Comunicate de presa

    1. Buletin informativ - Interventii in perioada 13.02-24.02.2021

    2. Buletin informativ - Interventii in perioada 26.01-27.01.2021

    3. Buletin informativ - Interventii in perioada 21.01-19.01.2021

    4. Buletin informativ - Interventii in perioada 13.01-18.01.2021

    5. Buletin informativ - Interventii in perioada 01.01-13.01.2021

    6. Buletin informativ - Interventii in perioada 01.12-31.12.2020

    7. Buletin informativ - Interventii in perioada 19.11-26.11.2020

    8. Buletin informativ - Interventii in perioada 16.11-18.11.2020

    9. Buletin informativ - Incendiu la Spitalul Judetean de Urgenta din Piatra Neamt

    10. Buletin informativ - Interventii in perioada 01.11-11.11.2020

    11. Buletin informativ - Interventii in perioada 24.10-30.10.2020

    12. Buletin informativ - Interventii in perioada 08.10-15.10.2020

    13. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 02.10-07.10.2020

    14. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 21.09-23.09.2020

    15. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 18.09-21.09.2020

    16. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 18.09-01.09.2020

    17. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 27.08-30.08.2020

    18. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 25-26.08.2020

    19. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 20-24 august 2020

    20. Buletin informativ - Interventii desfasurate in data de 20-08-2020

    21. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 01-14 august 2020

    22. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 25-30 iulie 2020

    23. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 19-24 iulie 2020

    24. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 18 iulie 2020

    25. Buletin informativ - Interventii desfasurate in perioada 03 iulie - 15 iulie 2020

    26. Buletin informativ - Interventii desfasurate in perioada 18 iunie - 01 iulie 2020

    27. Buletin informativ - Interventii desfasurate in perioada 17 iunie - 18 iunie 2020

    28. Buletin informativ - Interventii desfasurate in perioada 12 iunie - 16 iunie 2020

    29. Buletin informativ - Interventii desfasurate in perioada 06 iunie- 11 iunie 2020

    30. Buletin informativ - Interventii desfasurate in perioada 05 iunie- 08 iunie 2020

    31. Buletin informativ - Interventii desfasurate in perioada 29 mai - 02 iunie 2020

    32. Buletin informativ - Interventii desfasurate in perioada 15 mai - 28 mai 2020

    33. Buletin informativ - Interventii desfasurate in perioada 01 mai - 14 mai 2020

    34. Buletin informativ - Buletin informativ pentru luna aprilie 2020

    35. Buletin informativ - Buletin informativ pentru luna martie 2020

    36. Buletin informativ - Buletin informativ pentru luna februarie 2020

    37. Buletin informativ - Buletin informativ pentru luna ianuarie 2020




    •Comunicat de presa- 28 februarie - Ziua Protectiei Civile din Romania
    •Comunicat de presa- Controale tematice la unitatile de invatamant din judetul Neamt
    •Comunicat de presa- ISU NEAMT recruteaza candidati pentru concursul de admitere la Scoala de Subofiteri de Pompieri si Protectie Civila Pavel Zaganescu Boldesti
    •Comunicat de presa- Controale tematice la unitatile sanitare cu paturi din judetul Neamt
    •Comunicat de presa- RAPORT DE EVALUARE a activitatii desfasurate de ISU NEAMT anul 2020







    Interventii in perioada 13.02-24.02.2021


    24.02.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Piatra Soimului

    Prin apel la 112, in jurul orei 12:20, pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt au fost alertati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o casa din localitatea Poieni, comuna Piatra Soimului. Incendiul se manifesta la nivelul acoperisului unei locuinte cu posibilitatea propagarii la intreaga constructie.
    La locul solicitarii s-au deplasat de urgenta pompieri voluntari din cadrul SVSU Roznov cu autospeciala din dotare si pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul. Au ars acoperisul casei pe o suprafata de aproximativ 40 mp si obiecte de imbracaminte depozitate in pod.
    Cosul de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile a fost cauza probabila de producere a incendiului.
    Nu au fost victime.


    23.02.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat un echipaj de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Cu ajutorul scarii culisabile, pompierii au patruns prin balconul apartamentului situat la al doilea etaj dintr-un bloc de locuinte situat pe strada Grigore Ureche. In balconul apartamentului a fost gasita o femeie de aproximativ 79 de ani, cazuta, constienta. Aceasta a fost preluata de echipajul de la SAJ si transportata la spital.


    22.02.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la vegetatie uscata in comuna Bargauani

    Ca urmare a unui apel la 112, pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt au intervenit cu doua autospeciale de stingere pentru localizarea si lichidarea unui incendiu produs la vegetatie uscata in comuna Bargauani. A ars vegetatie uscata pe o suprafata aproximativ 3 hectare. Focul deschis in spatii deschise a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    21.02.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din comuna Tazlau

    Prin apel la 112, 20:45, pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt au fost alertati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din localitatea Tazlau. Incendiul se manifesta generalizat la nivelul unei anexe gospodaresti (bucatarie de vara) cu posibilitatea propagarii la locuinta din imediata vecinatate. La locul solicitarii s-au deplasat de urgenta pompieri voluntari din cadrul SVSU Tazlau cu autospeciala din dotare si pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. A ars anexa gospodareasca cu suprafata de aproximativ 15 mp cu bunurile materiale aflate in interior (obiecte de mobilier, aragaz, materiale textile etc) si s-a deteriorat 8 mp dintr-un perete al locuintei placat cu lambriu pvc. A fost salvata locuinta care se afla la o distanta de aproximativ 2 m de anexa la care s-a produs incendiul si un adapost pentru animale in care erau depozitate plante furajere. Cosul de fum deteriorat a fost cauza probabila de producere a incendiului. Proprietara locuintei in varsta de 66 de ani a suferit atac de panica. Aceasta a primit ingrijiri medicale de la echipajul SMURD la locul evenimentului, dar a refuzat transportul la spital.


    21.02.2021 - Misiune de interventie la accident in urma caruia o persoana a cazut cu motocicleta de la inaltime, pe raza comunei Dulcesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 14:14, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident in urma caruia o persoana a cazut cu motocicleta de la inaltime, pe raza comunei Dulcesti (localitatea Corhana). La locul solicitarii s-au deplasat de urgenta pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala pentru stingere cu modul pentru descarcerare, o ambulanta SMURD -TIM si utilajul UT 2000. Accesul pana la victima nu a putut fi facut cu autospecialele (aproximativ 3 km au parcurs pompierii de unde au lasat autospecialele pana au ajuns la victima). Pompierii, cu ajutorul targii lopata si UT 2000, au scos victima din rapa de aproximativ opt metri adancime si au transportat-o la ambulanta SMURD - TIM (la jumatatea distantei au fost ajutati de un autoturism de teren). Victima, un barbat de aproximativ 28 de ani, a primit ingrijiri medicale de la echipajul SMURD si a fost transportata la CPU Roman.


    21.02.2021 - Misiune de interventie la o tentativa de suicide in municipiul Roman

    In jurul orei 14:03, prin apel la 112 pompierii din cadrul Detasamentului Roman au fost alertati sa intervina la o tentativa de suicid. Un barbat de aproximativ 45 de ani ameninta ca se va arunca de pe un pod pietonal peste raul Moldova. La locul indicat s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu un autoturism de serviciu, o barca si o ambulanta SMURD. Persoana a fost convinsa sa renunte la gestul sau.


    20.02.2021 - Misiune de stabilire a cauzei de incendiu in localitatea Pangarati

    In data de 20 februarie, in jurul orei 19:02, prin apel la 112, Dispeceratul integrat ISU - Ambulanta Neamt a fost instiintat despre decesul unei persoane in interiorul unei locuinte, survenit posibil in urma unui incendiu, din localitatea Pangarati. Apelantul ne-a informat ca incendiul a fost stins. La locul evenimentului s-au deplasat un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala complexa pentru interventie pentru stabilirea cauzei probabile de incendiu si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Ajunsi la locul solicitarii, pompierii au gasit trupul carbonizat al unei femei de aproximativ 71 de ani. Incendiul s-a manifestat intr-o camera, la nivelul unui pat, in care se afla o persoana. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind focul deschis in spatii inchise (lumanare).


    20.02.2021 - Misiune pentru stingerea unui incendiu produs la un service auto din comuna Agapia

    Prin apel la 112, in jurul 03:56, pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt au fost alertati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la un service auto din comuna Agapia. Incendiul se manifesta la o constructie cu doua hale in care functiona un service auto si un depozit de piese auto, cu posibilitatea propagarii la locuinta si la vecinatati. Ardea generalizat o hala in care se aflau garate doua autoturisme si acoperisul celeilalte hale in care erau depozitate piesele auto. La locul solicitarii s-au deplasat de urgenta pompierii targnemteni cu trei autospeciale pentru stingere si o ambulanta SMURD. Pompierii au localizat si lichidat incendiul. Interventia a fost dificila din cauza materialelor usor combustibile din interiorul celor doua hale. A ars o hala construita din lemn pe structura metalica pe o suprafata de aproximativ 250 mp cu cele doua autoturisme garate in interior si scule si utilaje specifice activitatii, S-au deteriorat acoperisul celeilalte hale construite din tabla si lemn pe o suprafata de aproximativ 150 mp si piese auto din interiorul halei. A fost salvata locuinta aflata in imediata vecinatate a constructiei la care s-a produs incendiul. Scurtcircuitul electric a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    19.02.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o casa de adunare a unui cult religios din comuna Icusesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 20:30, pompierii din cadrul Detasamentului Roman au fost alertati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o casa de adunare a unui cult religios din comua Icusesti. Incendiul se manifesta partial la acoperisul unei constructii pe o suprafata de aproximativ 60 mp cu posibilitatea propagarii la intreg imobilul si alte vecinatati. La locul solicitarii s-au deplasat de urgenta pompierii romascani cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD si pompieri voluntari din cadrul SVSU Icusesti. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Cosul de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile a fost cauza probabila de producere a incendiului.


    19.02.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Tamaseni

    In jurul orei 08:48, pompierii din cadrul Detasamentului Roman au fost alertati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Adjudeni, comuna Tamaseni. Incendiul se manifesta la acoperisul unei locuinte si in interiorul unei incaperi, cu posibilitatea propagarii la doua case aflate in imediata vecinatate. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompierii romascani cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD si pompieri voluntari din cadrul SVSU Tamaseni. Pompierii au evacuat din locuinta o butelie care prezenta risc. Fortele de interventie au localizat si stins incendiul in limitele gasite. Au ars aproximativ 120 mp din acoperis, aproximativ doi mc de cherestea depozitata in pod si bunuri marteriale din interiorul unei incaperi (obiecte de mobilier, obiecte de uz gospodareasc, aparate electrocasnice etc). Suprasolicitarea unei prize de alimentare cu energie electrica a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu. Au fost salvate cele doua case aflate in imediata vecinatate si partial constructia la care s-a produs evenimentul. Nu au fost victime.


    19.02.2021 - Misiune de interventie pentru asigurea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor pentru aterizarea/decolarea unui elicopter SMURD, pe Stadionul din orasul Targu Neamt

    In jurul orei 09:55, un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu o autospeciala de stingere a fost solicitat sa asigure masuri de prevenire si stingere a incendiilor pentru aterizarea/decolarea unui elicopter SMURD, pe Stadionul din orasul Targu Neamt. Elicopterul a fost solicitat de Spitalul Orasenesc Targu Neamt pentru preluarea unui pacient (barbat) si transportul acestuia la Iasi. 19.02.2021 - Misiuni specifice sezonului rece Ca urmare a temperaturilor scazute din timpul noptii, in aceasta saptamana ISU Neamt a executat misiuni de patrulare in vederea identificarii persoanelor fara adapost in orasele in care isi desfasoara activitatea Detasamentele de pompieri, Piatra-Neamt, Roman si Targu Neamt. Aceste misiuni vor continua si in perioada urmatoare. In cazul in care vor fi identificate astfel de persoane, acestea vor fi transportate la centrele special amenajate. In aceasta perioada se desfasoara si misiuni de monitorizare a fenomenului de zapor pe raul Bistrita, pe raza localitatilor Borca, Farcasa si Poiana Teiului. Din amonte curge zai 50 %.


    19.02.2021 - Misiune pentru cautarea unei persoane disparute in localitatea Potoci

    La solicitarea IPJ Neamt, ISU Neamt participa la o misiune de cautare a unei persoane disparute in localitatea Potoci. La aceasta misiune s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala pentru scafandri si o barca. 18.02.2021 - Misiune pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor ca urmare a unui accident rutier in urma caruia un autoturism a intrat intr-o pompa de alimentare a unei statii Peco, pe centura ocolitoare a municipiului Roman In aceasta dimineata, pompierii romascani cu o autospeciala pentru stingere cu modul pentru descarcerare au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor ca urmare a unui accident rutier in urma caruia un autoturism a intrat intr-o pompa de alimentare a unei statii Peco, pe centura ocolitoare a municipiului Roman. Nu au fost scurgeri de carburant, pompa de alimentare cu carburanti nefiind afectata. Nu au fost victime.


    18.02.2021 - Rezultatul testului Covid pentru un cadru militar ce isi desfasoara activitatea in cadrul ISU Neamt este pozitiv

    Va informam ca rezultatul testului Covid pentru un cadru militar ce isi desfasoara activitatea in cadrul ISU Neamt este pozitiv. In acest sens, facem precizarea ca dupa primirea rezultatului care indica infectarea, s-a procedat la informarea structurilor ierarhice si a Directiei de Sanatate Publica, pentru adoptarea masurilor legale.


    18.02.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Baltatesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 00:56, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Baltatesti. Incendiul se manifesta generalizat la acoperisul locuintei si in interiorul unei camere. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD si pompieri voluntari din cadrul SVSU Baltatesti. Din pacate, in interiorul camerei a fost surprins in incendiu un barbat de aproximativ 55 de ani. Acesta a fost gasit carbonizat de catre voluntari. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul. Jarul cazut din sistemele de incalzire a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    16.02.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o anexa gospodareasca din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu doua autospeciale pentru stingere. La sosirea fortelor de interventie incendiul se manifesta generalizat la nivelul unei constructii din lemn (cu o suprafata de aproximativ 50 mp). Burlanul amplasat necorespunzator fata de materiale combustibile a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu. Interventia a fost una dificila din cauza amplasarii constructiei si a drumului greu accesibil.


    16.02.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier pe E 85, pe raza comunei Horia

    Prin apel la 112 pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe E 85, pe raza comunei Horia. Accidentul rutier s-a produs intre doua autoturisme, unul dintre acestea parasind partea carosabila. La locul evenimentului s-au deplasat un echipaj de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare din cadrul Detasamentului Roman si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Pana la sosirea fortelor de interventie, cele 4 persoane din cele doua autoturisme s-au autoevacuat. Acestia au primit ingrijiri medicale de la echipajul SAJ, dar au refuzat transportul la spital. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor prin deconectarea bornelor de la cele doua autoturisme si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    16.02.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din comuna Hangu

    Ca urmare a unui apel la 112, pompierii din cadrul Garzii 2 de Interventie Poiana Teiului au intervenit cu o autospeciala pentru stingere si o ambulanta SMURD pentru localizarea si lichidarea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din localitatea Ruginesti, comuna Hangu. Incendiul se manifesta generalizat la nivelul unei anexe gospodaresti (o bucatarie de vara si o magazie din lemn) cu posibilitatea propagarii la locuinta. La locul evenimentului s-au deplasat si pompierii voluntari din cadrul SVSU Hangu. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul. A ars anexa gospodareasca cu suprafata de aproximativ 35 mp cu bunurile materiale aflate in interior. Scurtcircuitul electric a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    16.02.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii cu o autospeciala pentru descarcerare si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Piatra-Neamt. Cu ajutorul mijloacelor si accesoriilor specifice pentru descarcerare, pompierii au patruns in apartamentul situat la al treilea etaj intr-un bloc de locuinte din strada 1Decembrie 1918. In interiorul apartamentului pompierii au gasit un barbat de aproximativ 71 de ani, cazut, semiconstient. Barbatului i s-a acordat masurile de prim ajutor calificat de echipajul SMURD, dupa care a fost transportat la spital.


    15.02.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman

    In jurul orei 16:27, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Roman. Cu ajutorul mijloacelor si accesoriilor specifice pentru descarcerare, pompierii au patruns in apartamentul situat la al treilea etaj intr-un bloc de locuinte din strada Tineretului. In interiorul apartamentului pompierii au gasit o femeie de aproximativ 67 de ani, ce nu prezenta semne vitale.


    14.02.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Farcasa

    Prin apel la 112, in jurul orei 21:50, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Frumosu, comuna Farcasa. Incendiul se manifesta generalizat la acoperisul unui imobil (cu trei locuinte), cu posibilitatea propagarii la alte constructii invecinatate. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompierii din cadrul Garzii 2 de Interventie Poiana Teiului cu doua autospeciale pentru stingere si o ambulanta SMURD, pompieri voluntari din cadrul SVSU Borca cu o autospeciala pentru stingere si pompieri voluntari din cadrul SVSU Farcasa. Nu au fost victime. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. A ars acoperisul imobilului pe o suprafata de aproximativ 100 mp. Cosul de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    14.02.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Alexandru cel Bun

    Prin apel la 112, in jurul orei 16:27 pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Vadurele, comuna Alexandru cel Bun. Incendiul se manifesta la acoperisul unei anexe gospodaresti cu posibilitatea propagarii la locuinta care era alipita de aceasta. Pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt au intervenit pentru localizarea si lichidarea incendiului cu doua autospeciale pentru stingere. In urma incendiului au ars acoperisul pe o suprafata de aproximativ 150 mp, un perete din lemn pe o suprafata de 80 mp si materiale textile. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind cosul de fum deteriorat .


    14.02.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier pe DN 15 B, pe raza comunei Vanatori Neamt

    Prin apel la 112, in jurul orei 14:57, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe DN 15 B, pe raza comunei Vanatori Neamt. Accidentul rutier s-a produs intre o autoutilitara si un autoturism. Din primele informatii trei persoane au ramas blocate. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu o autospeciala pentru descarcerare, o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD-EPA si doua echipaje cu ambulante de la SAJ. Pompierii au descarcerat trei persoane ( conducatorul autoturismului si conducatorul autoutilitarei si un pasager) In autoutilitara erau doua persoane, constiente. Acestora li s-a acordat primul ajutor de catre un echipaj de la SAJ si echipajul EPA. Soferul autoturismului era inconstient. Acestuia i s-au aplicat manevre de resuscitare de catre cel de-al doilea echipaj de la SAJ. Toate cele trei persoane au fost transportate la spital. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor prin deconectarea bornelor bateriilor de la cele doua autovehicule si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    14.02.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la un autoturism pe DN 15, pe raza comunei Dumbrava Rosie

    Prin apel la 112, in jurul orei 10:43, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la un autoturism pe DN 15, pe raza comunei Dumbrava Rosie. Incendiul se manifesta generalizat la nivelul unui autoturism. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompierii pietreni cu o autospeciala complexa pentru interventie si o autospeciala pentru stingere cu apa si spuma. Nu au fost victime. Scurtcircuitul electric a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    14.02.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier pe DN 15 , pe raza comunei Garcina

    Prin apel la 112, in jurul orei 08:40, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe pe DN 15, pe raza comunei Garcina. In urma accidentului rutier produs un autoturism a parasit partea carosabila. In interiorul autoturismului au ramas blocate doua persoane. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala de stingere, o autospeciala pentru descarcerare, o ambulanta SMURD-TIM si o ambulanta SMURD-EPA. Pompierii au descarcerat cele doua victime din autoturism (femeie de 30 de ani si barbat de 28 de ani). Cele doua persoane, constiente, au fost preluate de echipajele SMURD si transportate la spital. Au fost asigurate si masurile de prevenire si stingere a incendiilor prin deconectarea bornelor de autoturism.


    13.02.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la un autoturism pe raza municipiului Roman

    Prin apel la 112, in jurul orei 14:43, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la un autoturism pe strada Stefan cel Mare din municipiul Roman. Incendiul se manifesta generalizat la nivelul unui autoturism. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompierii romascani cu o autospeciala pentru stingere cu apa si spuma. Nu au fost victime. Scurtcircuitul electric a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    13.02.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la un autoturism pe raza municipiului Roman

    Prin apel la 112, in jurul orei 12:22, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la un autoturism pe DC 15 C, pe raza comunei Bodesti. Incendiul s-a manifestat generalizat la nivelul unui autoturism. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala de stingere si pompieri voluntari din cadrul SVSU Bodesti cu autospeciala din dotare. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul. Nu au fost victime. Scurtcircuitul electric a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.



