Comunicate de presa

    1. Buletin informativ - Interventii in perioada 27.04-05.05.2021

    2. Buletin informativ - Interventii in perioada 09.04-26.04.2021

    3. Buletin informativ - Interventii in perioada 05.04-08.04.2021

    4. Buletin informativ - Interventii in perioada 01.04-05.04.2021

    5. Buletin informativ - Interventii in perioada 26.02-31.03.2021

    6. Buletin informativ - Interventii in perioada 13.02-24.02.2021

    7. Buletin informativ - Interventii in perioada 26.01-27.01.2021

    8. Buletin informativ - Interventii in perioada 21.01-19.01.2021

    9. Buletin informativ - Interventii in perioada 13.01-18.01.2021

    10. Buletin informativ - Interventii in perioada 01.01-13.01.2021

    11. Buletin informativ - Interventii in perioada 01.12-31.12.2020

    12. Buletin informativ - Interventii in perioada 19.11-26.11.2020

    13. Buletin informativ - Interventii in perioada 16.11-18.11.2020

    14. Buletin informativ - Incendiu la Spitalul Judetean de Urgenta din Piatra Neamt

    15. Buletin informativ - Interventii in perioada 01.11-11.11.2020

    16. Buletin informativ - Interventii in perioada 24.10-30.10.2020

    17. Buletin informativ - Interventii in perioada 08.10-15.10.2020

    18. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 02.10-07.10.2020

    19. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 21.09-23.09.2020

    20. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 18.09-21.09.2020

    21. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 18.09-01.09.2020

    22. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 27.08-30.08.2020

    23. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 25-26.08.2020

    24. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 20-24 august 2020

    25. Buletin informativ - Interventii desfasurate in data de 20-08-2020

    26. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 01-14 august 2020

    27. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 25-30 iulie 2020

    28. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 19-24 iulie 2020

    29. Buletin informativ - Interventii desfasurate in 18 iulie 2020

    30. Buletin informativ - Interventii desfasurate in perioada 03 iulie - 15 iulie 2020

    31. Buletin informativ - Interventii desfasurate in perioada 18 iunie - 01 iulie 2020

    32. Buletin informativ - Interventii desfasurate in perioada 17 iunie - 18 iunie 2020

    33. Buletin informativ - Interventii desfasurate in perioada 12 iunie - 16 iunie 2020

    34. Buletin informativ - Interventii desfasurate in perioada 06 iunie- 11 iunie 2020

    35. Buletin informativ - Interventii desfasurate in perioada 05 iunie- 08 iunie 2020

    36. Buletin informativ - Interventii desfasurate in perioada 29 mai - 02 iunie 2020

    37. Buletin informativ - Interventii desfasurate in perioada 15 mai - 28 mai 2020

    38. Buletin informativ - Interventii desfasurate in perioada 01 mai - 14 mai 2020

    39. Buletin informativ - Buletin informativ pentru luna aprilie 2020

    40. Buletin informativ - Buletin informativ pentru luna martie 2020

    41. Buletin informativ - Buletin informativ pentru luna februarie 2020

    42. Buletin informativ - Buletin informativ pentru luna ianuarie 2020




    •Comunicat de presa- Masuri de prevenire si stingere a incendiilor pentru perioada Sarbatorilor Pascale
    •Comunicat de presa- Tehnica noua pentru interventie la ISU Neamt
    •Comunicat de presa- Exercitiu cu forte si mijloace in teren(EXFT)la Hotel Bradu Durau
    •Comunicat de presa- 28 februarie - Ziua Protectiei Civile din Romania
    •Comunicat de presa- Controale tematice la unitatile de invatamant din judetul Neamt
    •Comunicat de presa- ISU NEAMT recruteaza candidati pentru concursul de admitere la Scoala de Subofiteri de Pompieri si Protectie Civila Pavel Zaganescu Boldesti
    •Comunicat de presa- Controale tematice la unitatile sanitare cu paturi din judetul Neamt
    •Comunicat de presa- RAPORT DE EVALUARE a activitatii desfasurate de ISU NEAMT anul 2020







    Interventii in perioada 27.04-05.05.2021



    05.05.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu de vegetatie uscata in comuna Margineni

    In jurul orei 21:37, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu de vegetatie uscata in localitatea Hoisesti, comuna Margineni. La locul solicitarii s-au deplasat un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala de stingere si voluntari din cadrul SVSU Margineni. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in urma caruia au ars vegetatie uscata si stuf pe o suprafata de aproximativ 1.5 hectare. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind focul deschis in spatii deschise.


    05.05.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe DJ 207 B, pe raza comunei Cordun

    Prin apel la 112, in jurul orei 18:29, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe DJ 207 B, pe raza comunei Cordun. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala pentru descarcerarea grea, o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD, voluntari din cadrul SVSU Cordun si doua echipaje cu ambulante de la SAJ. Accidentul rutier s-a produs intre doua autoturisme. Patru persoane ce se aflau intr-unul dintre autoturisme au fost scoase de catre participantii la trafic. In urma accidentului rutier au rezultat patru victime, trei adulti si un minor. Toate victimele au primit ingrijiri medicale de la echipajele medicale sosite la locul evenimentului, ulterior fiind transportate la CPU Roman. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    05.05.2021 - Misiune pirotehnica in comuna Dragomiresti Ieri dupa-amiaza, in jurul orei 14:55, prin apel la 112, echipa pirotehnica a fost solicitata sa intervina pentru asanarea unui element de munitie descoperit in comuna Dragomiresti. Un barbat de 43 de ani din localitatea Hlapesti, pe timpul executarii unor lucrari de sapaturi pentru bransarea la reteaua de apa, a descoperit un proiectil exploziv de calibru 100 mm. Echipa pirotehnica din cadrul ISU Neamt s-a deplasat la locul solicitarii cu autospeciala pirotehnica. Cu ajutorul detectorului de metale, a fost verificata zona pe o suprafata de aproximativ 50 mp, nemaifiind descoperite alte elemente de munitie. Munitia, ce provine din timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta intr-un depozit special amenajat pentru a fi ulterior distrusa.


    02.05.2021 Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Bahna In data de 02.05.2021, prin apel la 112, in jurul orei 18:33, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o casa din localitatea Stejaru, comuna Ion Creanga, La locul solicitarii s-au deplasat trei echipaje de pompieri cu trei autospeciale de stingere de la Detasamentul de Pompieri Roman si voluntari din cadrul SVSU Ion Creanga. Incendiul se manifesta la acoperisul unei terase de vara, a unei magazii, a unei anexe gospodaresti si partial la acoperisul locuintei, cu posibilitatea propagarii la intreaga locuinta. Fortele de interventie au localizat si lichidat in limitele gasite. Au ars: acoperisul casei ( construit din lemn si invelitoare din tabla) pe o suprafata de 35 mp, acoperisul terasei (construit din lemn si invelitoare din tabla) pe o suprafata de aproximativ de 20 mp si bunuri materiale aflate in interiorul terasei, acoperisul magaziei (construit din lemn si invelitoare din tabla) pe o suprafata de aproximativ 20 mp, acoperisul (construit din lemn si invelitoare din tabla) al unei anexe de 40 mp si bunuri marteriale aflate in anexagospodareasca. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind scurtcircuit electric (conductor electric defect).


    02.05.2021 - Misiune pirotehnica in comuna Brusturi In data de 02.05.2021, ca urmare a unui apel la 112, echipa pirotehnica a executat o misiune de asanare pirotehnica in comuna Brusturi. Doi adolescenti din localitatea Poiana, comuna Brusturi, pe timpul unei drumetii prin padure, au descoperit o grenada defensiva. La locul solicitarii s-a deplasat echipa pirotehnica din cadrul ISU Neamt cu autospeciala din dotare. Pirotenicienii au cercetat zona in care a fost descoperita munitia cu detectorul de metale pe o suprafata de aproximativ 200 mp si au mai descoperit 205 de cartuse de calibru 9 mm. Munitia, ce provine din timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta intr-un depozit special amenajat pentru a fi ulterior distrusa.


    02.05.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu de vegetatie uscata in comuna Alexandru Cel Bun In jurul orei 15:42, prin apel la112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu de vegetatie uscata pe malul lacului Batca Doamnei, in comuna Alexandru Cel Bun. Pentru localizarea si lichidarea incendiului a intervenit un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala de stingere. A ars stufaris pe o suprafata de aproximativ doua hectare de pe malul lacului Batca Doamnei. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind focul deschis in spatii deschise.


    29.04.2021 - Doua misiuni pirotehnice executate de pirotehnicienii nemteni In data de 29.04.2021, echipa pirotehnica din cadrul ISU Neamt a intervenit pentru asanarea a 11 proiectile perforante trasoare de calibru 47 mm si a unui cartus de calibru de 7,92. Munitia a fost descoperita pe timpul desfasurarii unei sedinte de pregatire de specialitate in teren, pe raza comunei Ion Creanga, in padurea Arinosu A doua misiune a fost executata ca urmare a unei apel la 112, in jurul orei17:50. Pe timpul efectuarii unor lucrari agricole de sezon pe un teren din comuna Girov, un barbat de 65 de ani a descoperit un proiectil exploziv de calibru 75 mm. Echipa pirotehnica a cercetat zona cu detectorul de metale pe o suprafata de aproximativ 200 mp, nemaigasind alte munitii sau elemente de munitie. Munitia, ce provine din timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta intr-un depozit special amenajat pentru a fi ulterior distrusa.


    29.04.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la o casa din municipiul Piatra Neamt Prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la o casa din municipiul Piatra Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD. Pompierii au patruns in interiorul locuintei situata pe strada Alecu Russo, unde au gasit o femeie, in varsta de 86 de ani, constienta. Echipajul SMURD a acordat ingrijiri medicale persoanei, dupa care au transportat-o la spital.


    27.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din comuna Alexandru Cel Bun Prin apel la 112, in jurul orei 22:22, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o anexa gospodareasca din localitatea Viisoara, comuna Alexandru Cel Bun. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. Incendiul se manifesta generalizat la o magazie pentru depozitarea lemnelor de foc cu posibilitatea propagarii la locuinta. Pompierii au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. A ars aproximativ un mc de lemne de foc si acoperisul magaziei din lemn pe o suprafata de aproximativ 12 mp. Cauza probabila de producere a incendiului: scantei mecanice produse de un aparat de taiere electric Nu au fost victime.
    Interventii in perioada 09.04-26.04.2021


    26.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la un stog de fan in comuna Bodesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 22:10, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la un stog de fan in localitatea Bodestii de Jos, comuna Bodesti. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit un echipaj de pompieri cu o autospeciala de stingere din cadrul Detasamentului Piatra Neamt si un echipaj de pompieri voluntari cu o autospeciala de stingere din cadrul SVSU Bodesti. A ars aproximativ o tona de fan. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind fumatul in locuri nepermise.


    26.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din municipiul Piatra-Neamt

    In jurul orei 20:08, prin apel la 112, pompierii au fost alertati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din municipiul Piatra-Neamt (cartier Valeni). La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu doua autospeciale de stingere si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Incendiul se manifesta generalizat cu flacara deschisa, in interiorul unei camere si in holul de la parterul unei locuinte cu etaj, cu posibilitatea propagarii la intreaga constructie. Pana la sosirea fortelor de interventie proprietarii locuintei impreuna cu trei minori s-au autoevacuat din locuinta in care se manifesta incendiul.
    Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars bunurile materiale din interiorul camerei in care s-a manifestat incendiul (obiecte de mobilier, materiale textile, aparate electrice etc), bunuri aflate in hol si s-au deteriorat obiecte de la parterul locuintei. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind efectul termic al curentului electric. Nu au fost victime.


    26.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu de vegetatie uscata in localitatea Dochia

    Prin apel la 112, in jurul orei 17:02, pompieri au fost instiintati despre producerea unui incendiu de vegetatie uscata in localitatea Dochia. Pentru localizarea si lichidarea incendiului a intervenit un echipaj de pompieri cu o autospeciala de stingere. A ars vegetatie uscata pe o suprafata de aproximativ 2000 mp.Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind actiunea intentionata.


    25.04.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in comuna Pipirig

    In aceasta seara, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe raza localitatii Stanca, comuna Pipirig. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD, voluntari din cadrul SVSU Pipirig cu o autospeciala de stingere si doua echipaje cu ambulante de la SAJ. In accident a fost implicat un autoturism care a parasit partea carosabila si s-a rasturnat, lovind un gard si un stalp de electricitate. Nu au fost persoane incarcerate. Fortele de interventie au gasit la locul evenimentului un barbat (23 de ani) care era iesit din autoturism. Acesta a primit ingrijiri medicale de la un echipaj SAJ dupa care a fost transportat la CPU Targu Neamt. Echipajul SMURD a acordat ingrijiri medicale unei femei (28 de ani) care a suferit atac de panica, refuzand transportul la spital. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier. In urma accidentului rutier a fost afectata alimentarea cu energie electrica. O echipa de la Delgaz Grid s-a deplasat la locul evenimentului pentru remedierea avariei.


    25.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o cladire dezafectata din comuna Hangu

    Prin apel la 112, in jurul orei 18:52, pompierii au fost alertati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o cladire dezafectata din comuna Hangu. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Garzii 2 de Interventie Poiana Teiului cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD si voluntari din cadrul SVSU Hangu. Incendiul se manifesta la acoperisul si in interiorul unei cladiri dezafectate (apartinand DSVSA Neamt) cu posibilitatea propagarii la fondul forestier. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in urma caruia au ars acoperisul cladirii pe o suprafata de aproximativ 120 mp, materiale textile si deseuri aflate in interiorul unei camere. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind cosul de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile. Nu au fost victime.


    24.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Bahna

    In dupa-amiaza zilei de 24.04.2021, in jurul orei 16:35, prin apel la 112 pompierii au fost alertati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Bahna. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Roman cu doua autospeciale de stingere si voluntari din cadrul SVSU Bahna. Incendiul se manifesta cu flacara deschisa in interiorul si la acoperisul unei locuinte cu posibilitatea propagarii la o anexa gospodareasca din vecinatate. Din locuinta, pompierii au evacuat doua butelii. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au fost evacuate din interiorul locuintei obiecte de mobilier si articole de imbracaminte. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind focul deschis in spatii inchise (lumanare).


    23.04.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in comuna Botesti

    Prin apel la112, injurul orei 15:40, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe raza localitatii Barticesti, comuna Botesti. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala pentru descarcerare grea, o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD-TIM. In urma accidentului rutier produs intre doua autoturisme a rezultat o victima incarcerata. Cu ajutorul echipamentelor si procedeelor specifice pompierii au descarcerat o persoana (un barbat de 72 de ani) constienta. Victima a primit ingrijiri medicale de la echipajul SMURD, fiind transportata la CPU Roman. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    21.04.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in comuna Timisesti

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier in localitatea Dumbrava, comuna Timisesti. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Targu Neamt si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. In accident au fost implicate trei autoturisme in care se aflau patru persoane. La sosirea fortelor de interventie toate persoanele erau iesite din autoturismele implicate in accident. Un minor (15 ani) a primit ingrijiri medicale de la echipajul SAJ, iar alte doua persoane au primit ingrijiri medicale de la echipajul SMURD. Toate cele trei victime au fost transportate la CPU Targu Neamt. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor si au curatat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    18.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Tupilati

    In data de 18.04.2021, prin apel la 112, in jurul orei 14:50, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din comuna Tupilati. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit patru echipaje de pompieri cu trei autospeciale de stingere din cadrul Detasamentului Roman si o autospeciala de stingere din cadrul Detasamentului Piatra Neamt, un echipaj cu o autospeciala de stingere din cadrul SVSU Razboieni si voluntari din cadrul SVSU Tupilati. Incendiul se manifesta cu flacara deschisa generalizat la nivelul acoperisului cu posibilitatea propagarii la intreaga locuinta si la o alta locuinta aflata in vecinatate. Interventia a fost una de durata (patru ore) din cauza materialelor combustibile depozitate in podul locuintei (obiecte de mobilier, obiecte de imbracaminte, covoare, aparate electrocasnice etc). Fortele de interventie au evacuat din interiorul locuintei bunuri materiale. Incendiul a fost localizat si lichidat in limitele gasite. Au ars acoperisul locuintei (construit din astereala lemn cu invelitoare din tabla) pe o suprafata de aproximativ 380 mp si bunurile materiale depozitate in podul locuintei. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind cosul de fum deteriorat. Nu au fost victime.


    17.04.2021 - Misiune de interventie la o tentativa de suicid in comuna Gheraesti Ca urmare a unui apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina la o tentativa de suicid in comuna Gheraesti. Un barbat s-a urcat pe un stalp de electricitate si a amenintat ca se va arunca.

    Barbatul, in varsta de 41 de ani, a fost convins de catre echipajul IPJ sa renunte la gestul sau. Va fi preluat de echipajul SMURD si transportat la spital.


    17.04.2021 - Misiune de interventie pentru degajarea unui arbore cazut peste linia electrica si o magazie din comuna Tarcau

    Ca urmare a unei solicitari venite prin apel la 112, un echipaj de pompieri cu o autospeciala complexa pentru interventie din cadrul Detasamentului Piatra Neamt si voluntari din cadrul SVSU Tarcau au intervenit pentru degajarea unui arbore cazut peste linia electrica si o magazie din localitatea Brates, comuna Tarcau. La locul evenimentului s-a deplasat si o echipa de la Delgaz Grid pentru remedierea defectiunii.


    17.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Bodesti

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Bodestii de Jos, comuna Bodesti. La locul solicitarii s-au deplasat un echipaj de pompieri cu o autospeciala de stingere din cadrul SVSU Bodesti si doua echipaje de pompieri cu doua autospeciale de stingere din cadrul Detasamentului Piatra Neamt. Incendiul se manifesta in interiorul unei camere, cu posibilitatea propagarii la intreaga locuinta. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars bunurile materiale din interiorul camerei ( obiecte de mobilier, televizor, materiale textile etc). Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind efectul termic al curentului electric (cablu electric defect).


