neamt si o ambulanta de la SAJ.
    In urma accidentului rutier produs intre doua autoturisme au rezultat doua victime.
    Unul dintre conducatorii auto implicati a fost preluat de echipajul de la SAJ si transportat la spital.
    Un pasager (barbat 42 de ani), din celalalt autoturism implicat in accident, a fost extras de pompieri si predat echipajului de la SAJ, fiind transportat la CPU Targu Neamt. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor si au sablat caile rutiere de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    30.07.2020 - Misiune de stingere a unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din comuna Pancesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 05:18, pompierii romascani au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din localitatea Ciurea, comuna Pancesti
    La locul evenimentului s-au deplasat un echipaj de pompieri cu o autospeciala de stingere de la Punctul de lucru Poienari si doua echipaje de pompieri, cu o autospeciala de stingere cu apa si spuma si o ambulanta SMURD, din cadrul Detasamentului Roman si voluntari din cadrul SVSU Pancesti. Incendiul se manifesta generalizat la o la o anexa gospodareasca si un adapost pentru animale, cu posibilitatea propagarii la o anexa gospodaresca din imediata vecinatate.
    Pompierii au localizat si lichidat incendiul.
    Au ars:
    - o anexa gospodareasca si un adapost pentru animale o suprafata de aproximativ 130 mp,
    - bunurile materiale aflate in anexele gospodaresti,
    - 2 mc de cherestea,
    - 600 kg grau, v - un circular,
    - un motocultor,
    - o cositoare,
    - plante furajere.
    Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind focul deschis in spatii inchise (lumanare).


    30.07.2020 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in municipiul Roman

    Ca urmare a unui apel la 112, pompierii romascani au fost solicitati sa intervina la un accident rutier produs in municipiul Roman, pe strada Gheorghe Doja.
    La locul evenimentului s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Roman si o ambulanta de la SAJ.
    In urma accidentului rutier produs intre un autoturism si un microbuz a rezultat o victima, care a fost preluata de SAJ si transportata la CPU Roman.
    O echipa de la Del Gaz Grid a fost solicitata sa intervina deoarece in urma accidentului rutier a fost avariat un stalp de tensiune si un punct de distributie cablu TV.
    Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor si vor sabla caile rutiere de elementele rezultate in urma accidentului rutier.