    Interventii in perioada 26.01-27.01.2021


    27.01.2021 - Misiune de interventie pentu stingerea unui produs la un adapost pentru animale din comuna Borlesti

    In jurul orei 23:19, prin apel la 112, am fost instiintati despre producerea unui incendiu produs la un adapost pentru animale din comuna Borlesti. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD.
    Incendiul se manifesta generalizat la nivelul unui adapost pentru animale, cu posibilitatea propagarii la locuinta.
    Pompierii au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars adapostul pentru animale cu o suprafata de aproximativ 70 mp si sapte tone de plante furajere. Din pacate in incendiu au fost surprinse trei bovine mari, doua bovine mici si o cabalina, care nu au putut fi salvate. Proprietarul in varsta de 76 de ani a suferit arsuri la nivelul membrelor superioare. Acesta a primit primul ajutor calificat de la paramedici, refuzand transportul la spital.
    Actiunea intentionata a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    27.01.2021 - Misiune de interventie pentu stingerea unui produs la o anexa gospodareasca din comuna Trifesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 22:48, am fost instiintati despre producerea unui incendiu la o anexa gospodareasca din localitatea Miron Costin, comuna Trifesti.
    Incendiul se manifesta la o anexa gospodareasca cu posibilitatea propagarii la locuinta de care era lipita.
    Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. Pompierii militari au stins incendiul in urma caruia a ars anexa gospodareasca cu suprafata de aproximativ 20 mp cu bunurile materiale aflate in interior si s-a deteriorat o centrala termica.
    Cauza probabila de producere a acestui incendiu a fost stabilita ca fiind depozitarea jarului si cenusii in apropierea unor materiale combustibile.


    27.01.2021 - Misiune de interventie pentu stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din comuna Ceahlau

    In jurul orei 22:40, prin apel la 112 am fost instiintati despre producerea unui incendiu la o anexa gospodareasca din comuna Ceahlau. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompieri din cadrul SVSU Ceahlau cu o autospeciala de stingere si doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD de la Garda 2 de Interventie Poiana Teiului. Incendiul se manifesta in interiorul unei anexe gospodaresti (bucatarie de vara), cu posibilitatea propagarii la intreaga anexa.
    Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in urma caruia au ars o cafetiera, o hota, materiale textile si s-au deteriorat obiecte de mobilier. Scurtcircuitul electric a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu


    27.01.2021 - Misiune de interventie pentu stingerea unui incendiu produs la o locuinta din municipiul Piatra Neamt

    Ca urmare a unei solicitari venite din partea IPJ, pompierii au intervenit pentru localizarea si lichidarea unui incendiu produs la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala complexa pentru interventie, o autospeciala pentru lucru la inaltime si o autospeciala pentru stingere cu apa si spuma.
    Incendiul s-a produs ca urmare a unei acumulari de gaze (de la butelii) intr-un apartament situat la primul etaj dintr-un bloc de locuinte din strada Grigore Ureche.
    Toti locatarii din bloc au fost evacuati.
    In urma incendiului au rezultat doua victime: un minor de 7 ani si un barbat de 39 de ani.
    Minorul a fost preluat de echipajul de la SAJ si transportat la UPU Piatra-Neamt. Barbatul a primit ingrijiri medicale de la un echipaj de la SAJ. La locul evenimentului s-au deplasat reprezentanti din cadrul Primariei Piatra Neamt si reprezentanti de la Inspectoratul de Stat in Constructii.


    27.01.2021 - Misiune de interventie pentu stingerea unui incendiu produs la o locuinta din municipiul Roman

    In aceasta dimineata, in jurul orei 07:14, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din municipiul Roman. Incendiul se manifesta la o anexa gospodareasca si la acoperisul unui imobil (cu doua locuinte) cu posibilitatea propagarii la alta locuinta din imediata apropiere, situate pe strada Vasile Alecsandri. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu trei autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD si voluntari din cadrul SVSU Roman.
    Proprietara locuintei in varsta de 86 de ani a suferit atac de panica. Aceasta a primit ingrijiri medicale de la paramedici la locul evenimentului, refuzand transportul la spital.
    Pompierii au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars o anexa gospodareasca cu o suprafata de aproximativ 60 mp cu bunurile materiale aflate in interior (o centrala termica, cauciucuri, etc), o magazie din lemn cu o suprafata de aproximativ 60 mp si acoperisul locuintei pe o suprafata de aproximativ 20 mp. Burlanul de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    27.01.2021 - Misiune de interventie pentu stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Garcina

    Prin apel la 112, in jurul orei 00:05, pompierii nemteni au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Almas, comuna Garcina. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD.
    Incendiul se manifesta generalizat la nivelul unei case, cu posibilitatea propagarii la o casa din vecinatate.
    Pompierii au localizat si lichidat incendiul. Pompierii au salvat din flacari un catel. Actiunea intentionata a fost stabilita ca fiind cauza probabila de producere a incendiului.


    26.01.2021 - Misiune de interventie pentu stingerea unui incendiu produs la o locuinta din municipiul Piatra-Neamt

    In jurul orei 16:25, prin apel la 112, pompierii nemteni au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din municipiul Piatra-Neamt.
    Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompierii din cadrul Detasamentului Piatra-Neamt cu doua autospeciale de stingere. Incendiul se manifesta in interiorul unei locuinte situata pe strada Cetatea Neamtului.
    Pompierii au scos din locuinta cuprinsa de flacari o butelie, ce prezenta risc de explozie.
    Incendiul a fost localizat si lichidat de fortele de interventie. In urma incendiului au ars bunurile materiale din interiorul a doua camere (obiecte de mobilier, materiale textile, aparate electrice si electrocasnice etc). Din fericire nu au fost victime.
    Scurtcircuitul electric a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    26.01.2021 - Misiune de interventie pentu stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Sagna

    Prin apel la 112, in jurul orei 14:30 am fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Sagna. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD si pompieri voluntari din cadrul SVSU Sagna.
    Incendiul se manifesta generalizat la nivelul unei locuinte, cu posibilitatea propagarii la locuinta aflata in imediata vecinatate si o anexa gospodareasca. Proprietara locuintei in varsta de 43 de ani a suferit atac de panica. Aceasta a primit ingrijiri medicale de la echipajul SMURD la locul evenimentului, refuzand transportul la spital.
    Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul.
    Cosul de fum neprotejat termic fata de materialele combustibile a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    26.01.2021 - Misiune de asigure masuri de prevenire si stingere a incendiilor pentru aterizarea/decolarea unui elicopter SMURD

    In jurul 16:03, un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala de stingere a fost solicitat sa asigure masuri de prevenire si stingere a incendiilor pentru aterizarea/decolarea unui elicopter SMURD, pe Stadionul din municipiul Piatra Neamt.
    Elicopterul a venit la solicitarea Spitalului Judetean.


    26.01.2021 - Misiune de interventie la unui accident rutier produs in localitatea Topolita, comuna Grumazesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 15:14, am fost instiintati despre producerea unui accident rutier produs in localitatea Topolita, comuna Grumazesti. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD (se intorceau de la misiunea de stingere de la Grumazesti) si un echipaj cu ambulanta de la SAJ.
    In urma accidentului rutier produs intre doua autoturisme au rezultat trei victime, neincarcerate. Acestea s-au autoevacuat pana la sosirea fortelor de interventie.
    Doua victime (o femeie de 50 de ani si un baiat de 17 ani) au fost preluate de echipajul de la SAJ, iar o victima (un barbat de 78 de ani) a fost preluat de echipajul SMURD, toate fiind transportate la CPU Targu Neamt. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor prin deconectarea bornelor de la cele doua autoturisme.


    26.01.2021 - Misiune de interventie pentu stingerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Grumazesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 14:00, am fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Grumazesti. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale pentru stingere si o ambulanta SMURD, un echipaj cu ambulanta de la SAJ si pompieri voluntari din cadrul SVSU Grumazesti.
    Pana la ajungerea fortelor de interventie, din interiorul locuintei, a fost evacuata de catre voluntari o femeie de 91 de ani. Aceasta a primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la echipajul SAJ, dupa care a fost transportata la CPU Targu Neamt.
    Incendiul se manifesta in interiorul unei camere si la acoperisul locuintei. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in urma caruia au ars 7 mp din cerdacul din lemn, acoperisul casei pe o suprafata de aproximativ 30 mp, bunuri materiale aflate in interiorul camerei si aproximativ 500 kg de lemne de foc.
    Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind focul deschis in spatii deschise.


    26.01.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o la un apartament din orasul Targu Neamt

    In jurul orei 11:52, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la un apartament din orasul Targu Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD.
    Incendiul se manifesta in interiorul unei bucatarii, a unui apartament situat la etajul patru dintr-un bloc de locuinte din b-dul Stefan cel Mare.
    Pana la sosirea fortelor de interventie proprietara locuintei si copilul minor al acesteia s-au autoevacuat. Femeia de 43 de ani a suferit atac de panica. Aceasta a primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la paramedici, refuzand transportul la spital.

    Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul. A ars un cuptor cu microunde si s-au deteriorat bunuri materiale din interiorul bucatariei ( obiecte de mobilier, centrala termica, diverse ustensile pentru bucatarie etc). Cauza probabila de producere a incendiului: aparate electrocasnice lasate nesupravegheate sub tensiune.
    Pompierii nemteni reamintesc cetatenilor masurile ce trebuie respectate pentru preintampinarea unor astfel de evenimente nedorite, soldate in unele cazuri, cu mari pagube materiale si uneori, din nefericire, cu victime umane.
    ATENTIE LA APARATELE ELECTRICE SUB TENSIUNE!
    Nu lasati nesupravegheate aparate electrice sub tensiune, cum sunt: televizor, masina de spalat, fier de calcat, radiator, resou, lampa si altele asemenea;
    Instalati si utilizati aparatura electrocasnica respectand cu strictete indicatiile producatorului ce sunt mentionate in prospectul produsului;
    Verificati periodic cordoanele de legatura ale aparatelor electrice si luati masuri pentru inlocuirea acestora atunci cand sunt uzate.
    Daca sesizati miros de plastic topit, deconectati aparatul de la sursa de curent. De cele mai multe ori, acest miros este produs de topirea corpului prizei sau a stecarului. Treptat, arsura se va extinde pe conductorul de alimentare, acesta schimbandu-si culoarea pana cand se innegreste. Urmatorul punct va fi aparatul electric sau sistemul electric din perete. Incendiul este iminent.
    Unele incendii se produc din cauza solicitarii excesive a aparatelor electrice. Avertismentul vizeaza in mod special, electrocasnicele mari: boiler, frigider, televizor, masina de spalat etc.. Incercati sa alocati fiecarui aparat cate o priza. In cazul in care uniti mai multe aparate la o singura sursa, aceasta se poate incalzi, provocand in scurt timp, un incendiu.
    Atunci cand plecati de acasa, deconectati consumatorii puternici de la sursa de curent electric. In cazul in care folositi prelungitoare cu posibilitatea de stopare a alimentarii cu energie electrica, nu ezitati sa deconectati consumatorii electrici de fiecare data cand petreceti mai mult timp in afara casei.
    NU IMPROVIZATI!
    Nu utilizati aparatele electrice, cablurile electrice, prizele, intrupatoarele, dispozitivele de protectie cu defectiuni sau cu improvizatii;
    Nu folositi sigurante fuzibile supradimensionate prin inlocuirea cu lita a fuzibilului calibrat;
    Indiferent ca este vorba despre reparatia unui aparat electrocasnic, de prelungirea traseului unui cablu sau de montarea unei sigurante, improvizatiile reprezinta un pas sigur catre incendiu: orice eroare de prindere sau de izolatie poate crea un scurtcircuit sau o descarcare de curent.
    Tot la capitolul improvizatii se regasesc si reparatiile efectuate de catre o persoana neautorizata.
    EVITATI SA INSTALATI APARATE ELECTRICE APROAPE DE SURSELE DE APA!
    In cazul in care in locuinta dumneavoastra este instalat un dispozitiv electric in baie, asigurati-va ca nu va intra niciodata in contact cu apa.
    SUPRAVEGHEATI COPIII!
    Nu lasati copiii in casa, cu sisteme de incalzire electrice sau aparate electrice aflate in functiune;
    Inlaturati orice curiozitate a copiilor in legatura cu focul, explicandu-le cu rabdare, pericolul pe care acesta il reprezinta pentru viata lor si modul in care pot evita producerea unui astfel de eveniment.
    INSTALATI DETECTOARE DE FUM!
    Daca in cladirea in care locuiti nu exista senzori pentru fum si incendiu, puteti face singur aceasta achizitie pentru o mai buna protectie. Daca aveti deja un sistem de acest gen, verificati periodic functionalitatea sa, precum si starea bateriilor.
    Pastrati la indemana un stingator cu pulbere si verificati valabilitatea acestuia. In cazul in care asistati la un incendiu electric, nu folositi niciodata o solutie lichida pentru stingerea focului.
    Apelati numarul de urgenta 112.



    25.01.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe E 85, in zona magazinului Dedeman

    Prin apel la 112, in jurul 18:51, pompierii au fost solicitati sa intervina la un accident rutier produs pe E 85, in zona magazinului Dedeman. Un autotren incarcat cu cereale, ce se deplasa in directia de mers spre Roman s-a rasturnat. La locul solicitarii s-a deplasat un echipaj de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare din cadrul Detasamentului Roman. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor prin deconectarea bornelor si vor curata/ degaja carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier (cereale) si de lichidele combustibile. Nu sunt victime.


    25.01.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, in jurul orei 14:34, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la un apartament dintr-un bloc de locuinte situat pe strada Dr. Iacomi din municipiul Piatra-Neamt.
    Pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt s-au deplasat la locul solicitarii si au constatat ca incendiul se manifesta in interiorul unui apartament situat la primul etaj,
    la o tava uitata in cuptor. Pompierii au stins incendiul si au aerisit incaperea. In interiorul apartamentului nu se aflau persoane. Nu a fost necesara evacuarea locatarilor.
    Nu au fost victime.
    !!Respectarea unor reguli simple poate preveni producerea unui incendiu cauzat de lasarea nesupravegheata a aparatelor de gatit. De aceea, va recomandam:
    nu lasati mancarea pe foc, nesupravegheata;
    dupa ce ati terminat de gatit asigurati-va ca ati oprit cuptorul, aragazul si butelia;
    curatati si indepartati depunerile de grasime si resturile de mancare de pe aragazurile, plitele si gratarele din bucatarie, deoarece acestea pot lua foc usor;
    nu lasati copiii singuri in bucatarie. Pastrati chibriturile si brichetele acolo unde acestia nu pot ajunge si amplasati un dispozitiv de siguranta la usa de la cuptor.


    26.01.2021 - Misiune de interventie pentu stingerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Grumazesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 14:30 am fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Sagna. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD si pompieri voluntari din cadrul SVSU Sagna.
    Incendiul se manifesta generalizat la nivelul unei locuinte, cu posibilitatea propagarii la locuinta aflata in imediata vecinatate si o anexa gospodareasca. Proprietara locuintei in varsta de 43 de ani a suferit atac de panica. Aceasta a primit ingrijiri medicale de la echipajul SMURD la locul evenimentului, refuzand transportul la spital.
    Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul. Cosul de fum neprotejat termic fata de materialele combustibile a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.



    Interventii in perioada 21.01-19.01.2021


    23.01.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe E 85, la intersectia cu localitatea Tamaseni

    Prin apel la 112, in jurul orei 15:00, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe E 85, la intersectia cu localitatea Tamaseni. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii romascani cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD si doua echipaje cu doua ambulante de la SAJ.
    In urma accidentului rutier produs intre un autoturism si o autoutilitara au rezultat trei victime, neincarcerate. Toate cele trei victime (o femeie si doi barbati) au fost preluate de echipajele SAJ si SMURD si transportate la CPU Roman.
    Pompierii au asigurat masuri de prevenire si stingere a incendiilor, prin deconectarea bornelor bateriilor si indepartarea scurgerilor de lichide combustibile (carburanti si ulei) si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    23.01.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    In jurul orei 14:43, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD.
    Cu ajutorul scarii culisabile, pompierii au patruns pe o fereastra a apartamentului situat la al doilea etaj intr-un bloc de locuinte din strada Nicolae Iorga. In interiorul apartamentului a fost gasit un barbat de 75 de ani, cazut in hol, semiconstient. Acesta a primit primul ajutor calificat de la paramedici, dupa care a fost transportat la spital.


    23.01.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la un un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    In aceasta dimineata, prin apel la 112, in jurul orei 01:00, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la un apartament dintr-un bloc de locuinte situat pe strada Aleea Ulmilor din municipiul Piatra-Neamt. Pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt s-au deplasat la locul solicitarii si au constatat ca incendiul s-a manifestat in interiorul unui apartament situat la al doilea etaj, la o tigaie uitata pe aragaz si ca a fost stins de proprietar, pana la sosirea fortelor de interventie.
    Nu a fost necesara evacuarea locatarilor. Nu au fost victime.


    22.01.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza comunei Garcina

    In jurul orei 22:29, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe raza comunei Garcina. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD.
    In urma accidentului rutier produs, in care un autoturism a parasit partea carosabila si a intrat intr-un sant, a rezultat o victima.
    Pana la sosirea fortelor de interventie, cei doi ocupanti ai autoturismului erau iesiti din autoturism. Pasagerul, un tanar de 19 ani, a fost preluat de echipajul SMURD si transportat la spital.
    Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor prin deconectarea bornelor autoturismului.


    21.01.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe DJ 156 A, in orasul Roznov

    Prin apel la 112, in jurul orei 20:48, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier produs pe DJ 156 A in orasul Roznov. In urma accidentului rutier produs intre doua autoturisme au rezultat doua victime, din care una incarcerata.
    La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala de stingere, o autospeciala pentru descarcerare si o ambulanta SMURD, pompierii voluntari din cadrul SVSU Roznov cu autospeciala din dotare si doua echipaje cu ambulanta de la SAJ.
    Pompierii au descarcerat victima, conducatorul unuia dintre autoturisme, in stare critica. Acesta a fost preluat de echipajul de la SAJ.
    Cea de-a doua victima, pasager din celalalt autoturism, a fost gasit de catre fortele de interventie pe partea carosabila. Acesta a fost preluat de echipajul SMURD care i-a acordat primul ajutor calificat dupa care a fost transportat la spital.
    Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor prin deconectarea bornelor de la cele doua autoturisme si vor curata/degaja carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier produs si lichidele combustibile .


    20.01.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Razboieni

    Prin apel la 112, in jurul orei 13:02, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Valea Alba, comuna Razboieni. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD si pompieri voluntari din cadrul SVSU Razboieni cu o autospeciala de stingere. Incendiul se manifesta generalizat la o locuinta, propagandu-se si la o anexa gospodareasca (bucatarie de vara) din imediata apropiere. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul. A fost salvata anexa gospodareasca, doar 10 mp din acoperis fiind afectat de incendiu. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind cosul de fum deteriorat.


    20.101.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o magazie de la un gater din comuna Hangu.

    Prin apel la 112, in jurul orei 10:20, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o magazie de la un gater din localitatea Boboteni, comuna Hangu.
    La locul solicitarii s-au deplasat pompierii de la Garda 2 de Interventie Poiana Teiului cu doua autospeciale de stingere si pompieri voluntari din cadrul SVSU Hangu.
    Incendiul se manifesta generalizat la o magazie a unui operator economic, cu posibilitatea propagarii la hala gater din imediata apropiere. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in urma caruia a ars magazia din lemn cu o suprafata de aproximativ 25 mp cu bunurile materiale aflate in interior (scule specifice activitatii). Cauza probabila de producere a incendiului: scanteile mecanice produse de un aparat de taiere electric (polizor).


    20.01.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o baraca ce apartine Ocolului Silvic Bicaz, amplasata pe raza comunei Tasca Prin apel la 112, in jurul orei 05:30, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o baraca ce apartine Ocolului Silvic Bicaz, amplasata pe raza comunei Tasca.
    La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala de stingere si pompierii voluntari din cadrul SVSU Bicaz cu o autospeciala de stingere.
    Incendiul se manifesta generalizat la nivelul unei baraci (folosita ca depozit de materiale si vestiar pentru angajati) cu posibilitatea propagarii la alta baraca si la doua tafuri amplasate in imediata apropiere. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind jarul/scantei cazut din sistemele de incalzire..


    19.01.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Borlesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 12:23, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din comuna Borlesti.
    La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu doua autospeciale de stingere, pompieri voluntari din cadrul SVSU Roznov cu autospeciala din dotare si pompieri voluntari din cadrul SVSU Borlesti. Incendiul se manifesta generalizat la o terasa din lemn amenajata la intrarea in locuinta (bucatarie de vara) si in interiorul unei camere.
    Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul. Au ars terasa din lemn si bunurile materiale aflate pe terasa si in interiorul camerei (aparate electrice si electrocasnice, obiecte de mobilier, materiale textile etc). Au fost salvate bunurile materiale dintr-o camera alaturata. Nu au fost victime.
    Cauza probabila de producere a acestui incendiu a fost stabilita ca fiind actiunea intentionata.