    17.04.2021 - Misiune de interventie pentru a asigura masurile de prevenire si stingere a incendiilor la magistrala de gaz metan pe raza comunei Cordun Prin apel la 112, in jurul orei 10:32, pompierii au fost instiintati despre producerea unei avarii la magistrala de gaz metan pe raza comunei Cordun (intrarea in comuna Sabaoani).

    La locul solicitarii s-au deplasat trei echipaje de pompieri cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Roman, un echipaj cu o autospeciala de la SVSU Sabaoani si echipe de interventie de la Transgaz. Se asigura masurile de prevenire si stingere a incendiilor de catre pompieri, iar cei de la Transgaz lucreaza pentru remedierea defectiunii. La locul evenimentului se afla si echipaje de la IPJ care au restrictionat accesul in zona.


    16.04.2021 - Misiune de interventie pentru a asigura masurile de prevenire si stingere a incendiilor la un accident rutier in urma caruia un autoturism a intrat intr-o pompa de alimentare a unei statii Peco de pe E 85, pe raza municipiului Roman

    Ca urmare a unui apel la 112 din jurul orei 15:20, pompierii romascani au intervenit cu o autospeciala pentru stingere cu modul pentru descarcerare pentru a asigura masurile de prevenire si stingere a incendiilor la un accident rutier in urma caruia un autoturism a intrat intr-o pompa de alimentare a unei statii Peco de pe E 85, pe raza municipiului Roman. Nu au fost scurgeri de carburant, pompa de alimentare cu carburanti nefiind afectata. Nu au fost victime.


    16.04.2021 - Misiune de interventie pentru degajarea unei persoane cazuta intr-o fosa, in comuna Gheraesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 11:04, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru degajarea unei persoane cazuta intr-o fosa, in comuna Gheraesti. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Pompierii au scos din interiorul fosei (plina cu apa) o femeie de aproximativ 74 de ani, ce nu prezenta semne vitale.


    16.04.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza comunei Baltatesti

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe raza comunei Baltatesti. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Targu Neamt. O roata de la un autocamion incarcat cu lemne s-a desprins si a lovit un autoturism. In autoturism se afla doar conducatoarea auto, o femeie de aproximativ 40 de ani. Aceasta a primit ingrijiri medicale de la echipajul SMURD, ulterior fiind transportata la CPU Targu Neamt. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor si au curatat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    15.04.2021 - Misiune pirotehnica in comuna Ion Creanga

    In data de 15.04.2021, echipa pirotehnica din cadrul ISU Neamt a intervenit pentru asanarea unor elemente de munitie:
    - un proiectil perforant trasor de calibru 47 mm,
    - doua lovituri de aruncator de calibru 50 mm,
    - trei focoase pentru lovituri de aruncator si
    - sase cartuse de calibru 7,92 mm.
    Munitia a fost descoperita pe timpul desfasurarii unei sedinte de pregatire de specialitate in teren, pe raza comunei Ion Creanga, in padurea Arinosu Munitia, ce provine din timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta intr-un depozit special amenajat pentru a fi ulterior distrusa.


    13.04.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza localitatii Piatra Soimului

    Prin apel la 112, in jurul orei 20:28, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe raza localitatii Piatra Soimului. Un autoturism a parasit partea carosabila si a intrat in curtea unei locuinte. In autoturism se aflau trei persoane (un adult si doi minori). La locul solicitarii s-au deplasat trei echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala pentru descarcerare, o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD TIM. La sosirea fortelor de interventie, toate cele trei persoane erau iesite din autoturism. Conducatoarea autoturismului (o femeie de 36 de ani) a primit ingrijiri medicale la locul evenimentului dupa care a fost transportata la spital de echipajul SMURD. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor.


    13.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu incendiu de vegetatie uscata in comuna Pangarati

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu de vegetatie uscata in localitatea Straja, comuna Pangarati. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra-Neamt cu o autospeciala de stingere si voluntari din cadrul SVSU Pangarati. Fortele de interventie au stins incendiul in urma caruia a ars vegetatie uscata pe o suprafata de aproximativ 2500 mp. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind focul deschis in spatii deschise.


    13.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din comuna Urecheni

    Prin apel la 112, in jurul orei 10:52, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o anexa gospodareasca din comuna Urecheni. La locul solicitarii s-au deplasat trei echipaje de pompieri cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Targu Neamt. Incendiul se manifesta generalizat la nivelul unei anexe gospodaresti (bucatarie de vara lipita de un garaj) cu posibilitatea propagarii la locuinta ce se afla la o distanta de aproximativ doi metri. Pompierii au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite, salvand locuinta la care se putea propaga incendiul. Au ars anexa gospodareasca cu suprafata de aproximativ 50 mp si bunurile materiale aflate in interior. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind cosul de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile. Nu au fost victime.


    13.04.2021 - Misiune de interventie ca urmare a sesizarii mirosului de gaz intr-un bloc de locuinte din municipiul Roman

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati ca intr-un bloc de locuinte situat pe strada Anton Pann din municipiul Roman se simte miros de gaz. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD si o echipa pentru interventie de la Delgaz Grid. Pompierii au constatat ca intr-un apartament de la parterul blocului aragazul era deschis. A fost inchis aragazul si s-a efectuat aerisirea apartamentului. Nu au fost victime.


    12.04.2021 - Misiune de interventie ca urmare a sesizarii mirosului de fum in casa liftului, la sediul unui operator economic din municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, in jurul orei 12:11, pompierii au fost instiintati despre prezenta mirosului de fum in casa liftului, la sediul unui operator economic din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Piatra-Neamt cu o autospeciala complexa pentru interventie, o autospeciala pentru stingere, o autospeciala pentru interventie si salvare de la inaltime si o ambulanta SMURD. Evenimentul a avut loc la ultimul etaj al cladirii, la casa liftului. Degajarea de fum a fost cauzata de motorul unui lift care s-a defectat (ars). Toate persoanele care se aflau in cladire s-au autoevacuat pana la sosirea fortelor de interventie. Nu au fost victime.


    11.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la parterul unui bloc din municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, in jurul orei 19:24, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la parterul unui bloc din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat trei echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere, o autospeciala complexa pentru interventie si o ambulanta SMURD. Incendiul se manifesta intr-un spatiu comun (uscator) in care erau depozitate diverse bunuri materiale, la parterul unui bloc de locuinte situat pe strada Alexandru Lapusneanu. Pompierii au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Deoarece casa scarii era inundata de fum, pompierii au folosit motoventilatorul pentru evacuarea acestuia. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind fumatul in locuri nepermise. Nu au fost victime. Nu au fost persoane evacuate.


    11.04.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe E 85, pe raza localitatii Filipesti din judetul Bacau

    Prin apel la 112, in jurul orei 17:14, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe E 85, pe raza localitatii Filipesti din judetul Bacau. La locul solicitarii s-au deplasat trei echipaje de pompieri cu o autospeciala pentru descarcerare grea, o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Roman si forte de interventie din cadrul ISU Bacau. In urma accidentului rutier produs intre doua autoturisme au rezultat cinci victime incarcerate. Fortele de interventie au descarcerat toate victimele,trei victime fiind in stare grava. Paramedicii din cadrul Detasamentului Roman au sprijinit echipajele medicale din Bacau la acordarea primului ajutor medical si efectuarea manevrelor de resuscitare cardio-pulmonara victimelor. Din pacate cele trei victime nu au raspuns manevrelor de resuscitare, fiind declarat decesul acestora (conducatorii din cele doua autoturisme si un pasager). Celelalte persoane au fost preluate de echipajele medicale din Bacau si transportate la spital.


    11.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Radeni, comuna Pastraveni

    Prin apel la 112, in jurul orei 17:09, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Radeni, comuna Pastraveni. La locul solicitarii s-au deplasat trei echipaje de pompieri cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD si un echipaj de pompieri voluntari cu o autospeciala de stingere din cadrul SVSU Pastraveni. Incendiul se manifesta la izolatia unui perete si la acoperis cu posibilitatea propagarii intreaga locuinta si la o alta locuinta aflata in imediata vecinatate. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars aproximativ 10 mp izolatie polistiren, 30 mp astereala lemn si s-au deteriorat 40 mp tabla , 20 mp planseu si patru ferestre. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind fumatul in locuri nepermise.


    10.04.2021 - Misiune de interventie pentru degajarea unui arbore cazut pe carosabil in municipiul Piatra-Neamt

    Ca urmare a unei solicitari venite prin apel la 112, un echipaj de pompieri cu o autospeciala complexa pentru interventie a intervenit pentru degajarea unui arbore cazut pe carosabil in municipiul Piatra-Neamt (strada Alexandru cel Bun).


    10.04.2021 Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu de vegetatie uscata in comuna Borlesti

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu de litera de padure in localitatea Nechit, comuna Borlesti. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit un echipaj de pompieri cu o autospeciala de stingere si voluntari din cadrul SVSU Borlesti. Au ars aproximativ 2000 mp de vegetatie uscata si litiera si au fost afectati 20 de arbori. Focul deschis in spatii deschise a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    10.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu de vegetatie uscata in comuna Baltatesti

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la vegetatie uscata in comuna Baltatesti. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit un echipaj de pompieri cu o autospeciala de stingere din cadrul Detasamentului Targu Neamt si voluntari din cadrul SVSU Baltatesti. A ars vegetatie uscata pe o suprafata de aproximativ patru hectare. Focul deschis in spatii deschise a fost cauza probabila de producere a incendiului.


    10.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Girov

    Prin apel la 112, in jurul orei 09:00, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Doina, comuna Girov. Incendiul se manifesta generalizat in interiorul unei locuinte. La locul solicitarii s-au deplasat patru echipaje pompieri cu trei autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Piatra Neamt si voluntari din cadrul SVSU Girov. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiului. Din pacate, in interiorul locuintei a fost gasit trupul carbonizat al unei femei de aproximativ 59 de ani. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind fumatul in locuri nepermise.


    10.04.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza localitatii Adjudeni.

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe DJ 201C, pe raza localitatii Adjudeni. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala pentru descarcerare grea si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Roman si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Un autoturism a parasit partea carosabila, rezultand doua victime incarcerate. In autoturism se aflau doua persoane. La sosirea fortelor de interventie cele doua persoane care s-au aflat in autoturism erau evacuate. Paramedicii au acordat primul ajutor calificat pasagerului (barbat de 35 de ani), acesta refuzand transportul la spital. Soferul autoturismului (barbat de 32 de ani) a fost preluat de echipajul SAJ si transportat la CPU Roman. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor.


    09.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca in localitatea Poienari

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o anexa gospodareasca in localitatea Poienari. Incendiul se manifesta generalizat la o anexa gospodareasca (bucatarie de vara), cu posibilitatea propagarii la locuinta care se afla la o distanta de aproximativ 4 m. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit un echipaj de pompieri din cadrul Punctului de lucru Poienari cu o autospeciala de stingere, doua echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD si voluntari din cadrul SVSU Poienari. In interiorul anexei se afla o butelie care a fost evacuata de pompieri. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars bunurile materiale din interiorul anexei (obiecte de mobilier, materiale textile, etc). A fost salvata locuinta si alte anexe care se aflau in vecinatate. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind scaparile de gaze combustibile. Proprietarul locuintei, in varsta de 68 de ani a suferit arsuri la nivelul membrelor superioare si la nivelul fetei. Acesta a primit primul ajutor calificat la locul evenimentului de la paramedici, dupa care a fost transportat la CPU Roman.


    09.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu de vegetatie uscata in comuna Grumazesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 17:59, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu de vegetatie uscata in comuna Grumazesti. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu o autospeciala de stingere si voluntari din cadrul SVSU Grumazesti. A ars vegetatie uscata si stufaris pe o suprafata de aproximativ 4000 mp. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind focul deschis in spatii deschise.


    09.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din localitatea Tibucani

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o anexa gospodareasca din localitatea Tibucani. Incendiul se manifesta generalizat la o anexa gospodareasca (magazie) cu posibilitatea propagarii la o alta anexa gospodareasca si la locuinta aflata in imediata vecinatate. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit un echipaj de pompieri cu o autospeciala de stingere din cadrul Detasamentului Targu Neamt, un echipaj de pompieri voluntari cu o autospeciala de stingere din cadrul SVSU Pastraveni si voluntari din cadrul SVSU Tibucani. Fortele de interventie au stins incendiul in urma caruia au ars aproximativ patru tone de lemn de foc, magazia din lemn cu suprafata de 20 mp si 12 ml de gard din lemn. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind focul deschis in spatii deschise.



    Interventii in perioada 05.04-08.04.2021


    08.04.2021 - Misiune pirotehnica in comuna Ion Creanga

    In data de 08.04.2021, echipa pirotehnica din cadrul ISU Neamt a intervenit pentru asanarea unei lovituri de aruncator de calibru 50 mm. Munitia a fost descoperita pe timpul desfasurarii unei sedinte de pregatire de specialitate in teren, pe raza comunei Ion Creanga, in padurea Arinosu Munitia, ce provine din timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta intr-un depozit special amenajat pentru a fi ulterior distrusa.


    08.04.2021 Misiune pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor pentru aterizarea/decolarea unui elicopter SMURD in municipiul Roman

    In urma unei solicitari, un echipaj de pompieri cu o autospeciala de stingere din cadrul Detasamentului Roman a executat o misiune pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor pentru aterizarea/decolarea unui elicopter SMURD pe Stadionul Moldova. Elicopterul a fost solicitat de Spitalul Municipal Roman pentru preluarea unui pacient si transportul acestuia la Iasi.


    08.04.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe DN 15 B, pe raza comunei Pipirig

    Prin apel la 112, in jurul orei 15:21, pompierii au fost instiintati despre un accident rutier produs pe DN 15 B, pe raza comunei Pipirig (la iesirea din localitatea Pluton spre PoianaTeiului). In urma accidentului rutier produs un autotren s-a rasturnat, rezultand o victima (conducatorul auto - un barbat de 35 de ani). Victima a primit primul ajutor calificat de la echipajul SMURD, ulterior fiind transportata la CPU Targu Neamt. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor si vor curata carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier. Traficul rutier a fost blocat pe un sens de mers.


    07.04.2021 - Misiune de interventie intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din orasul Targu Neamt

    Prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din orasul Targu Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD. Cu ajutorul echipamentelor pentru descarcerare pompierii au patruns prin fereastra bucatariei in interiorul apartamentului situat la parterul unui bloc de locuinte din strada Codrului. In interiorul apartamentului a fost gasit un barbat de aproximativ 83 de ani ce nu prezenta semne vitale.


    07.04.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe DN2, pe raza comunei Botesti.

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier produs pe DN2, pe raza localitatii Nisiporesti din comuna Botesti. In urma accidentului rutier produs in care au fost implicate cinci autoturisme au rezultat trei victime, neincarcerate (doua fiind din acelasi autoturism). La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare, o ambulanta SMURD si un echipaj cu ambulanta de la SAJ Roman. Doua victime au avut nevoie de ingrijiri medicale (doi barbati de 19 si 59 de ani), fiind preluate de echipajele SMURD si SAJ si transportate la CPU Roman. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor si vor curata/degaja carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    06.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu de vegetatie uscata in comuna Cracaoani

    Prin apel la 112, in jurul orei 11:40, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu de vegetatie uscata in comuna Cracaoani. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu o autospeciala de stingere si voluntari din cadrul SVSU Cracaoani. A ars vegetatie uscata pe o suprafata de aproximativ trei hectare. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind focul deschis in spatii deschise.


    06.04.2021 - Misiune pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor pentru aterizarea/decolarea unui elicopter SMURD in municipiul Roman

    In urma unei solicitari, un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Roman executa o misiune pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor pentru aterizarea/decolarea unui elicopter SMURD pe Stadionul Moldova. Elicopterul a fost solicitat de Spitalul Municipal Roman pentru preluarea unui pacient (femeie) si transportul acestuia la Iasi.


    05.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu de vegetatie uscata in comuna Grumazesti

    In data de 05.04.2021, prin apel la 112, in jurul orei 16:11, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu de vegetatie uscata in comuna Grumazesti. Incendiul se manifesta cu flacara deschisa, pe o suprafata mare, cu posibilitatea propagarii la o locuinta. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale de stingere si voluntari din cadrul SVSU Grumazesti. A ars vegetatie uscata pe o suprafata de aproximativ cinci hectare. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind focul deschis in spatii deschise.



    Interventii in perioada 01.04-05.04.2021





    05.04.2021 - Misiune pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor pentru aterizarea/decolarea unui elicopter SMURD in municipiul Roman

    Un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Roman, cu o autospeciala de stingere, a executat o misiune pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor pentru aterizarea/decolarea unui elicopter SMURD pe stadionul Moldova din municipiul Roman. Solicitarea pentru transportul pacientului a fost facuta de catre Spitalul Municipal Roman.


    05.04.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    In aceasta dimineata, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Piatra-Neamt cu o autospeciala complexa pentru interventie, o autospeciala pentru descarcerare si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Cu ajutorul scarii culisabile, pompierii au patruns in apartamentul situat la primul etaj intr-un bloc de locuinte din strada Petru Rares. In interiorul apartamentului a fost gasit un barbat de aproximativ 72 de ani ce nu prezenta semne vitale.


    04.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o fanarie in comuna Pipirig

    Prin apel la 112, in jurul orei 21:30, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o fanarie in comuna Pipirig. La locul solicitarii s-au deplasat voluntari din cadrul SVSU Pipirig cu o autospeciala de stingere si pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. Incendiul se manifesta generalizat la nivelul unei anexe gospodaresti (fanarie). Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul. Au ars aproximativ patru tone de plante furajere si fanaria construita din lemn cu suprafata de aproximativ 22 mp. Actiunea intentionata a fost stabilita ca fiind cauza probabila de producere a incendiului.