    Interventii in perioada 13.01-18.01.2021


    18.01.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Icusesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 14:40, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Balusesti, comuna Icusesti.
    La locul solicitarii s-au deplasat pompierii romascani cu o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD TIM si pompieri voluntari din cadrul SVSU Icusesti. Pompierii voluntari din cadrul SVSU Icusesti au localizat incendiul care s-a manifestat in interiorul unei camere dintr-o locuinta, cu degajare mare de fum. In interiorul camerei erau trei copiii minori. Acestia au fost evacuati de mama lor pana la sosirea fortelor de interventie.
    Fortele de interventie au gasit la fata locului un sugar de 5 luni in stop cardio-respirator, cu arsuri la nivelul membrelor inferioare. Din pacate, copilul nu a raspuns manevrelor de resuscitare, medicul de pe ambulanta SMURD declarand decesul. In urma incendiului a ars patul care se afla in imediata apropiere a sobei. Cauza probabila de producere a acestui incendiu a fost jarul/scantei cazut din sistemele de incalzire. !!Pentru a preveni producerea unor astfel de evenimente, care pot avea urmari deosebit de grave, prin pierderea de vieti omenesti si pagube materiale importante, pompierii nemteni recomanda cetatenilor sa respecte urmatoarele masuri de prevenire a incendiilor:
    NU lasati niciodata copiii nesupravegheati cu soba aprinsa ori aparatele de incalzire electrice in functiune;
    Asezati o tavita metalica in fata sobei, in dreptul usitei de vizitare; NU folositi soba decat cu usita inchisa;
    NU adormiti niciodata cu focul sau cu jarul aprins in soba;
    NU asezati materiale combustibile in apropierea sobei sau pe aceasta; NU aprindeti focul in sobe prin stropire cu benzina, petrol sau alte lichide combustibile; NU folositi decat materialul combustibil pentru care a fost destinata soba si evitati supraincarcarea acesteia;
    Stingeti focul din soba inainte de a parasi locuinta;
    Asigurati verificarea, repararea, izolarea termica si curatarea periodica a sobelor si a cosurilor de fum, numai cu personal autorizat;
    Asigurati verificarea periodica, cu personal autorizat, a instalatiilor electrice, instalatiilor de alimentare cu gaze si instalatiilor de incalzire centrala, eliminandu-se eventualele defectiuni sau improvizatii, daca este cazul; Decuplati aparatele de incalzire electrice inainte de a parasi locuinta sau de a adormi;
    NU depozitati in podurile locuintelor plante furajere, materiale inflamabile sau materiale combustibile (textile, hartie, lemne,etc.) care s-ar putea aprinde de la cosurile pentru evacuarea fumului;
    Verificati integritatea aparatelor si mijloacelor de incalzire electrice, iar in cazul in care acestea sunt defecte, reparati-le cu ajutorul unui specialist sau cumparati-va altele noi; NU utilizati instalatii electrice (conductori, prize, intrerupatoare, tablouri de sigurante, prelungitoare etc.) si consumatori electrici (de orice fel) cu defectiuni sau improvizatii. Utilizati numai aparatura electrica omologata; NU utilizati instalatii de alimentare cu gaze (conducte, robinete, arzatoare etc.) si consumatori alimentati cu gaze (masini de gatit, centrale termice, sobe etc.) cu defectiuni sau improvizatii. Utilizati numai consumatori omologati; NU asezati aparatele de incalzire electrice in apropierea materialelor combustibile;
    NU suprasolicitati retelele electrice prin folosirea simultana a mai multor consumatori;


    14.01.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Tarcau

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din comuna Tarcau. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD, un echipaj de pompieri cu o autospeciala de la SVSU Bicaz si pompieri voluntari din cadrul SVSU Tarcau. Incendiul se manifesta generalizat in interiorul unei locuinte. Incendiul a fost localizat de catre fortele de interventie. Din pacate, in interiorul locuintei, pompierii au gasit trupul carbonizat al unui barbat in varsta de aproximativ 65 de ani. Incendiul a fost lichidat. Jarul cazut din sistemele de incalzire a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    14.01.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la un autoturism din comuna Piatra Soimului

    Prin apel la 112, in jurul orei 09:23, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu produs la un autoturism in localitatea Piatra Soimului. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala de stingere si pompieri voluntari din cadrul SVSU Roznov cu autospeciala din dotare. Incendiul se manifesta la un autoturism parcat in fata primariei din comuna Piatra Soimului. Incendiul se manifesta la compartimentul motor si la bord, cu posibilitatea propagarii la intreg autoturismul. Nu au fost victime. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind scurtcircuitul electric.


    13.01.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Pipirig

    Prin apel la 112, in jurul orei 19:02, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Stanca, comuna Pipirig. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD si un echipaj de pompieri voluntari din cadrul SVSU Pipirig cu o autospeciala de stingere. Incendiul se manifesta la acoperisul unei anexe gospodaresti (bucatarie de vara) cu posibilitatea propagarii la o locuinta situata in imediata vecinatate. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in urma caruia a ars acoperisul anexei pe o suprafata de 50 mp. Nu au fost victime.
    Cosul de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.
    Avand in vedere ca temperaturile pe timpul noptii au scazut, pentru a preveni producerea unor astfel de evenimente, care pot avea urmari deosebit de grave, prin pierderea de vieti omenesti si pagube materiale importante, pompierii nemteni recomanda cetatenilor sa respecte urmatoarele masuri de prevenire a incendiilor:
    NU lasati niciodata copiii nesupravegheati cu soba aprinsa ori aparatele de incalzire electrice in functiune;
    Asezati o tavita metalica in fata sobei, in dreptul usitei de vizitare;
    NU folositi soba decat cu usita inchisa;
    NU adormiti niciodata cu focul sau cu jarul aprins in soba;
    NU asezati materiale combustibile in apropierea sobei sau pe aceasta;
    NU aprindeti focul in sobe prin stropire cu benzina, petrol sau alte lichide combustibile;
    NU folositi decat materialul combustibil pentru care a fost destinata soba si evitati supraincarcarea acesteia;
    Stingeti focul din soba inainte de a parasi locuinta;
    Asigurati verificarea, repararea, izolarea termica si curatarea periodica a sobelor si a cosurilor de fum, numai cu personal autorizat;
    Asigurati verificarea periodica, cu personal autorizat, a instalatiilor electrice, instalatiilor de alimentare cu gaze si instalatiilor de incalzire centrala, eliminandu-se eventualele defectiuni sau improvizatii, daca este cazul; Decuplati aparatele de incalzire electrice inainte de a parasi locuinta sau de a adormi; NU depozitati in podurile locuintelor plante furajere, materiale inflamabile sau materiale combustibile (textile, hartie, lemne,etc.) care s-ar putea aprinde de la cosurile pentru evacuarea fumului;
    Verificati integritatea aparatelor si mijloacelor de incalzire electrice, iar in cazul in care acestea sunt defecte, reparati-le cu ajutorul unui specialist sau cumparati-va altele noi;
    NU utilizati instalatii electrice (conductori, prize, intrerupatoare, tablouri de sigurante, prelungitoare etc.) si consumatori electrici (de orice fel) cu defectiuni sau improvizatii. Utilizati numai aparatura electrica omologata;
    NU utilizati instalatii de alimentare cu gaze (conducte, robinete, arzatoare etc.) si consumatori alimentati cu gaze (masini de gatit, centrale termice, sobe etc.) cu defectiuni sau improvizatii. Utilizati numai consumatori omologati;
    NU asezati aparatele de incalzire electrice in apropierea materialelor combustibile;
    NU suprasolicitati retelele electrice prin folosirea simultana a mai multor consumatori;
    NU lasati nesupravegheate lumanari/candele aprinse.


    13.01.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Cordun

    Prin apel la 112, in jurul orei 17:10, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Cordun. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu trei autospeciale pentru stingere si o ambulanta SMURD si pompieri voluntari din cadrul SVSU Cordun.
    La ajungerea fortelor de interventie incendiul se manifesta generalizat la nivelul unei case si la doua anexe gospodaresti care erau alipite de locuinta. Proprietarul locuintei in varsta de 64 de ani a suferit atac de panica. Acesta a primit ingrijiri medicale de la echipajul SMURD la locul evenimentului dar a refuzat transportul la spital.
    Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul. Interventia a fost una de durata deoarece in cele doua anexe si in locuinta erau depozitate multe materiale combustibile.
    Jarul cazut din sistemele de incalzire a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    Interventii in perioada 01.01-13.01.2021


    13.01.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in localitatea Gadinti

    Prin apel la 112, in jurul orei 10:10, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier in localitatea Gadinti. In urma accidentului rutier produs intre un autotren si doua autoturisme au rezultat doua victime neincarcerate, constiente. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii romascani cu o autospeciala pentru descarcerare si doua echipaje cu ambulante de la SAJ Roman. Cele doua victime au fost preluate de echipajele de la SAJ si transportate la spital. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor prin deconectarea bornelor bateriilor si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier si lichidele combustibile..


    13.01.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe E 85, in zona Castelului de apa

    In aceasta dimineata, in jurul orei 05:56, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier, pe E 85, in zona Castelului de apa. In urma accidentului rutier produs o persoana a ramas blocata sub un autovehicul. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala pentru descarcerare si un echipaj cu ambulanta SAJ. Pompierii, cu ajutorul echipamentelor pentru descarcerare, au extras de sub autoturism o persoana (o femeie), fara semne vitale.


    12.01.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din orasul Roznov

    In jurul orei 23:10, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din orasul Roznov. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD TIM si pompieri voluntari din cadrul SVSU Roznov cu autospeciala din dotare. Incendiul se manifesta generalizat in interiorul unei camere dintr-o locuinta situata in localitatea Slobozia. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul. Au ars bunurile materiale din interiorul camerei. Din pacate, in camera, pompierii au gasit trupul carbonizat al unei femei de aproximativ 82 de ani. Focul deschis in spatii inchise (lumanare) a fost cauza probabila de producere a a acestui incendiu


    12.01.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Raucesti

    In jurul orei 17:06, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Raucesti. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu o autospeciala stingere si o ambulanta SMURD. Incendiul se manifesta in interiorul unei camere dintr-o locuinta, cu posibilitatea propagarii la intreaga locuinta. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars un dulap si materiale textile si s-au deteriorat bunuri materiale din interiorul camerei. Jarul cazut din sistemele de incalzire a fost cauza probabila de producere a a acestui incendiu.


    11.01.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu la un garaj situat in Humulesti, orasul Targu Neamt

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la un garaj situat in Humulesti, orasul Targu Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. Incendiul se manifesta in interiorul unei cladiri in care functiona un atelier de tamplarie. Pompierii au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars aproximativ 100 kg deseuri de material lemnos si s-au degradat cinci mp dintr-un perete, doua ferestre si doua usi ale cladirii. Jarul cazut din sistemele de incalzire a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    09.01.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, in jurul orei 16:01, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala pentru descarcerare si un echipaj cu o ambulanta de la SAJ. Pompierii au patruns cu ajutorul echipamentelor pentru descarcerare in interiorul apartamentului situat la parterul unui bloc de locuinte din strada Ulmilor, unde au gasit o femeie de aproximativ 72 de ani, fara semne vitale.


    09.01.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din localitatea Savinesti

    Prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din localitatea Savinesti. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD TIM. Pompierii, cu ajutorul scarii culisabile, au patruns in interiorul apartamentului situat la primul etaj dintr-un bloc de locuinte. In interiorul apartamentului a fost gasita o femeie de aproximativ 91 de ani, constienta, cazuta intr-o camera. Echipajul SMURD a acordat primul ajutor calificat persoanei la locul evenimentului dupa care au transportat-o la spital.


    09.01.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier in comuna Dumbrava Rosie

    In aceasta dimineata, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier in localitatea Izvoare, comuna Dumbrava Rosie. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare, o autospeciala pentru descarcerare si o ambulanta SMURD si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Accidentul rutier s-a produs intre un autoturism si o autoutilitara. In cele doua autovehicule se aflau doar conducatorii auto, care au fost evacuati pana la sosirea fortelor de interventie. Ambele persoane au refuzat transportul la spital. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor prin deconectarea bornelor de la cele doua autovehicule si au sablat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    08.01.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Raucesti

    In jurul orei 18:39, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Oglinzi, comuna Raucesti. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. La sosirea fortelor de interventie incendiul se manifesta generalizat la o anexa gospodareasca, cu posibilitatea propagarii la locuinta situata in imediata vecinatate. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. A ars anexa gospodareasca cu suprafata de aproximativ 20 mp cu bunurile materiale aflate in interior (obiecte de mobilier materiale textile, documente etc). Nu au fost victime. Focul deschis in spatii deschise a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    06.01.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu la apartament din municipiul Piatra-Neamt

    In jurul orei 06:32, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la un apartament din municipiul Piatra-Neamt (B-dul Dacia, zona Aurora). La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra-Neamt cu doua autospeciale de stingere si o autospeciala complexa de interventie. Incendiul se manifesta in interiorul unei ghene de gunoi dezafectata, situata la parterul unui bloc de locuinte cu 10 etaje. Dupa localizarea si lichidarea incendiului pompierii au evacuat fumul de pe casa scarii. Au ars deseuri depozitate in interiorul ghenei. Nu a fost necesara evacuarea locatarilor. Nu au fost persoane care au avut nevoie de asistenta medicala. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind fumatul in locuri nepermise.


    03.01.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din orasul Targu Neamt

    Prin apel la 112, in jurul orei 21:12, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din orasul Targu Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. Incendiul se manifesta la acoperisul unei locuinte. Din interiorul locuintei, pompierii au evacuat o femeie de 66 de ani aflata intr-un scaun cu rotile. Aceasta a primit ingrijiri medicale de la paramedici la locul evenimentului deoarece a suferit un atac de panica. Persoana a refuzat transportul la spital. Pompierii au localizat si lichidat incendiul in urma caruia au ars aproximativ 90 mp din acoperisul locuintei. Cauza probabila de producere a acestui incendiu a fost stabilita ca fiind cosul de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile.


    02.01.2021 - Comunicat de presa:Rezultatul testului Covid pentru un cadru militar de la ISU Neamt este pozitiv.

    Va informam ca rezultatul testului Covid pentru un cadru militar ce isi desfasoara activitatea in cadrul ISU Neamt este pozitiv. In acest sens, facem precizarea ca dupa primirea rezultatului care indica infectarea, s-a procedat la informarea structurilor ierarhice si a Directiei de Sanatate Publica, pentru adoptarea masurilor legale.


    02.01.2021 - Misiuni pirotehnice in padurea Nemtisor din comuna Vanatori Neamt

    Ca urmare a unui apel la 112, echipa pirotehnica din cadrul ISU Neamt a intervenit in padurea Nemtisor din comuna Vanatori Neamt pentru asanarea
    - unei lovituri de aruncator de calibru 120 mm,
    - unei lovituri de aruncator de calibru 82 mm,
    - unei grenade Kiser
    - unui proiectil exploziv de calibru 47 mm si
    - 150 de cartuse de calibru 7,92 mm.
    Munitia a fost descoperita de catre un barbat, in varsta de 44 de ani, din Bucuresti, cu ajutorul unui detector de metale detinut legal. La locul indicat s-au deplasat pirotenicienii nemteni cu autospeciala din dotare si au verificat zona in care a fost gasita munitia, pe o suprafata de aproximativ 700 mp. Au mai fost descoperite: cinci lovituri de aruncator de calibru 60 mm, o grenada de mana antitanc si 30 cartuse de calibru 7,92 mm Munitia gasita, care provine din Al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta pentru a fi distrusa ulterior.
    Pe timpul executarii misiunii pirotehnice din padurea Nemtisor, in Dispeceratul integrat a mai fost primit un apel prin care o femeie de 29 ani din municipiul Piatra Neamt ne instiinta ca a descoperit elemente de munitie in aceeasi padure, cu ajutorul unui detector de metale detinut legal. La locul indicat s-au deplasat pirotenicienii cu autospeciala din dotare si au ridicat o lovitura de aruncator de calibru 50 mm, o grenada de mana ofensiva si 26 de cartuse de calibru 92 mm. Pirotenicienii au verificat zona pe o suprafata de 100 mp si nu a mai descoperit alte elemente de munitie. Munitia gasita, care provine din Al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta pentru a fi distrusa ulterior.


    02.01.2020 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din comuna Icusesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 09:56, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o anexa gospodareasca din localitatea Balusesti, comuna Icusesti. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD si voluntari din cadrul SVSU Icusesti. Incendiul se manifesta la acoperisul unei anexe gospodaresti (bucatarie de vara) lipita de casa de locuit. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars 15 mp din acoperisul anexei gospodaresti. Nu au fost victime. Cosul de fum neprotejat termic fata de materialele combustibile a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    02.01.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman

    Prin apel la 112, in jurul orei 10:15, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si un echipaj cu o ambulanta de la SAJ.
    Pompierii, cu ajutorul echipamentelor pentru descarcerare, au patruns in interiorul apartamentului situat la al doilea etaj intr-un bloc de locuinte situat pe strada Dobrogeanu Gherea. In interiorul apartamentului a fost gasit un barbat de 86 de ani, constient. Echipajul de la SAJ a acordat primul ajutor calificat persoanei, dupa care au transportat-o la CPU Roman.


    02.01.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la Sectia de Psihiatrie a Spitalului Municipal Roman

    Prin apel la 112, in jurul orei 02:55, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la Sectia de Psihiatrie a Spitalului Municipal Roman din strada Sperantei.
    La locul evenimentului s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu patru autospeciale de stingere si trei ambulante SMURD (2 EPA si 1 TIM) si voluntari din cadrul SVSU Roman. Incendiul se manifesta intr-o ghena in care erau materiale textile. Ghena comunica printr-o tubulatura din tabla cu un grup sanitar situat la nivelul primului etaj al cladirii P+1. Etajul cladirii era inundat de fum. Pana la sosirea fortelor de interventie au fost evacuati sapte pacienti de catre personalul aflat pe locul de munca. Pompierii au evacuat inca 10 pacienti. Doi pacienti si doua cadre medicale (un medic si un infirmier) au fost transportati la CPU Roman de catre ambulantele SMURD. Acestia au suferit usoare intoxicatii cu monoxid de carbon. Sapte pacienti au fost transportati la Spitalul de Psihiatrie "Sf Nicolae" Roman din municipiul Roman, iar alti opt pacienti au fost mutati in saloanele de la parterul cladirii. A fost activat Planul Rosu de Interventie la nivelul judetului Neamt. Incendiul a fost localizat si lichidat in limitele gasite. Au ars materiale textile aflate in interiorul ghenei. Cauza probabila de producere a acestui incendiu a fost stabilita ca fiind fumatul in locuri nepermise.


    01.01.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea a unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din localitatea Petru Voda

    In jurul orei 19:43, ca urmare a unui apel la 112, pompierii de la Garda 2 de Interventie Poiana Teiului au intervenit cu o autospeciala de stingere pentru localizarea si lichidarea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din localitatea Petru Voda. Pompierii au stins incendiul in urma caruia au ars doi mp din acoperis si patru mp dintr-un perete al anexei si trei covoare depozitate in interiorul acesteia. Cauza probabila de producere a incendiului a fost fumatul in locuri nepermise.


    01.01.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea a unui incendiu produs la o locuinta din comuna Borca

    Prin apel la 112, in jurul orei 16:20, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Soci, comuna Borca. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii voluntari din cadrul SVSU Borca cu o autospeciala de stingere si pompierii de la Garda 2 de Interventie Poiana Teiului cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. Incendiul se manifesta in doua incaperi si la acoperisul locuintei, cu posibilitatea propagarii la anexele gospodaresti din apropiere. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul. In urma incendiului au ars: acoperisul locuintei pe o suprafata de 180 mp si bunurile materiale aflate in cele doua incaperi (obiecte de mobilier, articole de imbracaminte, materiale textile, aparate electrice si electrocasnice). Au fost salvate documente, o lada frigorifica, materiale textile si alte bunuri. Proprietarul in varsta de 53 de ani a suferit atac de panica. Acesta a fost preluat de echipajul de paramedici si transportat la CPU Targu Neamt. Cosul de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    01.01.2021 - Misiune de asanare pirotehnica in comuna Brusturi

    Ca urmare a unui apel la 112, echipa pirotehnica din cadrul ISU Neamt a intervenit in padurea Poiana din comuna Brusturi pentru asanarea
    - unei lovituri de aruncator de calibru 120 mm,
    - unei lovituri de aruncator de calibru 82 mm,
    - unei grenade defensive si
    - 45 de cartuse de calibru 7,92 mm.
    Munitia a fost descoperita de catre un barbat, in varsta de 44 de ani, din Bucuresti, cu ajutorul unui detector de metale detinut legal. La locul indicat s-au deplasat pirotenicienii nemteni cu autospeciala din dotare si au verificat zona in care a fost gasita munitia, pe o suprafata de aproximativ 500 mp. Au mai fost descoperite: doua lovituri de aruncator de calibru 60 mm si trei cartuse de calibru 14,5 mm. Munitia gasita, care provine din Al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta pentru a fi distrusa ulterior.


    01.01.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din comuna Tibucani

    In jurul orei 16:10, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o anexa gospodareasca din localitatea Tibucani. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale de stingere si voluntari din cadrul SVSU Pastraveni cu o autospeciala de stingere. Incendiul se manifesta la un adapost pentru plante furajere si la acoperisul unui adapost pentru animale, cu posibilitatea propagarii la locuinta ce se afla in imediata vecinatate. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul. Au ars: acoperisul adapostului pentru animale pe o suprafata de 20 mp, 60 de baloti de fan si un mc de scandura din lemn ce erau in podul adapostului si doua tone de fan. Nu au fost victime. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind focul deschis in spatii inchise.


    01.01.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier pe raza localitatii Oglinzi

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe raza localitatii Oglinzi. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si un echipaj cu ambulanta de la SAJ Targu Neamt. In urma accidentului rutier, in care un autoturism a parasit partea carosabila si a intrat intr-un podet, a rezultat o victima (femeie de aproximativ 35 de ani). Victima a fost scoasa din autoturism de catre participantii la trafic, pana la sosirea fortelor de interventie.Victima a fost gasita in stop cardio-respirator si au fost incepute imediat manevrele de resuscitare de catre echipajele de la SAJ si ISU. Pompierii au asigurat si masurile de prevenire si stingere a incendiilor prin deconectarea bornelor autoturismului.


    01.01.2021 -Misiune SMURD pentru acordarea primului ajutor calificat unui barbat caruia i-a explodat o petarda in mana

    Un echipaj SMURD din cadrul Detasamentului Roman a intervenit in jurul orei 00:11 pentru acordarea primului ajutor calificat unui barbat de 51 ani din localitatea Sagna. Acestuia i-a explodat o petarda in mana. Pacientul a fost transportat cu o plaga la nivelul mainii stangi la CPU Roman
    Interventii in perioada 01.12-31.12.2020


    31.12.2020 - Misiune de interventie pentu stingerea unui incendiu la un gater din localitatea Girov

    Prin apel la 112, in jurul orei 23:46, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Girov. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD.
    Incendiul se manifesta in interiorul si la acoperisul unei locuinte cu posibilitatea propagarii la o alta locuinta aflata in imediata vecinatate.
    Pompierii au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars bunurile materiale din doua incaperi si acoperisul locuintei pe o suprafata de aproximativ 70 mp.
    Proprietara locuintei in varsta de 83 de ani a suferit atac de panica. Aceasta a primit ingrijiri medicale de la echipajul de paramedici la locul evenimentului refuzand transportul la spital.
    Focul deschis in spatii inchise (lumanare) a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    30.12.2020 - Misiune pirotehnica in comuna Moldoveni

    In data de 30.12.2020, ca urmare a unui apel la 112, echipa pirotehnica din cadrul ISU Neamt a intervenit pentru asanarea unui proiectil exploziv de calibru 100 mm in localitatea Hociungi, comuna Moldoveni.
    Munitia provine din Al Doilea Razboi Mondial si fost descoperita de catre un barbat de 39 de ani in albia paraului Sarbului.
    Pirotenicienii au cercetat zona cu detectorul de metale pe o suprafata de aproximativ 300 mp, nemaigasind alte munitii sau elemente de munitie. Munitia gasita a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta pentru a fi distrusa ulterior.


    29.12.2020 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Stefan cel Mare

    Aseara, prin apel la 112,in jurul orei 20:50, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Ghigoiesti, comuna Stefan cel Mare. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra-Neamt cu doua autospeciale de stingere cu apa si spuma. Incendiul se manifesta generalizat la nivelul unei locuinte.
    Pompierii au localizat si lichidat incendiul. In urma incendiului au ars: acoperisul pe o suprafata de aproximativ 32 mp si bunurile materiale aflate in interiorul locuintei (documente de identitate, bani, usi, geamuri, materiale textile, obiecte de mobilier etc). Cauza probabila de producere a acestui incendiu a fost stabilita ca fiind focul deschis in spatii inchise (lumanare).


    29.12.2020 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in comuna Botesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 20:38, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe DN 2, in localitatea Barticesti, comuna Botesti. In accidentul rutier au fost implicate doua autoturisme fara persoane incarcerate. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala pentru stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD si doua echipaje cu ambulante de la SAJ Roman. In urma accidentului au rezultat trei victime, constiente O victima a fost preluata de echipajul SMURD iar alte doua victime au fost preluate de echipajele de la SAJ, toate fiind transportate la CPU Roman.
    Traficul a fost blocat pe ambele sensuri de circulatie.
    Pompierii au asigurat masuri de prevenire si stingere a incendiilor, prin deconectarea bornelor bateriilor si indepartarea scurgerilor de lichide combustibile (carburanti si ulei) si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.
    Cele doua autoturisme au fost indepartate de pe partea carosabila de catre echipajul de pompieri impreuna cu voluntari din cadrul SVSU Botesti si participanti la trafic.


    29.12.2020 - Comunicat de presa: Ceremonie de depunere a Juramantului Militar si retragere din activitate la I.S.U. Neamt

    Debutul unei cariere militare incepe odata cu depunerea Juramantului Militar. Astazi, in fata drapelului tricolor au depus juramantul militar 12 absolventi ai Scolii de Subofiteri de Pompieri si Protectie Civila "Pavel Zaganescu" Boldesti. Eu
    - sg.maj. Apostoae Ioan-Damian
    - sg.maj. Barburas Bogdan-Iosif
    - sg.maj. Bugnar Cristian
    - sg.maj. Costan Nicolae
    - sg.maj. Lungu-Ailenei Teodor
    - sg.maj. Ojica Alexandru-Viorel
    - sg.maj. Pricop Alexandru-Gabriel
    - sg.maj. Racheriu Cosmin
    - sg.maj. Rus Nicusor
    - sg.maj. Sturzu Vlad-Florin
    - sg.maj. Susca Andrei-Florin
    - sg.maj. Tamasoi Marius-Nicolae
    jur credinta patriei mele, Romania.
    Jur sa-mi apar tara, chiar cu pretul vietii.

    Jur sa respect Constitutia, legile tarii si regulamentele militare. Asa sa-mi ajute Dumnezeu."
    Acesti tineri s-au angajat sa slujeasca tara si valorile ei democratice sub deviza ,,Curaj si devotament".
    Sentimentele de mandrie, dar si de asumare a unei mari responsabilitati traite in aceste momente le vor calauzi pasii in cariera si le vor da putere atunci cand le va fi mai greu.
    Subofiterii isi vor desfasura activitatea in cadrul Detasamentelor de pompieri din Piatra-Neamt si Targu Neamt.
    Felicitari tuturor si mult succes in misiunile care urmeaza sa va fie incredintate!
    Intr-o atmosfera plina de emotie, pe platoul Detasamentului Piatra-Neamt pompierii s-au despartit de domnul colonel Claudiu Gaman, Adjunctul inspectorului sef, care dupa 29 de ani activitate depusa in slujba tarii, a decis sa treaca in rezerva cu drept la pensie.
    Absolvent al Facultatii de Pompieri din cadrul Academiei de Politie ,,Al.I. Cuza" Bucuresti, in anul 1995 a fost incadrat la Compania de pompieri Roman si a fost in primul an loctiitor comandant. Din 1996 pana in 2000 a fost loctiitor comandant la Compania de pompieri Targu Neamt, apoi pana in toamna anului 2012 a fost sef serviciu logistic la ISU Neamt. Avansarea in cariera a continuat, fiind seful Serviciului Prevenire pana in anul 2017, cand in urma reorganizarii inspectoratului a ajuns in comanda, ca adjunct.
    In anul 2003, col. Claudiu Gaman a obtinut a doua licenta, de economist, dupa absolvirea Facultatii Stiinte Economice si Administratie Publica Suceava, urmata de doua mastere - unul in management public si celalalt in siguranta la incendii a constructiilor. In anul 2015 si-a dat doctoratul in geografie, mai exact despre fenomenul zapor, inundatii si alunecari de teren, analizate in lucrarea ,,Hazarde naturale generatoare de situatii de urgenta in arealul vaii Bistritei, intre comuna Borca si barajul Izvoru Muntelui".
    De-a lungul carierei a parcurs numeroase cursuri de perfectionare si a publicat mai multe articole de specialitate.
    Colegii din cadrul Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta "Petrodava" al judetului Neamt isi exprima respectul si aprecierea pentru intreaga activitate desfasurata sub deviza "audacia et devotio".
    Felicitari pentru intreaga activitate!


    28.12.2020 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din municipiul Piatra-Neamt

    In jurul orei 00:53, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta situata in municipiul Piatra-Neamt, pe strada Garcina.
    Incendiul se manifesta la acoperisul unei anexe gospodaresti situata in imediata vecinatate a unei case de locuit (la o distanta de un metru). Pompierii au intervenit cu o autospeciala de stingere cu apa si spuma pentru localizarea si lichidarea incendiului. Au ars aproximativ doi mp de astereala si aproximativ un ml de grinda.
    Cosul de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    27.12.2020 - Misiune de interventie pentru deblocare a unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    In jurul orei 12:47, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala complexa pentru interventie si o ambulanta SMURD.
    Cu ajutorul scarii culisabile, pompierii au patruns in interiorul apartamentului situat la primul etaj intr-un bloc de locuinte situat pe strada 1 Decembrie 1918. In apartament, a fost gasita o femeie de 72 ani, cazuta langa pat, constienta. Acesta a primit ingrijiri medicale de la paramedici la locul evenimentului, refuzand transportul la spital.


    26.12.2020 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe E 85, pe raza comunei Sabaoani

    Prin apel la 112, in jurul orei 07:30, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe E 85, pe raza comunei Sabaoani. In accidentul rutier au fost implicate doua autoturisme, fara persoane incarcerate. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii romascani cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD si un echipaj cu o ambulanta de la SAJ.
    In urma accidentului rutier produs a rezultat o victima. Aceasta a primit ingrijiri medicale de la echipajul SAJ la locul evenimentului, refuzand transportul la spital.
    Pompierii au asigurat masuri de prevenire si stingere a incendiilor, prin deconectarea bornelor bateriilor si indepartarea scurgerilor de lichide combustibile (carburanti si ulei) si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    25.12.2020 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la un adapost pentru animale din municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, in jurul orei 07:35, pompierii nemteni au fost instiintati despre producerea unui incendiu la un adapost pentru animale din municipiul Piatra-Neamt (Batca Doamnei). Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompierii pietreni cu doua autospeciale de stingere.
    La ajungerea fortelor de interventie incendiul se manifesta generalizat la nivelul acoperisului unui adapost pentru animale. Au fost evacuate opt pasari care se aflau in adapostul cuprins de flacari.
    Pompierii au stins incendiul in urma caruia au ars materiale lemnoase si plante furajere depozitate in pod si acoperisul adapostului pe o suprafata de aproximativ 80 mp.
    Din fericire, nu au fost victime.
    Scurtcircuitul electric a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    24.12.2020 - Misiune pirotehnica in comuna Vanatori Neamt

    In data de 24.12.2020, in comuna Vanatori Neamt, pe timpul desfasurarii activitatii de pregatire de specialitate in teren, echipa pirotehnica a descoperit o lovitura acuplata de calibru 47 mm si 102 cartuse de calibru 7.92 mm.

    Pirotehnicienii au ridicat, transportat si depozitat in conditii de siguranta munitia descoperita la depozitul special amenajat, in vederea distrugerii. Munitia gasita provine din Al Doilea Razboi Mondial.


    23.12.2020 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Borlesti

    In aceasta dimineata, prin apel la 112, pompierii nemteni au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din comuna Borlesti. Pompierii din cadrul Detasamentului Piatra-Neamt au intervenit pentru localizarea si lichidarea incendiului cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD.
    Incendiul se manifesta generalizat la o locuinta cu suprafata de aproximativ 30 mp. Pompierii au scos din locuinta in flacari o butelie.
    Proprietara locuintei in varsta de 70 de ani a suferit un atac de panica. Aceasta a primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la echipajul SMURD, refuzand transportul la spital Burlanul de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.

    23.11.2020 - Comunicat de presa:numiri in functii de comanda la ISU Neamt

    La nivelul ISU Neamt, incepand cu data de 22.12.2020, pentru o perioada de trei luni au fost facute urmatoarele desemnari:
    - col. Mitrea Mihai Ciprian, actual prim adjunct al inspectorului sef a fost desemnat sa indeplineasca functia de inspector sef;
    - lt. col. Burdulea Bogdan, actual comandant al Detasamentului de Pompieri Targu Neamt, a fost desemnat sa indeplineasca functia de prim adjunct al inspectorului sef, cu atributii in domeniul prevenirii, pregatirii si raspunsului in domeniului situatiilor de urgenta. Nr. telefon 0747 399 441
    23.11.2020 - Comunicat de presa: rezultatul testului Covid pentru un cadru militar ce isi desfasoara activitatea in cadrul ISU este pozitiv Va informam ca rezultatul testului Covid pentru un cadru militar ce isi desfasoara activitatea in cadrul ISU Neamt este pozitiv. In acest sens, facem precizarea ca dupa primirea rezultatului care indica infectarea, s-a procedat la informarea structurilor ierarhice si a Directiei de Sanatate Publica, pentru adoptarea masurilor legale.


    21.12.2020 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Tupilati

    In aceasta dimineata, prin apel la 112, pompierii nemteni au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Tupilati. Pompierii din cadrul Detasamentului Roman au intervenit pentru localizarea si lichidarea incendiului cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. Incendiul se manifesta la acoperisul unei anexe gospodaresti (bucatarie de vara) lipita de locuinta, cu posibilitatea propagarii la intreaga locuinta. Pompierii au stins incendiul in urma caruia a ars acoperisul locuintei pe o suprafata de aproximativ 30 mp.
    Proprietarul locuintei in varsta de 94 de ani a suferit un atac de panica. Aceasta a primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la echipajul SMURD, refuzand transportul la spital
    Cosul de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.
    Pompierii nemteni reamintesc cetatenilor regulile si masurile de prevenire a incendiilor la instalarea si exploatarea cosurilor si burlanelor pentru evacuarea fumului:
    cosurile de fum trebuie curatate periodic (in mod obligatoriu la inceputul sezonului rece), verificate si reparate (daca este cazul) de persoane specializate si autorizate.
    in podurile cladirilor, cosurile se tencuiesc pe interior si pe exterior si se dau cu var, pentru a se putea observa cu usurinta eventualele fisuri prin care ar putea patrunde scantei ce pot fi surse de aprindere, daca in zona lui sunt materiale combustibile. cosurile de fum se vor izola fata de elementele combustibile ale planseelor prin ingrosarea zidariei de caramida a cosului cu 25 cm, iar in spatiul dintre cos si planseu se recomanda introducerea unui strat de materiale necombustibile.
    cosurile aflate in apropierea materialelor combustibile (depozite de furaje, paduri etc.) sau cele situate pe acoperisuri combustibile, vor fi prevazute cu site sau gratare pentru retinerea scanteilor;
    se interzice folosirea improvizatiilor la burlanele metalice de evacuare a fumului cu coturi multiple, montate pe langa peretii combustibili sau in apropierea materialelor combustibile;
    Pentru cresterea gradului de protectie a gospodariilor si pentru a preveni unele situatii neplacute cu consecinte grave, cetatenii trebuie sa constientizeze ca ei sunt primii responsabili in a-si proteja locuinta si bunurile.


    21.12.2020 - Misiune de interventie la un accident rutier produs la iesirea din orasul Targu Neamt spre Timisesti.

    Prin apel la 112, pompierii nemteni au fost instiintati despre producerea unui accident rutier la iesirea din orasul Targu Neamt spre Timisesti. La locul evenimentului s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu o autospeciala de stingere si o autospeciala pentru descarcerare si un echipaj cu ambulanta de la SAJ.
    Un autoturism a parasit partea carosabila si s-a rasturnat. Pana la ajungerea fortelor de interventie conducatorul auto (barbat de 67 ani) a fost scos din interiorul autoturismului de catre participantii la trafic. Acesta a fost preluat de echipajul SAJ si transportat la spital. Pompierii au asigurat masuri de prevenire si stingere a incendiilor.


    21.12.2020 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la o locuinta din municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la o locuinta situata pe strada Cetatea Neamtului, in municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala pentru descarcerare.
    Cu ajutorul echipamentelor pentru descarcerare, pompierii au patruns in interiorul locuintei, unde au gasit un barbat de aproximativ 52 de ani fara semne vitale.


    20.12.2020 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe DN 15D, la iesirea din municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, pompierii nemteni au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe DN 15D, la iesirea din municipiul Piatra-Neamt spre localitatea Turturesti. Un autoturism a parasit partea carosabila si s-a rasturnat. In masina se aflau doua persoane. Acestea s-au autoevacuat pana la sosirea fortelor de interventie.
    Pompierii au asigurat masuri de prevenire si stingere a incendiilor, prin deconectarea bornelor bateriei si indepartarea scurgerilor de lichide combustibile (carburant si ulei) si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    18.12.2020 - Comunicat de presa: Apararea impotriva incendiilor la nivelul unitatilor sanitare cu paturi din judetul Neamt

    Situatia avizarii - autorizarii privind securitatea la incendiu a unitatilor spitalicesti din judetul Neamt
    In conformitate cu prevederile legale, avizul de securitate la incendiu este actul emis, in baza legii, dupa verificarea de conformitate cu prevederile reglementarilor tehnice in vigoare a masurilor de aparare impotriva incendiilor, adoptate in documentatiile tehnice de proiectare, pentru indeplinirea cerintei esentiale - securitate la incendiu - a constructiilor, instalatiilor si altor amenajari. Acest act administrativ se emite inainte de inceperea lucrarilor de executie la constructii si amenajari noi, de modificare a celor existente si/sau schimbarea destinatiei acestora.
    In conformitate cu prevederile legale, autorizatia de securitate la incendiu certifica faptul ca o constructie indeplineste conditiile de asigurare a cerintei esentiale ,,securitate al incendiu" prevazute de reglementarile tehnice in vigoare. Acest document confera persoanelor fizice sau juridice, detinatoare ale constructiilor, instalatiilor si ale altor amenajari, de a le pune in functiune si de a le exploata din punctul de vedere al indeplinirii cerintei de securitate la incendiu. Autorizatia trebuie solicitata dupa admiterea receptiei la terminarea lucrarilor si inainte de darea in functiune a cladirii.
    Avizul/autorizatia de securitate la incendiu trebuie obtinute atat pentru constructii existente, atunci cand se schimba functiunile unui spatiu si/sau se executa lucrari de modificare, cat si pentru constructii noi. Pentru unitatile sanitare, aceasta obligatie a fost instituita incepand cu anul 1992 si subzista pana la acest moment.
    Astfel, o cladire se poate afla in una din urmatoarele situatii:
    detine autorizatie de securitate la incendiu;
    functioneaza fara autorizatie de securitate la incendiu - in conditiile in care a fost edificata dupa anul 1992 sau a fost construita anterior acestui an si asupra ei s-au executat lucrari de modificare si/sau schimbare a destinatiei; nu necesita autorizatie de securitate la incendiu intrucat nu s-a schimbat destinatia si/sau nu s-au executat lucrari de modificare;
    autorizate partial - in sensul in care autorizatia a fost emisa pentru un etaj sau o sectie din interiorul cladirii.
    Constructiile existente intra in procesul de avizare/autorizare doar in conditiile in care asupra lor se executa lucrari de modificare si/sau schimbare a destinatiei. Principala problema a fondului construit existent este generata de exploatarea, chiar de zeci de ani pentru unele categorii de constructii, fara interventii de reabilitare a instalatiilor utilitare existente sau lucrari de modificare care sa vizeze imbunatatirea tuturor cerintelor de calitate fata de momentul edificarii lor.
    In judetul Neamt sunt noua unitati sanitare de stat si private cu paturi (cu personalitate juridica), avand 23 de cladiri. Situatia autorizarii din punctul de vedere al securitatii la incendiu la unitatile spitalicesti din judetul Neamt este urmatoarea:
    4 cladiri sunt autorizate privind securitatea la incendiu, astfel:
    * Spitalul Municipal de Urgenta Roman - sectia psihiatrie;
    * Centrul de Recuperare si Reabilitare Neuropsihiatrica - Razboieni - 2 corpuri;
    * Spitalul de psihiatrie ,,Sfantul Nicolae" Roman.
    3 cladiri sunt autorizate partial privind securitatea la incendiu, astfel:
    * Spitalul Judetean de Urgenta Piatra Neamt - Sectia Obstetrica si Neonatologie - etaj 4 si Sectiile Cardiologie si Ginecologie - etaj 5
    * Centru balneofizioterapie -Fundatia Speranta Bolnavilor - Botesti - autorizare extindere (etajare si alipire);