    02.04.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produspe DN15 B, pe raza comunei Vanatori Neamt

    Prin apel apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe DN15 B, pe raza comunei Vanatori Neamt. In urma accidentului rutier produs intre o autoutilitara si un autotren a rezultat o victima incarcerata (soferul autoutilitarei). La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu o autospeciala pentru descarcerare, o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare, o ambulanta SMURD si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Cu ajutorul echipamentelor pentru descarcerare pompierii au extras victim, un barbat de 20 de ani, din interiorul autoutilitarei si au predat-o echipajului de la SAJ. Pompierii au asigurat si masurile de prevenire si stingere a incendiilor si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier. Traficul rutier a fost blocat pe ambele sensuri.


    02.04.2021 - Misiune de interventie pentru pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala pentru descarcerare si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Cu ajutorul echipamentelor pentru descarcerare, pompierii au patruns in apartamentul situat la etajul trei, intr-un bloc de locuinte din bulevardul Decebal. In interiorul apartamentului pompierii au gasit o femeie de aproximativ 81 de ani, cazuta dar constienta. Aceasta a primit ingrijiri medicale de la echipajul SAJ, dupa care a fost transportata la spital.


    01.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu de vegetatie uscata in comuna Dochia

    In jurul orei 20:00, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu de vegetatie uscata in localitatea Balusesti, comuna Dochia. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala pentru stingere. Pompierii au localizat si lichidat incendiul in urma caruia a ars vegetatie aproximativ uscata pe o suprafata de aproximativ sase hectare. Focul deschis in spatii deschise a fost stabilita ca fiind cauza probabila de producere a incendiului.


    01.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la vegetatie uscata in comuna Poienari

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu de vegetatie uscata in comuna Poienari. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Punctului de lucru Poienari cu o autospeciala de stingere si voluntari din cadrul SVSU Poienari. Incendiul a fost localizat si lichidat. A ars vegetatie uscata pe o suprafata de aproximativ 7000 mp. Focul deschis in spatii deschise a fost cauza probabila de producere a incendiului.


    01.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din comuna Alexandru cel Bun

    Prin apel la 112, pompierii au fost alertati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la anexa gospodareasca in comuna Alexandru cel Bun. Incendiul se manifesta la acoperisul unei constructii P+M, cu posibilitatea propagarii la intreaga constructie. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Piatra-Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD si voluntari din cadrul SVSU Alexandru cel Bun. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars aproximativ trei mp din acoperis (construit din astereala lemn cu invelitoare din tabla). Cosul de fum necuratat a fost cauza probabila de producere a incendiului. Nu au fost victime.


    05.04.2021 - Misiune pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor pentru aterizarea/decolarea unui elicopter SMURD in municipiul Roman

    Un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Roman, cu o autospeciala de stingere, a executat o misiune pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor pentru aterizarea/decolarea unui elicopter SMURD pe stadionul Moldova din municipiul Roman. Solicitarea pentru transportul pacientului a fost facuta de catre Spitalul Municipal Roman.


    05.04.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    In aceasta dimineata, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Piatra-Neamt cu o autospeciala complexa pentru interventie, o autospeciala pentru descarcerare si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Cu ajutorul scarii culisabile, pompierii au patruns in apartamentul situat la primul etaj intr-un bloc de locuinte din strada Petru Rares. In interiorul apartamentului a fost gasit un barbat de aproximativ 72 de ani ce nu prezenta semne vitale.


    04.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o fanarie in comuna Pipirig

    Prin apel la 112, in jurul orei 21:30, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o fanarie in comuna Pipirig. La locul solicitarii s-au deplasat voluntari din cadrul SVSU Pipirig cu o autospeciala de stingere si pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. Incendiul se manifesta generalizat la nivelul unei anexe gospodaresti (fanarie). Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul. Au ars aproximativ patru tone de plante furajere si fanaria construita din lemn cu suprafata de aproximativ 22 mp. Actiunea intentionata a fost stabilita ca fiind cauza probabila de producere a incendiului.


    02.04.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produspe DN15 B, pe raza comunei Vanatori Neamt

    Prin apel apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe DN15 B, pe raza comunei Vanatori Neamt. In urma accidentului rutier produs intre o autoutilitara si un autotren a rezultat o victima incarcerata (soferul autoutilitarei). La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu o autospeciala pentru descarcerare, o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare, o ambulanta SMURD si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Cu ajutorul echipamentelor pentru descarcerare pompierii au extras victim, un barbat de 20 de ani, din interiorul autoutilitarei si au predat-o echipajului de la SAJ. Pompierii au asigurat si masurile de prevenire si stingere a incendiilor si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier. Traficul rutier a fost blocat pe ambele sensuri.


    02.04.2021 - Misiune de interventie pentru pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala pentru descarcerare si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Cu ajutorul echipamentelor pentru descarcerare, pompierii au patruns in apartamentul situat la etajul trei, intr-un bloc de locuinte din bulevardul Decebal. In interiorul apartamentului pompierii au gasit o femeie de aproximativ 81 de ani, cazuta dar constienta. Aceasta a primit ingrijiri medicale de la echipajul SAJ, dupa care a fost transportata la spital.


    01.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu de vegetatie uscata in comuna Dochia

    In jurul orei 20:00, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu de vegetatie uscata in localitatea Balusesti, comuna Dochia. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala pentru stingere. Pompierii au localizat si lichidat incendiul in urma caruia a ars vegetatie aproximativ uscata pe o suprafata de aproximativ sase hectare. Focul deschis in spatii deschise a fost stabilita ca fiind cauza probabila de producere a incendiului.


    01.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la vegetatie uscata in comuna Poienari

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu de vegetatie uscata in comuna Poienari. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Punctului de lucru Poienari cu o autospeciala de stingere si voluntari din cadrul SVSU Poienari. Incendiul a fost localizat si lichidat. A ars vegetatie uscata pe o suprafata de aproximativ 7000 mp. Focul deschis in spatii deschise a fost cauza probabila de producere a incendiului.


    01.04.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din comuna Alexandru cel Bun

    Prin apel la 112, pompierii au fost alertati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la anexa gospodareasca in comuna Alexandru cel Bun. Incendiul se manifesta la acoperisul unei constructii P+M, cu posibilitatea propagarii la intreaga constructie. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Piatra-Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD si voluntari din cadrul SVSU Alexandru cel Bun. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars aproximativ trei mp din acoperis (construit din astereala lemn cu invelitoare din tabla). Cosul de fum necuratat a fost cauza probabila de producere a incendiului. Nu au fost victime.



    Interventii in perioada 26.02-31.03.2021


    31.03.2021 - Misiune de interventie la o tentativa de suicid in localitatea Vaduri, comuna Alexandru cel Bun

    Prin apel la 112, pompierii au fost alertati sa intervina la o tentativa de suicid in localitatea Vaduri, comuna Alexandru cel Bun. Persoana se afla pe o teava de gaz deasupra canalului de regularizare a apei. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala complexa pentru interventie, o autospeciala pentru scafandri cu o barca si o ambulanta SMURD si echipaje de la IPJ. Persoana, o femeie de 47 de ani, a fost convinsa sa coboare de pe teava pe care se suise si sa renunte la gestul sau. Aceasta a fost adusa la mal cu ajutorul barcii, dupa care a fost preluata de echipajul SMURD si transportata la spital.


    31.03.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu de vegetatie uscata in comuna Ghindaoani

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu de vegetatie uscata in comuna Ghindaoani. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu o autospeciala de stingere si voluntari din cadrul SVSU Ghindaoani. Incendiul a fost localizat si lichidat de catre fortele de interventie. A ars vegetatie uscata pe o suprafata de aproximativ trei hectare. Focul deschis in spatii deschise a fost cauza probabila de producere a incendiului.


    31.03.2021 - Misiune de interventie pentru scoaterea unei persoane a ramas blocata sub un utilaj agricol in comuna Sabaoani

    Prin apel la 112, in jurul orei 13:23, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident in urma caruia o persoana a ramas blocata sub un utilaj agricol. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala pentru descarcerare grea, un autocamion cu un container multirisc, o ambulanta SMURD, un echipaj cu ambulanta de la SAJ si voluntari din cadrul SVSU Sabaoani. Pompierii au gasit la locul solicitarii un barbat care avea prins un membru inferior prins intr-un utilaj (motocultor). Victima, constienta, a fost extrasa cu tot cu lamele motocultorului si a fost transportata de catre echipajul SAJ la CPU Roman.


    30.03.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu la o locuinta din comuna Agapia

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Varatec, comuna Agapia. Incendiul se manifesta cu flacara deschisa in interiorul unei incaperi, cu posibilitatea propagarii la intreaga locuinta. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale de stingere, o ambulanta SMURD si pompieri voluntari din cadrul SVSU Agapia. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars bunurile materiale din interiorul camerei afectate de incendiu si s-au deteriorat bunuri materiale dintr-o camera alaturata. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind scurtcircuitul electric (aparat electric de incalzire lasat sub tensiune). Nu au fost victime.


    30.03.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu la o anexa gospodareasca din comuna Grumazesti

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o anexa gospodareasca din localitatea Topolita, comuna Grumazesti. Incendiul se manifesta la o anexa gospodareasca (magazie) cu posibilitatea propagarii la un adapost pentru animale si la locuinta. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale de stingere, o ambulanta SMURD si voluntari din cadrul SVSU Grumazesti. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite, salvand locuinta si adapostul pentru animale. Au fost evacuate din adapostul pentru animale 3 porci si 5 gaini. A ars magazia din lemn cu suprafata de aproximativ 15 mp. Focul deschis in spatii deschise a fost cauza probabila de producere a incendiului.


    30.03.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu de vegetatie uscata in comuna Agapia

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu de vegetatie uscata in localitatea Sacalusesti, comuna Agapia. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu o autospeciala de stingere si voluntari din cadrul SVSU Agapia. Incendiul a fost localizat si lichidat de catre fortele de interventie. A ars vegetatie uscata pe o suprafata de aproximativ doua hectare. Focul deschis in spatii deschise a fost cauza probabila de producere a incendiului.


    29.03.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la un stog de fan in comuna Raucesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 22:22, pompierii au fost alertati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la un stog de fan in comuna Raucesti. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale de stingere, o ambulanta SMURD si pompieri voluntari din cadrul SVSU Raucesti. Incendiul se manifesta la nivelul unui stog de fan. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in urma caruia au ars aproximativ trei tone de fan. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind fumatul in locuri nepermise. Nu au fost victime.


    29.03.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la vegetatie uscata in comuna Sagna

    Un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Roman, cu o autospeciala de stingere, a intervenit pentru localizarea si lichidarea unui incendiu produs la vegetatie uscata in localitateaLunca, comuna Sagna. A ars vegetatie uscata pe o suprafata de aproximativ patru hectare. Focul deschis in spatii deschise a fost cauza probabila de producere a incendiului.


    29.03.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la vegetatie uscata in municipiul Roman

    Un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Roman, cu o autospeciala de stingere, impreuna cu voluntari din cadrul SVSU Roman au intervenit pentru localizarea si lichidarea unui incendiu produs la vegetatie uscata produs in municipiul Roman. A ars vegetatie uscata pe o suprafata de aproximativ 2000 mp. Focul deschis in spatii deschise a fost cauza probabila de producere a incendiului.


    29.03.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la vegetatie uscata in comuna Doljesti

    Un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Roman, cu o autospeciala de stingere, impreuna cu voluntari din cadrul SVSU Doljesti au intervenit pentru localizarea si lichidarea unui incendiu produs la vegetatie uscata in localitatea Rotunda, comuna Doljesti. A ars vegetatie uscata pe o suprafata de aproximativ trei hectare. Focul deschis in spatii deschise a fost cauza probabila de producere a incendiului.


    28.03.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la vegetatie uscata in comuna Pangarati

    Ca urmare a unui apel la 112, un echipaj de pompieri, din cadrul Detasamentului Piatra Neamt, cu o autospeciala de stingere si pompieri voluntari din cadrul SVSU Pangarati au intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la vegetatie uscata in localitatea Pangaracior. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in urma caruia au ars aproximativ 30 kg deseuri (lemn si plastic) si un hectar de vegetatie uscata. Focul deschis in spatii deschise a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    28.03.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la vegetatie uscata in comuna Horia

    Ca urmare a unui apel la 112, un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Roman a intervenit cu o autospeciala de stingere pentru stingerea unui incendiu produs la vegetatie uscata in localitatea Horia. Pompierii au localizat si lichidat incendiul in urma caruia au ars aproximativ 4000 mp de vegetatie uscata. Focul deschis in spatii deschise a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    28.03.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la vegetatie uscata in comuna Tarcau

    Ca urmare a unui apel la 112, pompierii pietreni au intervenit cu o autospeciala de stingere pentru stingerea unui incendiu produs la vegetatie uscata in localitatea Straja, comuna Tarcau. Pompierii au localizat si lichidat incendiul in urma caruia au ars aproximativ 100 kg deseuri vegetale si 130 mp de vegetatie uscata. Focul deschis in spatii deschise a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    28.03.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    In jurul orei 11:17, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala pentru descarcerare si o ambulanta SMURD-TIM. Cu ajutorul echipamentelor pentru descarcerare, pompierii au patruns in apartamentul situat la etajul cinci, intr-un bloc de locuinte din strada Mihai Eminescu. In interiorul apartamentului pompierii au gasit un barbat de aproximativ 89 de ani ce nu prezenta semne vitale.


    26.03.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Poiana Teiului

    Prin apel la 112, in jurul orei 20:20, pompierii au fost alertati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Poiana Teiului. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompieri din cadrul Garzii 2 de Interventie Poiana Teiului cu doua autospeciale pentru stingere, o ambulanta SMURD si pompieri voluntari din cadrul SVSU Borca cu o autospeciala de stingere. Incendiul se manifesta generalizat la nivelul unei locuinte cu posibilitatea propagarii la o locuinta si anexe gospodaresti din imediata vecinatate. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Din pacate, in interiorul locuintei a fost gasit trupul unui barbat de 77 de ani carbonizat. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind amplasarea necorespunzatoare a materialelor combustibile fata de mijloacele de incalzire.


    26.03.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Petricani

    Prin apel la 112, in jurul orei 14:41, pompierii au fost alertati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Tarpesti, comuna Petricani. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale de stingere si voluntari din cadrul SVSU Petricani. Incendiul se manifesta la o locuinta, la nivelul acoperisului si in interiorul unei camere. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars acoperisul locuintei (construit din astereala lemn si invelitoare din azbociment) pe o suprafata de aproximativ 50 mp si bunurile materiale din interiorul unei camere (obiecte de mobilier, materiale textile etc). Din interiorul locuintei pompierii au evacuat o butelie. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind focul deschis in spatii inchise. Nu au fost victime.


    25.03.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Borlesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 23:18, pompierii au fost alertati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Ruseni, comuna Borlesti. Incendiul se manifesta generalizat la nivelul acoperisului si la etajul unei cladiri P+1, cu posibilitatea propagarii la intreaga locuinta si la o casa aflata in imediata vecinatate, la o distanta de aproximativ doi metri. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu patru autospeciale de stingere, o autospeciala pentru interventie si salvare de la inaltime, o ambulanta SMURD, voluntari din cadrul SVSU Roznov cu o autospeciala de stingere si voluntari din cadrul SVSU Borlesti. Incendiul a fost localizat si lichidat in limitele gasite. Au ars acoperisul locuintei pe o suprafata de aproximativ 350 mp (construit din astereala lemn cu invelitoare din dranita) si bunurile materiale aflate la etajul cladirii (obiecte de mobilier, materiale textile, aparatura electrica si electrocasnica etc). Cauza probabila de producere a acestui incendiu a fost stabilita ca fiind scanteile purtate de vant si cazute pe materiale combustibile. Interventia a durat aproximativ patru ore. Proprietarii locuintei au suferit atacuri de panica. Acestia au primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la echipajul SMURD, refuzand transportul la spital.


    25.03.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din municipiul Roman

    Prin apel la 112, in jurul orei 13:20, pompierii au fost alertati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din municipiul Roman. Incendiul se manifesta la acoperisul unei cladiri P+1, cu posibilitatea propagarii si la o alta cladire invecinata (unitate de alimentatie publica) situate pe strada Bogdan Dragos La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Roman cu trei autospeciale de stingere, o autospeciala de interventie si salvare de la inaltime, o ambulanta SMURD si pompieri voluntari din cadrul SVSU Roman. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite, reusind sa salveze locuinta si evitand propagarea la cladirea invecinata. A ars acoperisul cladirii (construit din astereala lemn si invelitoare tabla) pe o suprafata de aproximativ 120 mp. Scurtcircuitul electric a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu. Proprietara cladirii, in varsta de 48 de ani, a suferit atac de panica. Aceasta a primit ingrijiri medicale de la echipajul SMURD la locul evenimentului dupa care a fost transportata la CPU Roman.


    25.03.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe DN 15 C, pe raza comunei Raucesti

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe DN 15 C, pe raza comunei Raucesti. La locul evenimentului s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. In urma accidentului rutier produs intre doua autoturisme, un autoturism s-a rasturnat pe o parte. In autoturismul care s-a rasturnat se aflau doua persoane. Cele doua persoane au fost scoase din interiorul autoturismului de catre participantii la trafic pana la sosirea fortelor de interventie. Cele doua victime (din autoturismul rasturnat), un barbat (60 ani) si o femeie (51 ani), au primit ingrijiri medicale de la echipajele SMURD si SAJ la locul evenimentului dupa care au fost transportate la CPU Targu Neamt. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor si au sablat caile rutiere de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    24.03.2021 - Misiune de interventie pentru degajarea unei persoane prinsa sub un motostivuitor, in incinta unui operator economic din municipiul Piatra-Neamt

    Ca urmare a unui apel la 112, pompierii au fost alertati sa intervina pentru degajarea unei persoane prinsa sub un motostivuitor, in incinta unui operator economic din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare, o autospeciala pentru descarcerare si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Pompierii au extras de sub un motostivuitor un barbat de aproximativ 55 de ani. Medicul de pe ambulanta SAJ a declarat decesul persoanei.