    * Spitalul de Pneumoftiziologie Bisericani - corp D 2 cladiri functioneaza fara autorizatie de securitate la incendiu pentru acestea fiind emise avize de securitate la incendiu
    * Spitalul Judetean de Urgenta Piatra-Neamt - sectia pediatrie (dat partial in folosinta - lucrari sistate);
    * Spitalul Municipal de Urgenta Roman - corp central.
    2 cladiri functioneaza fara autorizatie de securitate la incendiu fara a fi fost emis aviz de securitate la incendiu:
    * Spitalul Municipal de Urgenta Roman - Sectia paliative;
    * Centru de ingrijiri paliative - S.C Palimed S.R.L. Targu Neamt;
    12 cladiri nu fac obiectul autorizarii privind securitatea la incendiu. Prevederi legale privind apararea impotriva incendiilor
    Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta ,,Petrodava" al judetului Neamt poate dispune masura complementara de oprire a functionarii ori utilizarii constructiilor sau amenajarilor care au aria desfasurata mai mare de 200 mp, avand destinatia de comert, cultura sau turism, conform H.G.R. 915 din 03.11.2015 publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 824 din 4 noiembrie 2015.
    Legea 307/2006 privind apararea impotriva incendiilor reglementeaza in capitolul II obligatiile privind apararea impotriva incendiilor. La art. 19 sunt detaliate obligatiile pe care le are administratorul / conducatorul institutiei pentru a asigurarea securitatii la incendiu a constructiilor si utilizatorilor.
    Rezultatele/concluziile controalelor efectuate de ISU la spitalele din judetul Neamt
    Anual, ISU Neamt planifica si executa controale, conform competentelor, la unitatile sanitare din judet
    In luna ianuarie 2020, cadrele ISU Neamt au executat noua controale la unitatile sanitare cu paturi din judet, fiind constatate 68 de nereguli privind apararea impotriva incendiilor si protectie civila. Cu aceasta ocazie au fost aplicate 41 de avertismente si amenzi in cuantum de 21000 lei. Nereguli constatate pe timpul acestor activitati:
    caile de evacuare nu sunt pastrate in permanenta libere si in stare de utilizare la parametrii la care au fost proiectate;
    planurile de evacuare din incaperile destinate saloanelor de bolnavi, afisate pe partea interioara a usilor, nu cuprind schita nivelului si evidentierea pe schita a salonului respectiv si a traseului de evacuare din acesta;
    nu sunt stabilite modalitatile si procedurile de evacuare a persoanelor ce nu se pot evacua singure;
    nu exista un mijloc tehnic, eficient, pentru alarmarea si alertarea in caz de incendiu in vederea evacuarii pacientilor si a personalului;
    lipsa dotarii cu instalatii de detectare, semnalizare si alarmare in caz de incendiu;
    exista corpuri de iluminat de securitate pentru evacuare care nu in stare de functionare;
    hidrantii interiori nu sunt intretinuti permanent in stare de functionare, cu asigurarea fiabilitatii si eficientei necesare, conform reglementarilor tehnice specifice, in sensul ca robinetii de actionare nu inchid si deschid usor, o parte sunt blocati, tevile de refulare nu sunt conforme, iluminatul pentru marcare nu este functional.
    La fiecare unitate sanitara cu paturi, pe timpul desfasurarii activitatilor de indrumare si control, cadrele de la ISU Neamt au efectuat activitati de informare preventiva ca urmare a derularii campaniilor nationale de informare preventiva: RISC - Renunta! Improvizatiile sunt catastrofale!, Detectorul autonom de fum va poate salva viata! si Nu tremur la cutremur!.
    De asemenea, la inceputul acestui an, in toate unitatile spitalicesti, cadrele ISU Neamt au desfasurat instruiri cu personalul din aceste obiective, care au vizat modul de utilizare a unui stingator si modul de comportare in cazul producerii unui incendiu.
    La incheierea controalelor de prevenire, aspectele negative identificate au fost analizate cu persoanele din conducerea unitatilor sanitare, principala problema invocata pentru nerealizarea masurilor de aparare impotriva incendiilor fiind lipsa fondurilor financiare.
    Rezultatele/concluziile controalelor efectuate de ISU la sectiile ATI din judetul Neamt
    In luna noiembrie ISU Neamt a efectuat controale de specialitate la sectiile ATI din cadrul unitatilor sanitare de la nivelul zonei de competenta.
    Aspectele avute in vedere pe timpul executarii controalelor au vizat: analizarea situatiei din punct de vedere al avizarii-autorizarii cladirilor in care se afla sectiile ATI;
    modul de indeplinire a obligatiilor stabilite prin Legea nr. 307/2006 privind apararea impotriva incendiilor, republicata, pentru conducatorul unitatii/administrator si a celorlalte atributii pe linia apararii impotriva incendiilor cuprinse in reglementarile specifice referitoare la organizarea apararii impotriva incendiilor la locul de munca, asigurarea evacuarii utilizatorilor in cazul producerii unei situatii de urgenta, a modului de actiune a personalului propriu in cazul producerii unui incendiu, precum si a instruirii salariatilor in domeniul situatiilor de urgenta;
    functionarea si exploatarea instalatiilor de detectare, semnalizare, alarmare si stingere a incendiilor;
    dotarea cu stingatoare de incendiu a sectiilor ATI, precum si modul de verificare a acestora, potrivit prevederilor legale;
    verificarea documentelor care sa ateste functionarea in conditii de siguranta a instalatiilor electrice si a instalatiilor si echipamentelor specifice activitatii din sectia ATI (substante anestezice inflamabile, butelii de oxigen, instalatii aferente statiilor de oxigen etc.). Astfel, in urma controalelor de prevenire, efectuate la nivelul judetului Neamt in unitatile sanitare care detin sectii ATI, au fost identificate 23 deficiente in domeniul apararii impotriva incendiilor. Pentru neconformitatile identificate in teren, personalul specializat a aplicat 22 sanctiuni contraventionale, dintre care 20 avertismente si doua amenzi, in cuantum de 15.000 lei.
    Principalele deficiente identificate din domeniul apararii impotriva incendiilor au constat in:
    functionarea fara detinerea autorizatiei de securitate la incendiu. Cladirea in care functioneaza sectia ATI de la Spitalul Municipal Roman se afla in procedura de autorizare, pentru aceasta fiind emis aviz de securitate la incendiu.
    nefunctionarea, neasigurarea mentenantei instalatiilor de detectie, semnalizare si avertizare a incendiilor ori neasigurarea echiparii constructiilor cu astfel de sisteme de protectie la incendiu;
    neasigurarea conditiilor de evacuare in cazul producerii situatiilor de urgenta; exploatarea instalatiei electrice cu deficiente. Pe timpul desfasurarii acestor controale s-au efectuat doua exercitii de evacuare partiala, prin introducerea semnalului de alarma si evacuarea unui pat dintr-un salon ATI, la Spitalul Municipal de Urgenta Roman si Spitalul Orasenesc Targu Neamt. Tot cu aceasta ocazie s-a desfasurat o instruire cu personalul sectiei ATI Piatra Neamt (30 adulti) privind prezentarea ,,Ghidului de evacuare in situatii de urgenta generate de producerea unui incendiu in unitati sanitare cu paturi" si s-a desfasurat o activitate practica cu privire la modul de utilizare a stingatoarelor.


    18.12.2020 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din comuna Baltatesti

    In aceasta dimineata, in jurul orei 06:22, prin apel la 112, pompierii nemteni au fost instiintati despre producerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din comuna Baltatesti.
    Incendiul se manifesta la o anexa gospodareasca (bucatarie de vara) cu posibilitatea propagarii la locuinta aflata in imediata vecinatate. Pompierii au intervenit pentru localizarea si lichidarea incendiului cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD.
    Nu au fost victime.
    Incendiul a fost lichidat. A ars anexa gospodareasca cu suprafata de aproximativ 12 mp cu bunurile materiale aflate in interior.
    Scurtcircuitul electric a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    16.12.2020 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Raucesti

    Prin apel la 112, pompierii nemteni au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Oglinzi, comuna Raucesti.
    Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD si pompieri voluntari din cadrul SVSU Raucesti.
    Incendiul se manifesta in interiorul unei camere cu posibilitatea propagarii la intreaga locuinta.
    Fortele de interventie au stins incendiul in urma caruia au ars bunuri materiale din interiorul camerei ( obiecte de mobilier, aparate electrice si electrocasnice, materiale textile, etc).
    Amplasarea necorespunzatoare a mijloacelor electrice de incalzire fata de materiale combustibile a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    16.12.2020 - Misiune de interventie pentru degajarea unor persoane surprinse sub o stiva de lemne, la un operator economic din municipiul Roman Prin apel la 112, in jurul orei 14:05, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru degajarea unor persoane surprinse sub o stiva de lemne, la un operator economic din municipiul Roman.
    La locul solicitarii s-au deplasat pompierii romascani cu o autospeciala pentru descarcerare si o ambulanta SMURD TIM si un echipaj cu ambulanta de la SAJ Roman. Pana la sosirea fortelor de interventie un barbat de 46 de ani a fost scos de catre colegi. Acesta a fost preluat si transportat la CPU Roman de echipajul de la SAJ.
    Pompierii, cu ajutorul echipamentelor specifice din dotarea autospecialei, au intervenit pentru descarcerarea unui barbat de 40 de ani, constient, de sub un bustean din stiva de lemne. Acesta a primit ingrijiri medicale de la echipajul SMURD TIM, dupa care a fost transportat la CPU Roman.


    15.12.2020 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe E 85, pe raza comunei Secuieni

    Ca urmare a unui apel la 112, pompierii romascani au fost solicitati sa intervina la un accident rutier produs pe E 85, pe raza comunei Secuieni. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si doua ambulante SMURD (TIM si EPA)
    Accidentul rutier s-a produs intre un autotren si un autoturism. In urma accidentului rutier produs au rezultat doua victime neincarcerate (pasageri in autoturism). Acestea s-au autoevacuat pana la sosirea fortelor de interventie. Cele doua victime (doi barbati in varsta de 36 si 21 de ani) au fost transportate de echipajele SMURD la CPU Roman.
    De asemenea, pompierii au asigurat masuri de prevenire si stingere a incendiilor, prin deconectarea bornelor bateriilor si indepartarea scurgerilor de lichide combustibile (carburanti si ulei) si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    15.12.2020 - Misiune de interventie pentru degajarea unui animal cazut intr-o fantana din comuna Moldoveni

    Prin apel la 112, pompierii romascani au fost solicitati sa intervina pentru degajarea unui animal cazut intr-o fantana din comuna Moldoveni. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii romascani cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si voluntari din cadrul SVSU Moldoveni cu un buldoexcavator.
    Fortele de interventie au extras dintr-o fantana (nefolosita) de la aproximativ 2 m adancime, o bovina fara semne vitale.


    15.12.2020 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Tamaseni
    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Tamaseni. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu doua autospeciale pentru stingere si o ambulanta SMURD.
    Incendiul se manifesta in interiorul unei incaperi (bucatarie), cu posibilitatea propagarii la intreaga locuinta.
    Pompierii au localizat si lichidat incendiul in urma caruia au ars bunurile materiale din interiorul incaperii (aragaz, cuptor, obiecte de mobilier si materiale textile). Scurtcircuitul electric a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu. Nu au fost victime.


    10.12.2020 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Ion Creanga

    Prin apel la 112, in jurul orei 18:40, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din comuna Ion Creanga. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD.
    Incendiul se manifesta intr-una din camere si la acoperisul locuintei, cu posibilitatea propagarii la intreaga locuinta.
    Din interiorul unei camere pompierii au scos o butelie. Miltarii au localizat si lichidat incendiul in urma caruia au ars acoperisul casei pe o suprafata de aproximativ 2 mp si bunurile materiale aflate in interiorul camerei. Efectul termic produs de amplasarea necorespunzatoare a materialelor combustibile fata mijloacele de incalzire fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.
    Nu au fost victime.
    Atentie, vine sezonul rece!
    In anul 2020, din totalul incendiilor produse in judetul Neamt, in medie, 18% au avut loc ca urmare a cosurilor de fum defecte sau necuratate, respectiv 10% ca urmare a mijloacelor de incalzire defecte, improvizate sau nesupravegheate. Din pacate, majoritatea acestor incendii se soldeaza adesea cu tragedii. !!Avand in vedere ca temperaturile pe timpul noptii au scazut, ISU Neamt recomanda cetatenilor care utilizeaza la incalzirea locuintelor sobe sau aparate ori mijloace electrice de incalzire, sa ia urmatoarele masuri specifice de prevenire a incendiilor de locuinte:
    Asigurati verificarea, curatarea si repararea, daca este cazul, a cosurilor de fum de catre o persoana specializata; NU folositi decat materialul combustibil pentru care a fost destinata soba si evitati supraincarcarea acesteia;
    NU folositi soba decat cu usita inchisa;
    Asezati o tavita metalica in fata sobei, in dreptul usitei;
    NU asezati in apropierea sobei sau pe aceasta materiale combustibile;
    Stingeti focul din soba inainte de a parasi locuinta;
    NU adormiti niciodata cu soba aprinsa;
    Verificati integritatea aparatelor si mijloacelor de incalzire electrice, iar in cazul in care acestea sunt defecte, reparati-le cu ajutorul unui specialist sau cumparati-va altele noi;
    NU asezati aparatele de incalzire electrice in apropierea materialelor combustibile;
    NU asezati materiale combustibile pe mijloacele de incalzire electrice;
    Decuplati aparatele de incalzire electrice inainte de a parasi locuinta sau de a adormi;
    NU lasati niciodata copiii nesupravegheati cu focul aprins in soba ori aparatele de incalzire electrice in functiune.
    Cetateni, nu uitati ! Printr-un comportament preventiv, va salvati viata si bunurile.


    10.12.2020 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe DN 15C, pe raza comunei Cracaoani,

    Ca urmare a unui apel la 112, pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt au intervenit cu o autospeciala pentru descarcerare, o autospeciala pentru stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD au intervenit la un accident rutier produs pe raza comunei Cracaoani, pe Dn 15C.
    In urma accidentului rutier un autoturism a intrat intr-un podet, rezultand trei victime incarcerate.
    Pompierii au scos cele trei victime si le-au predat echipajelor medicale aflate la locul evenimentului. Doua victime sunt constiente.unei victime i se aplica manevre de resuscitare.
    La locul evenimentului au fost solicitate si doua echipaje cu ambulante de la SAJ.
    Conducatorul autoturismului, constient fost preluat de catre echipajul SMURD si transportat la spital.
    Din pacate, pasagera nu a raspuns manevrelor de resuscitare. Cealalta pasagera a fost transportata de o ambulanta SAJ la spital, in stare grava.
    Pompierii au asigurat si masurile de prevenire si stingere a incendiilor.


    06.12.2020 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Draganesti

    In jurul orei 07:21, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din comuna Razboieni. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii voluntari din cadrul SVSU Razboieni cu o autospeciala de stingere, pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu trei autospeciale de stingere si un echipaj cu o ambulanta de la SAJ. Incendiul se manifesta generalizat.
    Incendiul a fost lichidat.
    In urma incendiului au decedat doua persoane (o femeie de 80 de ani si un barbat de 59 de ani - mama si fiu).
    Sistemul de incalzire defect (soba) a fost cauza probabila de producere a incendiului.


    06.12.2020 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    In jurul orei 13:10, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala pentru descarcerare si un echipaj cu ambulanta de la SAJ Piatra-Neamt.
    Cu ajutorul echipamentelor pentru descarcerare, pompierii au patruns in interiorul apartamentului situat la etajul 4 intr-un bloc de locuinte situat pe strada Orhei, unde au gasit un barbat de 78 ani, constient. Acesta a fost preluat de echipajul de la SAJ si transportat la spital. 05.12.2020 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Trifesti Prin apel la 112, in jurul orei 17:50, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din comuna Trifesti. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD.
    Incendiul se manifesta la acoperis si in doua camere ale locuintei, cu posibilitatea propagarii acestuia la o anexa gospodareasca din apropiere. Din interiorul unei camere pompierii au scos o butelie. Miltarii au localizat si lichidat incendiul in urma caruia au ars acoperisul casei pe o suprafata de aproximativ 80 mp si bunurile materiale aflate in interiorul celor doua camere. Cosul de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.
    Nu au fost victime.


    05.12.2020 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din orasul Targu Neamt

    In jurul orei 09:00, prin apel la 112, pompierii nemteni au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta situata pe strada 9 Mai, in orasul Targu Neamt.
    Pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt au intervenit pentru localizarea si lichidarea incendiului cu patru autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. Incendiul se manifesta la acoperisul unei locuinte cu mansarda cu posibilitatea propagarii la doua locuinte cu etaj aflate in vecinatate. Trei persoane ( doua femei si un barbat) au primit ingrijiri medicale de la paramedicii de pe ambulanta SMURD deoarece au suferit atacuri de panica si usoare intoxicatii cu monoxid de carbon. Acestea au refuzat transportul la spital. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in urma caruia a ars acoperisul casei pe o suprafata de aproximativ 170 mp si s-au deteriorat bunurile materiale din incaperile de la mansarda.
    Scurtcircuitul electric a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu. 04.12.2020 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din municipiul Roman
    Prin apel la 112, in jurul orei 09:53, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta situata pe strada Pacii din municipiul Roman. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. Incendiul se manifesta la acoperis cu posibilitatea propagarii la intreaga locuinta
    Pompierii au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. A ars acoperisul casei pe o suprafata de aproximativ 80 mp.
    Scurtcircuitul electric a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu. Nu au fost victime.


    03.12.2020 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Stanita

    Prin apel la 112, in jurul orei 18:20, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din satul Ghidion, comuna Stanita. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. Incendiul se manifesta generalizat la acoperisul unei case cu posibilitatea propagarii la o alta casa aflata in imediata vecinatate. Pompierii au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. A ars acoperisul casei pe o suprafata de aproximativ 120 mp. Scurtcircuitul electric a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu. Nu au fost victime.


    03.12.2020 - Comunicat de presa: rezultatul testului Covid pentru un cadru militar ce isi desfasoara activitatea in cadrul ISU este pozitiv

    Va informam ca rezultatul testului Covid pentru un cadru militar ce isi desfasoara activitatea in cadrul ISU Neamt este pozitiv. In acest sens, facem precizarea ca dupa primirea rezultatului care indica infectarea, s-a procedat la informarea structurilor ierarhice si a Directiei de Sanatate Publica, pentru adoptarea masurilor legale.


    03.11.2020 - Misiune de interventie pentru stingerea a unui incendiu produs la un autoturism in municipiul Piatra-Neamt

    Ca urmare a unui apel la 112, pompierii pietreni au intervenit cu o autospeciala pentru stingere apa si spuma pentru localizarea si lichidarea unui incendiu produs la un autoturism in municipiul Piatra-Neamt. La sosirea fortelor de interventie incendiul se manifesta generalizat la nivelul unui autoturism parcat pe strada Nicolae Iorga. Acesta a ars in totalitate. Incendiul s-a propagat si la un autoturism parcat in imediata vecinatate. Proprietarul acestuia, cu ajutorul stingatorului din dotare a stins incendiul care se manifesta la partea din spate a autoturismului (aripa dreapta, spoiler dreapta, stop dreapta). Scurtcircuitul electric a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    02.12.2020 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe DN 15 C pe raza comunei Raucesti

    Prin apel la 112, pompierii nemteni au fost instiintati despre producerea unui accident rutier produs pe DN 15 C pe raza comunei Raucesti. Ca urmare a accidentului rutier produs intre un autotren si un autoturism a rezultat o victima incarcerata. In urma accidentului autoturismul a parasit partea carosabila si a intrat intr-un sant. La locul evenimentului s-au deplasat pompierii targnemteni cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare, o autospeciala pentru descarcerare si o ambulanta SMURD si un echipaj cu o ambulanta de la SAJ Targu Neamt. Pompierii au extras victima incarcerata, soferul autoturismului, in stare de inconstienta. Aceasta a fost preluat de echipajul de la SAJ si transportat la spital. In autoturism se mai afla o persoana care s-a autoevacuat pana la sosirea fortelor de interventie. Pompierii au asigurat si masurile de prevenire si stingere a incendiilor, deconectand bornele bateriilor de la autoturism si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    02.12.2020 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Bodesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 15:45, pompierii nemteni au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din satul Oslobeni, comuna Bodesti. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompierii pietreni cu doua autospeciale de stingere cu apa si spuma si o ambulanta SMURD si pompierii voluntari din cadrul SVSU Bodesti cu o autospeciala pentru stingere. Incendiul se manifesta la acoperisul locuintei si la o magazie lipita de casa. Fortele de interventie au lichidat incendiul in urma caruia a ars acoperisul casei pe o suprafata de aproximativ 60 mp si o magazie cu suprafata de 14 mp. Actiunea intentionata a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu. Nu au fost victime.