    24.03.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    In jurul orei 11:02, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala pentru descarcerare si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Cu ajutorul echipamentelor pentru descarcerare, pompierii au patruns in apartamentul situat la etajul doi dintr-un unui bloc de locuinte din strada Mihai Eminescu. In interiorul apartamentului pompierii au gasit un barbat de aproximativ 86 de ani, cazut in dormitor, constient. Acesta a primit ingrijiri medicale de la echipajul SAJ, dupa care a fost transportat la spital. 22.03.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Negresti Prin apel la 112, in jurul orei 19:17, pompierii nemteni au fost alertati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Negresti. Incendiul se manifesta generalizat la nivelul acoperisului si in interiorul unei locuinte si la o anexa gospodareasca din imediata vecinatate. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu trei autospeciale pentru stingere si o ambulanta SMURD si pompieri voluntari din cadrul SVSU Negresti. Scurtcircuitul electric a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu. Au ars: acoperisul locuintei pe o suprafata de aproximativ 150 mp, bunurile materiale aflate in interiorul locuintei si anexa gospodareasca cu suprafata de aproximativ 50 mp. Nu au fost victime.


    22.03.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu de vegetatie uscata in municipiul Roman

    Ca urmare a unui apel la 112, un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Roman, cu o autospeciala de stingere, au intervenit pentru localizarea si lichidarea unui incendiu produs la vegetatie uscata pe strada Magurei, in municipiul Roman. A ars vegetatie uscata pe o suprafata de aproximativ 100 mp. Focul deschis in spatii deschise a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.. 22.03.2021 - Misiune pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Dagata, judetul Iasi Ca urmare a unui apel la 112, Detasamentul de pompieri Roman a intervenit, cu doua autospeciale de stingere, pentru localizarea si lichidarea unui incendiu produs la acoperisul unei locuinte din comuna Dagata din judetul Iasi. La locul solicitarii s-au deplasat si pompieri voluntari din cadrul SVSU Dagata si pompieri din cadrul ISU Iasi. Nu au fost victime. Cauza probabila de producere a incendiului va fi stabilita de ISU Iasi.


    20.03.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din orasul Roznov

    Prin apel la 112, in jurul orei 22:57, pompierii au fost alertati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din orasul Roznov. Incendiul se manifesta la generalizat la o anexa gospodareasca si la acoperisul locuintei cu posibilitatea propagarii la intreaga locuinta si la alta locuinta aflata in imediata vecinatate. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu trei autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD si pompieri voluntari din cadrul SVSU Roznov cu o autospeciala de stingere. Incendiul a fost localizat si lichidat in limitele gasite. Au ars: acoperisul locuintei anexei pe o suprafata de aproximativ 100 mp si bunurile materiale aflate in interior (doi mc de lemn, doua frigidere, un aparat de sudura, articole de imbracaminte, obiecte de mobilier etc), 32 mp din acoperis si 10 mp dintr-un perete lateral al locuintei. A fost salvata locuinta si anexele gospodaresti aflate in vecinatate si locuinta la care s-a propagat incendiul. Din podul locuintei vecine a fost salvata o pisica. Scurtcircuitul electric a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu..


    20.03.2021 - Misiune pirotehnica in comuna Vanatori Neamt

    In data de 20.03.202, echipa pirotehnica din cadrul ISU Neamt a intervenit pentru asanarea: * unei lovituri de aruncator de calibru 82 mm, * unei lovituri de aruncator de calibru 50 mm, * unei grenade defensive de mana si * a 48 de cartuse de calibru 7,92 mm. Munitia a fost descoperita de catre un cetatean de 45 ani din municipiul Bucuresti cu ajutorul unui detector de metale detinut legal, in padurea Nemtisor din comuna com Vanatori Neamt. Pirotehnicienii au verificat zona pe o suprafata de aproximativ 300 mp si au mai descoperit o lovitura de aruncator de calibru 50 mm si o grenada ofensiva. Munitia, ce provine din timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta intr-un depozit special amenajat pentru a fi ulterior distrusa..


    20.03.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Dumbrava Rosie.

    Prin apel la 112, in jurul orei 12:03, pompierii au fost alertati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Dumbrava Rosie. Incendiul se manifesta la acoperisul unei case si la o anexa gospodareasca construita in prelungirea casei, in care se afla centrala termica, cu posibilitatea propagarii la intreaga locuinta si la vecinatati. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. Incendiul a fost localizat si lichidat in limitele gasite. A ars acoperisul locuintei pe o suprafata de aproximativ 20 mp. A fost salvata locuinta si anexele gospodaresti aflate in vecinatate. Burlanul neprotejat termic fata de materiale combustibile a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    19.03.2021 - Misiuni de interventii la doua accidente rutier produs pe E 85

    Prin apel la 112, in jurul orei 16: 30, pompierii au fost alertati sa intervina la un accident rutier produs pe E 85 pe raza localitatii Traian, comuna Sabaoani. In urma accidentului rutier produs intre doua autoturisme a rezultat o victima incarcerata. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala pentru descarcerare, o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD TIM. Pe timpul deplasarii catre locul solicitarii, pompierii au oprit la un alt accident rutier produs pe E 85, in apropierea depozitului Lidl (la intersectia cu localitatea Tamaseni). Autospeciala pentru descarcerare si ambulanta SMURD TIM si-au continuat deplasarea catre locul solicitarii, iar autospeciala de stingere a ramas la locul accidentului, solicitandu-se in sprijin o ambulanta SMURD si doua echipaje cu ambulante de la SAJ. Accidentul rutier s-a produs intre doua autoturisme, rezultand doua victime. Pompierii au acordat masurile de prim ajutor unei victime aflata in stare grava, pana la sosirea unui echipaj SAJ. Victimele acestui accident rutier, doua tinere, au fost preluate de echipaje de la SAJ si SMURD si transportate la CPU Roman. La accidentul rutier produs in localitatea Traian, pompierii au gasit o persoana incarcerata, ca urmare a coliziunii dintre doua autoturisme. Cu ajutorul echipamentelor si procedeelor specifice, pompierii au scos dintr-un autoturism un barbat de 22 de ani (cond auto). Acesta a primit ingrijiri medicale de la echipajul SMURD, dupa care a fost transportat la CPU Roman. Militarii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor si au curatat /degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier. 16.03.2021 - Rezultatul testului Covid pentru un cadru militar ce isi desfasoara activitatea in cadrul ISU Neamt este pozitiv Va informam ca rezultatul testului Covid pentru un cadru militar ce isi desfasoara activitatea in cadrul ISU Neamt este pozitiv. In acest sens, facem precizarea ca dupa primirea rezultatului care indica infectarea, s-a procedat la informarea structurilor ierarhice si a Directiei de Sanatate Publica, pentru adoptarea masurilor legale..


    15.03.2021 - Misiune pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman

    In jurul orei 22:14, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Roman. Cu ajutorul mijloacelor si accesoriilor specifice pentru descarcerare, pompierii au patruns in apartamentul situat la etajul trei, intr-un bloc de locuinte din strada Anton Pann. In interiorul apartamentului a fost gasit un barbat de aproximativ 72 de ani, ce nu prezenta semne vitale.


    15.03.2021 - Misiune pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman

    In jurul orei 08:03, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman. La locul solicitarii s-a deplasat un pompieri din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD Cu ajutorul scarii culisabile, pompierii au patruns (prin balcon) in apartamentul situat la al doilea etaj intr-un bloc de locuinte din strada Roman Musat. In interiorul apartamentului a fost gasit un barbat de aproximativ 89 de ani, cazut, constient. Barbatul a primit ingrijiri medicale de la echipajul SMURD dupa care a fost transportat la CPU Roman. 13.03.2021 - ISU Neamt va transmite zilnic, in perioada 12.03-26.03.2021, la ora 14:00 mesaje prin RO ALERT pentru cetatenii din comuna Bara ca urmare a cresterii incidentei numarului de cazuri confirmate cu SARS-CoV-2 la mia de locuitori. ATENTIE! Incepand cu 12.03.2021 ora 07:00, pana in 26.03.2021 ora 07:00, comuna Bira este in carantina. Principalele masuri dispuse: - iesirea din locuinta este permisa pe baza declaratiei pe proprie raspundere, legitimatiei/adeverintei de serviciu; - este permisa deplasarea la / de la SERVICIU; - activitatea restaurantelor, cafenelelor, teraselor, salilor de jocuri de noroc este interzisa; - limitarea la maxim a deplasarii persoanelor. Pentru toate masurile dispuse click aici: https://bit.ly/3qB9kLb. Va rugam sa RESPECTATI masurile sanitare stabilite. ISU NT.


    13.03.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe DN 2, pe raza comunei Tupilati

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe DN 2, pe raza comunei Tupilati. Un autoturism a parasit partea carosabila si s-a rasturnat intr-un sant. La locul evenimentului s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si voluntari din cadrul SVSU Tupilati. Pana la sosirea fortelor de interventie conducatorul auto a fost scos din autoturism de catre participantii la trafic. Au fost asigurate masurile de prevenire si stingere a incendiilor.


    12.03.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la un adapost pentru animale din localitatea Cracaoani

    Prin apel la 112, in jurul orei 17:25, pompierii au fost alertati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la un adapost pentru animale din localitatea Cracaoani. Incendiul se manifesta ( fara flacara) la un perete al adapostului ( construit din lemn si captusit cu tabla), cu degajare de fum, cu posibilitatea propagarii la intreaga anexa si la locuinta din imediata vecinatate. Proprietarul locuintei a dat foc la resturile vegetale din gospodarie. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. Nu au fost victime. Au ars doi mp din peretele adapostului. Focul deschis in spatii deschise a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    12.03.2021 - Misiune de interventie pentru pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Cracaoani

    Prin apel la 112, in jurul orei 12:50, pompierii au fost alertati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Cracaoani. Incendiul se manifesta in interiorul unei locuinte cu doua camere. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD si pompieri voluntari din cadrul SVSU Cracaoani. Nu au fost victime. Au ars bunurile materiale din interiorul casei. Amplasarea necorespunzatoare a materialelor combustibile fata de mijloacele de incalzire a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu. 12.03.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la un autoturism in municipiul Roman Prin apel la 112, in jurul orei 11:30, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la un autoturism pe strada Stefan cel Mare din municipiul Roman. Incendiul se manifesta generalizat la nivelul unui autoturism. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompierii romascani cu o autospeciala pentru stingere cu apa si spuma. Nu au fost victime. Scurtcircuitul electric a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    12.03.2021 - Misiune de interventie pentru scoaterea unei persoane cazuta intr-o fantana din comuna Piatra Soimului

    Prin apel la 112, in jurul orei 11:22, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru scoaterea unei persoane cazuta intr-o fantana din localitatea Deleni, comuna Piatra Soimului. Pe timpul unor lucrari de reparatii la un hidrofor un barbat a cazut in fantana. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Piatra-Neamt cu o autospeciala complexa pentru interventie si o ambulanta SMURD si pompieri voluntari din cadrul SVSU Piatra Soimului. Pompierii, cu ajutorul echipamentelor si procedeelor specifice salvarii din mediul ostil au scos din fantana, de la o distanta de aproximativ 30 m, un barbat de 52 de ani, constient. Echipajul SMURD a acordat ingrijiri medicale persoanei la locul evenimentului dupa care au transportat-o la spital.


    12.03.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza comunei Valea Ursului

    Prin apel la 112, in jurul orei 09:48, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe raza comunei Valea Ursului. Un autoturism a parasit partea carosabila si s-a rasturnat intr-un sant. In autoturism se aflau doua persoane (conducatorul auto si un pasager). La locul evenimentului s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala pentru descarcerare, o autospeciala pentru stingere (de la Punctul de lucru Poienari) si o ambulanta SMURD TIM si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Pana la sosirea fortelor de interventie cei doi ocupanti ai autoturismului au fost scosi de catre participantii la trafic. Cele doua victime (un barbat de 26 de ani si o femeie de 24 de ani) au fost preluate de echipajele medicale si transportate la CPU Roman. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor


    12.03.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din orasul Roznov

    Prin apel la 112, in jurul orei 04:02, pompierii au fost alertati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Slobozia, orasul Roznov. Incendiul se manifesta generalizat la nivelul unei anexe gospodaresti cu posibilitatea propagarii la locuinta. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD si pompieri voluntari din cadrul SVSU Roznov cu o autospeciala de stingere. Incendiul a fost localizat si lichidat in limitele gasite, fortele de interventie reusind sa salveze locuinta (Incendiul se propagase la acoperisul locuintei). Au ars: anexa gospodareasca cu suprafata de aproximativ 14 mp cu bunurile materiale aflate in interior (obiecte de mobilier si articole de imbracaminte) si patru mp din acoperisul locuintei. Actiunea intentionata a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu. Nu au fost victime.


    10.03.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Sagna

    In data de 10.03.2021, in jurul orei 15:52, prin apel la 112, pompierii au fost alertati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Sagna. Incendiul se manifesta la acoperisul unei locuinte P+M cu posibilitatea propagarii la intreaga locuinta si la o locuinta din vecinatate. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompieri din cadrul Detasamentului Roman cu doua autospeciale pentru stingere si pompieri voluntari din cadrul SVSU Sagna. Incendiul a fost localizat si lichidat in limitele gasite. Au ars: acoperisul locuintei pe o suprafata de aproximativ 70 mp si bunuri materiale din mansarda. Au fost salvate bunurile materiale aflate la parterul locuintei. Cosul de fum deteriorat a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu. Nu a fost victime.


    10.03.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman

    In jurul orei 10:05, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman. La locul solicitarii s-a deplasat un pompieri din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD - TIM Cu ajutorul scarii de fereastra, pompierii au patruns (pe fereastra de la bucatarie) in apartamentul situat la primul etaj intr-un bloc de locuinte din bulevardul Roman Musat. In interiorul apartamentului a fost gasita o femeie de aproximativ 80 de ani, cazuta in baie, semiconstienta. Acesta a primit ingrijiri medicale de la echipajul SMURD, fiind transportata la CPU Roman.


    10.03.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la un autoturism in orasul Targu Neamt

    Prin apel la 112, in jurul orei 09:45, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la un autoturism in orasul Targu Neamt. Incendiul se manifesta in interiorul autoturismului, la nivelul bordului. Pentru localizarea si lichidarea incendiului a intervenit un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu o autospeciala pentru stingere cu apa si spuma. Pompierii au stins incendiul in urma caruia au ars instalatia electrica de la nivelul bordului si aeroterma si s-au deteriorat bordul si parbrizul autoturismului. Nu au fost victime. Scurtcircuitul electric a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    09.03.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta comuna Petricani

    In data de 09.03.2021, in jurul orei 16:45, prin apel la 112, pompierii au fost alertati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta localitatea Tolici, comuna Petricani. Incendiul se manifesta generalizat la acoperisul unei locuinte si in interiorul unei camere, cu posibilitatea propagarii la intreaga locuinta. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale pentru stingere si pompieri voluntari din cadrul SVSU Petricani. Incendiul a fost localizat si lichidat in limitele gasite. Au ars: acoperisul locuintei pe o suprafata de aproximativ 150 mp si bunurile materiale din interiorul camerei afectate de incendiu (doua motoare electrice, un abric, un circular, o masina pentru slefuit etc) Au fost salvate bunurile materiale aflate in alte doua camere ale locuintei. Scurtcircuitul electric a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu. Nu au fost victime.


    09.03.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    In jurul orei 15:40, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala pentru descarcerare si o ambulanta SMURD-TIM. Cu ajutorul echipamentelor pentru descarcerare, pompierii au patruns in apartamentul situat la parterul unui bloc de locuinte din strada Aleea Ulmilor. In interiorul apartamentului pompierii au gasit o femeie de aproximativ 84 de ani, ce nu prezenta semne vitale.


    08.03.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o baraca amplasata in padure, pe raza comunei Vanatori Neamt

    Prin apel la 112, in jurul orei 18:40, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o baraca amplasata in padure, pe raza comunei Vanatori Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale de stingere. Incendiul se manifesta generalizat la nivelul unei baraci cu posibilitatea propagarii la un taf amplasat in imediata apropiere si la fondul forestier. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind amplasarea necorespunzatoare a materialelor combustibile fata de sistemele de incalzire.


    07.03.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca (magazie si adapost pentru animale) din comuna Gheraesti

    In aceasta dimineata, in jurul orei 04:10, pompierii din cadrul Detasamentului Roman au fost alertati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca (magazie si adapost pentru animale) din comuna Gheraesti. Incendiul se manifesta generalizat la o anexa gospodareasca cu posibilitatea propagarii la doua case aflate in imediata vecinatate. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompierii romascani cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD si pompieri voluntari din cadrul SVSU Gheraesti. Fortele de interventie au localizat si incendiul in limitele gasite. Au ars: acoperisul anexei pe o suprafata de aproximativ 100 mp, bunuri marteriale din interiorul magaziei, aproximativ doua tone de cereale si 70 de pui. Scurtcircuitul electric a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    06.03.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o fanarie din localitatea Dumbrava, comuna Timisesti

    In data de 06.03.2021, prin apel la 112, in jurul orei 15:42, pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt au fost alertati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o fanarie din localitatea Dumbrava, comuna Timisesti. Incendiul se manifesta generalizat la un adapost pentru furaje, cu posibilitatea propagarii la anexele gospodaresti din apropiere si la locuinta. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. Au ars aproximativ 500 kg de plante furajere, 30 de baloti de fan, 6 ml de gard si constructia din lemn cu suprafata de aproximativ 30 mp. Nu au fost victime. Jocul copiilor cu focul a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    06.03.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza comunei Girov, pe DJ 156 A

    Prin apel la 112, in jurul orei 12:55, pompierii nemteni au fost instiintati despre producerea unui accident rutier produs pe raza comunei Girov, pe DJ 156 A. Accidentul rutier s-a produs intre un autoturism si un atelaj hipo (caruta). La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala pentru descarcerare, o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD TIM si doua echipaje cu ambulante de la SAJ. Conducatorul atelajului era in stop cardio-respirator. Acestuia i se aplica manevre de resuscitare de catre echipajul SMURD TIM. Doua persoane (conducatorul autoturismului si un pasager) au primit ingrijiri medicale de la echipajele SAJ, fiind transportate la spital. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor prin deconectarea bornelor autoturismului si vor curata/degaja carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier. Medicul de pe ambulanta SMURD TIM a declarat decesul conducatorului atelajului. Ulterior, a mai fost preluata o victima (pasager din autoturism) si transportata la spital.