    02.12.2020 - Comunicat de presa: Avansari in grad si depunerea juramantului militar cu ocazia Zilei Nationale a Romaniei

    Astazi, 02 decembrie la sediul ISU Neamt, cu ocazia Zilei Nationale a Romaniei, a avut loc un ceremonial militar si religios pentru avansarea in grad si pentru depunerea juramantului militar a unor salvatori nemteni. In semn de apreciere pentru modul exemplar in care si-au indeplinit atributiile de serviciu, au fost inaintati in grad inaintea expirarii stagiului minim, un ofiter si cinci subofiteri, astfel:
    * In gradul de locotenent-colonel: Mr. BURDULEA MIHAI - BOGDAN, comandant al Detasamentului de pompieri Targu Neamt;
    * In gradul de plutonier adjutant sef: Plt. adj. GAVRILIU COSTEL - NICOLAE, din cadrul Detasamentului de pompieri Piatra Neamt;
    * In gradul de plutonier adjutant sef: Plt. adj. GRIGORAS VASILE, din cadrul Detasamentului de pompieri Roman;
    * In gradul de plutonier adjutant: Plt. maj. RADU MARIAN, din cadrul Detasamentului de pompieri Piatra Neamt;
    * In gradul de plutonier adjutant: Plt. maj. ILISEI ALEXANDRU - OVIDIU, din cadrul Detasamentului de pompieri PiatraNeamt;
    * In gradul de plutonier adjutantPlt. maj. AGAPIE DUMITRU, din cadrul Detasamentului de pompieri Tirgu Neamt.
    Totodata, cu aceasta ocazie, in fata drapelului tricolor au depus juramantul militar 12 cadre, astfel:
    Plt.adj.sef. Tibulasi Vasile
    Plt. maj. Panduru Gabriel
    Sg. maj. Avram Ciprian - Daniel
    Sg. maj. Caia Cornel
    Sg. maj. Fermezon Madalin - Constantin
    Sg. maj. Foca Dragos
    Sg. maj. Gusa Ioan - Alexandru
    Sg. maj. Mihalache Alexandru - Constantin
    Sg. maj. Neculcea Ioan
    Sg. maj. Petraru Razvan - Vasile
    Sg. maj. Racariu Cezar - Iustinian
    Sg. maj. Socea Valentin
    "Eu.... jur credinta patriei mele, Romania.
    Jur sa-mi apar tara, chiar cu pretul vietii.
    Jur sa respect constitutia, legile tarii si regulamentele militare.
    Asa sa-mi ajute Dumnezeu."

    Depunerea Juramantului Militar este un moment unic, emotionant pentru fiecare dintre noi, militarii. Sentimentele de mandrie, dar si de asumare a unei mari responsabilitati traite in acele momente ne calauzesc pasii in cariera si ne revin in memorie atunci cand ne este mai greu.
    Felicitari tuturor si mult succes in misiunile care urmeaza sa va fie incredintate!


    02.12.2020 - Comunicat de presa:Ai grija la cea mai mare grija: siguranta copilului tau!" - o noua campanie nationala lansata, astazi, de IGSU, E.ON si Delgaz Grid

    Proiectul isi propune constientizarea adultilor asupra importantei supravegherii copiilor si a respectarii regulilor de siguranta in locuinte;
    Peste 100 de copii si-au pierdut viata in incendii la locuinte, in ultimii opt ani, iar majori-tatea erau nesupravegheati la momentul producerii incidentului; In cei opt ani de parteneriat, IGSU, E.ON si Delgaz Grid au derulat mai multe campanii de siguranta ale caror mesaje au ajuns la milioane de romani. Potrivit sondajului realizat de IRES pentru Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU), unul din patru romani recunoaste ca isi lasa copiii mai mici de 10 ani nesuprave-gheati in locuinta. De asemenea, 64% dintre cei chestionati considera ca supravegherea permanenta a copiilor este cel mai important lucru pentru asigurarea securitatii micutilor in casa sau gospodarie. Totodata, potrivit datelor IGSU, in ultimii opt ani, 378 de copii au fost victime ale in-cendiilor la locuinte, iar 104 dintre acestia si-au pierdut viata. Majoritatea au fost lipsiti de supraveghere din partea adultilor, la momentul producerii incendiilor. Folosirea necorespunzatoare a instalatiilor electrice sau a mijloacelor de incalzire sunt prin-cipalele cauze care, an de an, curma vieti in randul celor mici. Astfel, conform sondajului IRES, 8% dintre romani recunosc ca au folosit improvizatii pentru sobe, cosuri de fum sau centrale pe lemne. De asemenea, 6% admit ca au facut improvizatii la instalatii electrice, iar 3% la instalatiile de gaz. Peste jumatate dintre romanii chestionati au declarant ca nu au un detector de gaz, 72% nu au stingator de incendii, iar 81% nu au detector de fum. Mai mult, 44,5% dintre cei care detin cos de fum nu apeleaza la personal specializat, cel putin o data pe an, pentru verificarea ori curatarea acestuia. Copiii raman categoria cea mai vulnerabila, atunci cand vorbim despre incendii produse la locuinte sau gospodarii. In cele mai multe situatii ei nu pot aprecia pericolele din jur si le lipseste puterea de a se salva din calea focului. Din totalul celor care si-au pierdut viata, aproximativ 69% provin din mediul rural, iar 31% din mediul urban. De aceea, constientizarea adultilor cu privire la responsabilitatea ce le revine in ceea ce priveste respectarea masurilor de siguranta in locuinte este obiectivul principal al campaniei nationale "Ai grija la cea mai mare grija: siguranta copilului tau", lansata de Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta, in parteneriat cu E.ON si Delgaz Grid. Astfel, spoturile proiectului vor fi difuzate incepand de astazi pe posturile TV si in mediul online si vor aduce in prim-plan reprezentanti de seama ai categoriilor profesionale care se bucura de credibilitate si respect din partea populatiei, cum ar fi: pompieri, profesori, medi-ci, preoti, actori. Fiecare personaj din clipurile campaniei trage un semnal de alarma in ran-dul celor care sunt responsabili de siguranta copiilor, care pot deveni victime ale neglijentei sau neatentiei adultilor, fie ei bunici, parinti sau apartinatori. Supravegherea micutilor, pregatirea corespunzatoare a instalatiilor de incalzire, curatarea cosurilor de fum, obligatoriu inainte de venirea sezonului rece (cu personal autorizat), verifi-carea instalatiilor, repararea defectiunilor de catre specialisti sunt cateva dintre regulile principale care trebuie respectate, astfel incat copiii si ceilalti membri ai familiei sa fie in siguranta. Despre parteneriatul dintre E.ON, Delgaz Grid si IGSU Incheiat intre IGSU si E.ON Romania in luna septembrie 2012, parteneriatul ,,Impreuna pentru Siguranta" a constat in derularea, la nivel national, a mai multor campanii comune de in-formare si constientizare a cetatenilor privind riscurile la care se expun in cazul utilizarii ne-corespunzatoare a surselor de energie, fie ca vorbim de electricitate sau de gaze naturale. Astfel, in ultimii ani au fost derulate campaniile: "F.O.C - Flacarile Omoara Copii" (lansata in septembrie 2012), destinata constientizarii pericolelor la care sunt expusi copiii lasati singuri sau nesupravegheati in casa, urmata de "R.I.S.C.- Renunta! Improvizatiile sunt Catastrofale!" (lansata in noiembrie 2012), respectiv ,,R.I.S.C. - Siguranta NU e un joc de noroc!" (decembrie 2013). Acestea si-au propus nu doar sa informeze si sa sensibilizeze populatia, ci si sa schimbe in timp, comportamentul legat de utilizarea corecta a surselor de energie. De asemenea, in 2015, E.ON Romania s-a alaturat campaniei ,,Nu tremur la cutremur", initiata de Ministerul Afacerilor Interne si derulata la nivel national prin IGSU. Incepand cu anul 2016, pornind de la preocuparea reducerii numarul de victime si a pagube-lor materiale, cele doua parti au initiat si derulat, sub egida R.I.S.C., campania de informare preventiva a populatiei cu sloganul ,,Mai bine previi, decat sa nu fii!", pentru adoptarea unei atitudini proactive, prin sensibilizarea opiniei publice in vederea montarii detectoarelor de incendiu in locuinta proprie. La actiunile desfasurate sub egida parteneriatului au participat, in toti acesti ani, peste 6 milioane de oameni, jumatate dintre acestia fiind copii. Despre IGSU Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU) a fost infiintat in data de 15 decembrie 2004, prin fuziunea Comandamentului Protectiei Civile si Inspectoratului General al Corpului Pompierilor Militari, ca unitate subordonata Ministerului Afacerilor Interne. La nivel national, IGSU coordoneaza toate organizatiile implicate in managementul situatiilor de urgenta, in concordanta cu principiile existente pe plan international, specifice ONU, NATO, UE si altor organisme la care Romania este parte/a aderat. Despre E.ON Romania Grupul german E.ON este unul dintre liderii pietei de energie, avand in Romania o prezenta consolidata de-a lungul a 15 ani. Companiile-fanion ale grupului sunt Delgaz Grid si E.ON Energie Romania, acestea desfasurand activitati de distributie, respectiv de furnizare a energiei si a solutiilor energetice pentru circa 3,2 milioane de clienti. Despre Delgaz Grid Delgaz Grid, compania de distributie din cadrul Grupului german E.ON, opereaza o retea de gaze naturale de peste 23.000 km in 20 de judete din partea de Nord si de Vest a Romaniei (Cluj, Bistrita Nasaud, Maramures, Satu Mare, Salaj, Timis, Arad, Bihor, Caras-Severin, Hunedoara, Mures, Sibiu, Alba, Harghita, Iasi, Botosani, Vaslui, Suceava, Neamt si Bacau) si o retea de electricitate de aproape 81.900 km in sase judete din Moldova: Bacau, Botosani, Iasi, Neamt, Suceava si Vaslui. De la intrarea pe piata locala, in anul 2005, E.ON a investit circa 1,7 miliarde de euro in principal pentru modernizarea retelelor de gaze si electricitate si a virat catre stat impozite si taxe de 2,3 miliarde de euro.


    01.12.2020 -Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Pipirig

    In jurul orei 10:12, prin apel la 112, pompierii nemteni au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Pipirig. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii targnemteni cu o autospeciala de stingere. Incendiul se manifesta in podul locuintei, cu posibilitatea propagarii la intreaga locuinta. Pompierii voluntari cu autospeciala din dotare din cadrul SVSU Pipirig au localizat incendiul. Fortele de interventie au stins incendiul in urma caruia au ars aproximativ 10 mp din acoperisul locuintei. Efectul termic al curentului electric a fost cauza probabila de producere a incendiului. Nu au fost victime.
    Interventii in perioada 19.11-26.11.2020


    26.11.2020 - Misiune pirotehnica in comuna Tazlau

    In data de 26.11.2020, in comuna Tazlau echipa pirotehnica din cadrul ISU Neamt, pe timpul desfasurarii activitatii de pregatire de specialitate in teren, a descoperit 17 cartuse de infanterie de calibru 7.92 mm si doua focoase pentru lovituri de aruncator.
    Pirotehnicienii au ridicat, transportat si depozitat in conditii de siguranta munitia gasita, care ulterior va fi distrusa.
    Munitia gasita provine din Al Doilea Razboi Mondial.


    26.11.2020 - Comunicat de presa: rezultatul testului Covid pentru un cadru militar ce isi desfasoara activitatea in cadrul ISU Neamt este pozitiv

    Va informam ca rezultatul testului Covid pentru un cadru militar ce isi desfasoara activitatea in cadrul ISU Neamt este pozitiv. In acest sens, facem precizarea ca dupa primirea rezultatului care indica infectarea, s-a procedat la informarea structurilor ierarhice si a Directiei de Sanatate Publica, pentru adoptarea masurilor legale.


    24.11.2020 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din municipiul Piatra-Neamt

    In aceasta dimineata pompierii pietreni au intervenit pentru localizarea si lichidarea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din municipiul Piatra-Neamt. Cel mai probabil incendiul a fost initiat de proprietarul acelei constructii, care amenintare anterior ca va proceda astfel. Au ars aproximativ 15 mp din acoperisul anexei.
    La locul evenimentului s-au deplasat si forte din partea IPJ, IJJ, Politiei Locale si SAJ.


    24.11.2020 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Sabaoani

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Sabaoani. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompierii voluntari din cadrul SVSU Sabaoani cu o autospeciala de stingere si pompierii romascani cu o autospeciala de stingere. Incendiul se manifesta la acoperis cu posibilitatea propagarii la intreaga locuinta dar si la o locuinta invecinata.
    A ars acoperisul casei pe o suprafata de aproximativ 50 mp. Cauza probabila de producere a acestui incendiu a fost stabilita ca fiind cosul de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile.
    Pompierii nemteni reamintesc cetatenilor regulile si masurile de prevenire a incendiilor la instalarea si exploatarea cosurilor si burlanelor pentru evacuarea fumului:
    - cosurile de fum vor fi obligatoriu verificate, curatate si reparate premergator sezonului rece si ori de cate ori este nevoie ;
    - cosurile de fum se prelungesc deasupra acoperisului cu 0,5 - 0,8 m;
    - in podurile caselor, cosurile de fum vor fi obligatoriu tencuite pentru a nu prezenta fisuri prin care ar putea patrunde scantei ce pot fi surse de aprindere, daca in zona lor sunt materiale combustibile ;
    - cosurile si burlanele pentru evacuarea fumului vor fi construite, intretinute si curatate periodic pentru a nu provoca incendii ;
    - cosurile de fum se vor izola fata de elementele combustibile ale planseelor prin ingrosarea zidariei de caramida a cosurilor cu 25 cm; in spatiul dintre cosuri si plansee se recomanda introducerea unui strat de materiale necombustibile;
    - la trecerea prin acoperisuri se lasa o distanta de cel putin 10 cm intre fatadele exterioare ale zidariilor cosurilor si elementele combustibile ale acoperisurilor ;
    - cosurile de fum vor fi prevazute cu usite pentru curatate ;
    - cosurile aflate in apropierea materialelor combustibile (depozite de furaje, paduri etc.) sau cele situate pe acoperisuri combustibile, vor fi prevazute cu site sau gratare pentru retinerea scanteilor;
    - se interzice incastrarea elementelor combustibile ale acoperisurilor, planseelor etc. in cosurile de evacuare a fumului;
    - se interzice racordarea focarelor alimentate cu gaze, la canalele de fum care deservesc si focare cu combustibil solid sau lichid;
    - in spatiile cu pericol de incendiu si explozie, nu se folosesc burlane din tabla pentru evacuarea fumului;
    - se interzice folosirea improvizatiilor la burlanele metalice de evacuare a fumului cu coturi multiple, montate pe langa peretii combustibili sau in apropierea materialelor combustibile;
    Pentru cresterea gradului de protectie a gospodariilor si pentru a preveni unele situatii neplacute cu consecinte grave, cetatenii trebuie sa constientizeze ca ei sunt primii responsabili in a-si proteja locuintele si bunurile.


    23.11.2020 - Comunicat de presa: mesaje prin RO ALERT pentru cetatenii din comunele Dobreni si Negresti

    ISU Neamt va transmite la ora 13:00 mesaje prin RO ALERT pentru cetatenii din Dobreni si Negresti ca urmare a cresterii incidentei numarului de cazuri confirmate cu SARS-CoV-2 la mia de locuitori.

    Atentie! Incidenta cumulata a cazurilor confirmate cu SARS-CoV-2 in comuna Dobreni este 7,41, iar in comuna Negresti este de 5,48 la o mie de locuitori. Respectati masurile sanitare pentru a nu va pune viata dvs. sau a celor din jur in pericol. Purtati corect masca, acoperind nasul si gura. Pastrati distanta si evitati aglomeratiile. Mentineti igiena mainilor, evitati contactul cu suprafetele comune si dezinfectati-va dupa fiecare atingere a unui obiect posibil contaminat. Incurajati-i si pe cei din apropierea dvs sa respecte cu strictete regulile! ISU NT


    23.11.2020 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala complexa pentru interventie si o ambulanta SMURD.
    Pompierii, cu ajutorul scarii culisabile, au patruns in interiorul apartamentului situat la primul etaj dintr-un bloc de locuinte situat pe strada Garofitei. In interiorul apartamentului a fost gasita o femeie de aproximativ 83 de ani, constienta, cazuta intr-o camera. Paramedicii au acordat primul ajutor calificat persoanei la locul evenimentului. Persoana a refuzat transportul la spital.


    23.11.2020 - Comunicat de presa: rezultatele testului Covid pentru doua cadre militare ce isi desfasoara activitatea in cadrul ISU Neamt sunt pozitive

    Va informam ca rezultatele testului Covid pentru doua cadre militare ce isi desfasoara activitatea in cadrul ISU Neamt sunt pozitive. In acest sens, facem precizarea ca dupa primirea rezultatului care indica infectarea, s-a procedat la informarea structurilor ierarhice si a Directiei de Sanatate Publica, pentru adoptarea masurilor legale.


    23.11.2020 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Ghindaoani

    In aceasta dimineata, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Ghindaoani. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale pentru stingere si o ambulanta SMURD si pompieri voluntari din cadrul SVSU Ghindaoani.
    Incendiul se manifesta generalizat la nivelul unei locuinte.
    Pompierii au scos din locuinta cuprinsa de flacari o femeie de aproximativ 65 de ani, cu usoare arsuri si atac de panica. Aceasta a primit primul ajutor calificat la locul evenimentului, dupa care a fost transportata la CPU Targu Neamt.
    Dupa localizarea si lichidarea incendiului, pompierii au stabilit ca, cosul de fum deteriorat a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    22.11.2020 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la deseuri menajere in municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, pompierii pietreni au fost instiintati despre producerea unui incendiu produs la deseuri menajere pe stada Pastravului din municipiul Piatra-Neamt, in zona unui depozit en-gros.
    Incendiul se manifesta la o gramada de resturi menajere, existand posibilitatea propagarii la cladirile din apropiere care se aflau la o distanta de aproximativ 20 m.
    Pompierii, cu o autospeciala pentru stingere, au intervenit prompt, localizand si lichidand incendiul. In urma incendiului au ars aproximativ 600 kg de deseuri. Focul deschis in spatii deschise a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    21.11.2020 -Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din municipiul Roman

    Ca urmare a unui apel la 112 din jurul orei 18:40, pompierii romascani au intervenit cu doua autospeciale pentru stingere pentru localizarea si lichidarea unui incendiu produs la o locuinta din municipiul Roman.
    Incendiul se manifesta in interiorul unei camere dintr-o locuinta situata pe strada Mihai Viteazu, cu posibilitatea propagarii la intreaga locuinta. Pompierii au stins incendiul in urma caruia au ars bunurile materiale din interiorul unei camere (obiecte de mobilier, articole vestimentare, aparate electrocasnice, etc)
    Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind efectul termic produs de amplasarea necorespunzatoare a materialelor combustibile fata de mijloacele de incalzire (soba).
    Nu au fost victime.


    19.11.2020 - Comunicat de presa: rezultatul testului Covid pentru un cadru militar ce isi desfasoara activitatea in cadrul ISU Neamt este pozitiv

    Va informam ca rezultatul testului Covid pentru un cadru militar ce isi desfasoara activitatea in cadrul ISU Neamt este pozitiv.
    In acest sens, facem precizarea ca dupa primirea rezultatului care indica infectarea, s-a procedat la informarea structurilor ierarhice si a Directiei de Sanatate Publica, pentru adoptarea masurilor legale.



    Interventii in perioada 16.11-18.11.2020


    18.11.2020 - Misiune de interventie pentu stingerea unui incendiu produs la o locuinta din municipiul Piatra-Neamt

    In jurul orei 11:28, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta situata pe strada Lacului din municipiul Piatra-Neamt.Pompierii pietreni au intervenit pentru localizarea si lichidarea incendiului cu o autospeciala complexa pentru interventie.
    Incendiul se manifesta la un prelungitor care alimenta o aeroterma situata in baia unei locuinte, existand posibilitatea propagarii la intreaga incapere.
    Pompierii au intervenit prompt si au stins incendiul cu mijloacele de prima interventie aflate in dotarea autospecialei.
    In urma incendiului au ars bunuri materiale din interiorul incaperii in care s-a produs evenimentul.
    Efectul termic al curentului electric a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    In acest sens, la exploatarea instalatiilor electrice reamintim cetatenilor:
    * asigurati verificarea periodica, cu personal autorizat, a instalatiilor electrice, eliminandu-se eventualele defectiuni sau improvizatii, daca este cazul. Reparatiile la instalatiile electrice vor fi executate doar de personal autorizat;
    * nu utilizati instalatii electrice (conductori, prize, intrerupatoare, tablouri de sigurante, prelungitoare etc.) si consumatori electrici (de orice fel) cu defectiuni sau improvizatii. Utilizati numai aparatura electrica omologata;
    * nu vor fi suprasolicitate circuitele electrice prin racordarea unor consumatori electrici care depasesc puterea nominala a circuitelor;
    * vor fi supravegheate permanent mijloacele de incalzire electrice aflate in functiune, chiar daca sunt prevazute cu mijloace de protectie (termostat), deoarece acestea pot sa nu functioneze la parametrii prevazuti si vor fi deconectate in cazul in care apar defectiuni;
    * nu asezati aparatele de incalzire electrice in apropierea materialelor combustibile;
    * decuplati aparatele de incalzire electrice inainte de a parasi locuinta sau de a adormi.
    Pentru asigurarea unei prime interventii in caz de incendiu, se recomanda amplasarea in locuinta a unui stingator.


    17.11.2020 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in comuna Baltatesti

    Ca urmare a unui apel la 112, pompierii au fost instiintati despre un accident rutier produs in localitatea Baltatesti. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii targnemteni cu o autospeciala pentru descarcerare, o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD si doua echipaje cu ambulante de la SAJ Targu Neamt.
    In urma accidentului rutier produs intre un autotren si un autoturism au rezultat doua victime, dintre care soferul de TIR incarcerat. Autotrenul a parasit partea carosabila si a intrat intr-o locuinta pe care a daramat-o. Sub daramaturi a fost prinsa o tanara de 16 ani. Tanara a fost scoasa de sub daramaturi de parintii sai, pana la ajungerea fortelor de interventie. Aceasta a primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la paramedici dupa care a fost transportata la CPU Targu Neamt.
    Soferul autotrenului a fost scos de pompieri cu ajutorul echipamentelor pentru descarcerare, constient. Acesta a fost preluat de un echipaj de la SAJ si transportat la spital.
    Conducatorul autoturismului a fost scos de catre participantii la trafic pana la sosirea fortelor de interventie. Acesta a fost preluat de un echipaj de la SAJ si transportat la spital.
    Militarii au asigurat si masurile de prevenire si stingere a incendiilor, deconectand bornele bateriilor de la cele doua autovehicule.


    16.11.2020 - Misiune de interventie pentu stingerea unui incendiu la un gater din localitatea Tarcau

    Prin apel la 112, in jurul orei 20:30, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la un gater din localitatea Tarcau. La locul solicitarii s-au deplasat voluntarii din cadrul SVSU Tarcau si un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra-Neamt cu o autospeciala pentru stingere.
    Incendiul se manifesta la o hala de la un gater ce apartinea unui operator economic din comuna Tarcau, fiind localizat de pompierii voluntari. Incendiul se putea propaga la utilajele ce se aflau in interiorul halei. Fortele de interventie au lichidat incendiul si au stabilit cauza probabila de producere a incendiului ca fiind fumatul.


    16.11.2020 - Misiune de interventie pentu stingerea unui incendiu la un gater din localitatea Tarcau

    In data de 16.11.2020, ca urmare a unui apel la 112, echipa pirotehnica din cadrul ISU Neamt a intervenit pentru asanarea unui proiectil exploziv de calibru 100 mm in localitatea Ingaresti, comuna Urecheni.
    Munitia provine din Al Doilea Razboi Mondial si fost descoperita de catre o femeie de 73 de ani pe timpul executarii unor lucrari de intretinere la o anexa gospodareasca situata in curtea locuintei personale.
    Pirotenicienii au cercetat zona cu detectorul de metale pe o suprafata de aproximativ 50 mp, nemaigasind alte munitii sau elemente de munitie. Munitia gasita a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta pentru a fi distrusa ulterior.



    Incendiu la Spitalul Judetean de Urgenta din Piatra Neamt


    Ieri, 14 noiembrie 2020, in jurul orei 19:00, a fost anuntat un incendiu la sectia de Terapie Intensiva din cadrul Spitalului Judetean de Urgenta din Piatra Neamt.

    In aproximativ 5 minute de la primirea apelului, pompierii au ajuns la fata locului si au constatat ca incendiul se manifesta cu flacara si degajari mari de fum, la sectia ATI, in cele 2 saloane aflate la etajul 2 al spitalului. Prioritatea echipajelor de interventie a reprezentat-o salvarea persoanelor surprinse in urma incendiului, din cele doua incaperi. Pentru evacuarea de urgenta a pacientilor, precum si pentru stingerea incendiului, pompierii au actionat simultan, atat din exterior, cu ajutorul scarilor, cat si din interior, prin echipe de cautare-salvare special echipate. Incendiul a fost lichidat in aproximativ 25 de minute de la primirea apelului.

    Avand in vedere numarul persoanelor implicate, pentru gestionarea eficienta a evenimentului a fost activat *Planul Rosu de Interventie*, care presupune suplimentarea echipajelor operative, inclusiv a celor medicale. Totodata, pentru optimizarea misiunii de raspuns, fortele si mijloacele de interventie au fost suplimentate gradual, la fata locului.

    Astfel, echipajele de salvatori au fost suplimentate cu pompieri si resurse medicale de la ISU Neamt, ISU Bacau, ISU Iasi si SAJ Neamt, respectiv:
    ISU NT:1 Autospeciala pentru transport victime multiple si 2 ambulante SMURD (cu medic)
    ISU IS: 2 Autospeciale pentru transport victime multiple si 2 ambulante SMURD (cu medic)
    ISU BC - 1 Autospeciala pentru transport victime multiple
    SAJ Neamt- 9 Ambulante tip B

    Misiunea a fost una dificila avand in vedere numarul mare de persoane aflate la interior, precum si vizibilitatea scazuta din cauza fumului degajat, pompierii militari actionand pentru evacuarea pacientilor din cele 2 saloane. Ulterior acestei operatiuni, s-a constatat decesul celor 8 persoane aflate in incinta unde a izbucnit incendiul, iar celelalte 8 aflate in salonul alaturat au fost duse la Unitatea de Primiri Urgente a spitalului.

    Din nefericire, 2 dintre acestea (deja aflate in stare critica din cauza infectarii cu noul tip de coronavirus) au decedat.

    Pentru continuarea ingrijirilor medicale care se impuneau pacientilor evacuati si care nu puteau fi continuate la spitalul din Piatra Neamt, s-a luat decizia transferului la Spitalul Modular din Letcani, Judetul Iasi. Cele 6 persoane au fost transportate cu 2 autospeciale de transport victime multiple si 2 unitati de terapie intensiva mobila. Totodata precizam ca impreuna cu acestea a fost transportata si o alta persoana confirmata pozitiv, aflata la UPU in asteptarea internarii la terapie intensiva. Pe toata perioada deplasarii, persoanele au beneficiat de asistenta medicala acordata de echipaje ale UPU SMURD Iasi. Printre persoanele afectate in urma incendiului se afla si medicul de garda. In sprijinul lui, s-a luat de urgenta masura transportului cu o unitate de terapie intensiva mobila SMURD la aeroportul din Iasi, de unde a fost preluat cu o aeronava militara pusa la dispozitie de Ministerul Apararii Nationale si transportat la Spitalul Floreasca din Bucuresti.

    Totodata, in urma acordului primit de spitalul militar "Regina Astrid" din Bruxelles, medicul urmeaza a fi transferat in cursul acestei dimineti, cu o aeronava pusa la dispozitie de MApN.

    Asistenta si echipamentele medicale necesare transportului pacientului vor fi asigurate de un echipaj apartinand UPU- SMURD Bucuresti.

    *****

    *Forte participante la interventie*:
    140 pompieri, medici si asistenti de la ISU Neamt, SAJ Neamt, ISU Iasi, ISU Bacau, Spitalul Clinic Judetean de Urgenta Piatra Neamt, Spitalul Clinic de Urgenta Sf. Spiridon Iasi si Spitalul Clinic Militar de Urgenta Iasi.

    *Mijloace implicate* :
    8 autospeciale de stingere, 1 autoscara, 1 autospeciala de descarcerare, 14 ambulante tip B, 4 Unitati de Terapie Intensiva Mobila, 4 autospeciale transport persoane victime multiple.

    Totodata, conform competentelor, politia a derulat misiuni de identificare a victimelor, apartinatorii acestora fiind informati despre starea de sanatate a pacientilor si transportul acestora catre o alta unitate spitaliceasca.
    Totodata, au fost derulate si misiuni de informare a familiilor celor decedati.


    Interventii in perioada 01.11-11.11.2020


    11.11.2020 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Podoleni

    Prin apel la 112, in jurul orei 18:10, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Podoleni.
    La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala pentru stingere si pompierii voluntari din cadrul SVSU Podoleni cu autospeciala din dotare.
    Incendiul s-a manifestat la o gramada de plante furajere, extinzandu-se la o anexa gospodareasca cu posibilitatea propagarii la locuinta.
    Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in urma caruia a au ars aproximativ 100 kg plante furajere si 3 mp dintr-un perete al anexei. Cauza probabila de producere a acestui incendiu a fost stabilita ca fiind fumatul.


    11.11.2020 - Misiune de pirotehnica in comuna Botesti

    Ca urmare a unui apel la 112, echipa pirotehnica din cadrul ISU Neamt a intervenit pentru asanarea unui proiectil exploziv de calibru 47 mm in localitatea Nisiporesti, comuna Botesti. Munitia provine din Al Doilea Razboi Mondial si a fost descoperita de un barbat de 43 ani, pe timpul efectuarii unor masuratori topometrice pe albia raului Moldova.
    Pirotenicienii au cercetat zona cu detectorul de metale pe o suprafata de aproximativ 500 mp, nemaigasind alte munitii sau elemente de munitie. Munitia gasita a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta pentru a fi distrusa ulterior.


    11.11.2020 - Comunicat de presa: mesaje prin RO ALERT pentru cetatenii din Piatra-Neamt, Bicaz, Baltatesti, Borlesti, Ceahlau, Dumbrava Rosie, Girov, Moldoveni, Pangarati, Pastraveni si Savinesti
    ISU Neamt va transmite la ora 13:00 mesaje prin RO ALERT pentru cetatenii din Piatra-Neamt, Bicaz, Baltatesti, Borlesti, Ceahlau, Dumbrava Rosie, Girov, Moldoveni, Pangarati, Pastraveni si Savinesti ca urmare a cresterii incidentei numarului de cazuri confirmate cu SARS-CoV-2 la mia de locuitori.
    Atentie! Va reamintim ca in localitatea dumneavoastra incidenta cumulata a cazurilor confirmate cu SARS-CoV-2 este de peste 3 la o mie de locuitori. Respectati masurile sanitare pentru a nu va pune viata dvs. sau a celor din jur in pericol. Purtati corect masca, acoperind nasul si gura. Pastrati distanta si evitati aglomeratiile. Mentineti igiena mainilor, evitati contactul cu suprafetele comune si dezinfectati-va dupa fiecare atingere a unui obiect posibil contaminat. Incurajati-i si pe cei din apropierea dvs sa respecte cu strictete regulile! ISU NT


    11.11.2020 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, in jurul orei 10:52, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala pentru descarcerare si un echipaj cu o ambulanta de la SAJ.
    Pompierii au patruns cu ajutorul echipamentelor pentru descarcerare in interiorul apartamentului situat la etajul sase dintr-un bloc de locuinte situat pe strada Darmanesti. In interiorul apartamentului a fost gasita o femeie de aproximativ 65 de ani, fara semne vitale.


    11.11.2020 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, in jurul orei 10:35, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din municipiul Piatra-Neamt, in cartierul Valeni. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala pentru stingere cu apa si spuma.
    Incendiul se manifesta la un perete pe care era pozitionat cosul de fum, cu posibilitatea propagarii la podul locuintei. Pompierii au localizat si lichidat incendiul in urma caruia au ars aproximativ 2 mp de perete. Cosul de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile a fost cauza probabila de producere a incendiului.
    Atentie la cosurile de fum!
    In vederea protejarii vietii si bunurilor de efectele distructive ale incendiilor, pommpierii recomanda cetatenilor sa acorde mai multa atentie respectarii masurilor de prevenire si aparare impotriva incendiilor specifice sezonului rece:
    - asigurarea izolarii termice a sistemelor de incalzire fata de materialele combustibile din apropierea acestora;
    - verificarea, repararea, izolarea termica si curatarea periodica a cosurilor de evacuare a fumului sunt obligatorii;
    - cosurile de fum trebuie curatate periodic pentru eliminarea depunerilor de funingine care se pot aprinde sau pot obtura canalele de evacuare;
    - cosurile de fum trebuie izolate termic fata de elementele combustibile ale planseului sau acoperisului (grinzi, astereala de lemn si altele asemenea); - se interzice folosirea sobelor si a altor mijloace de incalzire defecte, cu improvizatii, supraalimentate cu combustibil sau nesupravegheate.
    "Nu iti asuma niciun R.I.S.C. - Siguranta NU e un joc de noroc!"


    10.11.2020 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, in jurul orei 18:48, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala pentru descarcerare si un echipaj cu o ambulanta de la SAJ.
    Pompierii au patruns in interiorul apartamentului situat la primul etaj dintr-un bloc de locuinte situat pe strada 1 Decembrie 1918, unde au gasit o femeie de aproximativ 64 de ani, fara semne vitale


    10.10.2020 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, in jurul orei 18:05, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la un apartament situat pe stada Maratei din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra-Neamt cu doua autospeciale de stingere, o autospeciala complexa pentru interventie si o ambulanta SMURD.
    Incendiul se manifesta in interiorul unei garsoniere, la o canapea si la nivelul parchetului din camera, cu degajare mare de fum.
    Locatarii din blocul cu patru etaje, in care s-a produs incendiul, s-au autoevacuat pana la sosirea pompierilor.
    Pompierii au intervenit pentru localizarea si lichidarea incendiului si pentru evacuarea fumului cu ajutorul echipamentelor specifice.
    Actiunea intentionata a fost stabilita ca fiind cauza probabila de producere a acestui incendiu.
    Din fericire nu au fost victime.


    10.11.2020 - Comunicat de presa: rezultatul testului Covid pentru doua cadre militare ce isi desfasoara activitatea la program de 8 ore in cadrul ISU sunt pozitive

    Va informam ca rezultatele testului Covid pentru doua cadre militare ce isi desfasoara activitatea la program de 8 ore in cadrul ISU Neamt sunt pozitive. In acest sens, facem precizarea ca dupa primirea rezultatului care indica infectarea, s-a procedat la informarea structurilor ierarhice si a Directiei de Sanatate Publica, pentru adoptarea masurilor legale.


    10.11.2020 - Comunicat de presa: mesaje prin RO ALERT pentru cetatenii din Piatra-Neamt, Bicaz, Baltatesti, Borlesti, Ceahlau, Dumbrava Rosie, Girov, Moldoveni, Pangarati, Pastraveni si Savinesti

    ISU Neamt va transmite la ora 18:00 mesaje prin RO ALERT pentru cetatenii din Piatra-Neamt, Bicaz, Baltatesti, Borlesti, Ceahlau, Dumbrava Rosie, Girov, Moldoveni, Pangarati, Pastraveni si Savinesti ca urmare a cresterii incidentei numarului de cazuri confirmate cu SARS-CoV-2 la mia de locuitori.
    Atentie! Va reamintim ca in localitatea dumneavoastra incidenta cumulata a cazurilor confirmate cu SARS-CoV-2 este de peste 3 la o mie de locuitori. Respectati masurile sanitare pentru a nu va pune viata dvs. sau a celor din jur in pericol. Purtati corect masca, acoperind nasul si gura. Pastrati distanta si evitati aglomeratiile. Mentineti igiena mainilor, evitati contactul cu suprafetele comune si dezinfectati-va dupa fiecare atingere a unui obiect posibil contaminat. Incurajati-i si pe cei din apropierea dvs sa respecte cu strictete regulile! ISU NT


    10.11.2020 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman

    Prin apel la 112, in jurul orei 10:30, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala de stingere cu modul pentru pentru descarcerare si o ambulanta SMURD.
    Pompierii au patruns in interiorul apartamentului situat la primul etaj dintr-un bloc de locuinte situat pe strada Tudor Vladimirescu, cu ajutorul scarii culisabile, prin balcon. In interiorul apartamentului a fost gasita o femeie de aproximativ 72 de ani, cazuta in baie, constienta. Paramedicii au acordat primul ajutor calificat persoanei, dupa care au transportat-o la CPU Roman.

    09.11.2020 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din comuna Bicazu Ardelean

    Prin apel la 112, in jurul orei 22:26, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din comuna Bicazu Ardelean.
    La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala de stingere si pompierii voluntari din cadrul SVSU Bicazu Ardelean si Bicaz Chei cu autospecialele din dotare.
    Incendiul se manifesta generalizat la o anexa gospodareasca cu posibilitatea propagarii la locuinta.
    Incendiul a fost localizat de catre pompierii voluntari.
    Fortele de interventie au stins incendiul in urma caruia a ars anxa gospodareasca cu suprafata de 20 mp si bunurile materiale aflate in interior. Efectul termic al curentului electric (conductor electric defect) a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    09.11.2020 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Timisesti

    Ca urmare a unui apel din jurul orei 19:09, pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale pentru stingere si o ambulanta SMURD, impreuna cu pompieri voluntari din cadrul SVSU Timisesti au intervenit pentru localizarea si lichidarea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Dumbrava, comuna Timisesti.
    La ajungerea fortelor de interventie incendiul se manifesta generalizat la doua anexe gospodaresti ( o bucatarie de vara si o magazie) si la acoperisul unui adapost pentru animale, cu posibilitatea propagarii la locuinta. Pompierii au scos din bucataria de vara o butelie, evitandu-se astfel producerea unei explozii.
    Fortele de interventie au stins incendiul in urma caruia au ars cele doua anexe gospodaresti cu o suprafata de aproximativ 20 mp si bunurile materiale din interior, acoperisul adapostului pe o suprafata de aproximativ 20 mp si o tona de plante furajere depozitate in podul adapostului.
    Proprietara locuintei, in varsta de 68 de ani, a suferit un atacdepanica. Acesta a primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de echipajul SMURD, refuzand transportul la spital.
    Din fericire, nu au fost victime.
    Scurtcircuitul electric a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    09.11.2020 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman

    Prin apel la 112, in jurul orei 16:26, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala de stingere cu modul pentru pentru descarcerare si un echipaj cu o ambulanta de la SAJ Roman.
    Pompierii au patruns in interiorul apartamentului situat la etajul trei dintr-un bloc de locuinte situat pe strada Smirodava, cu ajutorul echipamentelor pentru descarcerare. In interiorul apartamentului a fost gasita o femeie de aproximativ 86 de ani, imobilizata la pat, constienta. Aceasta a fost preluata de echipajul de la SAJ si transportata la CPU Roman.


    09.11.2020 - Comunicat de presa: mesaje prin RO ALERT pentru cetatenii din Piatra-Neamt, Bicaz, Alexandru cel Bun, Baltatesti, Borlesti, Bicazu Ardelean, Ceahlau, Dumbrava Rosie, Girov, Moldoveni, Pangarati, Pastraveni si Savinesti ISU Neamt va transmite mesaje prin RO ALERT pentru cetatenii din Piatra-Neamt, Bicaz, Alexandru cel Bun, Baltatesti, Borlesti, Bicazu Ardelean, Ceahlau, Dumbrava Rosie, Girov, Moldoveni, Pangarati, Pastraveni si Savinesti ca urmare a cresterii incidentei numarului de cazuri confirmate cu SARS-CoV-2 la mia de locuitori.
    Atentie! Va reamintim ca in localitatea dumneavoastra incidenta cumulata a cazurilor confirmate cu SARS-CoV-2 este de peste 3 la o mie de locuitori. Respectati masurile sanitare pentru a nu va pune viata dvs. sau a celor din jur in pericol. Purtati corect masca, acoperind nasul si gura. Pastrati distanta si evitati aglomeratiile. Mentineti igiena mainilor, evitati contactul cu suprafetele comune si dezinfectati-va dupa fiecare atingere a unui obiect posibil contaminat. Incurajati-i si pe cei din apropierea dvs sa respecte cu strictete regulile! ISU NT


    09.11.2020 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe E 85, pe raza comunei Gheraesti

    Ca urmare a unui apel la 112, pompierii romascani au fost solicitati sa intervina la un accident rutier produs pe E 85 in localitatea Tetcani, comuna Gheraesti. Accidentul rutier s-a produs intre doua autoutilitare. In urma accidentului au rezultat doua victime.
    Pana la ajungerea fortelor de interventie victimele au fost scoase din autovehicule de catre participantii la trafic.
    Un barbat de aproximativ 35 de ani a fost gasit in stop cardio respirator. Din pacate acesta nu a raspuns manevrelor de resuscitare.
    A doua victima este un barbat de aproximativ 45 de ani, constient cu multiple traumatisme. Aceasta a fost preluat si transportat la CPU Roman. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor prin deconectarea bornele de la cele doua autovehicule si vor sabla caile rutiere de elementele rezultate in urma accidentului rutier.
    Completare:
    Victime ale accidentului sunt conducatorii celor doua autoutilitare implicate in accident:
    - barbat de 34 de ani aflat in stop cardio respirator nu a raspuns la manevrele de resuscitare. A fost declarat decedat la locul evenimentului;
    - barbat de 42 ani, constient, policontuzionat prin accident rutier, transportat la spital de SAJ.