    06.03.2021 - Rrezultatul testului Covid pentru un cadru militar ce isi desfasoara activitatea in cadrul ISU Neamt este pozitiv

    Va informam ca rezultatul testului Covid pentru un cadru militar ce isi desfasoara activitatea in cadrul ISU Neamt este pozitiv. In acest sens, facem precizarea ca dupa primirea rezultatului care indica infectarea, s-a procedat la informarea structurilor ierarhice si a Directiei de Sanatate Publica, pentru adoptarea masurilor legale.


    05.03.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Vanatori Neamt

    Prin apel la 112, in jurul orei 11:31, pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt au fost alertati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Vanatori Neamt. Incendiul se manifesta generalizat la acoperis cu posibilitatea propagarii la intreaga locuinta. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale de stingere. A ars acoperisul locuintei pe o suprafata de aproximativ 80 mp. Cosul de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    05.03.2021 - Misiune pirotehnica in comuna Vanatori Neamt

    In data de 05.03.2021, prin apel la 112, in jurul orei 09:58, echipa pirotehnica din cadrul ISU Neamt a fost solicitata sa intervina pentru asanarea unei lovituri de aruncator de calibru 60 mm. Munitia a fost descoperita de un barbat de 69 de ani, pe timpul executarii unor lucrari de curatenie intr-o gospodarie din satul Lunca, comuna Vanatori Neamt. La locul indicat s-au deplasat pirotenicienii nemteni cu autospeciala din dotare si au verificat zona in care a fost gasita munitia, pe o suprafata de aproximativ 300 mp. Au mai fost descoperite doua lovituri de aruncator de calibru 82 mm. Munitia gasita, care provine din Al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta pentru a fi distrusa ulterior.


    05.03.2021 - Misiune de cautare a unei persoane disparute in localitatea Potoci

    La solicitarea IPJ Neamt, ISU Neamt participa la o misiune de cautare a unei persoane disparute in localitatea Potoci. La aceasta misiune s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala pentru scafandri si o barca.


    05.03.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu de vegetatie uscata in comunele Cracaoani si Baltatesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 17:51, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la vegetatie uscata in comuna Cracaoani (la hotarul cu comuna Baltatesti). Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu o autospeciala de stingere si voluntari din cadrul SVSU Baltatesti. A ars vegetatie uscata pe o suprafata de aproximativ cinci hectare. Focul deschis in spatii deschise a fost cauza probabila de producere a incendiului.


    04.03.2021 - Misiune pirotehnica in comuna Vanatori Neamt

    In data de 04.03.2021, in comuna Vanatori Neamt, pe timpul desfasurarii activitatii de pregatire de specialitate in teren, echipa pirotehnica a descoperit in padurea Nemtisor: - o lovitura de aruncator de calibru 60 mm, - o grenada ofensiva, - 85 cartuse de calibru 7,92 mm si - doua cartuse de calibru 9 mm. Pirotehnicienii au ridicat, transportat si depozitat in conditii de siguranta munitia descoperita la depozitul special amenajat, in vederea distrugerii. Munitia descoperita provine din Al Doilea Razboi Mondial.


    04.03.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman

    In jurul orei 12:35, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman. La locul solicitarii s-a deplasat un echipaj de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare din cadrul Detasamentului Roman. Cu ajutorul scarii culisabile, pompierii au patruns prin balcon in apartamentul situat la al doilea etaj intr-un bloc de locuinte din strada Roman Musat, unde au gasit o femeie de aproximativ 83 de ani, constienta. Acesta a refuzat transportul la spital.


    03.03.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Bahna

    Prin apel la 112, in jurul orei 20:05, pompierii din cadrul Detasamentului Roman au fost alertati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Tutcanii din Vale, comuna Bahna. Incendiul se manifesta generalizat la nivelul unei case cu posibilitatea propagarii la anexele gospodaresti si la o casa aflate in vecinatate. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompieri din cadrul Detasamentului Roman cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD , pompieri voluntari din cadrul SVSU Bahna si pompieri voluntari din cadrul SVSU Moldoveni cu o autospeciala de stingere. La locul evenimentului s-a deplasat si un echipaj cu ambulanta de la SAJ Proprietarii locuintei, un barbat de 75 de ani si o femeie de 72 de ani au suferit arsuri. Victimele au primit ingrijiri medicale la locul evenimentului dupa care au fost transportate la spital de catre echipajele SMURD si SAJ. Cosul de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    28.02.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman

    In jurul orei 19:35, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman. La locul solicitarii s-au deplasat doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD. Cu ajutorul mijloacelor si accesoriilor specifice pentru descarcerare, pompierii au patruns in apartamentul situat la al treilea etaj intr-un bloc de locuinte din strada Smirodava. In interiorul apartamentului a fost gasit un barbat de aproximativ 94 de ani, ce nu prezenta semne vitale.


    28.02.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la vegetatie uscata in comuna Pangarati

    In aceasta seara, in jurul orei 18:10, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la vegetatie uscata in comuna Pangarati. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala pentru stingere si voluntari din cadrul SVSU Pangarati. A ars vegetatie uscata pe o suprafata de aproximativ sase hectare. Focul deschis in spatii deschise a fost cauza probabila de producere a incendiului.


    28.02.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman

    In jurul orei 10:52, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman. La locul solicitarii s-au deplasat un echipaj de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Cu ajutorul mijloacelor si accesoriilor specifice pentru descarcerare, pompierii au patruns in apartamentul situat la al doilea etaj intr-un bloc de locuinte din bulevardul Roman Musat. In interiorul apartamentului a fost gasit un barbat de aproximativ 69 de ani, ce nu prezenta semne vitale. Misiune de stingere a unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Margineni


    28.02.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Bahna

    Prin apel la 112, in jurul orei 00:40, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din comuna Margineni. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD si pompieri voluntari din cadrul SVSU Margineni. Incendiul s-a manifestat la acoperisul unei locuinte. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars aproximativ 16 mp din acoperis. A fost salvata locuinta la care se putea propaga incendiul. Cosul de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    27.02.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din municipiul Piatra-Neamt

    Ieri dupa amiaza, in jurul orei 15:10, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din cartierul Valeni, municipiul Piatra-Neamt. Incendiul s-a manifestat in podul unei locuinte, in jurul cosului de fum. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu doua autospeciale de stingere. Au ars aproximativ doi mp din acoperis. A fost salvata locuinta la care se putea propaga incendiul. Cosul de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    26.02.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la vegetatie uscata in comuna Pancesti

    Vineri seara, in jurul orei 19:08, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la vegetatie uscata in localitatea Holm, comuna Pancesti. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompierii de la Punctul de lucru Poienari si voluntari din cadrul SVSU Pancesti. A ars vegetatie uscata pe o suprafata de aproximativ un hectar. Focul deschis in spatii deschise a fost cauza probabila de producere a incendiului.


    26.02.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la vegetatie uscata in comuna Garcina

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la vegetatie uscata in comuna Garcina. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala de stingere si voluntari din cadrul SVSU Garcina. A ars vegetatie uscata pe o suprafata de aproximativ sapte hectare. Focul deschis in spatii deschise a fost cauza probabila de producere a incendiului.


    26.02.2021 - Misiune de interventie pentru scoaterea unui persoane dintr-o fantana din localitatea Trifesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 10:40, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru scoaterea unui persoane dintr-o fantana din localitatea Trifesti. La locul solicitarii s-au deplasat pompieri din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD si un echipaj de alpinisti cu o autospeciala complexa pentru interventie din cadrul Detasamentului Piatra Neamt. Pe timpul efectuarii unor lucrari de constructie a unei fantani, o persoana a fost lovita de materiale de constructii si a ramas blocata in fantana. Pompierii, cu ajutorul echipamentelor si procedeelor specifice salvarii din mediul ostil au scos din fantana, de la o distanta de aproximativ 12 m, un barbat de aproximativ 31 de ani, constient. Echipajul SMURD a acordat ingrijiri medicale persoanei la locul evenimentului dupa care au transportat-o la spital.


    26.02.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din orasul Bicaz

    Prin apel la 112, in jurul orei 01:40, pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt au fost alertati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o casa din orasul Bicaz. Incendiul se manifesta generalizat la un garaj si la nivelul mansardei si acoperisului unei locuinte cu posibilitatea propagarii la intreaga locuinta. La locul solicitarii s-au deplasat de urgenta pompieri voluntari din cadrul SVSU Bicaz cu autospeciala din dotare si pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu trei autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars: acoperisul locuintei pe o suprafata de aproximativ 100 mp, bunurile materiale aflate in interiorul unei camere de la mansarda si bunurile materiale aflate in interiorul garajului ( trei frigidere, o centrala termica, materiale plastice etc). Au fost salvate bunurile materiale aflate in celelalte camere ale mansardei dar si etajul si parterul casei. Efectul termic al curentului electric fost cauza probabila de producere a incendiului. Nu au fost victime.


    Interventii in perioada 13.02-24.02.2021


    24.02.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Piatra Soimului

    Prin apel la 112, in jurul orei 12:20, pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt au fost alertati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o casa din localitatea Poieni, comuna Piatra Soimului. Incendiul se manifesta la nivelul acoperisului unei locuinte cu posibilitatea propagarii la intreaga constructie.
    La locul solicitarii s-au deplasat de urgenta pompieri voluntari din cadrul SVSU Roznov cu autospeciala din dotare si pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul. Au ars acoperisul casei pe o suprafata de aproximativ 40 mp si obiecte de imbracaminte depozitate in pod.
    Cosul de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile a fost cauza probabila de producere a incendiului.
    Nu au fost victime.


    23.02.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat un echipaj de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Cu ajutorul scarii culisabile, pompierii au patruns prin balconul apartamentului situat la al doilea etaj dintr-un bloc de locuinte situat pe strada Grigore Ureche. In balconul apartamentului a fost gasita o femeie de aproximativ 79 de ani, cazuta, constienta. Aceasta a fost preluata de echipajul de la SAJ si transportata la spital.


    22.02.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la vegetatie uscata in comuna Bargauani

    Ca urmare a unui apel la 112, pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt au intervenit cu doua autospeciale de stingere pentru localizarea si lichidarea unui incendiu produs la vegetatie uscata in comuna Bargauani. A ars vegetatie uscata pe o suprafata aproximativ 3 hectare. Focul deschis in spatii deschise a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    21.02.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din comuna Tazlau

    Prin apel la 112, 20:45, pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt au fost alertati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din localitatea Tazlau. Incendiul se manifesta generalizat la nivelul unei anexe gospodaresti (bucatarie de vara) cu posibilitatea propagarii la locuinta din imediata vecinatate. La locul solicitarii s-au deplasat de urgenta pompieri voluntari din cadrul SVSU Tazlau cu autospeciala din dotare si pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. A ars anexa gospodareasca cu suprafata de aproximativ 15 mp cu bunurile materiale aflate in interior (obiecte de mobilier, aragaz, materiale textile etc) si s-a deteriorat 8 mp dintr-un perete al locuintei placat cu lambriu pvc. A fost salvata locuinta care se afla la o distanta de aproximativ 2 m de anexa la care s-a produs incendiul si un adapost pentru animale in care erau depozitate plante furajere. Cosul de fum deteriorat a fost cauza probabila de producere a incendiului. Proprietara locuintei in varsta de 66 de ani a suferit atac de panica. Aceasta a primit ingrijiri medicale de la echipajul SMURD la locul evenimentului, dar a refuzat transportul la spital.


    21.02.2021 - Misiune de interventie la accident in urma caruia o persoana a cazut cu motocicleta de la inaltime, pe raza comunei Dulcesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 14:14, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident in urma caruia o persoana a cazut cu motocicleta de la inaltime, pe raza comunei Dulcesti (localitatea Corhana). La locul solicitarii s-au deplasat de urgenta pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala pentru stingere cu modul pentru descarcerare, o ambulanta SMURD -TIM si utilajul UT 2000. Accesul pana la victima nu a putut fi facut cu autospecialele (aproximativ 3 km au parcurs pompierii de unde au lasat autospecialele pana au ajuns la victima). Pompierii, cu ajutorul targii lopata si UT 2000, au scos victima din rapa de aproximativ opt metri adancime si au transportat-o la ambulanta SMURD - TIM (la jumatatea distantei au fost ajutati de un autoturism de teren). Victima, un barbat de aproximativ 28 de ani, a primit ingrijiri medicale de la echipajul SMURD si a fost transportata la CPU Roman.


    21.02.2021 - Misiune de interventie la o tentativa de suicide in municipiul Roman

    In jurul orei 14:03, prin apel la 112 pompierii din cadrul Detasamentului Roman au fost alertati sa intervina la o tentativa de suicid. Un barbat de aproximativ 45 de ani ameninta ca se va arunca de pe un pod pietonal peste raul Moldova. La locul indicat s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu un autoturism de serviciu, o barca si o ambulanta SMURD. Persoana a fost convinsa sa renunte la gestul sau.


    20.02.2021 - Misiune de stabilire a cauzei de incendiu in localitatea Pangarati

    In data de 20 februarie, in jurul orei 19:02, prin apel la 112, Dispeceratul integrat ISU - Ambulanta Neamt a fost instiintat despre decesul unei persoane in interiorul unei locuinte, survenit posibil in urma unui incendiu, din localitatea Pangarati. Apelantul ne-a informat ca incendiul a fost stins. La locul evenimentului s-au deplasat un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala complexa pentru interventie pentru stabilirea cauzei probabile de incendiu si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Ajunsi la locul solicitarii, pompierii au gasit trupul carbonizat al unei femei de aproximativ 71 de ani. Incendiul s-a manifestat intr-o camera, la nivelul unui pat, in care se afla o persoana. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind focul deschis in spatii inchise (lumanare).


    20.02.2021 - Misiune pentru stingerea unui incendiu produs la un service auto din comuna Agapia

    Prin apel la 112, in jurul 03:56, pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt au fost alertati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la un service auto din comuna Agapia. Incendiul se manifesta la o constructie cu doua hale in care functiona un service auto si un depozit de piese auto, cu posibilitatea propagarii la locuinta si la vecinatati. Ardea generalizat o hala in care se aflau garate doua autoturisme si acoperisul celeilalte hale in care erau depozitate piesele auto. La locul solicitarii s-au deplasat de urgenta pompierii targnemteni cu trei autospeciale pentru stingere si o ambulanta SMURD. Pompierii au localizat si lichidat incendiul. Interventia a fost dificila din cauza materialelor usor combustibile din interiorul celor doua hale. A ars o hala construita din lemn pe structura metalica pe o suprafata de aproximativ 250 mp cu cele doua autoturisme garate in interior si scule si utilaje specifice activitatii, S-au deteriorat acoperisul celeilalte hale construite din tabla si lemn pe o suprafata de aproximativ 150 mp si piese auto din interiorul halei. A fost salvata locuinta aflata in imediata vecinatate a constructiei la care s-a produs incendiul. Scurtcircuitul electric a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    19.02.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o casa de adunare a unui cult religios din comuna Icusesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 20:30, pompierii din cadrul Detasamentului Roman au fost alertati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o casa de adunare a unui cult religios din comua Icusesti. Incendiul se manifesta partial la acoperisul unei constructii pe o suprafata de aproximativ 60 mp cu posibilitatea propagarii la intreg imobilul si alte vecinatati. La locul solicitarii s-au deplasat de urgenta pompierii romascani cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD si pompieri voluntari din cadrul SVSU Icusesti. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Cosul de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile a fost cauza probabila de producere a incendiului.


    19.02.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Tamaseni

    In jurul orei 08:48, pompierii din cadrul Detasamentului Roman au fost alertati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Adjudeni, comuna Tamaseni. Incendiul se manifesta la acoperisul unei locuinte si in interiorul unei incaperi, cu posibilitatea propagarii la doua case aflate in imediata vecinatate. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompierii romascani cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD si pompieri voluntari din cadrul SVSU Tamaseni. Pompierii au evacuat din locuinta o butelie care prezenta risc. Fortele de interventie au localizat si stins incendiul in limitele gasite. Au ars aproximativ 120 mp din acoperis, aproximativ doi mc de cherestea depozitata in pod si bunuri marteriale din interiorul unei incaperi (obiecte de mobilier, obiecte de uz gospodareasc, aparate electrocasnice etc). Suprasolicitarea unei prize de alimentare cu energie electrica a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu. Au fost salvate cele doua case aflate in imediata vecinatate si partial constructia la care s-a produs evenimentul. Nu au fost victime.


    19.02.2021 - Misiune de interventie pentru asigurea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor pentru aterizarea/decolarea unui elicopter SMURD, pe Stadionul din orasul Targu Neamt

    In jurul orei 09:55, un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu o autospeciala de stingere a fost solicitat sa asigure masuri de prevenire si stingere a incendiilor pentru aterizarea/decolarea unui elicopter SMURD, pe Stadionul din orasul Targu Neamt. Elicopterul a fost solicitat de Spitalul Orasenesc Targu Neamt pentru preluarea unui pacient (barbat) si transportul acestuia la Iasi. 19.02.2021 - Misiuni specifice sezonului rece Ca urmare a temperaturilor scazute din timpul noptii, in aceasta saptamana ISU Neamt a executat misiuni de patrulare in vederea identificarii persoanelor fara adapost in orasele in care isi desfasoara activitatea Detasamentele de pompieri, Piatra-Neamt, Roman si Targu Neamt. Aceste misiuni vor continua si in perioada urmatoare. In cazul in care vor fi identificate astfel de persoane, acestea vor fi transportate la centrele special amenajate. In aceasta perioada se desfasoara si misiuni de monitorizare a fenomenului de zapor pe raul Bistrita, pe raza localitatilor Borca, Farcasa si Poiana Teiului. Din amonte curge zai 50 %.