    08.11.2020 - Comunicat de presa: mesaje prin RO ALERT pentru cetatenii din Piatra-Neamt, Baltatesti, Borlesti, Bicazu Ardelean, Dumbrava Rosie, Girov, Moldoveni, Pastraveni, Pangarati si Savinesti

    ISU Neamt va transmite la ora 14:00 mesaje prin RO ALERT pentru cetatenii din Piatra-Neamt, Baltatesti, Borlesti, Bicazu Ardelean, Dumbrava Rosie, Girov, Moldoveni, Pastraveni, Pangarati si Savinesti ca urmare a cresterii incidentei numarului de cazuri confirmate cu SARS-CoV-2 la mia de locuitori.
    Atentie! Va reamintim ca in localitatea dumneavoastra incidenta cumulata a cazurilor confirmate cu SARS-CoV-2 este de peste 3 la o mie de locuitori. Respectati masurile sanitare pentru a nu va pune viata dvs. sau a celor din jur in pericol. Purtati corect masca, acoperind nasul si gura. Pastrati distanta si evitati aglomeratiile. Mentineti igiena mainilor, evitati contactul cu suprafetele comune si dezinfectati-va dupa fiecare atingere a unui obiect posibil contaminat. Incurajati-i si pe cei din apropierea dvs sa respecte cu strictete regulile! ISU NT


    07.11.2020 - Misiune de interventie ca urmare a producerii unei explozii la o butelie, neurmata de producerea unui incendiu, la o locuinta din comuna Savinesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 20:00, pompierii au fost instiintati despre producerea unei explozii la o butelie, neurmata de producerea unui incendiu, la o locuinta din comuna Savinesti. La locul evenimentului s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD.
    Evenimentul s-a produs din cauza unor acumulari de gaze in incapere, ca urmare a scaparilor de gaze de la un instant pentru apa calda pe gaz. Nu au fost pagube materiale si nici victime.


    07.11.2020 - Comunicat de presa: mesaje prin RO ALERT pentru cetatenii din Piatra-Neamt, Bicazu Ardelean, Dumbrava Rosie, Moldoveni si Pangarati ISU Neamt va transmite la ora 14:00 mesaje prin RO ALERT pentru cetatenii din Piatra-Neamt, Bicazu Ardelean, Dumbrava Rosie, Moldoveni si Pangarati ca urmare a cresterii incidentei numarului de cazuri confirmate cu SARS-CoV-2 la mia de locuitori.
    Atentie! Va reamintim ca in localitatea dumneavoastra incidenta cumulata a cazurilor confirmate cu SARS-CoV-2 este de peste 3 la o mie de locuitori. Respectati masurile sanitare pentru a nu va pune viata dvs. sau a celor din jur in pericol. Purtati corect masca, acoperind nasul si gura. Pastrati distanta si evitati aglomeratiile. Mentineti igiena mainilor, evitati contactul cu suprafetele comune si dezinfectati-va dupa fiecare atingere a unui obiect posibil contaminat. Incurajati-i si pe cei din apropierea dvs sa respecte cu strictete regulile! ISU NT


    07.11.2020 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    Ca urmare a unui apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la un apartament situat la al treilea etaj dintr-un bloc cu 10 niveluri din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu doua autospeciale pentru stingere si o autospeciala complexa pentru interventie si un echipaj cu ambulanta de la SAJ Piatra-Neamt. Un coleg (lt. Ionut Tobarnac) ce se afla in trecere pe langa locul evenimentului a mers din usa in usa pana la etajul al treilea si a anuntat ca este un incendiu produs intr-un apartament din bloc si le-a recomandat locatarilor sa paraseasca locuintele. Astfel, s-au autoevacuat aproximativ 20 de persoane.
    La sosirea fortelor de interventie incendiul se manifesta cu flacara deschisa in interiorul apartamentului, cu degajare mare de fum.
    Pompierii au localizat si lichidat incendiul si au evacuat fumul cu ajutorul mijloacelor specifice de interventie. In urma incendiului apartamentul a fost distrus in totalitate, iar alte trei apartamente au fost deteriorate ca urmare a apei folosite pentru interventie.
    Proprietara locuintei in varsta de aproximativ 29 de ani a suferit arsuri usoare. Aceasta a primit ingrijiri medicale de la echipajul de la SAJ dar a refuzat transportul la spital. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind jocul copiilor cu focul.
    Colegul nostru, plutonierul adjutant Catalin Buturca, care se afla in timpul liber, a fost alaturi de camarazii sai si i-a sprijinit la interventie. Si de aceasta data avem convingerea ca dragostea fata de semeni este o calitate importanta a salvatorilor.


    07.11.2020 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe E 85, pe raza comunei Secuieni

    Ca urmare a unui apel la 112, pompierii romascani au fost solicitati sa intervina la un accident rutier produs pe E 85, pe raza comunei Secuieni. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare, o autospeciala pentru descarcerare grea si o ambulanta SMURD, dar si un echipaj cu ambulanta de la SAJ Roman.
    Accidentul rutier s-a produs intre doua autoturisme care au intrat in coliziune dupa care au parasit partea carosabila si au intrat in sant. In urma accidentului rutier produs intre doua autoturisme a rezultat o victima incarcerata. Pompierii au extras victima din autoturism, constienta si cooperanta (conducatorul autoturismului). Aceasta a fost preluata de echipajul de la SAJ si transportata la CPU Roman.
    Din accidentul rutier au mai rezultat doua victime care au fost transportate de echipajul SMURD la CPU Roman.
    De asemenea, pompierii au asigurat si masurile de prevenire si stingere a incendiilor, fiind deconectate bornele bateriilor.


    06.11.2020 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Tibucani

    Ca urmare a unui apel din jurul orei 21:08, pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale pentru stingere si o ambulanta SMURD, impreuna cu pompieri voluntari din cadrul SVSU Tibucani (cu un utilaj) si SVSU Pastraveni (cu o autospeciala de stingere) au intervenit pentru localizarea si lichidarea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Tibucanii de Jos, comuna Tibucani.
    Incendiul se manifesta generalizat la nivelul acoperisului unei locuinte. Fortele de interventie au stins incendiul in urma caruia au ars aproximativ 100 mp din acoperisul locuintei si s-au deteriorat bunuri materiale aflate in cele trei camere.
    Proprietarul locuintei, in varsta de 54 de ani, a suferit arsuri de gradul I la nivelul fruntii. Acesta a fost preluat de echipajul SMURD si transportat la CPU Targu Neamt.
    Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind cosul de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile


    06.11.2020 - Misiune de interventie pentru cautarea unui barbat ratacit in padurea din comuna Gadinti

    Ca urmare a unui apel la 112, un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Roman impreuna cu echipaje IJJ, IPJ si voluntari din cadrul SVSU Gadinti intevin pentru cautarea unui barbat ratacit in padurea din comuna Gadinti. Persoana ratacita in padure este un barbat de aproximativ 78 de ani care a plecat dimineata la cules bureti.
    Cautarile persoanei ratacite s-au incheiat in jurul orei 02:00. Persoana s-a intors la domiciliu.


    06.11.2020 - Comunicat de presa: mesaje prin RO ALERT pentru cetatenii din Piatra-Neamt, Ceahlau, Dumbrava Rosie, Moldoveni si Pangarati

    ISU Neamt va transmite mesaje prin RO ALERT pentru cetatenii din Piatra-Neamt, Ceahlau, Dumbrava Rosie, Moldoveni si Pangarati ca urmare a cresterii incidentei numarului de cazuri confirmate cu SARS-CoV-2 la mia de locuitori. Atentie! Va reamintim ca in localitatea dumneavoastra incidenta cumulata a cazurilor confirmate cu SARS-CoV-2 este de peste 3 la o mie de locuitori. Respectati masurile sanitare pentru a nu va pune viata dvs. sau a celor din jur in pericol. Purtati corect masca, acoperind nasul si gura. Pastrati distanta si evitati aglomeratiile. Mentineti igiena mainilor, evitati contactul cu suprafetele comune si dezinfectati-va dupa fiecare atingere a unui obiect posibil contaminat. Incurajati-i si pe cei din apropierea dvs sa respecte cu strictete regulile! ISU NT


    05.11.2020 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Piatra Soimului

    In jurul orei 22:15, prin apel la 112, am fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Piatra Soimului. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra-Neamt cu patru autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD.
    Incendiul se manifesta generalizat la nivelul acoperisului unei locuinte cu etaj.
    Pompierii au localizat si lichidat incendiul in urma caruia a ars acoperisul locuintei pe o suprafata de aproximativ 400 mp si s-au deteriorat bunurile materiale aflate in interiorul casei.
    Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind cosul de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile.

    05.11.2020 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Draganesti

    In jurul orei 17:08, prin apel la 112, pompierii targnemteni au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Ortasti, comuna Draganesti. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD.
    Incendiul se manifesta generalizat la nivelul acoperisului unei locuinte. Proprietara in varsta de 61 de ani a suferit un atac de panica. Aceasta a primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la echipajul de paramedici, dupa care a fost transportata la CPU Targu Neamt.
    Pompierii au localizat si lichidat incendiul in urma caruia au ars 220 mp din acoperisul locuintei, bunurile materiale aflate in interiorul unei camere si cereale depozitate in pod.
    Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind scurtcircuitul electric.


    05.11.2020 - Comunicat de presa: mesaje prin RO ALERT pentru cetatenii din Piatra-Neamt, Bicaz, Agapia, Bicazu Ardelean, Dumbrava Rosie, Girov, Moldoveni, Pangarati si Savinesti

    ISU Neamt va transmite mesaje prin RO ALERT pentru cetatenii din Piatra-Neamt, Bicaz, Agapia, Bicazu Ardelean, Dumbrava Rosie, Girov, Moldoveni, Pangarati si Savinesti ca urmare a cresterii incidentei numarului de cazuri confirmate cu SARS-CoV-2 la mia de locuitori.
    Atentie! Va reamintim ca in localitatea dumneavoastra incidenta cumulata a cazurilor confirmate cu SARS-CoV-2 este de peste 3 la o mie de locuitori. Respectati masurile sanitare pentru a nu va pune viata dvs. sau a celor din jur in pericol. Purtati corect masca, acoperind nasul si gura. Pastrati distanta si evitati aglomeratiile. Mentineti igiena mainilor, evitati contactul cu suprafetele comune si dezinfectati-va dupa fiecare atingere a unui obiect posibil contaminat. Incurajati-i si pe cei din apropierea dvs sa respecte cu strictete regulile! ISU NT.


    04.11.2020 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Sagna
    In jurul orei 17:40, prin apel la 112, pompierii romascani au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Vulpasesti, comuna Sagna.
    La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD.
    La ajungerea fortelor de interventie incendiul se manifesta la o anexa gospodareasca (bucatarie de vara) lipita de locuinta. Pompierii au localizat si lichidat incendiul in urma caruia au ars 10 mp din acoperisul anexei si bunuri materiale din interiorul acesteia. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind jarul cazut din sistemele de incalzire.
    Din fericire nu au fost victime.
    Pentru a preveni producerea unor astfel de evenimente, care pot avea urmari grave, prin pierderea de vieti omenesti si pagube materiale importante, pompierii nemteni reamintesc cetatenilor sa respecte urmatoarele masuri de prevenire a incendiilor:
    Asezati o tavita metalica in fata sobei, in dreptul usitei de vizitare; NU folositi soba decat cu usita inchisa;
    NU adormiti niciodata cu focul sau cu jarul aprins in soba;
    NU asezati materiale combustibile in apropierea sobei sau pe aceasta;
    NU aprindeti focul in sobe prin stropire cu benzina, petrol sau alte lichide combustibile;
    NU folositi decat materialul combustibil pentru care a fost destinata soba si evitati supraincarcarea acesteia;
    Stingeti focul din soba inainte de a parasi locuinta;
    Asigurati verificarea, repararea, izolarea termica si curatarea periodica a sobelor si a cosurilor de fum, numai cu personal autorizat;
    NU lasati niciodata copiii nesupravegheati cu soba aprinsa ori aparatele de incalzire electrice in functiune;
    Cetateni, respectand masurile de prevenire a incendiilor va salvati viata si bunurile!


    04.11.2020 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o cladire dezafectata la fosta Intreprindere de Fire si Fibre Poliamidice Roman Ca urmare a unui apel la 112, pompierii romascani au intervenit cu doua autospeciale de stingere pentru localizarea si lichidarea unui incendiu produs la o cladire dezafectata, in curs de demolare, din municipiul Roman, la fosta Intreprindere de Fire si Fibre Poliamidice Roman.
    Incendiul se manifesta la deseuri rezultate de la izolatia unei coloane de polimerizare, intre etajele al doilea si al treilea cu posibilitatea propagarii la etajele superioare, cu degajare mare de fum si gaze toxice.
    Pompierii au stins incendiul.
    Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind folosirea aparatului de taiat fara respectarea normelor legale.


    04.11.2020 - Comunicat de presa: mesaje prin RO ALERT pentru cetatenii din judetul Neamt

    ISU Neamt va transmite mesaje prin RO ALERT pentru cetatenii din judetul Neamt, ca urmare a cresterii incidentei numarului de cazuri confirmate cu SARS-CoV-2 la mia de locuitori.
    Atentie! Incepand cu data de 04.11.2020, ora 08.00, in jud. Neamt s-a instituit obligativitatea purtarii mastii de protectie in spatii publice deschise, pentru toate persoanele cu varsta peste 5 ani. Respectati masurile sanitare pentru a nu va pune viata dvs. sau a celor din jur in pericol. Purtati corect masca, acoperind nasul si gura. Pastrati distanta si evitati aglomeratiile. Mentineti igiena mainilor, evitati contactul cu suprafetele comune si dezinfectati-va dupa fiecare atingere a unui obiect posibil contaminat. Incurajati-i si pe cei din apropierea dvs sa respecte cu strictete regulile! ISUNT.


    04.11.2020 - Comunicat de presa: rezultatul testului Covid pentru doua cadre militare ce isi desfasoara activitatea la program de 8 ore in cadrul ISU sunt pozitive
    Va informam ca rezultatele testului Covid pentru doua cadre militare ce isi desfasoara activitatea la program de 8 ore in cadrul ISU Neamt sunt pozitive. In acest sens, facem precizarea ca dupa primirea rezultatului care indica infectarea, s-a procedat la informarea structurilor ierarhice si a Directiei de Sanatate Publica, pentru adoptarea masurilor legale.


    03.11.2020 - Misiune de interventie de stingere a unui incendiu produs la o magazie din localitatea Tarcau

    In aceasta seara, ca urmare a unui apel la 112, pompierii pietreni au intervenit cu doua autospeciale de stingere pentru stingerea unui incendiu produs la o magazie din localitatea Tarcau.
    La locul evenimentului s-au deplasat si pompierii voluntari din cadrul SVSU Tarcau si pompierii voluntari din cadrul SVSU Bicaz cu autospeciala din dotare care au localizat incendiul si au evitat propagarea acestuia la alte constructii din apropiere.
    Incendiul se manifesta la nivelul acoperisului unei magazii in care era amplasata o centrala termica. Fortele de interventie au stins incendiul in urma caruia a ars acoperisul magaziei pe o suprafata de aproximativ 35 mp si bunuri materiale aflate in interior si s-a deteriorat acoperisul unei sere pe o suprafata de aproximativ 40 mp.
    Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind cosul de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile.


    03.11.2020 - Misiune de interventie de stingere a unui incendiu produs la o locuinta din comuna Faurei

    In aceasta dupa-amiaza, ca urmare a unui apel la 112, pompierii din cadrul Detasamentului Roman au intervenit cu patru autospeciale pentru stingere pentru localizarea si lichidarea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Faurei. Incendiul se manifesta la nivelul acoperisului si la un perete al casei pe care era amplasat burlanul pentru evacuarea fumului.
    Fortele de interventie au stins incendiul in urma caruia a ars acoperisul pe o suprafata de aproximativ 300 mp si doi pereti pe o suprafata de aproximativ 70 mp ai casei construita din lemn. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind burlan neprotejat termic fata de materiale combustibile.


    02.11.2020 - Misiune de interventie de stingere a unui incendiu produs la o locuinta din comuna Bodesti

    In jurul orei 10:15, prin apel la 112, pompierii pietreni au fost instiintati despre un incendiu produs la o locuinta din localitatea Bodestii de Jos, comuna Bodesti.
    La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu doua autospeciale de stingere si cu o ambulanta SMURD si un echipaj de pompieri voluntari din cadrul SVSU Bodesti cu autospeciala din dotare. Incendiul se manifesta in interiorul si la acoperisul unei locuinte si la o anexa gospodareasca.
    Doi pompieri, care se aflau in misiune in comuna Bodesti pentru desfasurarea unor activitati de informare preventiva a cetatenilor cu privire la recomandarile si masurile care trebuie respectate pentru prevenirea raspandirii noului coronavirus, au ajuns intr-un timp foarte scurt la locul evenimentului. Acestia au acordat masurile de prim ajutor proprietarei in varsta de 88 ani care a suferit arsuri de gr. I-II la nivelul fetei. Batrana a fost preluata de echipajul de paramedici si transportata la CPU Roman.
    Fortele de interventie au stins incendiul in urma caruia au ars bunurile materiale din interiorul locuintei si anexa gospodareasca cu suprafata de 20 mp. Din interiorul locuintei a fost scoasa o butelie care putea oricand exploda. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind aparatul de gatit (aragaz) lasat nesupravegheat. Si de aceasta data avem convingerea ca dragostea fata de semeni este o calitate importanta a salvatorilor.
    Colegul nostru, plutonierul adjutant Bostan Cosmin, care se afla in timpul liber, a fost alaturi de camarazii sai si i-a sprijinit pentru stingerea incendiului.


    02.11.2020 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in municipiul Roman

    Prin apel la 112, in aceasta dimineata, pompierii romascani au fost instiintati despre producerea unui accident rutier produs in municipiul Roman ( in zona autogarii).
    La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala complexa pentru interventie si doua ambulante SMURD si doua echipaje cu ambulante de la SAJ. In urma accidentului rutier produs intre un autoturism si un microbuz au rezultat patru victime, constiente si cooperante. Toate victimele au fost preluate si transportate la CPU Roman. Pompierii au asigurat si masurile de prevenire si stingere a incendiilor, fiind deconectate bornele bateriilor, dar si pentru sablarea cailor rutiere de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    01.11.2020 - Misiune de interventie de stingere a unui incendiu produs la o locuinta din comuna Ion Creanga

    Ca urmare a unui apel la 112, din jurul orei 20:28, pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu doua autospeciale pentru stingere si o ambulanta SMURD si pompieri voluntari din cadrul SVSU Ion Creanga au intervenit pentru localizarea si lichidarea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Ion Creanga.
    Incendiul se manifesta in interiorul unei camere, propagandu-se la acoperisul locuintei.
    Un barbat in varsta de 91 ani a fost gasit decedat, iar sotia acestuia in varsta de 80 de ani a suferit arsuri. Femeia a fost preluata de echipajul SMURD si transportata la CPU Roman, cu arsuri la nivelul fetei si membrelor superioare.
    Fortele de interventie au stins incendiul in limitele gasite. Au ars bunurile materiale din interiorul unei camere. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind jarul cazut din sistemele de incalzire


    01.11.2020 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman

    Prin apel la 112, in jurul orei 14:48, pompierii romascani au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman. La locul solicitarii s-au deplasat un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala de stingere cu modul pentru pentru descarcerare si un echipaj cu o ambulanta de la SAJ. Pompierii, cu ajutorul echipamentelor pentru descarcerare, au patruns in interiorul apartamentului situat la etajul patru dintr-un bloc de locuinte situat pe strada Stejarilor. In interiorul apartamentului a fost gasit un barbat de 73 de ani, fara semne vitale.


    01.11.2020 -Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Dumbrava Rosie

    Prin apel la 112, in jurul orei 13:03, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Dumbrava Rosie.
    La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu trei autospeciale pentru stingere si o ambulanta SMURD. Incendiul se manifesta generalizat la nivelul unor anexe gospodaresti, propandu-se la locuinta.
    Misiuea pompierilor a fost una dificila, deoarece in curtea locuintei, in apropierea flacarilor se afla un rastel cu 10 butelii. Pompierii au evacuat buteliile, evitandu-se pericolul exploziei acestora. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limita gasita, reusind sa protejeze locuinta, la care incendiul se propagase la nivelul acoperisului. In urma incendiului au ars trei anexe gospodaresti cu o suprafata de aproximativ 100 mp, bunurile materiale aflate in interiorul acestor anexe si 50 mp din acoperisul casei. Din pacate trei iepuri si o pasare au fost gasite decedate.
    Un baietel de 10 ani a suferit atac de panica. Acesta a fost asistat de echipajul de paramedici la locul evenimentului, nefiind necesar transportul la spital.
    Scurtcircuitul electric a fostA stabilita ca fiind cauza probabila de producere a acestui incendiu.