    19.02.2021 - Misiune pentru cautarea unei persoane disparute in localitatea Potoci

    La solicitarea IPJ Neamt, ISU Neamt participa la o misiune de cautare a unei persoane disparute in localitatea Potoci. La aceasta misiune s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala pentru scafandri si o barca. 18.02.2021 - Misiune pentru asigurarea masurilor de prevenire si stingere a incendiilor ca urmare a unui accident rutier in urma caruia un autoturism a intrat intr-o pompa de alimentare a unei statii Peco, pe centura ocolitoare a municipiului Roman In aceasta dimineata, pompierii romascani cu o autospeciala pentru stingere cu modul pentru descarcerare au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor ca urmare a unui accident rutier in urma caruia un autoturism a intrat intr-o pompa de alimentare a unei statii Peco, pe centura ocolitoare a municipiului Roman. Nu au fost scurgeri de carburant, pompa de alimentare cu carburanti nefiind afectata. Nu au fost victime.


    18.02.2021 - Rezultatul testului Covid pentru un cadru militar ce isi desfasoara activitatea in cadrul ISU Neamt este pozitiv

    Va informam ca rezultatul testului Covid pentru un cadru militar ce isi desfasoara activitatea in cadrul ISU Neamt este pozitiv. In acest sens, facem precizarea ca dupa primirea rezultatului care indica infectarea, s-a procedat la informarea structurilor ierarhice si a Directiei de Sanatate Publica, pentru adoptarea masurilor legale.


    18.02.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Baltatesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 00:56, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Baltatesti. Incendiul se manifesta generalizat la acoperisul locuintei si in interiorul unei camere. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD si pompieri voluntari din cadrul SVSU Baltatesti. Din pacate, in interiorul camerei a fost surprins in incendiu un barbat de aproximativ 55 de ani. Acesta a fost gasit carbonizat de catre voluntari. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul. Jarul cazut din sistemele de incalzire a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    16.02.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o anexa gospodareasca din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu doua autospeciale pentru stingere. La sosirea fortelor de interventie incendiul se manifesta generalizat la nivelul unei constructii din lemn (cu o suprafata de aproximativ 50 mp). Burlanul amplasat necorespunzator fata de materiale combustibile a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu. Interventia a fost una dificila din cauza amplasarii constructiei si a drumului greu accesibil.


    16.02.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier pe E 85, pe raza comunei Horia

    Prin apel la 112 pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe E 85, pe raza comunei Horia. Accidentul rutier s-a produs intre doua autoturisme, unul dintre acestea parasind partea carosabila. La locul evenimentului s-au deplasat un echipaj de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare din cadrul Detasamentului Roman si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Pana la sosirea fortelor de interventie, cele 4 persoane din cele doua autoturisme s-au autoevacuat. Acestia au primit ingrijiri medicale de la echipajul SAJ, dar au refuzat transportul la spital. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor prin deconectarea bornelor de la cele doua autoturisme si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    16.02.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din comuna Hangu

    Ca urmare a unui apel la 112, pompierii din cadrul Garzii 2 de Interventie Poiana Teiului au intervenit cu o autospeciala pentru stingere si o ambulanta SMURD pentru localizarea si lichidarea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din localitatea Ruginesti, comuna Hangu. Incendiul se manifesta generalizat la nivelul unei anexe gospodaresti (o bucatarie de vara si o magazie din lemn) cu posibilitatea propagarii la locuinta. La locul evenimentului s-au deplasat si pompierii voluntari din cadrul SVSU Hangu. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul. A ars anexa gospodareasca cu suprafata de aproximativ 35 mp cu bunurile materiale aflate in interior. Scurtcircuitul electric a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    16.02.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii cu o autospeciala pentru descarcerare si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Piatra-Neamt. Cu ajutorul mijloacelor si accesoriilor specifice pentru descarcerare, pompierii au patruns in apartamentul situat la al treilea etaj intr-un bloc de locuinte din strada 1Decembrie 1918. In interiorul apartamentului pompierii au gasit un barbat de aproximativ 71 de ani, cazut, semiconstient. Barbatului i s-a acordat masurile de prim ajutor calificat de echipajul SMURD, dupa care a fost transportat la spital.


    15.02.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman

    In jurul orei 16:27, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD din cadrul Detasamentului Roman. Cu ajutorul mijloacelor si accesoriilor specifice pentru descarcerare, pompierii au patruns in apartamentul situat la al treilea etaj intr-un bloc de locuinte din strada Tineretului. In interiorul apartamentului pompierii au gasit o femeie de aproximativ 67 de ani, ce nu prezenta semne vitale.


    14.02.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Farcasa

    Prin apel la 112, in jurul orei 21:50, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Frumosu, comuna Farcasa. Incendiul se manifesta generalizat la acoperisul unui imobil (cu trei locuinte), cu posibilitatea propagarii la alte constructii invecinatate. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompierii din cadrul Garzii 2 de Interventie Poiana Teiului cu doua autospeciale pentru stingere si o ambulanta SMURD, pompieri voluntari din cadrul SVSU Borca cu o autospeciala pentru stingere si pompieri voluntari din cadrul SVSU Farcasa. Nu au fost victime. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. A ars acoperisul imobilului pe o suprafata de aproximativ 100 mp. Cosul de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    14.02.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Alexandru cel Bun

    Prin apel la 112, in jurul orei 16:27 pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Vadurele, comuna Alexandru cel Bun. Incendiul se manifesta la acoperisul unei anexe gospodaresti cu posibilitatea propagarii la locuinta care era alipita de aceasta. Pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt au intervenit pentru localizarea si lichidarea incendiului cu doua autospeciale pentru stingere. In urma incendiului au ars acoperisul pe o suprafata de aproximativ 150 mp, un perete din lemn pe o suprafata de 80 mp si materiale textile. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind cosul de fum deteriorat .


    14.02.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier pe DN 15 B, pe raza comunei Vanatori Neamt

    Prin apel la 112, in jurul orei 14:57, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe DN 15 B, pe raza comunei Vanatori Neamt. Accidentul rutier s-a produs intre o autoutilitara si un autoturism. Din primele informatii trei persoane au ramas blocate. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu o autospeciala pentru descarcerare, o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD-EPA si doua echipaje cu ambulante de la SAJ. Pompierii au descarcerat trei persoane ( conducatorul autoturismului si conducatorul autoutilitarei si un pasager) In autoutilitara erau doua persoane, constiente. Acestora li s-a acordat primul ajutor de catre un echipaj de la SAJ si echipajul EPA. Soferul autoturismului era inconstient. Acestuia i s-au aplicat manevre de resuscitare de catre cel de-al doilea echipaj de la SAJ. Toate cele trei persoane au fost transportate la spital. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor prin deconectarea bornelor bateriilor de la cele doua autovehicule si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    14.02.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la un autoturism pe DN 15, pe raza comunei Dumbrava Rosie

    Prin apel la 112, in jurul orei 10:43, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la un autoturism pe DN 15, pe raza comunei Dumbrava Rosie. Incendiul se manifesta generalizat la nivelul unui autoturism. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompierii pietreni cu o autospeciala complexa pentru interventie si o autospeciala pentru stingere cu apa si spuma. Nu au fost victime. Scurtcircuitul electric a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    14.02.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier pe DN 15 , pe raza comunei Garcina

    Prin apel la 112, in jurul orei 08:40, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe pe DN 15, pe raza comunei Garcina. In urma accidentului rutier produs un autoturism a parasit partea carosabila. In interiorul autoturismului au ramas blocate doua persoane. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala de stingere, o autospeciala pentru descarcerare, o ambulanta SMURD-TIM si o ambulanta SMURD-EPA. Pompierii au descarcerat cele doua victime din autoturism (femeie de 30 de ani si barbat de 28 de ani). Cele doua persoane, constiente, au fost preluate de echipajele SMURD si transportate la spital. Au fost asigurate si masurile de prevenire si stingere a incendiilor prin deconectarea bornelor de autoturism.


    13.02.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la un autoturism pe raza municipiului Roman

    Prin apel la 112, in jurul orei 14:43, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la un autoturism pe strada Stefan cel Mare din municipiul Roman. Incendiul se manifesta generalizat la nivelul unui autoturism. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompierii romascani cu o autospeciala pentru stingere cu apa si spuma. Nu au fost victime. Scurtcircuitul electric a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    13.02.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la un autoturism pe raza municipiului Roman

    Prin apel la 112, in jurul orei 12:22, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la un autoturism pe DC 15 C, pe raza comunei Bodesti. Incendiul s-a manifestat generalizat la nivelul unui autoturism. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala de stingere si pompieri voluntari din cadrul SVSU Bodesti cu autospeciala din dotare. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul. Nu au fost victime. Scurtcircuitul electric a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.



    Interventii in perioada 26.01-27.01.2021


    27.01.2021 - Misiune de interventie pentu stingerea unui produs la un adapost pentru animale din comuna Borlesti

    In jurul orei 23:19, prin apel la 112, am fost instiintati despre producerea unui incendiu produs la un adapost pentru animale din comuna Borlesti. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD.
    Incendiul se manifesta generalizat la nivelul unui adapost pentru animale, cu posibilitatea propagarii la locuinta.
    Pompierii au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars adapostul pentru animale cu o suprafata de aproximativ 70 mp si sapte tone de plante furajere. Din pacate in incendiu au fost surprinse trei bovine mari, doua bovine mici si o cabalina, care nu au putut fi salvate. Proprietarul in varsta de 76 de ani a suferit arsuri la nivelul membrelor superioare. Acesta a primit primul ajutor calificat de la paramedici, refuzand transportul la spital.
    Actiunea intentionata a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    27.01.2021 - Misiune de interventie pentu stingerea unui produs la o anexa gospodareasca din comuna Trifesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 22:48, am fost instiintati despre producerea unui incendiu la o anexa gospodareasca din localitatea Miron Costin, comuna Trifesti.
    Incendiul se manifesta la o anexa gospodareasca cu posibilitatea propagarii la locuinta de care era lipita.
    Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. Pompierii militari au stins incendiul in urma caruia a ars anexa gospodareasca cu suprafata de aproximativ 20 mp cu bunurile materiale aflate in interior si s-a deteriorat o centrala termica.
    Cauza probabila de producere a acestui incendiu a fost stabilita ca fiind depozitarea jarului si cenusii in apropierea unor materiale combustibile.


    27.01.2021 - Misiune de interventie pentu stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din comuna Ceahlau

    In jurul orei 22:40, prin apel la 112 am fost instiintati despre producerea unui incendiu la o anexa gospodareasca din comuna Ceahlau. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompieri din cadrul SVSU Ceahlau cu o autospeciala de stingere si doua echipaje de pompieri cu o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD de la Garda 2 de Interventie Poiana Teiului. Incendiul se manifesta in interiorul unei anexe gospodaresti (bucatarie de vara), cu posibilitatea propagarii la intreaga anexa.
    Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in urma caruia au ars o cafetiera, o hota, materiale textile si s-au deteriorat obiecte de mobilier. Scurtcircuitul electric a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu


    27.01.2021 - Misiune de interventie pentu stingerea unui incendiu produs la o locuinta din municipiul Piatra Neamt

    Ca urmare a unei solicitari venite din partea IPJ, pompierii au intervenit pentru localizarea si lichidarea unui incendiu produs la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala complexa pentru interventie, o autospeciala pentru lucru la inaltime si o autospeciala pentru stingere cu apa si spuma.
    Incendiul s-a produs ca urmare a unei acumulari de gaze (de la butelii) intr-un apartament situat la primul etaj dintr-un bloc de locuinte din strada Grigore Ureche.
    Toti locatarii din bloc au fost evacuati.
    In urma incendiului au rezultat doua victime: un minor de 7 ani si un barbat de 39 de ani.
    Minorul a fost preluat de echipajul de la SAJ si transportat la UPU Piatra-Neamt. Barbatul a primit ingrijiri medicale de la un echipaj de la SAJ. La locul evenimentului s-au deplasat reprezentanti din cadrul Primariei Piatra Neamt si reprezentanti de la Inspectoratul de Stat in Constructii.


    27.01.2021 - Misiune de interventie pentu stingerea unui incendiu produs la o locuinta din municipiul Roman

    In aceasta dimineata, in jurul orei 07:14, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din municipiul Roman. Incendiul se manifesta la o anexa gospodareasca si la acoperisul unui imobil (cu doua locuinte) cu posibilitatea propagarii la alta locuinta din imediata apropiere, situate pe strada Vasile Alecsandri. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu trei autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD si voluntari din cadrul SVSU Roman.
    Proprietara locuintei in varsta de 86 de ani a suferit atac de panica. Aceasta a primit ingrijiri medicale de la paramedici la locul evenimentului, refuzand transportul la spital.
    Pompierii au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars o anexa gospodareasca cu o suprafata de aproximativ 60 mp cu bunurile materiale aflate in interior (o centrala termica, cauciucuri, etc), o magazie din lemn cu o suprafata de aproximativ 60 mp si acoperisul locuintei pe o suprafata de aproximativ 20 mp. Burlanul de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    27.01.2021 - Misiune de interventie pentu stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Garcina

    Prin apel la 112, in jurul orei 00:05, pompierii nemteni au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Almas, comuna Garcina. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD.
    Incendiul se manifesta generalizat la nivelul unei case, cu posibilitatea propagarii la o casa din vecinatate.
    Pompierii au localizat si lichidat incendiul. Pompierii au salvat din flacari un catel. Actiunea intentionata a fost stabilita ca fiind cauza probabila de producere a incendiului.


    26.01.2021 - Misiune de interventie pentu stingerea unui incendiu produs la o locuinta din municipiul Piatra-Neamt

    In jurul orei 16:25, prin apel la 112, pompierii nemteni au fost solicitati sa intervina pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din municipiul Piatra-Neamt.
    Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompierii din cadrul Detasamentului Piatra-Neamt cu doua autospeciale de stingere. Incendiul se manifesta in interiorul unei locuinte situata pe strada Cetatea Neamtului.
    Pompierii au scos din locuinta cuprinsa de flacari o butelie, ce prezenta risc de explozie.
    Incendiul a fost localizat si lichidat de fortele de interventie. In urma incendiului au ars bunurile materiale din interiorul a doua camere (obiecte de mobilier, materiale textile, aparate electrice si electrocasnice etc). Din fericire nu au fost victime.
    Scurtcircuitul electric a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    26.01.2021 - Misiune de interventie pentu stingerea unui incendiu produs la o locuinta din localitatea Sagna

    Prin apel la 112, in jurul orei 14:30 am fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Sagna. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD si pompieri voluntari din cadrul SVSU Sagna.
    Incendiul se manifesta generalizat la nivelul unei locuinte, cu posibilitatea propagarii la locuinta aflata in imediata vecinatate si o anexa gospodareasca. Proprietara locuintei in varsta de 43 de ani a suferit atac de panica. Aceasta a primit ingrijiri medicale de la echipajul SMURD la locul evenimentului, refuzand transportul la spital.
    Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul.
    Cosul de fum neprotejat termic fata de materialele combustibile a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    26.01.2021 - Misiune de asigure masuri de prevenire si stingere a incendiilor pentru aterizarea/decolarea unui elicopter SMURD

    In jurul 16:03, un echipaj de pompieri din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala de stingere a fost solicitat sa asigure masuri de prevenire si stingere a incendiilor pentru aterizarea/decolarea unui elicopter SMURD, pe Stadionul din municipiul Piatra Neamt.
    Elicopterul a venit la solicitarea Spitalului Judetean.


    26.01.2021 - Misiune de interventie la unui accident rutier produs in localitatea Topolita, comuna Grumazesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 15:14, am fost instiintati despre producerea unui accident rutier produs in localitatea Topolita, comuna Grumazesti. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD (se intorceau de la misiunea de stingere de la Grumazesti) si un echipaj cu ambulanta de la SAJ.
    In urma accidentului rutier produs intre doua autoturisme au rezultat trei victime, neincarcerate. Acestea s-au autoevacuat pana la sosirea fortelor de interventie.
    Doua victime (o femeie de 50 de ani si un baiat de 17 ani) au fost preluate de echipajul de la SAJ, iar o victima (un barbat de 78 de ani) a fost preluat de echipajul SMURD, toate fiind transportate la CPU Targu Neamt. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor prin deconectarea bornelor de la cele doua autoturisme.


    26.01.2021 - Misiune de interventie pentu stingerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Grumazesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 14:00, am fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Grumazesti. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale pentru stingere si o ambulanta SMURD, un echipaj cu ambulanta de la SAJ si pompieri voluntari din cadrul SVSU Grumazesti.
    Pana la ajungerea fortelor de interventie, din interiorul locuintei, a fost evacuata de catre voluntari o femeie de 91 de ani. Aceasta a primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la echipajul SAJ, dupa care a fost transportata la CPU Targu Neamt.
    Incendiul se manifesta in interiorul unei camere si la acoperisul locuintei. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in urma caruia au ars 7 mp din cerdacul din lemn, acoperisul casei pe o suprafata de aproximativ 30 mp, bunuri materiale aflate in interiorul camerei si aproximativ 500 kg de lemne de foc.
    Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind focul deschis in spatii deschise.


    26.01.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o la un apartament din orasul Targu Neamt

    In jurul orei 11:52, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la un apartament din orasul Targu Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD.
    Incendiul se manifesta in interiorul unei bucatarii, a unui apartament situat la etajul patru dintr-un bloc de locuinte din b-dul Stefan cel Mare.
    Pana la sosirea fortelor de interventie proprietara locuintei si copilul minor al acesteia s-au autoevacuat. Femeia de 43 de ani a suferit atac de panica. Aceasta a primit ingrijiri medicale la locul evenimentului de la paramedici, refuzand transportul la spital.

    Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul. A ars un cuptor cu microunde si s-au deteriorat bunuri materiale din interiorul bucatariei ( obiecte de mobilier, centrala termica, diverse ustensile pentru bucatarie etc). Cauza probabila de producere a incendiului: aparate electrocasnice lasate nesupravegheate sub tensiune.
    Pompierii nemteni reamintesc cetatenilor masurile ce trebuie respectate pentru preintampinarea unor astfel de evenimente nedorite, soldate in unele cazuri, cu mari pagube materiale si uneori, din nefericire, cu victime umane.
    ATENTIE LA APARATELE ELECTRICE SUB TENSIUNE!
    Nu lasati nesupravegheate aparate electrice sub tensiune, cum sunt: televizor, masina de spalat, fier de calcat, radiator, resou, lampa si altele asemenea;
    Instalati si utilizati aparatura electrocasnica respectand cu strictete indicatiile producatorului ce sunt mentionate in prospectul produsului;
    Verificati periodic cordoanele de legatura ale aparatelor electrice si luati masuri pentru inlocuirea acestora atunci cand sunt uzate.
    Daca sesizati miros de plastic topit, deconectati aparatul de la sursa de curent. De cele mai multe ori, acest miros este produs de topirea corpului prizei sau a stecarului. Treptat, arsura se va extinde pe conductorul de alimentare, acesta schimbandu-si culoarea pana cand se innegreste. Urmatorul punct va fi aparatul electric sau sistemul electric din perete. Incendiul este iminent.
    Unele incendii se produc din cauza solicitarii excesive a aparatelor electrice. Avertismentul vizeaza in mod special, electrocasnicele mari: boiler, frigider, televizor, masina de spalat etc.. Incercati sa alocati fiecarui aparat cate o priza. In cazul in care uniti mai multe aparate la o singura sursa, aceasta se poate incalzi, provocand in scurt timp, un incendiu.
    Atunci cand plecati de acasa, deconectati consumatorii puternici de la sursa de curent electric. In cazul in care folositi prelungitoare cu posibilitatea de stopare a alimentarii cu energie electrica, nu ezitati sa deconectati consumatorii electrici de fiecare data cand petreceti mai mult timp in afara casei.
    NU IMPROVIZATI!
    Nu utilizati aparatele electrice, cablurile electrice, prizele, intrupatoarele, dispozitivele de protectie cu defectiuni sau cu improvizatii;
    Nu folositi sigurante fuzibile supradimensionate prin inlocuirea cu lita a fuzibilului calibrat;
    Indiferent ca este vorba despre reparatia unui aparat electrocasnic, de prelungirea traseului unui cablu sau de montarea unei sigurante, improvizatiile reprezinta un pas sigur catre incendiu: orice eroare de prindere sau de izolatie poate crea un scurtcircuit sau o descarcare de curent.
    Tot la capitolul improvizatii se regasesc si reparatiile efectuate de catre o persoana neautorizata.
    EVITATI SA INSTALATI APARATE ELECTRICE APROAPE DE SURSELE DE APA!
    In cazul in care in locuinta dumneavoastra este instalat un dispozitiv electric in baie, asigurati-va ca nu va intra niciodata in contact cu apa.
    SUPRAVEGHEATI COPIII!
    Nu lasati copiii in casa, cu sisteme de incalzire electrice sau aparate electrice aflate in functiune;
    Inlaturati orice curiozitate a copiilor in legatura cu focul, explicandu-le cu rabdare, pericolul pe care acesta il reprezinta pentru viata lor si modul in care pot evita producerea unui astfel de eveniment.
    INSTALATI DETECTOARE DE FUM!
    Daca in cladirea in care locuiti nu exista senzori pentru fum si incendiu, puteti face singur aceasta achizitie pentru o mai buna protectie. Daca aveti deja un sistem de acest gen, verificati periodic functionalitatea sa, precum si starea bateriilor.
    Pastrati la indemana un stingator cu pulbere si verificati valabilitatea acestuia. In cazul in care asistati la un incendiu electric, nu folositi niciodata o solutie lichida pentru stingerea focului.
    Apelati numarul de urgenta 112.



    25.01.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe E 85, in zona magazinului Dedeman

    Prin apel la 112, in jurul 18:51, pompierii au fost solicitati sa intervina la un accident rutier produs pe E 85, in zona magazinului Dedeman. Un autotren incarcat cu cereale, ce se deplasa in directia de mers spre Roman s-a rasturnat. La locul solicitarii s-a deplasat un echipaj de pompieri cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare din cadrul Detasamentului Roman. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor prin deconectarea bornelor si vor curata/ degaja carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier (cereale) si de lichidele combustibile. Nu sunt victime.


    25.01.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, in jurul orei 14:34, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la un apartament dintr-un bloc de locuinte situat pe strada Dr. Iacomi din municipiul Piatra-Neamt.
    Pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt s-au deplasat la locul solicitarii si au constatat ca incendiul se manifesta in interiorul unui apartament situat la primul etaj,
    la o tava uitata in cuptor. Pompierii au stins incendiul si au aerisit incaperea. In interiorul apartamentului nu se aflau persoane. Nu a fost necesara evacuarea locatarilor.
    Nu au fost victime.
    !!Respectarea unor reguli simple poate preveni producerea unui incendiu cauzat de lasarea nesupravegheata a aparatelor de gatit. De aceea, va recomandam:
    nu lasati mancarea pe foc, nesupravegheata;
    dupa ce ati terminat de gatit asigurati-va ca ati oprit cuptorul, aragazul si butelia;
    curatati si indepartati depunerile de grasime si resturile de mancare de pe aragazurile, plitele si gratarele din bucatarie, deoarece acestea pot lua foc usor;
    nu lasati copiii singuri in bucatarie. Pastrati chibriturile si brichetele acolo unde acestia nu pot ajunge si amplasati un dispozitiv de siguranta la usa de la cuptor.


    26.01.2021 - Misiune de interventie pentu stingerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Grumazesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 14:30 am fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Sagna. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD si pompieri voluntari din cadrul SVSU Sagna.
    Incendiul se manifesta generalizat la nivelul unei locuinte, cu posibilitatea propagarii la locuinta aflata in imediata vecinatate si o anexa gospodareasca. Proprietara locuintei in varsta de 43 de ani a suferit atac de panica. Aceasta a primit ingrijiri medicale de la echipajul SMURD la locul evenimentului, refuzand transportul la spital.
    Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul. Cosul de fum neprotejat termic fata de materialele combustibile a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.



    Interventii in perioada 21.01-19.01.2021


    23.01.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe E 85, la intersectia cu localitatea Tamaseni

    Prin apel la 112, in jurul orei 15:00, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe E 85, la intersectia cu localitatea Tamaseni. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii romascani cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD si doua echipaje cu doua ambulante de la SAJ.
    In urma accidentului rutier produs intre un autoturism si o autoutilitara au rezultat trei victime, neincarcerate. Toate cele trei victime (o femeie si doi barbati) au fost preluate de echipajele SAJ si SMURD si transportate la CPU Roman.
    Pompierii au asigurat masuri de prevenire si stingere a incendiilor, prin deconectarea bornelor bateriilor si indepartarea scurgerilor de lichide combustibile (carburanti si ulei) si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    23.01.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    In jurul orei 14:43, prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD.
    Cu ajutorul scarii culisabile, pompierii au patruns pe o fereastra a apartamentului situat la al doilea etaj intr-un bloc de locuinte din strada Nicolae Iorga. In interiorul apartamentului a fost gasit un barbat de 75 de ani, cazut in hol, semiconstient. Acesta a primit primul ajutor calificat de la paramedici, dupa care a fost transportat la spital.


    23.01.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la un un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    In aceasta dimineata, prin apel la 112, in jurul orei 01:00, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la un apartament dintr-un bloc de locuinte situat pe strada Aleea Ulmilor din municipiul Piatra-Neamt. Pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt s-au deplasat la locul solicitarii si au constatat ca incendiul s-a manifestat in interiorul unui apartament situat la al doilea etaj, la o tigaie uitata pe aragaz si ca a fost stins de proprietar, pana la sosirea fortelor de interventie.
    Nu a fost necesara evacuarea locatarilor. Nu au fost victime.


    22.01.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe raza comunei Garcina

    In jurul orei 22:29, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe raza comunei Garcina. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD.
    In urma accidentului rutier produs, in care un autoturism a parasit partea carosabila si a intrat intr-un sant, a rezultat o victima.
    Pana la sosirea fortelor de interventie, cei doi ocupanti ai autoturismului erau iesiti din autoturism. Pasagerul, un tanar de 19 ani, a fost preluat de echipajul SMURD si transportat la spital.
    Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor prin deconectarea bornelor autoturismului.


    21.01.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe DJ 156 A, in orasul Roznov

    Prin apel la 112, in jurul orei 20:48, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier produs pe DJ 156 A in orasul Roznov. In urma accidentului rutier produs intre doua autoturisme au rezultat doua victime, din care una incarcerata.
    La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala de stingere, o autospeciala pentru descarcerare si o ambulanta SMURD, pompierii voluntari din cadrul SVSU Roznov cu autospeciala din dotare si doua echipaje cu ambulanta de la SAJ.
    Pompierii au descarcerat victima, conducatorul unuia dintre autoturisme, in stare critica. Acesta a fost preluat de echipajul de la SAJ.
    Cea de-a doua victima, pasager din celalalt autoturism, a fost gasit de catre fortele de interventie pe partea carosabila. Acesta a fost preluat de echipajul SMURD care i-a acordat primul ajutor calificat dupa care a fost transportat la spital.
    Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor prin deconectarea bornelor de la cele doua autoturisme si vor curata/degaja carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier produs si lichidele combustibile .


    20.01.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Razboieni

    Prin apel la 112, in jurul orei 13:02, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Valea Alba, comuna Razboieni. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD si pompieri voluntari din cadrul SVSU Razboieni cu o autospeciala de stingere. Incendiul se manifesta generalizat la o locuinta, propagandu-se si la o anexa gospodareasca (bucatarie de vara) din imediata apropiere. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul. A fost salvata anexa gospodareasca, doar 10 mp din acoperis fiind afectat de incendiu. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind cosul de fum deteriorat.


    20.101.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o magazie de la un gater din comuna Hangu.

    Prin apel la 112, in jurul orei 10:20, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o magazie de la un gater din localitatea Boboteni, comuna Hangu.
    La locul solicitarii s-au deplasat pompierii de la Garda 2 de Interventie Poiana Teiului cu doua autospeciale de stingere si pompieri voluntari din cadrul SVSU Hangu.
    Incendiul se manifesta generalizat la o magazie a unui operator economic, cu posibilitatea propagarii la hala gater din imediata apropiere. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in urma caruia a ars magazia din lemn cu o suprafata de aproximativ 25 mp cu bunurile materiale aflate in interior (scule specifice activitatii). Cauza probabila de producere a incendiului: scanteile mecanice produse de un aparat de taiere electric (polizor).


    20.01.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o baraca ce apartine Ocolului Silvic Bicaz, amplasata pe raza comunei Tasca Prin apel la 112, in jurul orei 05:30, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o baraca ce apartine Ocolului Silvic Bicaz, amplasata pe raza comunei Tasca.
    La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala de stingere si pompierii voluntari din cadrul SVSU Bicaz cu o autospeciala de stingere.
    Incendiul se manifesta generalizat la nivelul unei baraci (folosita ca depozit de materiale si vestiar pentru angajati) cu posibilitatea propagarii la alta baraca si la doua tafuri amplasate in imediata apropiere. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind jarul/scantei cazut din sistemele de incalzire..


    19.01.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Borlesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 12:23, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din comuna Borlesti.
    La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu doua autospeciale de stingere, pompieri voluntari din cadrul SVSU Roznov cu autospeciala din dotare si pompieri voluntari din cadrul SVSU Borlesti. Incendiul se manifesta generalizat la o terasa din lemn amenajata la intrarea in locuinta (bucatarie de vara) si in interiorul unei camere.
    Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul. Au ars terasa din lemn si bunurile materiale aflate pe terasa si in interiorul camerei (aparate electrice si electrocasnice, obiecte de mobilier, materiale textile etc). Au fost salvate bunurile materiale dintr-o camera alaturata. Nu au fost victime.
    Cauza probabila de producere a acestui incendiu a fost stabilita ca fiind actiunea intentionata.



    Interventii in perioada 13.01-18.01.2021


    18.01.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Icusesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 14:40, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Balusesti, comuna Icusesti.
    La locul solicitarii s-au deplasat pompierii romascani cu o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD TIM si pompieri voluntari din cadrul SVSU Icusesti. Pompierii voluntari din cadrul SVSU Icusesti au localizat incendiul care s-a manifestat in interiorul unei camere dintr-o locuinta, cu degajare mare de fum. In interiorul camerei erau trei copiii minori. Acestia au fost evacuati de mama lor pana la sosirea fortelor de interventie.
    Fortele de interventie au gasit la fata locului un sugar de 5 luni in stop cardio-respirator, cu arsuri la nivelul membrelor inferioare. Din pacate, copilul nu a raspuns manevrelor de resuscitare, medicul de pe ambulanta SMURD declarand decesul. In urma incendiului a ars patul care se afla in imediata apropiere a sobei. Cauza probabila de producere a acestui incendiu a fost jarul/scantei cazut din sistemele de incalzire. !!Pentru a preveni producerea unor astfel de evenimente, care pot avea urmari deosebit de grave, prin pierderea de vieti omenesti si pagube materiale importante, pompierii nemteni recomanda cetatenilor sa respecte urmatoarele masuri de prevenire a incendiilor:
    NU lasati niciodata copiii nesupravegheati cu soba aprinsa ori aparatele de incalzire electrice in functiune;
    Asezati o tavita metalica in fata sobei, in dreptul usitei de vizitare; NU folositi soba decat cu usita inchisa;
    NU adormiti niciodata cu focul sau cu jarul aprins in soba;
    NU asezati materiale combustibile in apropierea sobei sau pe aceasta; NU aprindeti focul in sobe prin stropire cu benzina, petrol sau alte lichide combustibile; NU folositi decat materialul combustibil pentru care a fost destinata soba si evitati supraincarcarea acesteia;
    Stingeti focul din soba inainte de a parasi locuinta;
    Asigurati verificarea, repararea, izolarea termica si curatarea periodica a sobelor si a cosurilor de fum, numai cu personal autorizat;
    Asigurati verificarea periodica, cu personal autorizat, a instalatiilor electrice, instalatiilor de alimentare cu gaze si instalatiilor de incalzire centrala, eliminandu-se eventualele defectiuni sau improvizatii, daca este cazul; Decuplati aparatele de incalzire electrice inainte de a parasi locuinta sau de a adormi;
    NU depozitati in podurile locuintelor plante furajere, materiale inflamabile sau materiale combustibile (textile, hartie, lemne,etc.) care s-ar putea aprinde de la cosurile pentru evacuarea fumului;
    Verificati integritatea aparatelor si mijloacelor de incalzire electrice, iar in cazul in care acestea sunt defecte, reparati-le cu ajutorul unui specialist sau cumparati-va altele noi; NU utilizati instalatii electrice (conductori, prize, intrerupatoare, tablouri de sigurante, prelungitoare etc.) si consumatori electrici (de orice fel) cu defectiuni sau improvizatii. Utilizati numai aparatura electrica omologata; NU utilizati instalatii de alimentare cu gaze (conducte, robinete, arzatoare etc.) si consumatori alimentati cu gaze (masini de gatit, centrale termice, sobe etc.) cu defectiuni sau improvizatii. Utilizati numai consumatori omologati; NU asezati aparatele de incalzire electrice in apropierea materialelor combustibile;
    NU suprasolicitati retelele electrice prin folosirea simultana a mai multor consumatori;


    14.01.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Tarcau

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din comuna Tarcau. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD, un echipaj de pompieri cu o autospeciala de la SVSU Bicaz si pompieri voluntari din cadrul SVSU Tarcau. Incendiul se manifesta generalizat in interiorul unei locuinte. Incendiul a fost localizat de catre fortele de interventie. Din pacate, in interiorul locuintei, pompierii au gasit trupul carbonizat al unui barbat in varsta de aproximativ 65 de ani. Incendiul a fost lichidat. Jarul cazut din sistemele de incalzire a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    14.01.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la un autoturism din comuna Piatra Soimului

    Prin apel la 112, in jurul orei 09:23, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu produs la un autoturism in localitatea Piatra Soimului. Pentru localizarea si lichidarea incendiului au intervenit pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala de stingere si pompieri voluntari din cadrul SVSU Roznov cu autospeciala din dotare. Incendiul se manifesta la un autoturism parcat in fata primariei din comuna Piatra Soimului. Incendiul se manifesta la compartimentul motor si la bord, cu posibilitatea propagarii la intreg autoturismul. Nu au fost victime. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind scurtcircuitul electric.


    13.01.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Pipirig

    Prin apel la 112, in jurul orei 19:02, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Stanca, comuna Pipirig. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD si un echipaj de pompieri voluntari din cadrul SVSU Pipirig cu o autospeciala de stingere. Incendiul se manifesta la acoperisul unei anexe gospodaresti (bucatarie de vara) cu posibilitatea propagarii la o locuinta situata in imediata vecinatate. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in urma caruia a ars acoperisul anexei pe o suprafata de 50 mp. Nu au fost victime.
    Cosul de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.
    Avand in vedere ca temperaturile pe timpul noptii au scazut, pentru a preveni producerea unor astfel de evenimente, care pot avea urmari deosebit de grave, prin pierderea de vieti omenesti si pagube materiale importante, pompierii nemteni recomanda cetatenilor sa respecte urmatoarele masuri de prevenire a incendiilor:
    NU lasati niciodata copiii nesupravegheati cu soba aprinsa ori aparatele de incalzire electrice in functiune;
    Asezati o tavita metalica in fata sobei, in dreptul usitei de vizitare;
    NU folositi soba decat cu usita inchisa;
    NU adormiti niciodata cu focul sau cu jarul aprins in soba;
    NU asezati materiale combustibile in apropierea sobei sau pe aceasta;
    NU aprindeti focul in sobe prin stropire cu benzina, petrol sau alte lichide combustibile;
    NU folositi decat materialul combustibil pentru care a fost destinata soba si evitati supraincarcarea acesteia;
    Stingeti focul din soba inainte de a parasi locuinta;
    Asigurati verificarea, repararea, izolarea termica si curatarea periodica a sobelor si a cosurilor de fum, numai cu personal autorizat;
    Asigurati verificarea periodica, cu personal autorizat, a instalatiilor electrice, instalatiilor de alimentare cu gaze si instalatiilor de incalzire centrala, eliminandu-se eventualele defectiuni sau improvizatii, daca este cazul; Decuplati aparatele de incalzire electrice inainte de a parasi locuinta sau de a adormi; NU depozitati in podurile locuintelor plante furajere, materiale inflamabile sau materiale combustibile (textile, hartie, lemne,etc.) care s-ar putea aprinde de la cosurile pentru evacuarea fumului;
    Verificati integritatea aparatelor si mijloacelor de incalzire electrice, iar in cazul in care acestea sunt defecte, reparati-le cu ajutorul unui specialist sau cumparati-va altele noi;
    NU utilizati instalatii electrice (conductori, prize, intrerupatoare, tablouri de sigurante, prelungitoare etc.) si consumatori electrici (de orice fel) cu defectiuni sau improvizatii. Utilizati numai aparatura electrica omologata;
    NU utilizati instalatii de alimentare cu gaze (conducte, robinete, arzatoare etc.) si consumatori alimentati cu gaze (masini de gatit, centrale termice, sobe etc.) cu defectiuni sau improvizatii. Utilizati numai consumatori omologati;
    NU asezati aparatele de incalzire electrice in apropierea materialelor combustibile;
    NU suprasolicitati retelele electrice prin folosirea simultana a mai multor consumatori;
    NU lasati nesupravegheate lumanari/candele aprinse.


    13.01.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Cordun

    Prin apel la 112, in jurul orei 17:10, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Cordun. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu trei autospeciale pentru stingere si o ambulanta SMURD si pompieri voluntari din cadrul SVSU Cordun.
    La ajungerea fortelor de interventie incendiul se manifesta generalizat la nivelul unei case si la doua anexe gospodaresti care erau alipite de locuinta. Proprietarul locuintei in varsta de 64 de ani a suferit atac de panica. Acesta a primit ingrijiri medicale de la echipajul SMURD la locul evenimentului dar a refuzat transportul la spital.
    Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul. Interventia a fost una de durata deoarece in cele doua anexe si in locuinta erau depozitate multe materiale combustibile.
    Jarul cazut din sistemele de incalzire a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    Interventii in perioada 01.01-13.01.2021


    13.01.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs in localitatea Gadinti

    Prin apel la 112, in jurul orei 10:10, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier in localitatea Gadinti. In urma accidentului rutier produs intre un autotren si doua autoturisme au rezultat doua victime neincarcerate, constiente. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii romascani cu o autospeciala pentru descarcerare si doua echipaje cu ambulante de la SAJ Roman. Cele doua victime au fost preluate de echipajele de la SAJ si transportate la spital. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor prin deconectarea bornelor bateriilor si au curatat/degajat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier si lichidele combustibile..


    13.01.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier produs pe E 85, in zona Castelului de apa

    In aceasta dimineata, in jurul orei 05:56, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier, pe E 85, in zona Castelului de apa. In urma accidentului rutier produs o persoana a ramas blocata sub un autovehicul. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala pentru descarcerare si un echipaj cu ambulanta SAJ. Pompierii, cu ajutorul echipamentelor pentru descarcerare, au extras de sub autoturism o persoana (o femeie), fara semne vitale.


    12.01.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din orasul Roznov

    In jurul orei 23:10, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din orasul Roznov. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD TIM si pompieri voluntari din cadrul SVSU Roznov cu autospeciala din dotare. Incendiul se manifesta generalizat in interiorul unei camere dintr-o locuinta situata in localitatea Slobozia. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul. Au ars bunurile materiale din interiorul camerei. Din pacate, in camera, pompierii au gasit trupul carbonizat al unei femei de aproximativ 82 de ani. Focul deschis in spatii inchise (lumanare) a fost cauza probabila de producere a a acestui incendiu


    12.01.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Raucesti

    In jurul orei 17:06, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Raucesti. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu o autospeciala stingere si o ambulanta SMURD. Incendiul se manifesta in interiorul unei camere dintr-o locuinta, cu posibilitatea propagarii la intreaga locuinta. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars un dulap si materiale textile si s-au deteriorat bunuri materiale din interiorul camerei. Jarul cazut din sistemele de incalzire a fost cauza probabila de producere a a acestui incendiu.


    11.01.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu la un garaj situat in Humulesti, orasul Targu Neamt

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la un garaj situat in Humulesti, orasul Targu Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. Incendiul se manifesta in interiorul unei cladiri in care functiona un atelier de tamplarie. Pompierii au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars aproximativ 100 kg deseuri de material lemnos si s-au degradat cinci mp dintr-un perete, doua ferestre si doua usi ale cladirii. Jarul cazut din sistemele de incalzire a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    09.01.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt

    Prin apel la 112, in jurul orei 16:01, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Piatra-Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala pentru descarcerare si un echipaj cu o ambulanta de la SAJ. Pompierii au patruns cu ajutorul echipamentelor pentru descarcerare in interiorul apartamentului situat la parterul unui bloc de locuinte din strada Ulmilor, unde au gasit o femeie de aproximativ 72 de ani, fara semne vitale.


    09.01.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din localitatea Savinesti

    Prin apel la 112, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din localitatea Savinesti. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si o ambulanta SMURD TIM. Pompierii, cu ajutorul scarii culisabile, au patruns in interiorul apartamentului situat la primul etaj dintr-un bloc de locuinte. In interiorul apartamentului a fost gasita o femeie de aproximativ 91 de ani, constienta, cazuta intr-o camera. Echipajul SMURD a acordat primul ajutor calificat persoanei la locul evenimentului dupa care au transportat-o la spital.


    09.01.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier in comuna Dumbrava Rosie

    In aceasta dimineata, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier in localitatea Izvoare, comuna Dumbrava Rosie. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra Neamt cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare, o autospeciala pentru descarcerare si o ambulanta SMURD si un echipaj cu ambulanta de la SAJ. Accidentul rutier s-a produs intre un autoturism si o autoutilitara. In cele doua autovehicule se aflau doar conducatorii auto, care au fost evacuati pana la sosirea fortelor de interventie. Ambele persoane au refuzat transportul la spital. Pompierii au asigurat masurile de prevenire si stingere a incendiilor prin deconectarea bornelor de la cele doua autovehicule si au sablat carosabilul de elementele rezultate in urma accidentului rutier.


    08.01.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din comuna Raucesti

    In jurul orei 18:39, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Oglinzi, comuna Raucesti. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. La sosirea fortelor de interventie incendiul se manifesta generalizat la o anexa gospodareasca, cu posibilitatea propagarii la locuinta situata in imediata vecinatate. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. A ars anexa gospodareasca cu suprafata de aproximativ 20 mp cu bunurile materiale aflate in interior (obiecte de mobilier materiale textile, documente etc). Nu au fost victime. Focul deschis in spatii deschise a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    06.01.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu la apartament din municipiul Piatra-Neamt

    In jurul orei 06:32, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la un apartament din municipiul Piatra-Neamt (B-dul Dacia, zona Aurora). La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Piatra-Neamt cu doua autospeciale de stingere si o autospeciala complexa de interventie. Incendiul se manifesta in interiorul unei ghene de gunoi dezafectata, situata la parterul unui bloc de locuinte cu 10 etaje. Dupa localizarea si lichidarea incendiului pompierii au evacuat fumul de pe casa scarii. Au ars deseuri depozitate in interiorul ghenei. Nu a fost necesara evacuarea locatarilor. Nu au fost persoane care au avut nevoie de asistenta medicala. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind fumatul in locuri nepermise.


    03.01.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o locuinta din orasul Targu Neamt

    Prin apel la 112, in jurul orei 21:12, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din orasul Targu Neamt. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. Incendiul se manifesta la acoperisul unei locuinte. Din interiorul locuintei, pompierii au evacuat o femeie de 66 de ani aflata intr-un scaun cu rotile. Aceasta a primit ingrijiri medicale de la paramedici la locul evenimentului deoarece a suferit un atac de panica. Persoana a refuzat transportul la spital. Pompierii au localizat si lichidat incendiul in urma caruia au ars aproximativ 90 mp din acoperisul locuintei. Cauza probabila de producere a acestui incendiu a fost stabilita ca fiind cosul de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile.


    02.01.2021 - Comunicat de presa:Rezultatul testului Covid pentru un cadru militar de la ISU Neamt este pozitiv.

    Va informam ca rezultatul testului Covid pentru un cadru militar ce isi desfasoara activitatea in cadrul ISU Neamt este pozitiv. In acest sens, facem precizarea ca dupa primirea rezultatului care indica infectarea, s-a procedat la informarea structurilor ierarhice si a Directiei de Sanatate Publica, pentru adoptarea masurilor legale.


    02.01.2021 - Misiuni pirotehnice in padurea Nemtisor din comuna Vanatori Neamt

    Ca urmare a unui apel la 112, echipa pirotehnica din cadrul ISU Neamt a intervenit in padurea Nemtisor din comuna Vanatori Neamt pentru asanarea
    - unei lovituri de aruncator de calibru 120 mm,
    - unei lovituri de aruncator de calibru 82 mm,
    - unei grenade Kiser
    - unui proiectil exploziv de calibru 47 mm si
    - 150 de cartuse de calibru 7,92 mm.
    Munitia a fost descoperita de catre un barbat, in varsta de 44 de ani, din Bucuresti, cu ajutorul unui detector de metale detinut legal. La locul indicat s-au deplasat pirotenicienii nemteni cu autospeciala din dotare si au verificat zona in care a fost gasita munitia, pe o suprafata de aproximativ 700 mp. Au mai fost descoperite: cinci lovituri de aruncator de calibru 60 mm, o grenada de mana antitanc si 30 cartuse de calibru 7,92 mm Munitia gasita, care provine din Al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta pentru a fi distrusa ulterior.
    Pe timpul executarii misiunii pirotehnice din padurea Nemtisor, in Dispeceratul integrat a mai fost primit un apel prin care o femeie de 29 ani din municipiul Piatra Neamt ne instiinta ca a descoperit elemente de munitie in aceeasi padure, cu ajutorul unui detector de metale detinut legal. La locul indicat s-au deplasat pirotenicienii cu autospeciala din dotare si au ridicat o lovitura de aruncator de calibru 50 mm, o grenada de mana ofensiva si 26 de cartuse de calibru 92 mm. Pirotenicienii au verificat zona pe o suprafata de 100 mp si nu a mai descoperit alte elemente de munitie. Munitia gasita, care provine din Al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta pentru a fi distrusa ulterior.


    02.01.2020 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din comuna Icusesti

    Prin apel la 112, in jurul orei 09:56, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o anexa gospodareasca din localitatea Balusesti, comuna Icusesti. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala de stingere si o ambulanta SMURD si voluntari din cadrul SVSU Icusesti. Incendiul se manifesta la acoperisul unei anexe gospodaresti (bucatarie de vara) lipita de casa de locuit. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul in limitele gasite. Au ars 15 mp din acoperisul anexei gospodaresti. Nu au fost victime. Cosul de fum neprotejat termic fata de materialele combustibile a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    02.01.2021 - Misiune de interventie pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman

    Prin apel la 112, in jurul orei 10:15, pompierii au fost solicitati sa intervina pentru deblocarea unei usi de la un apartament din municipiul Roman. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si un echipaj cu o ambulanta de la SAJ.
    Pompierii, cu ajutorul echipamentelor pentru descarcerare, au patruns in interiorul apartamentului situat la al doilea etaj intr-un bloc de locuinte situat pe strada Dobrogeanu Gherea. In interiorul apartamentului a fost gasit un barbat de 86 de ani, constient. Echipajul de la SAJ a acordat primul ajutor calificat persoanei, dupa care au transportat-o la CPU Roman.


    02.01.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la Sectia de Psihiatrie a Spitalului Municipal Roman

    Prin apel la 112, in jurul orei 02:55, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la Sectia de Psihiatrie a Spitalului Municipal Roman din strada Sperantei.
    La locul evenimentului s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Roman cu patru autospeciale de stingere si trei ambulante SMURD (2 EPA si 1 TIM) si voluntari din cadrul SVSU Roman. Incendiul se manifesta intr-o ghena in care erau materiale textile. Ghena comunica printr-o tubulatura din tabla cu un grup sanitar situat la nivelul primului etaj al cladirii P+1. Etajul cladirii era inundat de fum. Pana la sosirea fortelor de interventie au fost evacuati sapte pacienti de catre personalul aflat pe locul de munca. Pompierii au evacuat inca 10 pacienti. Doi pacienti si doua cadre medicale (un medic si un infirmier) au fost transportati la CPU Roman de catre ambulantele SMURD. Acestia au suferit usoare intoxicatii cu monoxid de carbon. Sapte pacienti au fost transportati la Spitalul de Psihiatrie "Sf Nicolae" Roman din municipiul Roman, iar alti opt pacienti au fost mutati in saloanele de la parterul cladirii. A fost activat Planul Rosu de Interventie la nivelul judetului Neamt. Incendiul a fost localizat si lichidat in limitele gasite. Au ars materiale textile aflate in interiorul ghenei. Cauza probabila de producere a acestui incendiu a fost stabilita ca fiind fumatul in locuri nepermise.


    01.01.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea a unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din localitatea Petru Voda

    In jurul orei 19:43, ca urmare a unui apel la 112, pompierii de la Garda 2 de Interventie Poiana Teiului au intervenit cu o autospeciala de stingere pentru localizarea si lichidarea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din localitatea Petru Voda. Pompierii au stins incendiul in urma caruia au ars doi mp din acoperis si patru mp dintr-un perete al anexei si trei covoare depozitate in interiorul acesteia. Cauza probabila de producere a incendiului a fost fumatul in locuri nepermise.


    01.01.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea a unui incendiu produs la o locuinta din comuna Borca

    Prin apel la 112, in jurul orei 16:20, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o locuinta din localitatea Soci, comuna Borca. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii voluntari din cadrul SVSU Borca cu o autospeciala de stingere si pompierii de la Garda 2 de Interventie Poiana Teiului cu doua autospeciale de stingere si o ambulanta SMURD. Incendiul se manifesta in doua incaperi si la acoperisul locuintei, cu posibilitatea propagarii la anexele gospodaresti din apropiere. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul. In urma incendiului au ars: acoperisul locuintei pe o suprafata de 180 mp si bunurile materiale aflate in cele doua incaperi (obiecte de mobilier, articole de imbracaminte, materiale textile, aparate electrice si electrocasnice). Au fost salvate documente, o lada frigorifica, materiale textile si alte bunuri. Proprietarul in varsta de 53 de ani a suferit atac de panica. Acesta a fost preluat de echipajul de paramedici si transportat la CPU Targu Neamt. Cosul de fum neprotejat termic fata de materiale combustibile a fost cauza probabila de producere a acestui incendiu.


    01.01.2021 - Misiune de asanare pirotehnica in comuna Brusturi

    Ca urmare a unui apel la 112, echipa pirotehnica din cadrul ISU Neamt a intervenit in padurea Poiana din comuna Brusturi pentru asanarea
    - unei lovituri de aruncator de calibru 120 mm,
    - unei lovituri de aruncator de calibru 82 mm,
    - unei grenade defensive si
    - 45 de cartuse de calibru 7,92 mm.
    Munitia a fost descoperita de catre un barbat, in varsta de 44 de ani, din Bucuresti, cu ajutorul unui detector de metale detinut legal. La locul indicat s-au deplasat pirotenicienii nemteni cu autospeciala din dotare si au verificat zona in care a fost gasita munitia, pe o suprafata de aproximativ 500 mp. Au mai fost descoperite: doua lovituri de aruncator de calibru 60 mm si trei cartuse de calibru 14,5 mm. Munitia gasita, care provine din Al Doilea Razboi Mondial, a fost ridicata, transportata si depozitata in conditii de siguranta pentru a fi distrusa ulterior.


    01.01.2021 - Misiune de interventie pentru stingerea unui incendiu produs la o anexa gospodareasca din comuna Tibucani

    In jurul orei 16:10, prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui incendiu la o anexa gospodareasca din localitatea Tibucani. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu doua autospeciale de stingere si voluntari din cadrul SVSU Pastraveni cu o autospeciala de stingere. Incendiul se manifesta la un adapost pentru plante furajere si la acoperisul unui adapost pentru animale, cu posibilitatea propagarii la locuinta ce se afla in imediata vecinatate. Fortele de interventie au localizat si lichidat incendiul. Au ars: acoperisul adapostului pentru animale pe o suprafata de 20 mp, 60 de baloti de fan si un mc de scandura din lemn ce erau in podul adapostului si doua tone de fan. Nu au fost victime. Cauza probabila de producere a incendiului a fost stabilita ca fiind focul deschis in spatii inchise.


    01.01.2021 - Misiune de interventie la un accident rutier pe raza localitatii Oglinzi

    Prin apel la 112, pompierii au fost instiintati despre producerea unui accident rutier pe raza localitatii Oglinzi. La locul solicitarii s-au deplasat pompierii din cadrul Detasamentului Targu Neamt cu o autospeciala de stingere cu modul pentru descarcerare si un echipaj cu ambulanta de la SAJ Targu Neamt. In urma accidentului rutier, in care un autoturism a parasit partea carosabila si a intrat intr-un podet, a rezultat o victima (femeie de aproximativ 35 de ani). Victima a fost scoasa din autoturism de catre participantii la trafic, pana la sosirea fortelor de interventie.Victima a fost gasita in stop cardio-respirator si au fost incepute imediat manevrele de resuscitare de catre echipajele de la SAJ si ISU. Pompierii au asigurat si masurile de prevenire si stingere a incendiilor prin deconectarea bornelor autoturismului.


    01.01.2021 -Misiune SMURD pentru acordarea primului ajutor calificat unui barbat caruia i-a explodat o petarda in mana

    Un echipaj SMURD din cadrul Detasamentului Roman a intervenit in jurul orei 00:11 pentru acordarea primului ajutor calificat unui barbat de 51 ani din localitatea Sagna. Acestuia i-a explodat o petarda in mana. Pacientul a fost transportat cu o plaga la nivelul mainii stangi la CPU Roman